Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας, προσπαθώ να φτιάξω ένα προγραμματάκι που θα στέλνει SMS χρησιμοποιοώντας ένα παλιό κινητό Nokia που έχω συνδεμένο πάνω στο PC.
    Χρησιμοποιώ εντολές AT και όλα καλά, απλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται όταν στέλνω SMS να φαίνεται στον παραλήπτη ένα προεπιλεγμένο όνομα που θα έχω ορίσει και όχι μόνο ο αριθμός του κινητού απ'όπου στέλνω. Δεν εννοώ να κρύψω τελείως τον αριθμό μου, αλλά να το κάνω όπως π.χ. όταν λαμβάνω κάποια SMS από την cosmote ως αποστολέας φαίνεται "COSMOTE" παρ'όλο που δεν το έχω καταχωρημένο στο address book του κινητού μου που λαμβάνει.
    Λογικά θα υπάρχει κάποια παράμετρος στο πρωτόκολλο αποστολής, έκανα πολύ ψάξιμο στο Google αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grafix4d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, προσπαθώ να φτιάξω ένα προγραμματάκι που θα στέλνει SMS χρησιμοποιοώντας ένα παλιό κινητό Nokia που έχω συνδεμένο πάνω στο PC.
    Χρησιμοποιώ εντολές AT και όλα καλά, απλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται όταν στέλνω SMS να φαίνεται στον παραλήπτη ένα προεπιλεγμένο όνομα που θα έχω ορίσει και όχι μόνο ο αριθμός του κινητού απ'όπου στέλνω. Δεν εννοώ να κρύψω τελείως τον αριθμό μου, αλλά να το κάνω όπως π.χ. όταν λαμβάνω κάποια SMS από την cosmote ως αποστολέας φαίνεται "COSMOTE" παρ'όλο που δεν το έχω καταχωρημένο στο address book του κινητού μου που λαμβάνει.
    Λογικά θα υπάρχει κάποια παράμετρος στο πρωτόκολλο αποστολής, έκανα πολύ ψάξιμο στο Google αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.
    Ευχαριστώ.
    Και δεν θα βρείς γιατί δεν στο επιτρέπει ο πάροχος κινητής. Αλλιώς ο καθένας θα μπορούσε να στέλνει sms με όνομα (πιθανά και fake) αντί με αριθμό

    Για να γίνει θα πρέπει να κάνεις εμπορική συμφωνία με τον πάροχο κινητής ή με εταιρεία που ήδη έχει συμφωνία με κινητή.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση - οπότε αυτό σημαίνει πως όσα SMS λαμβάνω είτε από διαφημίσεις είτε άλλα όπως π.χ. από υποψήφιους πολιτευόμενους σε προεκλογική περίοδο, έχουν κάνει εμπορική συμφωνία με τον πάροχο κινητής ?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΣ
    Router
    AVM Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    δε γίνετε να το κάνεις εσύ γιατί το SMS δε σε αφήνει όταν κάνεις αποστολή. Το προτόκολο θέλει νούμερο. Δε δέχεται text.
    Έτσι και αλλιώς όταν στέλνεις ένα SMS από το κινητό σου, δε στέλνεις το νούμερο σου, ο πάροχος το γνωρίζει και το βάζει μόνος του.

    Αυτό που ζητάς θα μπορούσε να γίνει αν εσύ το έστελνες κατευθείαν στον παραλήπτη όπου εκεί το protocol σου δίνει τη δινατότητα να βάλεις text αντί για νούμερο. Δηλαδή να γίνεις εσύ το Service Center αντί να χρησιμοποιείς του παρόχου.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-11-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν εννοώ να βάλω text αντί για νούμερο... Φυσικά θα υπάρχει το νούμερο, αλλά σκέφτηκα μήπως στο πρωτόκολλο υπάρχει και παράμετρος όπου ορίζεται κάποιο επιπλέον text. Οπως συμβαίνει και στα e-mails. Φαίνεται και η διεύθυνση e-mail υπάρχει όμως δυνατότητα να οριστεί και περιγραφικό όνομα του αποστολέα.

    - - - Updated - - -

    http://smstools3.kekekasvi.com/ :
    Ευχαριστώ. Αυτό είναι SMS gateway, όμως δεν απαντά στο ερώτημα που έθεσα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    για το SMS σαν SMS δεν υπάρχει κάτι extra ώστε να μπαίνει κάποιο όνομα μαζί με το νούμερο. To SMS είτε θα μεταφέρει το νούμερο είτε το όνομα. Και αυτό ανάλογα την κατεύθυνση, από τον αποστολέα προς το Service Center ή από το Service Center προς τον παραλήπτη.

    Ίσως αν βάλεις email μέσα στο SMS με subject τότε να λύσεις το προβλημά σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποστολή sms από usb gsm stick με linux;
    Από gcf στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-11, 17:34
  2. Αποστολη Δωρεαν SMS?
    Από MariosX στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 19:46
  3. Αποστολή λήψη sms
    Από Bayern7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 13:13
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 14:20
  5. Instant Messenger και αποστολη SMS
    Από dracula στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-05, 00:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας