Σελ. 21 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 8330
  1. #301
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Θεωρω πως εχω ηδη πει, ολα οσα ηταν να πω. Πιστευω επισης πως διευκρινηστηκε επαρκως και ο χαρακτηρισμος "επενδυση σε bitcoin" οπως και ο "ευκαιρια". Προς το παρον λοιπον, θα σταματησω εδω, μεχρι προφανως το επομενο σοβαρο επεισοδιο στο καταπληκτικο αυτο σηριαλ που τελειοποιησε το αυλο χρημα και την κακη μεταφορα των online παιχνιδιων, στην πραγματικη ζωη.

    Ισως, μαλιστα αυριο, προβοκαρω την ολη κατασταση διαφημιζοντας με τα ιδια ακριβως επιχειρηματα την ρουλετα στο καζινο, τον ιπποδρομο ή και τη ρωσικη ρουλετα, για οσους τολμηρους παιζουν μεγαλα ποσα και αποσκοπουν σε μεγαλα κερδη.

  2. #302
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο θα ήθελα να προσθέσω ότι το χρήμα σε μορφή χαρτιού έτσι όπως το γνωρίζουμε σήμερα είναι στην αρχή του τέλους του. Ηδη στις περισσότερες μας συναλλαγές έχει αντικατασταθεί με αριθμούς και με μεταφορά αυτών σε λογαριασμούς. Μπορεί να σταθεί το παραδοσιακό χρήμα η καλύτερα μπορεί να μετατραπεί σε ηλεκτρονική μορφή? Πολύ δύσκολο για μένα. Οι τράπεζες πλέον δεν θα είναι ούτε καν στην ανάγκη να κόψουν χρήμα καθώς θα το δημιουργούν την ίδια στιγμη χωρίς καν έλεγχο από κανέναν.
    Θεωρητικα μπορει το χρημα να γινει αϋλο / ηλεκτρονικο, απλα η διαφορα ειναι οτι θελουν να το κανουν με κεντρικο ελεγχο οπου

    α) τα παντα θα επιτηρουνται (monitoring)
    β) τα παντα θα ελεγχονται (control)
    γ) τα παντα θα "φορολογουνται" με transaction tax & transaction fees.

    Πχ αμα εισουν "κακο παιδι" και πηγες για επεισοδια στις Σκουριες, θα σου κανουν disable το λογαριασμο σου (β). Αν παλι θελουν να βρουν "βρωμια" για σενα, δεν εχουν παρα να δουν τι αγοραζεις, που πηγαινεις, κτλ κτλ. Οσο για το (γ), ειναι ο τροπος με τον οποιο οι παντες θα γινουν debt slaves^2: Ο κοσμος δεν αντιλαμβανεται οτι οταν μια μεταφορα χρηματος εχει πχ προμηθεια 1%, σημαινει οτι οταν 100 ευρω μεταφερθουν περα-δωθε 100 φορες, τοτε η τραπεζα θα εχει παρει το συνολο του κεφαλαιου (1Ε καθε φορα = 100Ε στα 100 transactions). Οταν αυτο το βαλει καποιος σε κρατικη ή πλανητικη κλιμακα, το συνεχες περα-δωθε και τα εκατομμυρια transaction fees PER DAY σημαινει οτι θα αποστραγγιξουν το κεφαλαιο απ'τον κοσμο με μαθηματικη βεβαιοτητα.

    To bitcoin ουσιαστικα υλοποιησε αυτο που σχεδιαζαν ως παγκοσμιο αϋλο ηλεκτρονικο νομισμα, με τη διαφορα οτι αντι να ειναι μερος ενος κεντρικου ελεγχου οπου το χρημα και οι συναλλαγες ελεγχονται απο καποια εξουσια που εχει ως στοχο τη φτωχοποιηση, τον ελεγχο και την υποδουλωση, αυτα γινονται απ'το ιδιο το δικτυο με μηχανιστικη ουδετεροτητα και χωρις πολιτικες σκοπιμοτητες.

  3. #303
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Εφιαλτικό αυτό το σενάριο που αναφέρεις. Θεωρώ παντως ότι παγκόσμια οι κυβερνήσεις αδυνατούν να κατανοήσουν το τί είναι το bitcoin και ποιο πολύ βλέπω μια αμηχανία στο πως να αντιδράσουν. Ετσί έχουμε αόριστες αντιδράσεις, προ λίγο ημερών η Λαγκάρντ όταν την ρώτησαν για το bitcoin και αυτή δεν ήξερε πως να τοποθετηθεί ενώ πριν λίγο το υπουργείο οικονομικών της Ιαπωνίας κάλεσε την παγκόσμια κοινότητα να βάλουν ρυθμιστικούς κανόνες για την χρήση του bitcoin αν και όπως αναφέρουν οι ίδιοι δεν το θεωρούν νόμισμα.

    http://www.coindesk.com/japan-pushes...in-regulation/

    τελείως απίθανο κατά την γνώμη μου να βρούνε τρόπο να βάλουν κανόνες στην χρήση του. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν αποφασίσουν να απαγορεύουν την χρήση του.

  4. #304
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελείως απίθανο κατά την γνώμη μου να βρούνε τρόπο να βάλουν κανόνες στην χρήση του. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν αποφασίσουν να απαγορεύουν την χρήση του.
    Για το bitcoin, και στο βαθμο που δε χρησιμοποιειται TOR, μπορει να γινει ενα μετριο regulation απ'την αποψη οτι ειναι διαφανο το δικτυο οσον αφορα συναλλαγες, IPs κτλ. Οταν* ομως μπουν στο παιχνιδι τα ανωνυμα cryptocurrencies, game over. BTC=>DRK ή ZEROcoin=>bye bye "regulators".

    * Το πολυ σε μερικους μηνες θα εχουμε εξελιξεις.

  5. #305
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφιαλτικό αυτό το σενάριο που αναφέρεις. Θεωρώ παντως ότι παγκόσμια οι κυβερνήσεις αδυνατούν να κατανοήσουν το τί είναι το bitcoin και ποιο πολύ βλέπω μια αμηχανία στο πως να αντιδράσουν.
    Το πιο θεϊκό απ' όλα:



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελείως απίθανο κατά την γνώμη μου να βρούνε τρόπο να βάλουν κανόνες στην χρήση του. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν αποφασίσουν να απαγορεύουν την χρήση του.
    Έλεγχος μια χαρά μπορεί να παίξει στο μέλλον από τη μεριά των ανταλλακτηρίων, όπως κάνουν οι ISP σήμερα. Παρανομείς; Μπαμ, πάγωμα του λογαριασμού.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  6. #306
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    MTGOX FILES FOR BANKRUPTCY — CUSTOMER BITCOINS ALMOST ALL GONE

    Read more: http://www.businessinsider.com/r-mt-...#ixzz2udfPWB00

  7. #307
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ελπιζω το παραπανω να εξηγει το γιατι το MtGox "πουλαγε" bitcoins στα 100$ οταν παντου ειχε 500-600$... ηταν ανυπαρκτα / πουλαγε αερα για να βγαλει quick $$$ προτου φαληρισει.

  8. #308
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Ράλι ανόδου αυτή την στιγμή για το bitcoin και από τι φαίνεται κάποιοι μπαίνουν δυναμικά με αγορές εκτοξεύοντας την τιμή του μέσα σε λίγες ώρα από τα 400 ευρώ στα 450.

  9. #309
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω το παραπανω να εξηγει το γιατι το MtGox "πουλαγε" bitcoins στα 100$ οταν παντου ειχε 500-600$... ηταν ανυπαρκτα / πουλαγε αερα για να βγαλει quick $$$ προτου φαληρισει.
    Προτείνω να διαβάσετε αυτό.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  10. #310
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Η ξέφρενη άνοδο πάντως συνεχίζεται με την τιμή πλέον να έχει αγγίξει τα 480 ευρώ. Δεν ξέρω τι σχέση έχει όλο αυτή η αλματώδης άνοδος με την πτώση και το μίνι κραχ των χρηματιστηρίων παγκόσμια λόγο και της κρίσης στην Ουκρανία. Νομίζω ότι πλέον τα bitcoin έχουν την αξία αποταμίευσης σε χρυσό σε περιόδους κρίσης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chek2fire : 03-03-14 στις 21:45.

  11. #311
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ξέφρενη άνοδο πάντως συνεχίζεται με την τιμή πλέον να έχει αγγίξει τα 480 ευρώ. Δεν ξέρω τι σχέση έχει όλο αυτή η αλματώδης άνοδος με την πτώση και το μίνι κραχ των χρηματιστηρίων παγκόσμια λόγο και της κρίσης στην Ουκρανία. Νομίζω ότι πλέον τα bitcoin έχουν την αξία αποταμίευσης σε χρυσό σε περιόδους κρίσης.


    Αφού συγκρίναμε το bitcoin με τον χρυσό ως αξία αποταμίευσης εγώ νομίζω ότι εδώ μέσα πλέον είμαι περιττός. Θα συνεχίσω κάπως έτσι..

  12. #312
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Το bitcoin.de μου ζητάει complete veryfication. Το έχει κάνει κανείς?

    Μέχρι τώρα είχα κάνει ένα απλό bank veryfication στέλνοντάς μου 1€ στο τραπεζικό μου λογαριασμό οπότε αγόραζα πούλαγα χωρίς πρόβλημα. Έχω πιάσει ένα όριο και δε με αφήνει να κάνω cash out (με αφήνει να τα στείλω σε άλλο wallet αλλά όχι να τα κάνω trade για €) ούτε να αγοράσω νέα btc αν δε κάνω το full veryfication το οποίο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να μου το υπογράψει η τράπεζά μου, ένα ΚΕΠ ή η εφορία.

    Αν έχει προχωρήσει κανείς σε full veryfication σε οποιοδήποτε αντίστοιχο site ας μου πει που πρέπει να απευθυνθώ για να μη τρέχω αριστερά δεξιά. Thanks

  13. #313
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bitcoin.de μου ζητάει complete veryfication. Το έχει κάνει κανείς?

    Μέχρι τώρα είχα κάνει ένα απλό bank veryfication στέλνοντάς μου 1€ στο τραπεζικό μου λογαριασμό οπότε αγόραζα πούλαγα χωρίς πρόβλημα. Έχω πιάσει ένα όριο και δε με αφήνει να κάνω cash out (με αφήνει να τα στείλω σε άλλο wallet αλλά όχι να τα κάνω trade για €) ούτε να αγοράσω νέα btc αν δε κάνω το full veryfication το οποίο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να μου το υπογράψει η τράπεζά μου, ένα ΚΕΠ ή η εφορία.

    Αν έχει προχωρήσει κανείς σε full veryfication σε οποιοδήποτε αντίστοιχο site ας μου πει που πρέπει να απευθυνθώ για να μη τρέχω αριστερά δεξιά. Thanks
    Eίναι για το untrackability και την ανωνυμία βρε κουτό

  14. #314
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι για το untrackability και την ανωνυμία βρε κουτό
    Δεν είπε κανείς ότι το bitcoin είναι untrackable ή ανώνυμο. Το αντίθετο μάλιστα αφού το blockchain περιέχει στοιχεία από όλες τις συναλλαγές που έχουν γίνει ever.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  15. #315
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bitcoin.de μου ζητάει complete veryfication. Το έχει κάνει κανείς?

    Μέχρι τώρα είχα κάνει ένα απλό bank veryfication στέλνοντάς μου 1€ στο τραπεζικό μου λογαριασμό οπότε αγόραζα πούλαγα χωρίς πρόβλημα. Έχω πιάσει ένα όριο και δε με αφήνει να κάνω cash out (με αφήνει να τα στείλω σε άλλο wallet αλλά όχι να τα κάνω trade για €) ούτε να αγοράσω νέα btc αν δε κάνω το full veryfication το οποίο δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να μου το υπογράψει η τράπεζά μου, ένα ΚΕΠ ή η εφορία.

    Αν έχει προχωρήσει κανείς σε full veryfication σε οποιοδήποτε αντίστοιχο site ας μου πει που πρέπει να απευθυνθώ για να μη τρέχω αριστερά δεξιά. Thanks
    Συνήθων τους φτάνει ένα photo-id ή/και αποδεικτικό διεύθυνσης, το συγκεκριμένο site τι οδηγίες σου δίνει?

Σελ. 21 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας