Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 120

Θέμα: Apple iPhone 5

  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Apple
    Η νέα έκδοση του iPhone ανακοινώθηκε πριν λίγες εβδομάδες και κυκλοφόρησε τον Οκτώβριο σε ορισμένες χώρες της υφηλίου. Η κυκλοφορία του και στην δική μας χώρα γίνεται επίσημα αυτό το μήνα.

    Το iPhone 5 έρχεται να συνεχίσει την δημοφιλή σειρά τηλεφώνων της Apple και είναι μία από τις πιο αναμενόμενες συσκευές τον τελευταίο καιρό παγκοσμίως. Η Apple υπόσχεται ότι είναι "το μεγαλύτερο πράγμα που έγινε στο iPhone από τότε που βγήκε το iPhone", μία ομολογουμένως πολύ βαρύγδουπη δήλωση, γιατί όπως και να το κάνουμε το iPhone έχει αφήσει μία τεράστια ιστορία στο χώρο της τεχνολογίας και όχι μόνο.

    Η COSMOTE μας παρείχε άμεσα μία ελληνική συσκευή των 16GB μαύρου χρώματος και έτσι θα σας το παρουσιάσουμε για το να δούμε και εμείς στη πράξη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  iphone5-front-back.jpg 
Εμφανίσεις:  1578 
Μέγεθος:  38,1 KB 
ID: 111483


    Το νέο iPhone διατηρεί το design του 4/4s με βελτιώσεις και αλλαγές τις οποίες θα αναλύσουμε παρακάτω. Ως το πιο αναμενόμενο κινητό στην αγορά, έκανε πάνω από 5 εκατομμύρια πωλήσεις μέσα στις 3 ημέρες κυκλοφορίας του.

    Ας το δούμε αναλυτικότερα:

    Συσκευασία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Box.jpg 
Εμφανίσεις:  1595 
Μέγεθος:  75,9 KB 
ID: 111482


    Το iPhone 5 της παρουσίασης είναι χρώματος μαύρου και η συσκευασία του είναι και αυτή επίσης μαύρου χρώματος. Είναι λίγο μεγαλύτερη από του προκατόχου του και περιλαμβάνει ένα εγχειρίδιο μαζί με ένα κλιπάκι για την εξαγωγή της sim, ένα Lighting καλώδιο για σύνδεση με υπολογιστή, ένα φορτιστή μικρού μεγέθους και τα νέα ακουστικά "ψείρες" Earpods που περιλαμβάνονται στην ειδική τους θήκη.

    Νέα χαρακτηριστικά

    Το νέο iPhone έχει τον βελτιωμένο επεξεργαστή A6, ο οποίος υπόσχεται διπλάσιες επιδόσεις από τον A5 του iPhone 4s, είναι διπύρηνος και ενσωματώνει τον τρι-πύρηνο επεξεργαστή γραφικών PowerVR SGX543MP4. Διαθέτει 1GB RAM έναντι των 512MB του προκατόχου του.

    Η μεγαλύτερη και εμφανέστερη αλλαγή είναι αυτή της οθόνης του, που είναι μεγαλύτερη (μακρύτερη) και είναι στις 4 ίντσες με αναλογία 16:9 και με ανάλυση 1136x640 pixels. Η κάμερά του διατηρεί την ίδια ανάλυση στα 8MP αλλά έχει βελτιωθεί για συνθήκες χαμηλού φωτισμού και είναι πιο γρήγορη στην λήψη φωτογραφιών. Όσον αφορά τις ασύρματες τεχνολογίες, είναι το πρώτο iPhone που υποστηρίζει LTE για αυξημένες ταχύτητες αποστολής και λήψης δεδομένων μέσω κινητής.

    Μία ακόμα νέα δυνατότητα προστίθεται στην λειτουργία της κάμερας, η δυνατότητα λήψης πανοραμικής φωτογραφίας ύψους 28MPixels. Η διαδικασία για την λήψη γίνεται με αργή περιστροφή του κινητού, που στην συνέχεια "ράβει" τις πολλαπλές λήψεις μεταξύ τους δημιουργώντας μία πανοραμική εικόνα.

    Design

    Η σχεδίασή του βασίζεται στο iPhone 4. Το πλαίσιό του είναι από αλουμίνιο, το οποίο είναι πιο ανθεκτικό στα χτυπήματα αλλά χαράζει πιο εύκολα από το ατσάλινο πλαίσιο του 4.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Upper.jpg 
Εμφανίσεις:  1555 
Μέγεθος:  59,4 KB 
ID: 111507Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Under.jpg 
Εμφανίσεις:  1551 
Μέγεθος:  64,0 KB 
ID: 111508Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Right.jpg 
Εμφανίσεις:  1550 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 111509Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Left.jpg 
Εμφανίσεις:  1552 
Μέγεθος:  65,1 KB 
ID: 111510Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Back.jpg 
Εμφανίσεις:  1553 
Μέγεθος:  103,5 KB 
ID: 111511

    Το νέο iPhone είναι ελαφρύτερο, λεπτότερο και πιο μακρύ. Ζυγίζει 20% λιγότερο, στα 112 γραμμάρια, το οποίο γίνεται άμεσα αντιληπτό όταν το πρωτοπιάσει κανείς στα χέρια του. Είναι 18% λεπτότερο από το προκάτοχό του, στα 7.6 χιλιοστά που όμως είναι μία διαφορά που δεν είναι και πολύ αισθητή.

    Το ύψος του έχει αυξηθεί στα 123.8 χιλιοστά, έναντι των 115.2 του 4S. Αν και φαντάζει μικρή η διαφορά, στην πραγματικότητα είναι πιο δύσκολο να το χειριστείς με το ένα χέρι, από ότι τα προηγούμενα μοντέλα τα οποία, κατά την γνώμη μου, εφάρμοζαν πολύ καλά στην παλάμη. Στο νέο iPhone δυσκολεύομαι να χρησιμοποιήσω τον αντίχειρα στο κάτω μέρος της οθόνης (όπως για παράδειγμα για να το ξεκλειδώσω) χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσω τη συσκευή με τα δάκτυλά μου.

    Η αίσθηση του στο χέρι μου είναι αρκετά καλή και το βάρος του είναι σωστά κατανεμημένο έτσι ώστε να το ισορροπώ εύκολα. Η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία. Η οθόνη με το περίβλημα είναι πολύ καλά "δεμένη" χωρίς κενά και τα λιγοστά κουμπιά που έχει πατιούνται πολύ καλά και με σιγουριά, πράγμα που φανερώνει την ποιότητα κατασκευής του.

    Προσωπικά και φυσικά υποκειμενικά, θεωρώ το design του iPhone 5 ένα από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο που έχω δει ως τώρα. Το αλουμίνιο στην πίσω πλάτη που κάνει αντίθεση με το πάνω και κάτω μέρος του, του δίνει μία πολύ ωραία αισθητική. Αρνητικό κατά την άποψή μου είναι ότι το μαύρο μοντέλο, είναι εντελώς μαύρο και σκούρο χωρίς κάποια γραμμή να το "σπάει" λίγο. Έχει μεν αυτή την διχρωμία που κάνει το σκούρο γκρι αλουμίνιο σε αντίθεση με τη μαύρη υπόλοιπη επιφάνειά του, αλλά δεν είναι ωστόσο αρκετό για να κάνει μεγάλη διαφορά, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

    Επεξεργαστής

    Ο επεξεργαστής του νέου iPhone είναι το νέο system-on-chip A6 που τρέχει στα 1.3GHz και έχει διπλάσιες επιδόσεις από το προηγούμενο της σειράς A5. Επίσης φέρει τον νέο επεξεργαστή γραφικών PowerVR SGX543MP4 που τρέχει στα 266MHz.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  a6-processor-iphone-5-Optimized.jpg 
Εμφανίσεις:  1570 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 111486



    Έτρεξα το Browsermark και το Sunspider 0.9.1 και τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Εδώ η apple πραγματικά υπερτερεί από κάθε άλλο smartphone, γιατί η ταχύτητα του A6 είναι εξαιρετική. Αν σκεφτούμε δε πως πρόκειται για ένα κινητό το οποίο στην ουσία μπορεί και ανταγωνίζεται desktop (low-end) υπολογιστές 5ετίας, τότε είναι που καταλαβαίνουμε σε τι σημείο έχει φτάσει η τεχνολογία των κινητών.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0042.PNG 
Εμφανίσεις:  1581 
Μέγεθος:  119,5 KB 
ID: 111488Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0041.PNG 
Εμφανίσεις:  1575 
Μέγεθος:  163,1 KB 
ID: 111487

    Όπως βλέπετε και από τα αποτελέσματα των benchmarks, στο δε SunSpider 0.9.1 έβγαλε 969ms και στο BrowserMark πήρε 184813 βαθμούς, πράγμα που το κατατάσσει στα ταχύτερα κινητά, αν όχι το ταχύτερο, που κυκλοφορούν.

    Η ταχύτητά του είναι εμφανής κατά την πλοήγηση στο web με τον safari. Είναι εκπληκτικά γρήγορο, σχεδόν σαν να χρησιμοποιείς ένα γρήγορο tablet, ή έναν επιτραπέζιο υπολογιστή. Επίσης αστραπιαία και χωρίς καθυστερήσεις γίνονται και τρέχουν σχεδόν τα πάντα. Τα υφιστάμενα apps εξάλλου έχουν γραφτεί για υποδεέστερους επεξεργαστές και γιαυτό είναι επόμενο να τρέχουν όλα απροβλημάτιστα.

    Η γενικότερη εμπειρία λοιπόν από το λειτουργικό, το gui και τα apps είναι εκπληκτική και πραγματικά φαίνεται ότι είναι, αν όχι το ταχύτερο, ένα από τα ταχύτερα κινητά στην αγορά.

    Αυτό γίνεται χάρη στον A6 ο οποίος είναι εξαιρετικά γρήγορος αλλά και πολύ χαμηλής κατανάλωσης, συμβάλλοντας έτσι στην μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας του iPhone 5.

    Lightning connector

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Lighting-Connector.jpg 
Εμφανίσεις:  1573 
Μέγεθος:  89,8 KB 
ID: 111489

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Lighting-Connector-vs-Old.jpg 
Εμφανίσεις:  1577 
Μέγεθος:  95,4 KB 
ID: 111490

    Η αλλαγή του βύσματος του (proprietary) καλωδίου μπορεί να είναι η πιο αμελητέα και χωρίς μεγάλη σημασία αλλαγή. Όμως παρ' όλα αυτά είναι σαφώς βελτιωμένο από το προηγούμενο, που κατά τη γνώμη μου ήταν πολύ μεγάλο και ατσούμπαλο, σε σχέση με το mini-usb που πολλά άλλα κινητά (p.x. android συσκευές) χρησιμοποιούν. Το νέο connector είναι μικρό, σαν mini-usb και κλειδώνει εύκολα και με δύναμη στη θύρα του iPhone 5. Είναι πολύ πιο εύκολο να το τοποθετήσεις, ακόμα και στο σκοτάδι, επειδή είναι μικρό και μπορεί να κουμπωθεί και από τις δύο πλευρές.

    Το κακό όμως με την αλλαγή αυτή είναι ότι όλα τα αξεσουάρ που υπήρχαν για τον προηγούμενο connector για να συνδεθούν με το νέο iPhone (και πιστεύω με όλες τις νέες συσκευές που θα βγάλει η Apple πλέον) να χρειάζονται έναν ειδικό adaptor. Ο οποίος adaptor είναι, πάλι κατά την γνώμη μου, πολύ ακριβός, αν κρίνω από τις τιμές που έχει η Apple στο site της και είναι γύρω στα 29$.

    Οθόνη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  iphone5-display.jpg 
Εμφανίσεις:  1580 
Μέγεθος:  28,3 KB 
ID: 111492


    Και πάμε τώρα στην σημαντικότερη αλλαγή του νέου iPhone, την νέα του οθόνη. Η νέα οθόνη του είναι τεχνολογίας IPS, είναι μακρύτερη/μεγαλύτερη με αναλογία 16:9. Η αναλογία αυτή είναι η βέλτιστη στην παρακολούθηση video και ταινιών γιατί αυτή η αναλογία είναι που χρησιμοποιείται στις περισσότερες σύγχρονες τηλεοράσεις και είναι ευρέως αποδεκτή ως ο καλύτερος συμβιβασμός έναντι των πολλών διαφορετικών αναλογιών που χρησιμοποιούν τα διάφορα μέσα (2:35 για φιλμ, 4:3 το παλιό υλικό τηλεοπτικής μετάδοσης και 16:9 για την νέα κλπ).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  iphone5-vs-iphone4s.jpg 
Εμφανίσεις:  1588 
Μέγεθος:  127,8 KB 
ID: 111491



    Η ανάλυση της είναι στα 1136x640 pixels, που σημαίνει ότι διατηρεί την Retina απόδοση που διαφημίζει η Apple, στην οποία δεν μπορεί το τυπικό ανθρώπινο μάτι να ξεχωρίσει τα pixels σε μία απόσταση περίπου μισού μέτρου. Αυτό είναι καλό γιατί η εικόνα γενικά δεν εμφανίζει alias και έτσι η απεικόνιση μοιάζει "φυσική" στο μάτι.

    Το χρώμα της οθόνης είναι εκπληκτικό, γιατί είναι καταρχάς καλιμπραρισμένο από το εργοστάσιο και όπως θα δείτε σε αυτή την ανάλυση χρώματος του DisplayMate, η ποιότητα εικόνας του iPhone 5 είναι κορυφαία και πάρα πολύ ακριβής. Τα χρώματα είναι συμβατά με τα παγκόσμια πρότυπα χρώματος (sRGB), το greyscale είναι σχεδόν άψογο (χωρίς για παράδειγμα να μπλεδίζει ή να κοκκινίζει) και το μαύρο του είναι πολύ βαθύ, που σε συνδυασμό με τη πολύ υψηλή φωτεινότητά του (500nits), προσδίδει μεγάλη αντίθεση και έτσι απεικονίζει μία πολύ ζωντανή και φυσική εικόνα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Color.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  98,1 KB 
ID: 111515


    Μπαταρία

    Η μπαταρία του έχει ελαφρώς μεγαλύτερη χωρητικότητα από του 4S (1440mAh έναντι 1430 mAh) και η διάρκειά της κυμαίνεται στα επίπεδα του προηγούμενου iPhone.

    Χρόνος ομιλίας μέχρι 8 ώρες (3G)
    Χρόνος Αναμονής μέχρι 225 ώρες
    Χρήση Internet μέχρι 8 ώρες σε 3g και LTE και 10 ώρες σε Wi-Fi
    Video playback μέχρι 10 ώρες
    Audio playback μέχρι 40 ώρες


    Earpods

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Earpods-volume.jpg 
Εμφανίσεις:  1551 
Μέγεθος:  62,0 KB 
ID: 111512Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Apple-iPhone-5-Earpod.jpg 
Εμφανίσεις:  1552 
Μέγεθος:  55,6 KB 
ID: 111513

    Τα ακουστικά που συνοδεύουν το iPhone 5, είναι τα Earpods που σε σχέση με τα αντίστοιχα ακουστικά των προηγούμενων iPhone έχουν διαφορετική σχεδίαση και βελτιωμένη ακουστικότητα. Έχουν διαφορετικό σχήμα, κάπως ωοειδές, που εφάπτονται βολικά στο εσωτερικό του αυτιού. Είναι πολύ άνετα και δεν ενοχλούν παρά το μέγεθός τους. Η ποιότητα ήχου είναι εξαιρετική, με βαθύ μπάσο και πολύ καθαρές υψηλές και μεσαίες.

    Επίσης στο ένα καλώδιο του ακουστικού βρίσκονται 3 κουμπιά, 2 για την ένταση του ήχου και 1 για διάφορες λειτουργίες (όπως αναπαραγωγή μουσικής, παύση μουσικής, απάντηση κλήσης κλπ).

    Επίλογος

    Το iPhone 5 συνεχίζει την μακρά ιστορία του iPhone επάξια, τόσο στην ποιότητα όσο και στην πρωτοπορία. Είναι ένα απο τα κορυφαία smartphones που κυκλοφορούν, με ταχύτατο επεξεργαστή που σε συνδυασμό με το εκπληκτικό gui του iOS, κάνει την εμπειρία του internet εκπληκτική.

    Είναι ένα ακριβό τηλέφωνο, που όμως κατά την γνώμη μου η ποιότητά του δικαιολογεί τα χρήματα του.

    Για τους παλιούς χρήστες iPhone μέχρι και το 3GS είναι μία σίγουρη και πλήρης αναβάθμιση σε αρκετά επίπεδα και αξίζει. Ωστόσο για όσους έχουν το iPhone 4S, δεν θα έλεγα πως είναι απαραίτητο να το πάρουν, εκτός εάν η μεγαλύτερη οθόνη του είναι για αυτούς απαραίτητη.

    Ευχαριστούμε πολύ την COSMOTE που μας το διέθεσε έγκαιρα για την παρουσίαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NeK : 05-11-12 στις 03:08.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Νεκτάριε δεν γίνεται να κάνεις ένα βίντεο hands-on για να έχουμε μια καλύτερη αίσθηση?

    Υ.Γ. Το link με το συνημμένο 111494 είναι dead.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παρότι δεν το έχω πιάσει ακόμα στα χέρια μου, αυτή η "χειροπιαστή" ποιότητα του iPhone είναι απλά ασυναγώνιστη και μακράν καλύτερη του ανταγωνισμού.

    Φαίνεται να διατηρείται...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexcxvtr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεκτάριε δεν γίνεται να κάνεις ένα βίντεο hands-on για να έχουμε μια καλύτερη αίσθηση?

    Υ.Γ. Το link με το συνημμένο 111494 είναι dead.
    http://www.youtube.com/watch?v=gUj8s...layer_embedded
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Περιοχή
    VY Canis Majoris
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.664
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.90 Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euklidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ευκλείδη, στην αρχή πολύ μακρύ μαλλί έχεις!

  6. #6
    Εγγραφή
    19-10-2012
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10500/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 585V8
    SNR / Attn
    15(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μπορει να ακουγεται γελιο αλλα αυτη η ελαφροτητα του με χαλαει.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Σημερα παραλαβαμε και εμεις το 5αρι. Προοριζεται για τη κοπελα μου (gadgeτου και αυτη, το εχει το dna μας). Θα γραψω στο τελος γιαυτο.

    Προ 2 εβδομαδων εγω εκανα τη μεταβαση απο iphone 4 σε galaxy nexus. Ολες οι προηγουμενες αποπειρες μου ειχαν αποτυχει (μου φαινοταν πολυ ανωριμο το android).
    Το nexus και ειδικα η jelly bean με εκανε να αγαπησω το android. Λειτουργιες που εκαναν το ios να φαινεται τοσο στατικο, τοσο ψόφιο. Και αυτη η 4,65 οθονη, wow.
    Οσο περνούσαν οι μερες, αρχισαν τα δυσκολα. Η ποιοτητα του ηχειου του galaxy nexus ειναι κλασεις κατωτερη του iphone.Οι ηχοι κλησεις ακουγονται σε πολυ χαμηλοτερη ενταση, το ιντερνετικο ραδιοφωνο ακουγεται σαν τρατζιστορακι. Και γενικοτερα η ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα μετρια (η καλυτερα στα επιπεδα καθε samsung συσκευης). Επισης στα ματια μου ειναι μετριο ως εμφανιση. Αγαπημενο android μεχρι στιγμης το htc one x το οποιο ομως δεν εχει stock android. No go.
    Μετα αρχισαν τα πραγματικα δυσκολα. Εφαρμογες. Θα συμμεριστω 100% το σοφο ποστ του DJtaurus εδω
    Χρησιμοποιω εφαρμογες. Εχω αγορασει αρκετες στο ios με 1-2ευρω το πολυ. Γιατι καποιες το αξιζουν.
    Στο android η βασικη μου εφαρμογη για να μοιραζομαι λιστα σουπερ μαρκετ με το ετερον ήμισυ ειναι το wunderlist. Στην εκδοση για android δεν υπαρχει επιλογη για sharing λιστα.
    Προχθες ανακαλυψα πως το endomondo στην εκδοση android δεν εχει auto pause. Ισως κανω λαθος σε αυτο. Το ευχομαι.
    Παω απο περιεργεια να ψαξω για το tomtom για τη συσκευη μου, δεν υπαρχει καν διαθεσιμο λεει για το nexus. Μα εαν δεν υπαρχει για το nexus, για τι υπαρχει?
    Παω να κατεβασω το skroutz.gr, παλι τα ιδια.
    Και αρχισω να ξενερωνω με τη ζωη μου.
    Για καποιον που πορωνεται με τους 10πυρηνους επεξεργαστες, με το οτι μπορει να αλλαζεις τη ρομ της android συσκευης του καθε εβδομαδα, και απλα δεν χρησιμοποιει εφαρμογες, το android ειναι μια χαρα. Ιδανικο. Δυστυχως its all about the ecosystem. Και εκει το ios ειναι κυριαρχο και με διαφορα.

    Η λυση για εμενα ηταν να παρω το new ipad, να περασω τα παντα απο το iphone μου στο ipad και για την ωρα κανω φιλοτιμες προσπαθησειες να παραμεινω με το νεξους. Γιατι λατρευω τη μεγαλη οθονη.

    Και παμε τωρα στο iphone 5. Το ειχα δει και στο apple store του Μοναχου αλλα σημερα πλεον καλυτερα.
    Ποιοτητα κατασκευης: αριστη. Εβδομαδα κατασκευης 41 οποτε δεν εχουμε θεματακια με το αλουμινιο
    ποιοτητα ηχειου: wow
    χρωματικη αποδοση οθονης: αριστη
    Το κινητο ειναι πανεμορφο. Οποιος διαφωνει με αυτο, απλα δεν το εχει δει απο κοντα. Γιατι η αληθεια ειναι πως στις φωτος μοιαζει με το 4αρι.
    Το μονο που μου ξυνιζει ειναι η οθονη. Το μεγεθος. Γιαυτο και επελεξα το νεξους. Τωρα εχω ομως αμφιβολιες. Εχω βαρεθει να χανω τις μισες μου κλησεις στο νεξους (και οχι, για εμενα δεν ειναι η λυση να ρουταρω το νεξους για να κατεβασω το volume+) και να ξενερωνω καθε μερα με τις εφαρμογες που προσπαθω να βρω. Το οικοσυστημα στο android παραμενει φτωχο. Και το ios θα παραμεινει το σημειο αναφορας στις εφαρμογες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 04-11-12 στις 02:35.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE Fiberspeed 100
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Πολύ καλή και αναλυτική η παρουσίαση και το 5αρι ακομα καλύτερο αλλα δυστηχώς πολύ ακριβό και πλέον υπάρχουν πολλές επιλογές στην αγορά οικονομικότερα αλλα και ποιο δυνατά σε χαρακτηριστικά
    AMD Ryzen 7 3700X|Gigabyte AORUS X570 Master |Corsair Vengeance LPX 32GB 3200 |MSI GeForce RTX 2080 Gaming X TRIO|Samsung 960 evo nvme m.2 250GB| 2 WD Green 640GB|OCZ TRITON 150 480GB|Corsair HX850i Platinum|Noctua NH-D14|Phanteks Enthoo Pro m Acrylic|Logitech G502 Proteus Spectrum|HyperX stiger|AORUS AD27QD|Logitech G413|Logitech Z5500

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    το κινητό από κοντά απλά φυσάει. (και σας το λέω εγώ που δεν τα πολυσυμπαθω τα apple products)

    η ταχύτητα και η αίσθηση χρήσης είναι άψογες

    η οθόνη, με τη νέα αναλογία είναι όπως θα έπρεπε να ήταν από την αρχή το iphone...

    μόνο που το ρημάδι είναι πανάκριβο...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα παραλαβαμε και εμεις το 5αρι. Προοριζεται για τη κοπελα μου (gadgeτου και αυτη, το εχει το dna μας). Θα γραψω στο τελος γιαυτο.

    Προ 2 εβδομαδων εγω εκανα τη μεταβαση απο iphone 4 σε galaxy nexus. Ολες οι προηγουμενες αποπειρες μου ειχαν αποτυχει (μου φαινοταν πολυ ανωριμο το android).
    Το nexus και ειδικα η jelly bean με εκανε να αγαπησω το android. Λειτουργιες που εκαναν το ios να φαινεται τοσο στατικο, τοσο ψόφιο. Και αυτη η 4,65 οθονη, wow.
    Οσο περνούσαν οι μερες, αρχισαν τα δυσκολα. Η ποιοτητα του ηχειου του galaxy nexus ειναι κλασεις κατωτερη του iphone.Οι ηχοι κλησεις ακουγονται σε πολυ χαμηλοτερη ενταση, το ιντερνετικο ραδιοφωνο ακουγεται σαν τρατζιστορακι. Και γενικοτερα η ποιοτητα κατασκευης ειναι απλα μετρια (η καλυτερα στα επιπεδα καθε samsung συσκευης). Επισης στα ματια μου ειναι μετριο ως εμφανιση. Αγαπημενο android μεχρι στιγμης το htc one x το οποιο ομως δεν εχει stock android. No go.
    Μετα αρχισαν τα πραγματικα δυσκολα. Εφαρμογες. Θα συμμεριστω 100% το σοφο ποστ του DJtaurus εδω
    Χρησιμοποιω εφαρμογες. Εχω αγορασει αρκετες στο ios με 1-2ευρω το πολυ. Γιατι καποιες το αξιζουν.
    Στο android η βασικη μου εφαρμογη για να μοιραζομαι λιστα σουπερ μαρκετ με το ετερον ήμισυ ειναι το wunderlist. Στην εκδοση για android δεν υπαρχει επιλογη για sharing λιστα.
    Προχθες ανακαλυψα πως το endomondo στην εκδοση android δεν εχει auto pause. Ισως κανω λαθος σε αυτο. Το ευχομαι.
    Παω απο περιεργεια να ψαξω για το tomtom για τη συσκευη μου, δεν υπαρχει καν διαθεσιμο λεει για το nexus. Μα εαν δεν υπαρχει για το nexus, για τι υπαρχει?
    Παω να κατεβασω το skroutz.gr, παλι τα ιδια.
    Και αρχισω να ξενερωνω με τη ζωη μου.
    Για καποιον που πορωνεται με τους 10πυρηνους επεξεργαστες, με το οτι μπορει να αλλαζεις τη ρομ της android συσκευης του καθε εβδομαδα, και απλα δεν χρησιμοποιει εφαρμογες, το android ειναι μια χαρα. Ιδανικο. Δυστυχως its all about the ecosystem. Και εκει το ios ειναι κυριαρχο και με διαφορα.

    Η λυση για εμενα ηταν να παρω το new ipad, να περασω τα παντα απο το iphone μου στο ipad και για την ωρα κανω φιλοτιμες προσπαθησειες να παραμεινω με το νεξους. Γιατι λατρευω τη μεγαλη οθονη.

    Και παμε τωρα στο iphone 5. Το ειχα δει και στο apple store του Μοναχου αλλα σημερα πλεον καλυτερα.
    Ποιοτητα κατασκευης: αριστη. Εβδομαδα κατασκευης 41 οποτε δεν εχουμε θεματακια με το αλουμινιο
    ποιοτητα ηχειου: wow
    χρωματικη αποδοση οθονης: αριστη
    Το κινητο ειναι πανεμορφο. Οποιος διαφωνει με αυτο, απλα δεν το εχει δει απο κοντα. Γιατι η αληθεια ειναι πως στις φωτος μοιαζει με το 4αρι.
    Το μονο που μου ξυνιζει ειναι η οθονη. Το μεγεθος. Γιαυτο και επελεξα το νεξους. Τωρα εχω ομως αμφιβολιες. Εχω βαρεθει να χανω τις μισες μου κλησεις στο νεξους (και οχι, για εμενα δεν ειναι η λυση να ρουταρω το νεξους για να κατεβασω το volume+) και να ξενερωνω καθε μερα με τις εφαρμογες που προσπαθω να βρω. Το οικοσυστημα στο android παραμενει φτωχο. Και το ios θα παραμεινει το σημειο αναφορας στις εφαρμογες.
    nexus iphone 5
    SAR EU 0.30 W/kg (head) 0.95 W/kg (head)

  11. #11
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση. Τόσα χρόνια γράφω και διαβάζω στο Adslgr ποτε δε θέλησα να αγοράσω iPhone , στάθηκα τυχερός και έπεσε ένα iPhone 2g στα χέρια μου . Με αυτα που διαβάζω στο Adslgr δε θα αγόραζα ποτε iPhone.

    Θέλω να συμετέχω στη κλήρωση για το iPhone 5!!!
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  12. #12
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    3ος Γαλαξίας μπροστά, 4ος πλανήτης αριστερά, Planet Krypton.
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    HUAWEI
    Παρήγγειλα ένα 64άρι από ΠΛΑΙΣΙΟ και είπαν περίπου 12 Νοεμβρίου θα είναι διαθέσιμο. Ελπίζω να μην είναι λόγια του αέρα και περιμένω πιο πολύ, μόνο και μόνο για να κάνω την παραγγελία από αυτούς.
    Πέρασε το προηγούμενο iPhone 4s από τα χέρια μου και το είχα πουλήσει. Το μετάνιωσα πολύ, γιατί ότι κινητό και αν δοκίμασα, τα θεωρούσα για πέταμα. Δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος με το 5άρι.

    Για τιμές τι να πω. Ελλάδα πωλείται πιο ακριβά απ'όλη την Ευρώπη. Τα συμπεράσματα, δικά σας.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πραγματικά μου είναι αδύνατο να καταλάβω πως τόσος κόσμος δικαιολογεί αυτή την τιμή όταν υπάρχουν τηλέφωνα σαν το Nexus 4 με λιγότερα απο τα μισά (ανάλογα τη χώρα).
    Για μένα οχι απλά είναι χειρότερο σαν τηλέφωνο (που τέλοσπάντων είναι υποκειμενικό) αλλά είναι εντελώς παράλογα ακριβό. Τι να πω, φαίνεται λεφτά υπάρχουν ακόμα...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά μου είναι αδύνατο να καταλάβω πως τόσος κόσμος δικαιολογεί αυτή την τιμή όταν υπάρχουν τηλέφωνα σαν το Nexus 4 με λιγότερα απο τα μισά (ανάλογα τη χώρα).
    Για μένα οχι απλά είναι χειρότερο σαν τηλέφωνο (που τέλοσπάντων είναι υποκειμενικό) αλλά είναι εντελώς παράλογα ακριβό. Τι να πω, φαίνεται λεφτά υπάρχουν ακόμα...
    Για μένα η τιμη των iPhone είναι ένα απο τα αρνητικά τους αλλα ευτυχώς και προσφορές βγαίνουν βλέπε 460€ το 4s , εάν κάποιος δε βιάζεται θα το βρει σε ποιο νορμαλ τιμη.

    Λεφτά δε ξέρω αν υπάρχουν πάντως ο κόσμος σίγουρα βάζει σε δόσεις πανάκριβες smart tv και εννοείτε πως δεν εκμεταλλεύεται τίποτα απο αυτα που προσφέρουν, και ακόμη και σήμερα υπάρχει κόσμος που αλλάζει τα κινητα σα τα πουκάμισα έχω δει αρκετές περιπτώσεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lagman : 04-11-12 στις 11:13.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  15. #15
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.919
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    6 Λόγοι για να μην αποκτήσεις iPhone 5

    1) Είναι ακριβό. Με τιμή που ξεκινάει από τα 739€ και τον αρχικό μισθό να κατεβαίνει κάθε μήνα ολοένα και πιο χαμηλά, η απόκτηση ενός smartphone σε αυτή τη τιμή είναι πλέον πολυτέλεια.

    2) Η Apple με το iOS 6 δεν παρουσίασε κάποιο killer-feature που να απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο στο iPhone 5 (τα “Take still photos while recording video” και “Face detection” δεν είναι killer-feature).

    3) Η βαφή του αλουμινένιου περιβλήματος του iPhone 5 γδέρνεται πολύ ευκολότερα απ’ ότι το περίβλημα του iPhone 4/4S. Στo διαδίκτυο κυκλοφορούν πολλές φωτογραφίες γδαρμένων iPhone 5, καθώς το βαμμένο αλουμίνιο φανερώνει σχετικά εύκολα το “πραγματικό του πρόσωπο” μετά από κάποιο χτύπημα.

    4) Ο νέος lightning connector που χρησιμοποιεί το iPhone 5 σημαίνει ότι θα πρέπει να προμηθευτείτε τους αντίστοιχους αντάπτορες για τα παλιά σας αξεσουάρ γεγονός το οποίο συνεπάγεται επιπλέον έξοδα.

    5) Είναι μακρύτερο από το iPhone 4/4S. Η αύξηση του ύψους ενδέχεται να μην βολέψει όσους έχουν μικρά χέρια και κοντά δάχτυλα.

    6) Δεν φτάνουν για όλους. Αν δεν θέλετε πραγματικά να αποκτήσετε το iPhone 5, για όλους τους παραπάνω λόγους, καλό θα ήταν να αποσυρθείτε διακριτικά από την διαδικασία εύρεσης και απόκτησης του, καθώς δεν φτάνουν για όλους (τουλάχιστον τις πρώτες εβδομάδες κυκλοφορίας του στη χώρα μας)


    11 λόγοι για να το αποκτήσετε το iPhone 5

    1) Αν έχετε φροντίσει να πουλήσετε το παλιό σας iPhone 4/4S η διαφορά στην τιμή του iPhone 5 γίνεται αμέσως πολύ πιο προσιτή. Ιδίως αν προσθέσετε τυχόν επιδότηση από τον πάροχο σας.

    2) Είναι μακρύτερο (οθόνη 4 ιντσών με επιπλέον 136 pixels), ελαφρύτερο (-20%) και λεπτότερο (-18%) από το iPhone 4/4S

    3) H οθόνη του iPhone 5 μπορεί να μοιάζει παρόμοια με αυτή του iPhone 4/4S ωστόσο διαθέτει 44% περισσότερο κορεσμό χρωμάτων και μία στρώση λιγότερη γεγονός που οδηγεί σε πιο “ζωηρή” και “καθαρή” εικόνα.

    4) Υποστηρίζει δίκτυα 4G/LTE

    5) Το iPhone 5 διαθέτει Wi-Fi με υποστήριξη 2.4GΗz και 5GHz στα 802.11n για μεταφορές μέχρι 150Mbp

    6) Διαθέτει βελτιωμένα οπτικά στην κάμερα των 8MPx

    7) Η εμπρόσθια κάμερα του iPhone 5 καταγράφει 1.2 megapixel στα 30fps σε αντίθεση με την VGA κάμερα του iPhone 4S στα 30fps

    8) Η μπαταρία του διαρκεί περισσότερο από ότι του iPhone 4S (+25 ώρες standby mode, +2 ώρες data on 3G, +1 ώρα data on WiFi)

    9) Το iPhone 5 διαθέτει τρία μικρόφωνα στο κάτω, πίσω και μπροστινό μέρος της συσκευής με βελτιωμένο σχεδιασμό του ηχείου που υποστηρίζει wideband audio

    10) O Α6 επεξεργαστής του iPhone 5 είναι 2 φορές γρηγορότερος σε απόκριση αλλά και στα γραφικά σχέση με τον A5 του iPhone 4S. Εδώ, προσθέστε και την αύξηση της διαθέσιμης RAM σε 1GB για το iPhone 5 σε σχέση με τα 512ΜΒ του iPhone 4S.

    11) Στη συσκευασία του iPhone 5 περιέχονται τα νέα βελτιωμένα ακουστικά της Apple, τα Earpods

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας