Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Λοιπον, εχω ενα αρκετα μεγαλο προβλημα θα ελεγα. Καθε τοσο και λιγακι χανω την συνδεση μου στο internet. Ας το εξηγησω ομως λιγακι καλυτερα και σας παρακαλω παρα, μα παρα πολυ βοηθηστε με να δω τι να κανω γιατι πεφτει μεγαλο ξενερωμα εδω περα.
    Αφηνω το PC μου να κανει download και φευγω για δουλεια, βολτες κτλ (οπως και οι περισσοτεροι εδω περα θα ηθελα να πιστευω). Γυρναω πισω σπιτι και ενω το DSL LEDακι στο ZyXEL δειχνει πως συγχρονιζεται με την DSL, δεν εχω internet. Ο μονος τροπος να φτιαξει αυτο ειναι μονο με restart του router. Αυτο συμβαινει σε ξεκαρφωτα χρονικα διαστηματα. Π.χ. προχτες εφυγα το πρωι για δουλεια, γυρισα το βραδυ και εγινε αυτο που προανεφερα. Πηρα forthnet και μου ειπαν πως αφου με το restart φτιαχνει να παρω 801-11-67700. Κανω χτες λοιπον το restart και το αφηνω να κατεβαζει, σημερα το πρωι παλι τα ιδια. Παιρνω αμεσως, χωρις να κανω restart to 801-11-67700, να δουνε τι φταιει. Οι τυποι μου ειπαν πως "συγχρονιζομαι". Οταν αυτο μου συμβαινει στην forthnet μου λενε πωσ με βλεπουν offline. Στο 801-11-67700, μου ειπαν πως μπορει να φταιει το λειτουργικο μου. Μολις "γυρισα" απο format! Τι να πω...τι να φταει εκει?
    Μου λενε πως μπορει να φταιει το router μου. Πως μπορει να εχει καποια ρυθμιση και μου κανει disconnect. Επισης μου ειπαν πως επειδη εχω dynamic IP μπορει κανει φορα που ο provider μου αλλαζει την IP το router μου να παγωνει!....
    Ευχαριστω οποιον μπηκε στον κοπο να διαβασει το σχετικα μεγαλο μου post, και σας παρακαλω παρα πολυ πειτε μου τι να κανω.......δεν μπορω αλλο......καθε 2-3 μερες (στην καλυτερη) πρεπει να κανω restart το router. Help!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    nuxx αν θέλεις κάνε πιο περιγραφικό τον τίτλο του μυνήματος σου...
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  3. #3
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Σε τι Mode ειναι το ρουτερ?Εμενα μου το εκανε αυτο στη forth με το 520 σε half-bridged mode

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    χμμ, καλη ερωτηση! Πως το βλεπω αυτο φιλε μου?? Forthnet εχω. Δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τα δικτυακα κτλ.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ξεχασα να αναφερω πως οταν παθαινω το παγωμα, αν παω στα WAN settings του router, βλεπω τα παντα 0.0.0.0.0
    Δεν ξερω αν αυτο βοηθαει σε κατι.

  6. #6
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest
    Ε οχι και φιλε!
    Νομιζω ειναι στο home, στη δευτερη επιλογη

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    χαχα! συγγνωμη Μαρια! τωρα μολις ειδα το username
    δεν νομιζω να εχουμε τα ιδια menu. μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενη? WAN settings? Lan settings?

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Tο link φιλε μου sdikr, ομως δεν ειναι για το δικο μου. Στο signature μου λεω τι εχω.

    Μολις γυρισα πισω απο την forthnet οπου και πηγα για να αλλαξω το router. Πηρα το ιδιο. Εκανα το setup του, ολα ok. Παλι ομως μου κανει το ιδιο!!!!
    Κατεληξα στο εξης: φταιει το AZUREUS!! μου το ειχαν προτεινει απο εδω για να διαχειριζομαι τα torrents. Εχετε και εσεις προβληματα με το Azureus???
    Τι θα μπορουσε να φταιει με το Azureus (αν εσεις δεν αντιμετωπιζετε προβληματα με αυτο)? Λετε να φταει η java που εχω εγκατεστημενη?! Εχω την SunSoft.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    συγνωμη δεν το είχα προσέξει

    βάλε το netlimiter, και ρίξε και μια ματιά γενικώς για τα zyxel σε αυτα που έχει γράψει ο cosmos.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    οπα ρε φιλε, τι συγγνωμη
    netlimiter εχω βαλει. δεν το αφηνω πανω απο 9 στο upload. μονο στο DC++ στο hub του Αγγελου

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    δεν το αφηνω πανω απο 9 στο upload. μονο στο DC++ στο hub του Αγγελου
    το θέμα είναι οτι όταν μπουκώνει το upload αρχίζουν τα περίεργα,
    έχω το 652R που από οσο έχω καταλάβει είναι περίπου τα ίδια (-vpn) ποτέ δεν είχα πρόβλημα
    αλλά και ποτέ δεν άφησα το upload να γεμίσει

  13. #13
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εχω αρχισει να ξενερωνω. Εκανα search εδω στο forum σχετικα με Azureus, ειδα και κατι ιδια προβληματα για το e-mule. Δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω. Δεν εχω καλες γνωσεις σχετικα με σεταρισματα κτλ. Ετρεχα σα μ****ας σημερα στη forthnet, αλλαξα το router και παλι τα ιδια. Τωρα μαλιστα το router παγωσε στο azureus μεσα σε 5 λεπτα!
    Κατι διαβασα σχετικα με τα connections, πως αμα ξεπερασουν καποιο συγκεκριμενο αριθμο τρωνε κολλημα. Κατι διαβασα και με τα idle timeouts στα ZyXEL. Δεν βγαζω ακρη και σταναχωριεμαι πολυ.
    Εχει/ειχε κανεις ιδια προβληματα εδω στο forum σχετικα με azureus?

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    μιας και είσαι αθήνα και δεν θέν να μπερδευτείς πολύ,
    κατέβασε πρώτα ενα software firewall, (sygate, outpost etc)

    πάνε στο μενου wan, άλλαξε το routing σε bridged , το encap σε rfc , το multiplex σε llc

    μετά απο τα windows τρέχεις inetwiz και επιλέγεις pppoe συνδεση, με αυτό τον τρόπο ο υπολογιστής σου πέρνει το πραγματικό ip και δεν έχεις περιορίσμους με connections

    δυστήχώς λόγω το οτι είμαι θεσσαλονίκη δεν μπορώ να το κάνω και να σου πώ ακριβώς (στην αθήνα αλλάζει οποτέ θέλεις, εδω πρέπει να κάνουμε αίτηση στον Οτε)

  15. #15
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ευχαριστω ειλικρινα για τα replies, μου δινουν κουραγιο
    Μια παρενθεση φιλε sdikr, αντι να κανω ολα τα παραπανω, λες να τα δοκιμασω αυτα απο το setup του router μου? Απο οτι εχω δει, εχει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις που μπορω να επεμβω με αυτες που προανεφερες. Δηλαδη να κανω PPPoE?
    Eννοεις πως με PPPoE δεν συμβαινουν τα προβληματα που εχω?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. παγωμα του υπολογιστη!βοηθεια!
    Από glxalex στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 15:27
  2. Βοήθεια παρακαλώ .....
    Από stanitsas στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 17:40
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!
    Από kostaras7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 13:18
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!
    Από grgnik στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-07, 00:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας