Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Έκανα ένα search στο φόρουμ για "VDSL Ιωάννινα" δεν βρήκα κάτι...
    Ας ξεκινήσουμε και εμείς οι "φτωχοί συγγενείς" ένα...

    Το θέμα είναι quite confusing atm...
    Θεωρώ 100% δεδομένο ότι ΟΛΟΙ οι Wizard's γράφουν ότι νάνε...

    Ξεκινάω απο του ΟΤΕ
    Λόγο του ότι ανήκω atm σε ForthNET δεν μου εμφανίζει καν το νούμερο μου...με παραπέμπει σε 13888 και μετά απο τηλεφώνημά μου μου είπαν ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ η 50άρα... Μόνο η 30/2.5 (Το ενδεχόμενο να κάνω ολόκληρη μανούρα για ΜΟΝΟ +0.5mb UPLOAD παραπάνω από το ήδη ΑΝΝΕΧ Μ μου (2mb upload) το ΞΕΧΝΑΩ
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι νούμερο ακριβώς κάτω από το διαμέρισμα μου, στην ίδια πολυκατοικία ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ για 50άρα...
    Βασικά το ενδεχόμενο να βάλω VDSL με κουτσουρεμένα upload από τον ΟΤΕ το θεωρώ απίθανο τώρα που το σκέφτομαι

    Συνεχίζουμε με ForthNET
    Η μεγάλη απογοήτευση...
    Ενώ στην αρχή μου είπανε ότι με καλύπτει πήγα στο τοπικό shop και μου είπανε πως ΔΕΝ...
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι οτι ισχύει ότι και με τον ΟΤΕ παραπάνω... ο κάτω από μένα τηλεφωνικός αριθμός καλύπτεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. (Κάπου εδώ να τονίσω ότι μετά από τηλεφώνημά μου στο 13831 μου είπανε οτι ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ VDSL στα Ιωάννινα η εταιρία...) Το ερώτημα είναι ... Αφού η εταιρία ΔΕΝ ΠΑΡΈΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ γιατί 1)Μου είπανε τηλεφωνικός να περάσω από το κατάστημα να κάνω αίτηση και να ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!? (Άσχετα αν μετά μου είπε ότι δεν γίνεται σε μένα) 2)Γιατί σε άλλα νούμερα ο Wizard βγάζει κάλυψη?

    Cyta
    Παρέχει VDSL αλλά σε μένα δεν γίνεται γιατί ο Wizard με δείχνει στα 2204m !?
    Έγινε κανένας σεισμός? η πολυκατοικία μου έχει να κουνηθεί περίπου 40 χρόνια απο τη θέση της...
    Μένω ακριβώς δίπλα από το Cinema ΠΟΛΥΘΕΑΜΑ... απόσταση περίπου 700-900μ απο το ΑΚ 28ης και περίπου 1000-1200μ από αυτό της Περιβλέπτου...
    Κάπου εδώ μου δημιουργήθηκε μια απορία...
    Έχει δεί κανείς σας κάποιο ΚΑΦΑΟ??? Έχω την εντύπωση πως δε παίζει... οτι connection υπάρχει θα γίνει μέσω A/K διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Με την εταιρία δεν έβγαλα άκρη... Επιμένουν οτι δεν μπορώ λόγο απόστασης... Whatever

    Wind
    Με μεγάλη έκπληξη είδα σήμερα ότι η εταιρία καλύπτει...
    Τους πήρα τηλέφωνο και τους άκουσα πολύ βιαστικούς στο να συμπληρώσω μαζί τους συμβόλαιο... Εγώ ήθελα απλά να το ψάξω και να το συζητήσω.
    Μου είπαν με τα πολλά πολλά ότι ΠΑΡΈΧΕΙ και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    Με προβλημάτισαν αλλά να σας πω την αλήθεια με βάση ονόματος και dunno το feeling μου τους έχω σαν τελευταία λύση...

    Κάπου εδώ να σας δώσω και ένα picture με την κατάσταση της γραμμής μου την στιγμή που μιλάμε για να βγάλετε και εσείς τα όποια συμπεράσματα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ejf6V.jpg 
Εμφανίσεις:  162 
Μέγεθος:  311,8 KB 
ID: 116260



    Παραθέστε τις εμπειρίες σας και λίγο πολύ τα στατιστικά της γραμμής σας και την τοποθεσία στο περίπου για να δούμε τελικά τι συμβαίνει και τι θα γίνει...
    Καλό θα είναι επίσης όσοι έχουν ήδη να postάρουν και αυτοί την εμπειρία τους...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα ένα search στο φόρουμ για "VDSL Ιωάννινα" δεν βρήκα κάτι...
    Ας ξεκινήσουμε και εμείς οι "φτωχοί συγγενείς" ένα...

    Το θέμα είναι quite confusing atm...
    Θεωρώ 100% δεδομένο ότι ΟΛΟΙ οι Wizard's γράφουν ότι νάνε...

    Ξεκινάω απο του ΟΤΕ
    Λόγο του ότι ανήκω atm σε ForthNET δεν μου εμφανίζει καν το νούμερο μου...με παραπέμπει σε 13888 και μετά απο τηλεφώνημά μου μου είπαν ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ η 50άρα... Μόνο η 30/2.5 (Το ενδεχόμενο να κάνω ολόκληρη μανούρα για ΜΟΝΟ +0.5mb UPLOAD παραπάνω από το ήδη ΑΝΝΕΧ Μ μου (2mb upload) το ΞΕΧΝΑΩ
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι νούμερο ακριβώς κάτω από το διαμέρισμα μου, στην ίδια πολυκατοικία ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ για 50άρα...
    Βασικά το ενδεχόμενο να βάλω VDSL με κουτσουρεμένα upload από τον ΟΤΕ το θεωρώ απίθανο τώρα που το σκέφτομαι

    Συνεχίζουμε με ForthNET
    Η μεγάλη απογοήτευση...
    Ενώ στην αρχή μου είπανε ότι με καλύπτει πήγα στο τοπικό shop και μου είπανε πως ΔΕΝ...
    Το παράδοξο της υπόθεσης είναι οτι ισχύει ότι και με τον ΟΤΕ παραπάνω... ο κάτω από μένα τηλεφωνικός αριθμός καλύπτεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. (Κάπου εδώ να τονίσω ότι μετά από τηλεφώνημά μου στο 13831 μου είπανε οτι ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ VDSL στα Ιωάννινα η εταιρία...) Το ερώτημα είναι ... Αφού η εταιρία ΔΕΝ ΠΑΡΈΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ γιατί 1)Μου είπανε τηλεφωνικός να περάσω από το κατάστημα να κάνω αίτηση και να ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ!? (Άσχετα αν μετά μου είπε ότι δεν γίνεται σε μένα) 2)Γιατί σε άλλα νούμερα ο Wizard βγάζει κάλυψη?

    Cyta
    Παρέχει VDSL αλλά σε μένα δεν γίνεται γιατί ο Wizard με δείχνει στα 2204m !?
    Έγινε κανένας σεισμός? η πολυκατοικία μου έχει να κουνηθεί περίπου 40 χρόνια απο τη θέση της...
    Μένω ακριβώς δίπλα από το Cinema ΠΟΛΥΘΕΑΜΑ... απόσταση περίπου 700-900μ απο το ΑΚ 28ης και περίπου 1000-1200μ από αυτό της Περιβλέπτου...
    Κάπου εδώ μου δημιουργήθηκε μια απορία...
    Έχει δεί κανείς σας κάποιο ΚΑΦΑΟ??? Έχω την εντύπωση πως δε παίζει... οτι connection υπάρχει θα γίνει μέσω A/K διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Με την εταιρία δεν έβγαλα άκρη... Επιμένουν οτι δεν μπορώ λόγο απόστασης... Whatever

    Wind
    Με μεγάλη έκπληξη είδα σήμερα ότι η εταιρία καλύπτει...
    Τους πήρα τηλέφωνο και τους άκουσα πολύ βιαστικούς στο να συμπληρώσω μαζί τους συμβόλαιο... Εγώ ήθελα απλά να το ψάξω και να το συζητήσω.
    Μου είπαν με τα πολλά πολλά ότι ΠΑΡΈΧΕΙ και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    Με προβλημάτισαν αλλά να σας πω την αλήθεια με βάση ονόματος και dunno το feeling μου τους έχω σαν τελευταία λύση...

    Κάπου εδώ να σας δώσω και ένα picture με την κατάσταση της γραμμής μου την στιγμή που μιλάμε για να βγάλετε και εσείς τα όποια συμπεράσματα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ejf6V.jpg 
Εμφανίσεις:  162 
Μέγεθος:  311,8 KB 
ID: 116260



    Παραθέστε τις εμπειρίες σας και λίγο πολύ τα στατιστικά της γραμμής σας και την τοποθεσία στο περίπου για να δούμε τελικά τι συμβαίνει και τι θα γίνει...
    Καλό θα είναι επίσης όσοι έχουν ήδη να postάρουν και αυτοί την εμπειρία τους...
    Στα Ιωάννινα είναι πολύ μπλεγμένα τα πράγματα με τις συνδέσεις γενικότερα. Και εγώ έχω ζήσει παρόμοιες καταστάσεις και έχω περάσει από μεγάλες και σπαστικές ταλαιπωρίες. Στέκομαι στο πρώτο ερώτημα σου που κάνεις στην αναφορά σου στη Forthnet. Την ίδια απορία έχω και εγώ διαβάζοντας το ερώτημα σου. Δεν ήταν καθόλου καλή, ούτε καν έγκυρη η συνεννόηση μαζί τους. Δεν ξέρω με ποιόν μίλησες, αλλά μου φαίνεται πολύ ερασιτεχνική αντιμετώπιση άλλα να σου λένε τηλεφωνικώς και διαφορετικά να ισχύουν στην πράξη.
    Το να μεταφερθείς σε άλλο πάροχο, να αφήσεις την forthnet και να πας οτε το ξεχνάμε έτσι;....
    Αλλά μάλλον λογικό μου ακούγεται από τη στιγμή που δεν έχει ακόμα vdsl ο οτε στα ιωάννινα... Οπότε....


  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    ο ΟΤΕ έχει στα Γιάννενα... απλά δίνει το 30άρι ας πούμε για αρχή και όπως είπα δεν με συμφέρει... δες τα στατιστικά της γραμμής μου έχω ήδη 2mb upload ...
    Δε θέλω να βάλω VDSL για το download αλλά για το upload

    Όσο για την ForthNet νομίζω ότι ούτε αυτοί ξέρουν... αν μιλήσεις με 3-4 τεχνικούς το σίγουρο είναι ότι θα πάρεις τουλάχιστον 2 διαφορετικές απαντήσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΟΤΕ έχει στα Γιάννενα... απλά δίνει το 30άρι ας πούμε για αρχή και όπως είπα δεν με συμφέρει... δες τα στατιστικά της γραμμής μου έχω ήδη 2mb upload ...
    Δε θέλω να βάλω VDSL για το download αλλά για το upload

    Όσο για την ForthNet νομίζω ότι ούτε αυτοί ξέρουν... αν μιλήσεις με 3-4 τεχνικούς το σίγουρο είναι ότι θα πάρεις τουλάχιστον 2 διαφορετικές απαντήσεις.
    Τα είδα ναι... Καταλαβαίνω... Ως τότε, αν έχεις νεότερα μας λες. Θα σκεφτώ και εγώ αν υπάρχουν λύσεις, θα ρωτήσω και θα σου πω.

    Και να συμπληρώσω ότι αφού είσαι σε κεντρική θέση, - πιο κεντρική δεν θα μπορούσες να είσαι - δεν καταλαβαίνω αυτά που σου είπαν από τη cyta λόγω απόστασης. Δεν νομίζω ότι έχουν λογική οι κουβέντες τους. Anyway....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Τελικά η WIND δεν παρέχει ακόμα...
    Έκανε αίτηση κάποιος του στείλανε εξοπλισμό κομπλέ αλλά μετά! ανακαλύψανε! ότι δεν γίνεται και γύρισε πίσω στο ADSL.
    Τραγικά πράγματα

  6. #6
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    Pirelli A4201G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Cyta
    Παρέχει VDSL αλλά σε μένα δεν γίνεται γιατί ο Wizard με δείχνει στα 2204m !?
    Έγινε κανένας σεισμός? η πολυκατοικία μου έχει να κουνηθεί περίπου 40 χρόνια απο τη θέση της...
    Μένω ακριβώς δίπλα από το Cinema ΠΟΛΥΘΕΑΜΑ... απόσταση περίπου 700-900μ απο το ΑΚ 28ης και περίπου 1000-1200μ από αυτό της Περιβλέπτου...
    Κάπου εδώ μου δημιουργήθηκε μια απορία...
    Έχει δεί κανείς σας κάποιο ΚΑΦΑΟ??? Έχω την εντύπωση πως δε παίζει... οτι connection υπάρχει θα γίνει μέσω A/K διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Με την εταιρία δεν έβγαλα άκρη... Επιμένουν οτι δεν μπορώ λόγο απόστασης... Whatever

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ejf6V.jpg 
Εμφανίσεις:  162 
Μέγεθος:  311,8 KB 
ID: 116260
    Εάν σε ενδιαφέρει ακόμη, θα σου πρότεινα να βάλεις μήνυμα στο thread του Cyta Support στην ενότητα Cyta VDSL, βάζοντας και τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου και να ζητήσεις να το προωθήσουν σε τεχνικούς για να δουν την περίπτωση, ανεξαρτήτως του τί βγάζει ο Wizard.

    Τουλάχιστον, θα πάρεις έγκυρη απάντηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Έχεις βάλει εσύ?
    Τις εντυπώσεις σου so far ?

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Είναι λύπηρο.. ένα χρόνο μετά να μην έχει γίνει τπτ ουσιαστικό ακόμα στην πόλη...
    Θα περιμένουμε το WiFi του Σαμαρά νομίζω...

  9. #9
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λύπηρο.. ένα χρόνο μετά να μην έχει γίνει τπτ ουσιαστικό ακόμα στην πόλη...
    Θα περιμένουμε το WiFi του Σαμαρά νομίζω...
    Το παρατήρησες και εσύ ;;;, γιατί ειλικρινά έχουν "νεκρωθεί" τα πάντα εδώ πάνω. Όποιος ξέρει κάτι ας μας ενημερώσει. Αν και "χλωμό" το βλέπω.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Πλέον στο wizard του ΟΤΕ μου βγάζει κάλυψη και για 30 και για 50... Στου Forthnet ακόμα τπτ..
    Κανά νεώτερο απο κάποιον άλλο ?

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Το 50ρι που σου λέει ο ΟΤΕ είναι μέσω καμπίνας ή ΑΚ; Αν έχουν βάλει νέες καμπίνες με δυνατότητα VDSL στην περιοχή τότε η Forthnet δε δίνει. Στο μέσω ΑΚ πας στο ΕΩΣ 50, όπως ήταν το ΕΩΣ 24 για την adsl..

  12. #12
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν είσαι κοντά στο Α/Κ θα έχεις την ίδια
    ταχύτητα που θα είχες και από την καμπίνα.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-11-2003
    Περιοχή
    Ioannina
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    SpeedTest Plus
    Το σκέφτομαι να πάω ΟΤΕ...
    Είναι κανείς στην περιοχή που να έχει ήδη εμπειρία?

    Αν ναί ας postάρει περιοχή και στατιστικά σύνδεσης


    Ευχαριστώ !

    - - - Updated - - -

    Στο site δείχνει διαθεσιμότητα... στο κατάστημα που πήγα μου είπαν όχι...
    Βγάλτε συμπέρασμα...

  14. #14
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ετσι για να ανανεωσω το θεμα μιας και μετα απο 7μηνες αναμονης απο τις τοποθετησεις των καμπινων σε μεγαλο μερος στα περιχωρα της πολης και συμφωνα με τα λεγομενα του τεχνικου η πρωτη 50αρα απο Καμπινα .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vdsl1.png  

    Eπιτελους VDSL

  15. #15
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μια χαρα, αποσταση απο καμπινα?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wind Ιωάννινα ?
    Από nik ilias στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 17:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Ιωάννινα 27/2/2011
    Από #Aris17n# στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-11, 19:45
  4. TELLAS - ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Από chrissap στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-09, 15:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας