Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2006
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10Μb(xaxaxa ~768)
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Ακουστε ιστορια.
    Εχω προπληρωμενο 6μηνο πακετο απο vivodi.
    31/1 ληγει, σημερα 3/1 μου σκαει ενας λογαριασμος 41,96 για τελος ενεργοποιησης γραμμης.
    Σάλταρα πριν καν ενεργοποιησω το πακετο μου ειχαν διευκρινησει οτι δεν υπαρχει αλλη χρεωση εκτος απο την αρχικη του 6μηνου προπληρωμενου πακετου.
    Περνω τηλ. και μετα το κλασσικο 15λεπτο μου το σηκωνει μια κυριουλα...της εξηγω την κατασταση και μου απανταει οτι σωστα μου ηρθε και οτι σε ολα τα πακετα ειτε προπληρωμενα ειτε αοριστου μετα απο 2-3 μηνες ερχετε αυτος ο λογαριασμος.
    Και ρωταω εγω τωρα τι προπληρωμενο ειναι αυτο αν μου στελνουν και λογ/μους αργότερα??
    Εχει τυχει σε κανεναν αλλο?Τι γινετε τωρα?
    Εαν δεν το πληρωσω απλα με κοβουνε και παω αλλου?
    Μηπως ειναι καμια μούφα χρεωση και οποιος το πληρωσει?
    Πως γινετε σε ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ πακετο μετα απο 5 1/2 μηνες να σου ζητανε και αλλα λεφτα?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.606
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το DSLCube εννοείς, σωστά; ΑΡΥΣ ή Shared LLU;

    Στον κολλητό μου [ΑΡΥΣ] δεν ηπήρξε κανένα πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2006
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10Μb(xaxaxa ~768)
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Σε Shared LLu ειμαι δεν θυμαμαι αν ηταν το dslcube ηταν 6 μηνες προσφορα 1024/256 με 284 ευρω αν θυμαμαι καλα.Το θεμα μου ειναι γιατι μου ζητανε και αλλα λεφτα 1 μηνα πριν την ληξη του συμβολαιου και ρωταω αν εχει τυχει σε κανεναν αλλο, απλα πετυχανε εμενα και αν τα παρουν τα πηρανε.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Περίεργο μου φαίνεται..
    6 μήνες 284 ευρώ?
    Αν και πριν 6 μήνες όντως η 1024 ήταν ακριβή.

    Το θέμα είναι αλλού βέβαια. Όταν είναι προπληρωμένο το πακέτο, είναι δεδομένο ότι δεν πληρώνεις τίποτα άλλο.

    Εκτός και αν πρόκεται για πακέτο όπως πχ της forthnet που παίρνεις 12μηνη δέσμευση, και προπληρώνεις τους 8 μήνες. Οπότε οι υπόλοιποι 4 σου ρχονται με μορφή λογαριασμού.

    Κάνε ένα τηλέφωνο στην βίβο, κατά προτίμηση μετά τις 11 το βράδυ (το κέντρο είναι μέχρι τις 12) για να πιάσεις γραμμή ευκολότερα.

    Να δούμε τι θα πουν κι οι υπόλοιποι εδώ!

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2006
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10Μb(xaxaxa ~768)
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Απλα ενα 6μηνο πακετο ηταν.Αλλωστε δεν μου ζητανε λεφτα για χρηση αλλα ενα παγιο τελος ενεργοποιησης γραμμης......Μαλιστα μου ειπαν οτι αυτο γινετε σε ολους και με προπληρωμενα πακετα και με αοριστου εχει τυχει σε κανεναν αλλο?

  6. #6
    Το avatar του μέλους Director CrisAK
    Director CrisAK Guest
    Έχω ανανεώσει 2 φορές 6μηνο σε 512...τώρα αναβαθμίστηκε 1024 βέβαια
    όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Κάποιο λάθος έχει γίνει.

    Μην αγχώνεσαι, ξαναπάρε τηλέφωνο και θα κανονιστεί.

    Εσύ θα ανανεώσεις ή θα κόψεις τη σύνδεση τέλη του μήνα?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Εάν είχες αγοράσει cube τότε το λέει ξεκάθαρα ότι τα τέλη ενεργοποίησης είναι δωρεάν (άρα υπάρχουν κάποια τέλη).

    Εάν απλά αγόρασες μία 6μηνη συνδρομή (χωρίς να έχεις σύνδεση στο παρελθόν), τότε σίγουρα θα πρέπει να πληρώσεις το "τέλος ενεργοποίησης"

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john341 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουστε ιστορια.
    Εχω προπληρωμενο 6μηνο πακετο απο vivodi.
    31/1 ληγει, σημερα 3/1 μου σκαει ενας λογαριασμος 41,96 για τελος ενεργοποιησης γραμμης.
    Σάλταρα πριν καν ενεργοποιησω το πακετο μου ειχαν διευκρινησει οτι δεν υπαρχει αλλη χρεωση εκτος απο την αρχικη του 6μηνου προπληρωμενου πακετου.
    Περνω τηλ. και μετα το κλασσικο 15λεπτο μου το σηκωνει μια κυριουλα...της εξηγω την κατασταση και μου απανταει οτι σωστα μου ηρθε και οτι σε ολα τα πακετα ειτε προπληρωμενα ειτε αοριστου μετα απο 2-3 μηνες ερχετε αυτος ο λογαριασμος.
    Και ρωταω εγω τωρα τι προπληρωμενο ειναι αυτο αν μου στελνουν και λογ/μους αργότερα??
    Εχει τυχει σε κανεναν αλλο?Τι γινετε τωρα?
    Εαν δεν το πληρωσω απλα με κοβουνε και παω αλλου?
    Μηπως ειναι καμια μούφα χρεωση και οποιος το πληρωσει?
    Πως γινετε σε ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ πακετο μετα απο 5 1/2 μηνες να σου ζητανε και αλλα λεφτα?
    Η εταιρία δεν έκανε κανένα λάθος. Σωστά σε χρέωσε με τέλος ενεργοποίησης. Το κακό ήταν ότι δεν στο χρέωσαν από την αρχή.

    Θα έπρεπε στην πρώτη επικοινωνία που είχες με την εταιρία να σου πουν: 119 ευρώ οι έξι μήνες + το κόστος ενεργοποίησης 42 ευρώ, σύνολο τόσα ευρώ. Δεν στο διευκρίνισαν, δεν το ρώτησες και ιδού το αποτέλεσμα.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Μηνύματα
    804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria
    Η εταιρία δεν έκανε κανένα λάθος. Σωστά σε χρέωσε με τέλος ενεργοποίησης. Το κακό ήταν ότι δεν στο χρέωσαν από την αρχή.

    Θα έπρεπε στην πρώτη επικοινωνία που είχες με την εταιρία να σου πουν: 119 ευρώ οι έξι μήνες + το κόστος ενεργοποίησης 42 ευρώ, σύνολο τόσα ευρώ. Δεν στο διευκρίνισαν, δεν το ρώτησες και ιδού το αποτέλεσμα.
    Κατά τ' άλλα «Η εταιρία δεν έκανε κανένα λάθος»

  10. #10
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.761
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον έχεις προπληρώσει 6 μήνες, δεν έχει σχέση με το Cube, δηλαδή απλά πλήρωσες 6 μήνες με πιστωτική ή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό χωρίς να πάρεις κάποιο "κουτί" και σωστά σου ήρθε το τέλος ενεργοποίησης.

    Καλό είναι πάντως αφού διαθέτουμε ADSL να κοιτάμε και μόνοι μας στις σελίδες με τις χρεώσεις των εταιρειών.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    123
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Philips
    ΟΚ, αλλά το τέλος εγκατάστασης τι είναι? Μήπως πληρώνουμε κ την εγκατάσταση που έρχεται κ μας κάνει ο τεχνικός της εταιρίας?
    A clever person solves a problem.
    A wise person avoids it.

    -- Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2004
    Περιοχή
    Αττική - Παπάγος
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3.870
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    Τελικά το πακέτο που αγόρασες λέει στους όρους ότι το τέλος ενεργοποίησης είναι extra ή το καλύπτουν τα 119 euros? Στην δεύτερη περίπτωση φωτοτυπία την απόδειξη πληρωμής του ποσού αυτού και fax στο λογιστήριο αφού πάρεις πρώτα ενα τηλ και τους κράξεις. Στην πρώτη περίπτωση ...

  13. #13
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ssonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τ' άλλα «Η εταιρία δεν έκανε κανένα λάθος»
    Κατά αρχάς δεν ξέρουμε τι λέχθηκε στη συζήτηση μεταξύ του φίλου μας και της εταιρίας.

    Μπορεί για παράδειγμα ο πελάτης να ξέρει ότι υπάρχει μία χρέωση. Παίρνει τηλέφωνο στην εταιρία να τους ρωτήσει, και ο υπάλληλος της εταιρίας το ξεχνάει να το αναφέρει (ή μπορεί να μην το ξέρει κιόλας). Ο πελάτης το δένει κόμπο και πιστεύει ότι μόνο μία είναι η χρέωση. Βέβαια η εταιρία ανακαλύπτει ότι δεν έγινε η χρέωση και τελικά τον χρεώνει.

    Ποιος έχει δίκαιο και ποιος άδικο; Ο πελάτης που έκανε "την παλαβή" ή η εταιρία που "αμέλησε" να το αναφέρει;

    Και ξαναλέω ότι δεν ξέρουμε τι λέχθηκε μεταξύ του φίλου μας και της εταιρίας.

    Τελικά ssonic η εταιρία έκανε κάποιο λάθος;
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2006
    Μηνύματα
    804
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το τι ειπώθηκε μεταξύ πελάτη και εταιρείας δεν το ξέρουμε. Ξέρουμε όμως πόσο αξιόπιστη(!) είναι η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Vivodi. Ξέρουμε επίσης πως το τέλος ενεργοποίησης είναι αυτό το οποίο πληρώνεις πριν καν τρέξει η χρέωση του DSL. Αρα δεν στέκει -ακόμα και με τη λογική μικρού παιδιού- να χρεώνεται ενεργοποίηση τον 6ο μήνα. Φυσικά λοιπόν δημιουργεί εύλογες απορίες.

    Αν κάπου είχα να ποντάρω τα χρήματα μου, σίγουρα δεν θα ρίσκαρα πως η Vivodi ενημέρωσε πλήρως τον πελάτη της. Έτσι λέει η ιστορία και αυτό είναι το πιο πιθανό. Δεν πρόκειται να παραβλέψω όλα όσα συμβαίνουν τόσα χρόνια. Όμως φαίνεται πως ο Έλληνας καταναλωτής εύκολα ξεχνάει, εκτός και αν το κάνει με τη θέλησή του λόγω κάποιων «συμφερόντων»...

    Και επίσης, ξέρει δεν ξέρει ένας υποψήφιος πελάτης, η εταιρεία ΟΦΕΙΛΕΙ να του απαντήσει με σαφήνεια σε κάθε ερώτησή του. Να τον ενημερώσει για κάθε πιθανή ή απίθανη χρέωση.

    Έλεος πια με το οπαδιλίκι των ISP. Καταναλωτές είμαστε και όταν κάποιος παραπληροφορείται είναι εις βάρος όλων, γιατί μεθαύριο θα την πατήσουμε κι εμείς.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Director CrisAK
    Director CrisAK Guest
    Γράψε πότε απόκτησες πρώτη φορά ADSL από ποιά εταιρία και με ποιόν τρόπο (πακέτο π.χ. cube ή άλλο) και αν η 6μηνη προπληρωμή έγινε ως ανανέωση της σύνδεσής σου.
    Αν δεν ξεκαθαριστεί αυτό τότε τι συζητάμε άδικα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προπληρωμενο πακετο ΧΩΡΙΣ ΟΤΕ ?
    Από Orfanos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-08, 19:24
  2. Προπληρωμένο πακέτο
    Από What στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-08, 10:30
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 18:04
  4. Ποτε ληγει το προπληρωμενο πακετο?
    Από sosimple στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-06, 02:19
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-06, 20:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας