Σελ. 3 από 75 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1124
  1. #31
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καλωδιακή απόσταση μέχρι 700-800 μέτρα μπορεί να παίξει 50Mbps και στα 1200 μέτρα τα 30Mbps. Φυσικά σε απροβλημάτιστο καλώδιο.
    Αν έχεις μια ιδέα παίζει από ταχύτητες ADSL στην γειτονιά, μπορούμε να βγάλουμε ένα αρχικό συμπέρασμα για το VDSL.
    Επειδη το πιθανοτερο ειναι να μεταβω αρχες του μηνα, δεν εχω καμμια απολυτως ιδεα! Ειμαι σε σταδιο μετακομισης!
    Σε περιπτωση που η forthnet δινει VDSL ~50, υπαρχει δυνατοτητα μεταφορας; Μπας και γλιτωσω τα 70€ της διακοπης απο εδω... Χλωμο το κοβω, αλλα θα ρωτησω και στη Φορθνετ αυριο...

  2. #32
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από την απόστασή σου από το Α/Κ Δαβάκη (έλεγξέ την για παράδειγμα στην ιστοσελίδα διαθεσιμότητας της cyta, που εμφανίζει αποστάσεις από κέντρα). Αν τυχαίνει να είσαι κοντά στο Α/Κ Δαβάκη θα μπορείς να πιάσεις ταχύτητες 30mbps και άνω, στην πλειοψηφία της περιοχής τέτοιες ταχύτητες είναι μακρινό όνειρο όμως.
    Δαβάκη και Γρυπάρη ειναι

  3. #33
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.725
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συντομα μετακομιζω απο Αλεξανδρουπολη στην Αθηνα, καλλιθεα ( εδω )

    Με εναν ελεγχο , ειδα οτι το Α/Κ ειναι στη Δαβακη στα 400μ περιπου αποσταση. Αν κρινω απο το παραπανω ποστ, ματαιο να προσπαθησω να "μεταφερω" την VDSL50 που εχω στη forthnet εδω, ετσι; Ουτε στον ΟΤΕ αν παω υπαρχει πιθανοτητα για VDSL50 ?

    Περιττό ειναι να πω πως στον ελεγχο στο σαιτ της φορθνετ λεει οτι "μπορω να απολαυσω ταχυτητες VDSL ως 50Mbps" ξερω γω...
    Mε 600 μετρα αποσταση επιανα 35-36mbps απο forthnet και 41 τωρα απο wind (όχι στην Καλλιθέα, σε άλλο κέντρο, αλλά η απόσταση είναι αυτή).. Οπότε μην απογοητεύεσαι και πολύ θα έλεγα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δαβάκη και Γρυπάρη ειναι
    500 μέτρα από το κέντρο. Λογικά θα πιάνεις και αξιοπρεπή ταχύτητα για 50αρι (δηλαδή κανένα 42αρι-43αρι) είσαι στους τυχερούς

  4. #34
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Αρα στα 400μ αποσταση που ειμαι απο το Α/Κ εχω πιθανοτητες ΚΑΙ για φορθνετ. ΟΤΕ εχει καλυτερες πιθανοτητες να υποθεσω; Αν δε μεταφερεται η συνδεση χωρις να γλιτωσω τα 70€ , λογικα θα παω σε ΟΤΕ μια και καλη.
    Αρκετοι γνωστοι μου απο εκει με αποθαρρυναν σχετικα με τη Φορθνετ (εδω παντως ειναι μια χαρα χωρις προβληματα, αλλα εδω ειναι...χωριο)

  5. #35
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Στα 280μ αποσταση ειμαι τελικα απο το Α/Κ (στην Ηρακλεους μενω). 350-400 ειναι το καλωδιο. Πηγα στον ΟΤΕ εν τελει.
    Κλειδωσα εδω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_5.jpg 
Εμφανίσεις:  75 
Μέγεθος:  100,5 KB 
ID: 182559


    Αρχικα μετρησε 33. Απομονωσε ομως τα καλωδια της μεσα πριζας (που δε χρειαζομαι), και ειμαι στα 47 εν τελει. Μου ειπε απο 44-48 , εκει θα κυμαινεται απ'οτι φαινεται. Δεν ειναι και ασχημα!

  6. #36
    Εγγραφή
    01-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/9998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE 1600
    Path Level
    Fastpath
    300μ απόσταση και δε εισαι καρφωμενος στα 50; μήπως σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ;

  7. #37
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Δε ξερω, αλλα δεν ειχα περισσοτερες βλεψεις χωρις να ειμαι συνδεδεμενος σε καμπινα. Εδω περα απ'οσο καταλαβα δεν υπαρχουν. Και δεν εχω και ιδεα κατα ποσο θα υπαρξουν (ο τεχνικος ειπε 2018 ξερω γω, αλλα δεν ξερει ουτε ο ιδιος φυσικα).
    Δε μπορω να πω οτι δεν ειναι οκ γενικα παντως
    Φυσικα και θα προτιμουσα καρφωτο 50ρι.

  8. #38
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Παιδιά καλησπέρα,

    Με πήραν τηλέφωνο από τη Wind πριν λίγο να μου προτείνουν VDSL για το πατρικό μου που δεν είναι στην Καλλιθέα (έχω 2 νούμερα στο όνομά μου)
    Τους είπα ότι δεν με ενδιαφέρει κτλ, θα με ενδιέφερε στην άλλη γραμμή που έχω στην Καλλιθέα, αλλά απ'ότι γνωρίζω δεν είναι διαθέσιμο
    Γενικά την έχω ξανακάνει άλλες 2-3 φορές αυτή την κουβέντα στο παρελθόν που με έχουν ξανακαλέσει για VDSL (πάντα για το πατρικό μου όπως και τώρα)
    Μην τα πολυλογώ, τσέκαρε τον αριθμό μου στην Καλλιθέα και μου είπε ότι είναι διαθέσιμο.
    Τσεκάρω κι εγώ στο site της Wind και βλέπω το ίδιο και με τα πολλά, μετά από αρκετές ερωτήσεις κτλ είπα να το προχωρήσω.

    Αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν γίνει σχετικά έργα στην Καλλιθέα. Τι παίζει;
    Πιο παλιά που το είχα δοκιμάσει, πριν 2 χρόνα περίπου λέμε, δεν άξιζε ιδιαίτερα (έπιανα γύρω στα 24/1)
    Και μετά έβλεπα και στο site της Wind ότι δεν υποστηρίζεται το VDSL στην περιοχή μου
    Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν από ΑΚ πάλι;
    Η υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε εγγυούνται για 30 down minimum
    Έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη που μου διαφεύγει;
    Ή απλά είπαν να βάλουν πάλι τον αριθμό στη λίστα που υποστηρίζουν VDSL, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι;
    Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;
    Όσοι είστε Καλλιθέα πάλι μη διαθέσιμο σας βγάζει στο site της Wind;
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net/wind-vdsl/

  9. #39
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,

    Με πήραν τηλέφωνο από τη Wind πριν λίγο να μου προτείνουν VDSL για το πατρικό μου που δεν είναι στην Καλλιθέα (έχω 2 νούμερα στο όνομά μου)
    Τους είπα ότι δεν με ενδιαφέρει κτλ, θα με ενδιέφερε στην άλλη γραμμή που έχω στην Καλλιθέα, αλλά απ'ότι γνωρίζω δεν είναι διαθέσιμο
    Γενικά την έχω ξανακάνει άλλες 2-3 φορές αυτή την κουβέντα στο παρελθόν που με έχουν ξανακαλέσει για VDSL (πάντα για το πατρικό μου όπως και τώρα)
    Μην τα πολυλογώ, τσέκαρε τον αριθμό μου στην Καλλιθέα και μου είπε ότι είναι διαθέσιμο.
    Τσεκάρω κι εγώ στο site της Wind και βλέπω το ίδιο και με τα πολλά, μετά από αρκετές ερωτήσεις κτλ είπα να το προχωρήσω.

    Αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχουν γίνει σχετικά έργα στην Καλλιθέα. Τι παίζει;
    Πιο παλιά που το είχα δοκιμάσει, πριν 2 χρόνα περίπου λέμε, δεν άξιζε ιδιαίτερα (έπιανα γύρω στα 24/1)
    Και μετά έβλεπα και στο site της Wind ότι δεν υποστηρίζεται το VDSL στην περιοχή μου
    Υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν από ΑΚ πάλι;
    Η υπάλληλος που μίλησα στο τηλέφωνο μου είπε εγγυούνται για 30 down minimum
    Έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη που μου διαφεύγει;
    Ή απλά είπαν να βάλουν πάλι τον αριθμό στη λίστα που υποστηρίζουν VDSL, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι;
    Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;
    Όσοι είστε Καλλιθέα πάλι μη διαθέσιμο σας βγάζει στο site της Wind;
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net/wind-vdsl/
    βλακείες της Wind, το κάνουν και μετά σου λενε δεν μπορούν κλπ.
    Μόνο το ΑΚ Ιπποδρόμου δίνει απο καμπίνες στην περιοχή της Καλλιθέας σχετικά χαμηλά.
    Το υπόλοιπο μόνο απο ΑΚ, επίσης εγγυημένο δεν υπάρχει τίποτα για το 30 που σου λένε.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Δε νομίζω να είμαι στο ΑΚ Ιπποδρόμου.
    910μ από ΑΚ με βγάζει το site της Cyta.
    Γενικά Cosmote/Vodafone/Forthnet/Cyta μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στα site τους που τσέκαρα.

    Τους παίρνω να το ακυρώσουν δηλαδή, γιατί στη δική μου περίπτωση φοβάμαι ότι θα το ενεργοποιήσουν κανονικά από το ΑΚ και δεν θα μου πουν δε γίνεται, όπως είχαν κάνει στο παρελθόν.
    Και μετά άντε να τρέχω να βγάλω άκρη για να πάρω πίσω αυτά που θα με χρεώσουν.
    Απλά μου έκανε εντύπωση που στο site της Wind βγάζει πλέον ότι είναι διαθέσιμο, ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό εννοείται όχι.

  11. #41
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να είμαι στο ΑΚ Ιπποδρόμου.
    910μ από ΑΚ με βγάζει το site της Cyta.
    Γενικά Cosmote/Vodafone/Forthnet/Cyta μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στα site τους που τσέκαρα.

    Τους παίρνω να το ακυρώσουν δηλαδή, γιατί στη δική μου περίπτωση φοβάμαι ότι θα το ενεργοποιήσουν κανονικά από το ΑΚ και δεν θα μου πουν δε γίνεται, όπως είχαν κάνει στο παρελθόν.
    Και μετά άντε να τρέχω να βγάλω άκρη για να πάρω πίσω αυτά που θα με χρεώσουν.
    Απλά μου έκανε εντύπωση που στο site της Wind βγάζει πλέον ότι είναι διαθέσιμο, ενώ μέχρι και πριν λίγο καιρό εννοείται όχι.
    αν είσαι 900μ απο το ΑΚ ίσως πιάσεις τα 30, αλλά έχει να κάνει και με την κατάσταση του δικτύου της περιοχής. Ζήτα δοκιμαστικό αν μπορείς.

  12. #42
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Μπα, είχα δοκιμάσει πριν ~3 χρόνια και ήμουν στα 24/1 σε σχέση με 16/1 που είμαι με adsl τώρα
    Αν ήμουν έστω 24/5 π.χ. επειδή το χρησιμοποιώ αρκετά το upstream μπορεί να το σκεφτόμουν.
    Τώρα νόμιζα ότι ίσως να είχε αλλάξει κάτι και δέχτηκα.
    Δεν ξαναμπαίνω σε διαδικασία τώρα για ΑΚ πάλι. Ήδη πήρα τηλ και το ακύρωσα.
    Αν δούμε ποτέ KV επανερχόμαστε

  13. #43
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάλαι ποτέ γείτονές μου (έμενα στην οδό Έλλης, καμιά 30αριά μέτρα από τη λαϊκή της αγαπημένης μου Καλλιθέας), ψαχτείτε συντομα και για Wind. Σϋμφωνα με αυτόν το χάρτη , θα καλυφθεί το Αστικό Κέντρο Καλλιθεας (ΟΤΕ στη Δημοσθένους) από τη Wind κατευθείαν με FTTH. Ε ρε και να'χα τωρα ενα πιτόγυρο από τους Πρωταθλητες και ενα κοντοσούβλι από το σουβλάκι της Χαροκοπου .



    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  14. #44
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλαι ποτέ γείτονές μου (έμενα στην οδό Έλλης, καμιά 30αριά μέτρα από τη λαϊκή της αγαπημένης μου Καλλιθέας), ψαχτείτε συντομα και για Wind. Σϋμφωνα με αυτόν το χάρτη , θα καλυφθεί το Αστικό Κέντρο Καλλιθεας (ΟΤΕ στη Δημοσθένους) από τη Wind κατευθείαν με FTTH. Ε ρε και να'χα τωρα ενα πιτόγυρο από τους Πρωταθλητες και ενα κοντοσούβλι από το σουβλάκι της Χαροκοπου .



    Spoiler:
    Η τελευταια προταση πολυ ενδιαφερουσα (οχι οι πρωταθλητές though, οταν εισαι απο Σαλλλονικα, εκτιμας διαφορετικα τα πιτογυρα ) Αλλα ξεχνας το Γιοφυρι Way better imo

    Αυτο με το FTTH ποτε αναμενεται να υλοποιηθει; Αυτο το εως 2022 φανταζει λιγακι αστειο
    Μενω ανεμεσα Σκρα και Δαβακη (στην Ηρακλεους), και ειμαι με VDSL απο ΑΚ.
    Οποτε , αν ζουμε μεχρι τοτε, καλως να ορισει :

  15. #45
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους. Μακάρι από το δικό της εξοπλισμό η Wind να δίνει και 10mbps upload στα 50 down, η 20mbps στα 100. Να δω καινούργια καμπίνα και τι στο κόσμο.
    Packets: Lost in the intrawebs

Σελ. 3 από 75 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  2. καλλιθεα
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 17:12
  3. TELLAS ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Από claudiomasti στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-08, 19:32
  4. καλλιθεα
    Από doritis61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 20:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας