Σελ. 57 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 841-855 από 1157
  1. #841
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίπλα στη καμπίνα είσαι; Βλέπω προφίλ 35b να πετάει γκάζια.. Πολύ καλή γραμμή..
    Από την άλλη τι να πουν και αυτοί με τις adsl.. Χρόνια υποβάθμιση..
    Σε ευθεία γραμμή την έχω απέναντι μου. Αν κι έχω ακόμη τρεις σε πολύ κοντινή απόσταση θεωρώ πως από αυτή παίρνω.

    Όσο για την ADSL, ήμουν για 3 χρόνια με συνδέσεις από 10 έως 12 Mbps κι αφού μετακόμισα από κατοικία στην οποία είχα VDSL 50. Βέβαια, ως παλιός, ζω την εξέλιξη των ταχυτήτων από εποχής 386 μέσω ΟΤΕ (με πάρτι για τη δωρεάν αναβάθμιση σε 768 ).

    Οι ταχύτητες 50 κι άνω έπρεπε να είναι οι ελάχιστες στη χώρα μας πια. Το περιεχόμενο προς κατανάλωση αυτό απαιτεί.

  2. #842
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Η κατάσταση είναι δραματική στο ΑΚ Καλλιθέας. Βρισκόμουν πριν λίγες μέρες στο πατρικό στην Καλλιθέα (νότια πλευρά κοντά στον Φάρο Τυφλών, στα όρια με Τζιτζιφιές) και το modem της Wind με δυσκολία συγχρόνιζε στα 10Mbps με εξασθένηση 25 dB. Αν καταλαβαίνω καλά η εγκατάσταση οπτικών ινών της Wind "κολλάει" στον Δήμο;

  3. #843
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    752
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατάσταση είναι δραματική στο ΑΚ Καλλιθέας. Βρισκόμουν πριν λίγες μέρες στο πατρικό στην Καλλιθέα (νότια πλευρά κοντά στον Φάρο Τυφλών, στα όρια με Τζιτζιφιές) και το modem της Wind με δυσκολία συγχρόνιζε στα 10Mbps με εξασθένηση 25 dB. Αν καταλαβαίνω καλά η εγκατάσταση οπτικών ινών της Wind "κολλάει" στον Δήμο;
    να κολλαει στον δημο για ποιο λογο? μηπως δεν θελει να τις φτιαξει η wind? γιατι και ο οτε λιγα μετρα πιο κατω εχει αφησει 10 καμπινες αφτιαχτες. αυτα κανουν οι πολυεθνικες εταιρειες με την ανοχη της ΕΤΕ , φτιαχνουν οποιες θελουν, αφηνουν οποιες θελουν, και ποινικες ρητρες καμμια. εγω αναγκάστικα την δευτερα και εκανα αιτηση στην skytelecom για ασυρματο ιντερνετ, γιατι σε καταγγελια μου στον οτε μου απαντησαν οτι ο δημος καλλιθεας βαζει ορισμενα στανταρ για το φρεζαρισμα του δρομου μετα το φτιαξιμο και οτι στοιχιζει, και ζηταει απο τον δημο να κανει αυτος το φρεζαρισμα. ( δεν μου απανταει ομως κανεις πως γινεται να εχουν φτιαξει τις υπολοιπες καμπινες και να αφησουν αυτες τις 10 ). πηρε λοιπον το εργο, και ζηταει τωρα απο τον δημο να σκεπασει τον δρομο και να τσεπωνει τα λεφτα ο οτε, αυτη ειναι η ελλαδα του 2020. οριστε και η απαντηση του οτε για καποιον που αμφιβαλλει: Η περίπτωση του Δήμου Καλλιθέας είναι όπως θα δείτε μία ιδιαίτερη περίπτωση καθώς υπάρχει διένεξη με την τεχνική υπηρεσία του Δήμου Καλλιθέας. Προσπαθούμε μέσα σε κλίμα διαλόγου να τους εξηγήσουμε ότι δεν είμαστε υπεύθυνοι για το φρεζάρισμα των δρόμων και λόγω υψηλού κόστους και γιατί θεωρούμε ότι πρέπει να την αναλάβει ο Δήμος Καλλιθέας. Τους το μεταφέραμε μέσα από πολλές συζητήσεις ώστε να επιλυθεί το πρόβλημα αλλά δυστυχώς παραμένουν αδιάλλακτοι. ημερομηνια απαντησης 31.05.2020. ( ενημερωτικα η καμπινα μου εχει μεινει στις αδιαθετες απο το 2017 που ζητησε ο οτε την καταργηση της και την δεχθηκε η ΕΤΕ παρολο που οι αιτιολογησεις του οτε δεν ηταν τεκμηριωμενες )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boymanos : 30-09-20 στις 19:54.

  4. #844
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αυτά με τους δήμους κάποιες φορές ισχύουν αλλά συνήθως είναι η εύκολη δικαιολογία των παρόχων (οι άλλες καμπίνες δηλαδή που εγκατέστησαν που ήταν; )

    Έχει καταντήσει το νέο "φταίει ο οτε" το "δεν μας αφήνει ο δήμος". Άλλες φορές δεν σκοπεύουν καθόλου να βάλουν υποδομές και το ρίχνουν στο δήμο (κυρίως off the record παίζει αυτό) και άλλες όπου έκριναν σκόπιμο να εγκαταλείψουν τις υποχρεώσεις τους, προβάλλουν παράλογα αιτήματα και αναγκάζουν τις τεχνικές υπηρεσίες των δήμων να αρνηθούν.

  5. #845
    Εγγραφή
    26-10-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    752
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά με τους δήμους κάποιες φορές ισχύουν αλλά συνήθως είναι η εύκολη δικαιολογία των παρόχων (οι άλλες καμπίνες δηλαδή που εγκατέστησαν που ήταν; )

    Έχει καταντήσει το νέο "φταίει ο οτε" το "δεν μας αφήνει ο δήμος". Άλλες φορές δεν σκοπεύουν καθόλου να βάλουν υποδομές και το ρίχνουν στο δήμο (κυρίως off the record παίζει αυτό) και άλλες όπου έκριναν σκόπιμο να εγκαταλείψουν τις υποχρεώσεις τους, προβάλλουν παράλογα αιτήματα και αναγκάζουν τις τεχνικές υπηρεσίες των δήμων να αρνηθούν.
    για ολα αυτα φταιει η ανοχη της ΕΤΕ. οταν παιρνεις ενα εργο, εχεις καταθεσει μια εγγυητικη επιστολη, το εργο εχει και μια ποινικη ρητρα. αν ειχε τα κοτσια η ΕΤΕ να επιβαλλει τις ποινικες ρητρες που απορρεουν απο την συμβαση των εργων, θα ειχαν φτιαχθει ολες. και μην ξεχνατε οτι το εργο αυτο ηταν τεχνολογιας victoring με λεφτα της ευρωπαικης ενωσης, και ισως ορισμενοι τα εχουν τσεπωσει χωρις το επιθυμητο αποτελεσμα. ( εχω την αποφαση της ΕΤΕ στα χερια μου για τις 10 καμπινες που καταργει ο οτε, δεν μπορεις να γραφεις στην αποφαση σου οτι οι απαντησεις που δοθηκαν απο τον οτε οταν του ζητησε να προσκομισει περισσοτερα στοιχεια, οτι ενω δεν ειναι τεκμηριωμενες οι αιτιολογησεις, κανεις δεκτη την καταργηση. γιατι δεν τον υποχρεωνεις να τις φτιαξει ?, για ποιο λογο κυριοι? γιατι τον χαιδευεις τον οτε και τον καθε οτε ? ). οριστε και η αποφαση της ΕΤΕ : 7. Αντίθετα, η ΕΕΤΤ κρίνει ότι στις περιπτώσεις των υπαίθριων καμπινών του κατωτέρω πίνακα 3, τα επιπλέον στοιχεία που προσκόμισε η ΟΤΕ ΑΕ δεν επαρκούν για την αιτιολόγηση της μη υπαιτιότητας της ΟΤΕ ΑΕ αναφορικά με την τροποποίηση του επιχειρηματικού σχεδίου. Στο πλαίσιο αυτό, η ΕΕΤΤ θεωρεί ότι η ακύρωση του πλάνου αναβάθμισης των 27 υπαίθριων καμπινών του πίνακα 3 είναι υπαιτιότητας ΟΤΕ ΑΕ και κατά συνέπεια οι εν λόγω υπαίθριες καμπίνες θα συνυπολογισθούν κατά τον προσδιορισμό του ποσοστού απόκλισης από το αρχικό πλάνο ανάθεσης και των τυχόν κυρώσεων που προκύπτουν. ( ειναι υπαιτιοτητα του οτε αλλα του κανουμε την χαρη να του την χαρισουμε ). ετσι θα παει μπροστα αυτη η ρημαδα η χωρα και ετσι θα γινει η εξ αποστασεως εργασια που ποθει τοσο πολυ ο πρωθυπουργος μας?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boymanos : 30-09-20 στις 20:28.

  6. #846
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisdes Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Εφτασε κι η δική μου γραμμούλα.Στα 50 μου την κλειδωσαν αφου αυτο έχω επιλεξει προς το παρόν.
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Μετά από 2 χρόνια στην 50αρα μου πρότειναν αναβάθμιση στα 100mbps μαζι με καποιες βελτιωσεις στο προγραμμα κινητου κλπ.Το θεμα είναι ότι ενω ξερω τη δυνατοτητα της γραμμης μου οπως φαινεται κλειδωσε μολις μου την εβαλαν στα 110 mbps κι ενω με τα 50 mbps kleidvna sta 47mbs μετα την υποτιθεμενη αναβαθμιση κλειδωνει το ρουτερ στα 55 mbps.Τι κάνουν κόβουν την ταχυτητα ,μπορω να τους ζητησω να το ανεβασουν;

  7. #847
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisdes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
    Μετά από 2 χρόνια στην 50αρα μου πρότειναν αναβάθμιση στα 100mbps μαζι με καποιες βελτιωσεις στο προγραμμα κινητου κλπ.Το θεμα είναι ότι ενω ξερω τη δυνατοτητα της γραμμης μου οπως φαινεται κλειδωσε μολις μου την εβαλαν στα 110 mbps κι ενω με τα 50 mbps kleidvna sta 47mbs μετα την υποτιθεμενη αναβαθμιση κλειδωνει το ρουτερ στα 55 mbps.Τι κάνουν κόβουν την ταχυτητα ,μπορω να τους ζητησω να το ανεβασουν;
    Στατιστικά μπορούμε να έχουμε;
    Τις δοκιμές δεν πιστεύω να τις κάνεις με wifi;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #848
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στατιστικά μπορούμε να έχουμε;
    Τις δοκιμές δεν πιστεύω να τις κάνεις με wifi;
    Δεν έχω κάνει speedtest ακομα. Ββλέπω μονο που κλειδωνει το ρουτερ. Ειναι κι αυτο το απαραδεκτο technicolor που για να μπεις στα μενου του θες πολυ υπομονη ,δε φορτωνουν με τιποτα. Πως να δωσω στατιστικά ,τι πρέπει να κάνω; Θα συνδεθω τωρα με ethernet και τι να μετρησω και πως;

  9. #849
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisdes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάνει speedtest ακομα. Ββλέπω μονο που κλειδωνει το ρουτερ. Ειναι κι αυτο το απαραδεκτο technicolor που για να μπεις στα μενου του θες πολυ υπομονη ,δε φορτωνουν με τιποτα. Πως να δωσω στατιστικά ,τι πρέπει να κάνω; Θα συνδεθω τωρα με ethernet και τι να μετρησω και πως;
    Τα στατιστικά είναι τα ίδια που αναφέρεις ότι κλειδώνει στα X kbps. Απλά έχει και μερικές άλλες πληροφορίες όπως το SNR και το line attenuation. Μια φωτογραφία αυτών είναι αρκετή.

  10. #850
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kαλά αυτο το ρουτερ ειναι ο,τι χειροτερο . Φορτωνει συνέχεια τη μιση σελιδα. Δεν μπορω να φανταστω γιατι το κάνει αυτο . Το ότι πριν 2 χρονια κλειδωσε η γραμμη στα 109mbps δε λέει κατι για τη δυνατοτητα της γραμμης; Προσπαθω να βρω τα στατιστικα αλλα το ρουτερ δε βοηθαει.Εχω ήδη ζητησει αντικατασταση με νεοτερο κι ελπιζω να εγκριθει.

    - - - Updated - - -

    Παιδιά λύθηκε το πρόβλημα της γραμμής και συγχρονίζω 105-11mbps. Μετα απο επικοινωνια με το τεχνικο τμημα διορθωθηκε το προβλημα. Το θέμα με το ρουτερ παραμένει και πιστευω να αντικατασταθει. Ευχαριστω για την βοηθεια. Παντως στην περιοχη που είμαι έχει καλη υποδομη η wind.

  11. #851
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια απο Δαβακη και πανω, υπευθυνη δεν ειναι η wind για συνδεσεις , εργα κλπ?
    They see me postin', they hatin'...

  12. #852
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ θα δεις πως είναι κάθε περιοχή που έχει κάθε πάροχος..

    http://fttxgr.eu/map
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #853
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μαλιστα, η wind λοιπον μου λεει οτι ο οτε καθυστερει να επιδιορθωσει μια βλαβη, στο υψος της Χαροκοπου. Αυτοι δεν ειναι υπευθυνοι ομως για την περιοχη?
    They see me postin', they hatin'...

  14. #854
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι δεν ειναι υπευθυνοι ομως για την περιοχη?
    Αν είναι βλάβη στο χαλκό όχι.

  15. #855
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει κάποιος στην Καλλιθέα που να έχει Nova 50/100 από καμπίνα Wind;

    Εδώ και κάποιες μέρες μετά τις 6-7 το απόγευμα, το latency εκτοξεύεται από 5-6ms στον BBRAS στα 50-60ms μέχρι και τη 1 το βράδυ.


    Κώδικας:
    Tracing route to www.ntua.gr [147.102.224.101]
    over a maximum of 30 hops:
    
      1   <1 ms    <1 ms    <1 ms  router [10.0.0.1]
      2    50 ms    51 ms    50 ms  bbras-llu-kln-01L500.forthnet.gr [213.16.246.23]
      3    52 ms    53 ms    52 ms  te0-0-0-12.distr-kln-03.forthnet.gr [62.1.110.181]
      4    53 ms    56 ms    55 ms  be33.core-kln-04.forthnet.gr [62.1.110.158]
      5    49 ms    49 ms    47 ms  grnet.gr-ix.gr [176.126.38.1]
      6    49 ms    50 ms    49 ms  ntua-zogr-3.eier.access-link.grnet.gr [62.217.96.169]
      7    50 ms    52 ms    47 ms  www.ntua.gr [147.102.224.101]
    
    Trace complete.

Σελ. 57 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 3747525556575859626777 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  2. καλλιθεα
    Από LOUKAS32 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 17:12
  3. TELLAS ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Από claudiomasti στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-08, 19:32
  4. καλλιθεα
    Από doritis61 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-08, 20:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας