Σελ. 183 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 163173178181182183184185188193203 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.731-2.745 από 8330
  1. #2731
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι θα συμφέρει, αν π.χ. είναι 10% μεγαλύτερη σε όγκο σε σχέση με native segwit, θα είναι παράλληλα και αρκετά μικρότερη σε σχέση με μια non-segwit συναλλαγή.

    Εμένα αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ασφάλεια όμως.
    Εμενα παντως δε μου εβγαλε κανενα warning το electrum!

    Οπως ειπα και νωριτερα, αν φτιαξεις το seed offline, δε νομιζω οτι ειναι risky, αλλα δεν ειμαι και ειδικος!!! Ετσι και αλλιως δε σκοπευω να κραταω κανενα μεγαλο ποσο σε αυτο το wallet. Αντε να εχω μερικα ψιλα μεσα, μπας και χρειαστει να ξοδεψω κατι χωρις να πρεπει να δινω 15-20 USD fee!

  2. #2732
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως δε μου εβγαλε κανενα warning το electrum!

    Οπως ειπα και νωριτερα, αν φτιαξεις το seed offline, δε νομιζω οτι ειναι risky, αλλα δεν ειμαι και ειδικος!!! Ετσι και αλλιως δε σκοπευω να κραταω κανενα μεγαλο ποσο σε αυτο το wallet. Αντε να εχω μερικα ψιλα μεσα, μπας και χρειαστει να ξοδεψω κατι χωρις να πρεπει να δινω 15-20 USD fee!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  23,5 KB 
ID: 189481

  3. #2733
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Λοιπον εχω καποια ενδιαφεροντα νεα!

    Eστειλα δοκιμαστικα μερικα satoshis στη segwit address του electrum (αυτη που ξεκιναει απο 3).

    Αν παω να αδειασω το wallet σε μια segwit address, η συναλλαγη ειναι 134 bytes
    Αν παω να αδειασω το wallet σε μια non segwit address, η συναλλαγη ειναι 136 bytes
    Αν πηγαινα να αδειασω το wallet παλιοτερα απο το electrum απο μια non segwit address, δημιουργουσε συναλλαγη 192 bytes

    Oποτε μιλαμε για 30% μικροτερο ογκο συναλλαγης, 30% λιγοτερο fee. Not bad!

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα που μολις προσεξα...

    Απο non segwit address σε non segwit address το electrum φτιαχνει συναλλαγη 192 bytes
    Απο non segwit address σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο 3) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 190 bytes

    - - - Updated - - -

    Τελος...

    Απο segwit address (αυτη που ξεκιναει απο 3) σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο bc1q) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 133 bytes
    Απο non segwit address σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο bc1q) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 189 bytes

    Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι αυτη που δημιουργει το default segwit του electrum (που ξεκιναει απο bc1q) ειναι native segwit και η αλλη που δημιουργει με την πατεντα (το seed που φτιαχνουμε απο εκεινο το site) δεν ειναι native (που ξεκιναει απο 3), διαφορα στον ογκο των συναλλαγων (native segwit - non native segwit) ειναι ελαχιστη, μονο 1 byte.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George_Prix : 16-12-17 στις 23:59.

  4. #2734
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Άντε πάμε για το 20χιλιαρο..

  5. #2735
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον εχω καποια ενδιαφεροντα νεα!

    Eστειλα δοκιμαστικα μερικα satoshis στη segwit address του electrum (αυτη που ξεκιναει απο 3).

    Αν παω να αδειασω το wallet σε μια segwit address, η συναλλαγη ειναι 134 bytes
    Αν παω να αδειασω το wallet σε μια non segwit address, η συναλλαγη ειναι 136 bytes
    Αν πηγαινα να αδειασω το wallet παλιοτερα απο το electrum απο μια non segwit address, δημιουργουσε συναλλαγη 192 bytes

    Oποτε μιλαμε για 30% μικροτερο ογκο συναλλαγης, 30% λιγοτερο fee. Not bad!

    - - - Updated - - -

    Και κατι ακομα που μολις προσεξα...

    Απο non segwit address σε non segwit address το electrum φτιαχνει συναλλαγη 192 bytes
    Απο non segwit address σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο 3) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 190 bytes

    - - - Updated - - -

    Τελος...

    Απο segwit address (αυτη που ξεκιναει απο 3) σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο bc1q) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 133 bytes
    Απο non segwit address σε segwit address (αυτη που ξεκιναει απο bc1q) το electrum φτιαχνει συναλλαγη 189 bytes

    Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι αυτη που δημιουργει το default segwit του electrum (που ξεκιναει απο bc1q) ειναι native segwit και η αλλη που δημιουργει με την πατεντα (το seed που φτιαχνουμε απο εκεινο το site) δεν ειναι native (που ξεκιναει απο 3), διαφορα στον ογκο των συναλλαγων (native segwit - non native segwit) ειναι ελαχιστη, μονο 1 byte.
    σε αρκετές περιπτώσεις δλδ όταν το pool δεν είναι στο θεό όπως τις τελευταίες μέρες με τις segwit διευθύνσεις μπορείς να στείλεις ακόμα και με custom fee στα 100 satoshi per byte και να σου γίνει confirm μέσα σε λίγη ώρα ακόμα και χαμηλότερα δλδ αν δεν βιάζεσαι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι θα συμφέρει, αν π.χ. είναι 10% μεγαλύτερη σε όγκο σε σχέση με native segwit, θα είναι παράλληλα και αρκετά μικρότερη σε σχέση με μια non-segwit συναλλαγή.

    Εμένα αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η ασφάλεια όμως.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έκανα μια συναλλαγή (non-segwit) με 5 sat/byte όπως λέει ο τύπος στο twitter. Η συναλλαγή εμφανίζεται μόνο στο blockcypher, στο blockchain.info και blocktrail δεν εμφανίζεται καν! (έχει περάσει 1 ώρα)
    Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο..
    απλά τα node του blocktrail δεν δείχνουν τις συναλλαγές με τόσο χαμηλά fee. Μπορείς να το κάνεις αυτό
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  6. #2736
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εγώ πάντως είχα κάνει παλιά 0-fee tx και το blockchain.info την έδειχνε κανονικότατα. Για το blocktrail δε ξέρω..
    Επίσης το blockchain.info δεν είναι συμβατό με bc1 segwit addresses απότι βλέπω..

  7. #2737
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως είχα κάνει παλιά 0-fee tx και το blockchain.info την έδειχνε κανονικότατα. Για το blocktrail δε ξέρω..
    Επίσης το blockchain.info δεν είναι συμβατό με bc1 segwit addresses απότι βλέπω..
    Μολις εβαλα και εγω μια δοκιμαστικη συναλλαγη με 6 satoshis/byte. Μπορω να την δω κανονικα σε blockcypher, blockchain.info και blocktrail.

    Το μονο περιεργο ειναι το εξης. Εχθες που προσπαθησα μου εβγαλε ενα μακροσκελες error που ειχε να κανει με το χαμηλο fee στο electrum. Κατι σαν:
    transaction rejected by network rules..... bla bla bla... low fee

    Σημερα που προσπαθησα παλι την πηρε κανονικα! Για να δουμε αν ο Jihan Wu θα την κανει mine και θα λυσει μονος του το προβλημα που ο ιδιος εχει δημιουργησει με το spam attack

  8. #2738
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Πλέον βαδίζουμε στο να σπάσουν και τα 20k δολάρια. Σε μερικά ανταλλακτήρια έχουν σπάσει ήδη. θα υπάρξουν φυσικά αρκετά sell σε αυτά τα επίπεδα.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  9. #2739
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Υπάρχουν τρελά sell wall στα 20k, λογικά θα πάρει 1-2 μέρες για να σπάσει.

  10. #2740
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το coinmarketcap παντως νωριτερα ειχε πιασει ~20100.

  11. #2741
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Segwit δοκιμές συνέχεια:
    Δοκιμή για αποστολή από segwit διεύθυνση (bc1) σε non-segwit διεύθυνση σε ανταλλακτήριο.
    Βγήκε Virtual Size 144 Bytes, weight 573 (απότι έχω καταλάβει τελικά το weight είναι αυτό που μετράει, είτε μιλάμε για segwit είτε για non-segwit συναλλαγές).
    Συγκριτικά η συγκεκριμένη είναι 21.64 sat/WU - 55.11 sat/byte - 86.111 sat/vbyte
    Χθες που έκανα non segwit, είχε 225 bytes (εδώ bytes και vbytes είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα), weight 900, 72.444 sat/B , 18.111 sat/WU.

    Επίσης το exchange που δέχεται τη συναλλαγή δε φαίνεται να αναγνωρίζει και αυτό σωστά τη segwit διεύθυνση, και βγάζει λάθος το ποσό που έστειλα. Θα περιμένω να γίνει confirm να δω τι έβαλε τελικά.
    Οπότε προσοχή με το segwit γιατί ακόμα δεν υποστηρίζεται πλήρως παντού.

  12. #2742
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Segwit δοκιμές συνέχεια:
    Δοκιμή για αποστολή από segwit διεύθυνση (bc1) σε non-segwit διεύθυνση σε ανταλλακτήριο.
    Βγήκε Virtual Size 144 Bytes, weight 573 (απότι έχω καταλάβει τελικά το weight είναι αυτό που μετράει, είτε μιλάμε για segwit είτε για non-segwit συναλλαγές).
    Συγκριτικά η συγκεκριμένη είναι 21.64 sat/WU - 55.11 sat/byte - 86.111 sat/vbyte
    Χθες που έκανα non segwit, είχε 225 bytes (εδώ bytes και vbytes είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα), weight 900, 72.444 sat/B , 18.111 sat/WU.

    Επίσης το exchange που δέχεται τη συναλλαγή δε φαίνεται να αναγνωρίζει και αυτό σωστά τη segwit διεύθυνση, και βγάζει λάθος το ποσό που έστειλα. Θα περιμένω να γίνει confirm να δω τι έβαλε τελικά.
    Οπότε προσοχή με το segwit γιατί ακόμα δεν υποστηρίζεται πλήρως παντού.
    με τι διευθύνσεις κάνεις τις συναλλαγές τις default segwit που με το γράμμα μπροστά η αυτές που αρχίζουν από 3?
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  13. #2743
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τι διευθύνσεις κάνεις τις συναλλαγές τις default segwit που με το γράμμα μπροστά η αυτές που αρχίζουν από 3?
    Με bc1. Για αυτές από 3 βγάζει security warning το electrum που έγραψα πιο πάνω.

    - - - Updated - - -

    Διαβάζω σύμφωνα με αυτό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των διευθύνσεων που αρχίζουν με 3 και αυτών που αρχίζουν με bc1. Το πιο σημαντικό είναι ότι προς αυτές με 3 μπορεί να στείλει κάποιο παλιό wallet, ενώ προς αυτές με bc1 τα παλιά πορτοφόλια δε την αναγνωρίζουν και δε σε αφήνει να στείλεις καν.
    Τώρα η αποστολή από αυτές προς οπουδήποτε αλλού δεν έχει κάποια διαφορά. Επίσης αυτές με bc1 δεν τις αναγνωρίζουν κάποια blockchain web explorers (π.χ. blockchain.info). Για τα exchange λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα θα σας πω όταν γίνει confirm η συναλλαγή μου.
    Ακόμα ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι οι διευθύνσεις με bc1 δεν είναι πλέον case sensitive!

  14. #2744
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με bc1. Για αυτές από 3 βγάζει security warning το electrum που έγραψα πιο πάνω.

    - - - Updated - - -

    Διαβάζω σύμφωνα με αυτό δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ των διευθύνσεων που αρχίζουν με 3 και αυτών που αρχίζουν με bc1. Το πιο σημαντικό είναι ότι προς αυτές με 3 μπορεί να στείλει κάποιο παλιό wallet, ενώ προς αυτές με bc1 τα παλιά πορτοφόλια δε την αναγνωρίζουν και δε σε αφήνει να στείλεις καν.
    Τώρα η αποστολή από αυτές προς οπουδήποτε αλλού δεν έχει κάποια διαφορά. Επίσης αυτές με bc1 δεν τις αναγνωρίζουν κάποια blockchain web explorers (π.χ. blockchain.info). Για τα exchange λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα θα σας πω όταν γίνει confirm η συναλλαγή μου.
    Ακόμα ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι οι διευθύνσεις με bc1 δεν είναι πλέον case sensitive!
    διαφορά στο να στέλνεις φυσικά και δεν υπάρχει καθώς το δίκτυο τις βλέπει κανονικά. Το πρόβλημα είναι από τα wallet που προσπαθείς να στείλεις σε αυτές τις διευθύνσεις καθώς τα περισσότερα δεν τις αναγνωρίζουν σαν bitcoin διευθύνσεις και δεν σε αφήνουν να στείλεις bitcoin σε αυτές.
    Με τις segwit διευθύνσεις από τι διάβαζα υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργούνται μελλοντικά και διευθύνσεις που θα είναι ανθρώπινα κατανοητές δλδ κάποιο όνομα η οτιδήποτε άλλο.
    Τώρα των Bitcoin futures άρχισε ήδη στην μεγαλύτερη αγορά παραγώγων την CME αν και από τι φαίνεται το volume είναι σχετικά χαμηλό

    http://www.zerohedge.com/news/2017-1...0000-then-dump

    https://twitter.com/CamiRusso/status/942550452884959232

    https://www.cnbc.com/2017/12/17/worl...day-night.html

    Βγήκε ico generator που έχει φοβερό γέλιο

    http://yetanotherico.com
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  15. #2745
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις segwit διευθύνσεις από τι διάβαζα υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργούνται μελλοντικά και διευθύνσεις που θα είναι ανθρώπινα κατανοητές δλδ κάποιο όνομα η οτιδήποτε άλλο.
    Αυτό που το διάβασες;
    Αν εννοείς τις vanity addresses υπάρχουν ήδη αλλά είναι partially human readable (δηλ μόνο οι πρώτοι χαρακτήρες είναι λέξη).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν τρελά sell wall στα 20k, λογικά θα πάρει 1-2 μέρες για να σπάσει.
    Ο τοίχος μάλλον είναι ανίκητος, έχουμε σημαντική πτώση τώρα 1 χιλιάρικο σε 1 ώρα..

Σελ. 183 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 163173178181182183184185188193203 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας