Σελ. 2 από 556 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 8330
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από button Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γίνεται με αυτό και έχει αρκετή συζήτηση
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ponzi_scheme
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #17
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Και στο ετ3 που μιλούσαν γιαυτό φάνηκε ενδιαφέρον αλλά δεν είπαν όλη την αλήθεια..
    Στη ουσία η απόλυτη μ@λ@κι@ που δεν μας ενδιαφέρει, σαν το minecraft που ψάχνεις διαμάντια.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μια καλη αρχη για να μαθεις

    http://www.techiechan.com/?p=1954

    και ενα τελος μπορω να σου πω......
    Τα Bloomberg, Reuters, Wired, TheRegister, CNBC, AlJazeera κι άλλοι, αλλά και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το FinCEN έχουν αντίθετη άποψη από τη δική σου ;-)
    Οι σύνδεσμοι είναι προς το BitcoinX.gr για το λόγο ότι υπάρχει όλη η πληροφορία συγκεντρωμένη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καταλάβει είτε πως λειτουργεί το Ponzi είτε το Bitcoin, είτε και τα δύο.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Bloomberg, Reuters, Wired, TheRegister, CNBC αλλά και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το FinCEN έχουν αντίθετη άποψη από τη δική σου ;-)

    - - - Updated - - -



    Δεν έχεις καταλάβει είτε πως λειτουργεί το Ponzi είτε το Bitcoin, είτε και τα δύο.

    Θα το βαλω σε προτασουλες μπας και καταλαβεις και κατι παραπανω απο την τρελη ευκαιρια που φαινεται πως εχεις διακρινει στον οριζοντα

    - Ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει με τα χρηματα του.
    - Δεν ειναι ομως το ιδιο ελευθερος σε οτι αφορα τα χρηματα των αλλων.
    - Τσαμπα λεφτα, δεν μοιραζει κανεις. Σε οποιοδηποτε νομισμα
    - Οταν καποιος κερδιζει απαραιτητα καποιος αλλος χανει. Και το αντιστροφο
    - Δεν ειναι η πρωτη φορα που μια ευκαιρια εισαγεται στην κυκλοφορια. Και σιγουρα οχι και η τελευταια

    Υπαρχει μια εταιρεια, η οποια δεν ειναι ακριβως εταιρεια, η οποια και δραστηριοποιειται στην Ελλαδα ηδη απο το 1995 ενω παγκοσμιως ειναι ακομα παλιοτερη. Κυριως στο πρωην ανατολικο μπλοκ, εχει τις μεγαλυτερες ριζες της. Δεν αναφερω το ονομα της για ευνοητους λογους, αλλα ειναι εξαιρετικα γνωστη καθως τοτε, στα μεσα της δεκαετιας του '90 διεδιδε πως ετοιμαζοταν και για την εισοδο στο ελληνικο χρηματιστηριο. Κατι που βεβαια δεν εγινε ποτε, αν και εισεπρατε πολλες 500αριες χιλιαδες δραχμες τοτε απο τους "διορατικους" της εποχης. Και για αυτην γραφτηκαν αρθρα σε επισημα και μεγαλα εντυπα, και προωθηση εγινε και πυραμιδα ηταν εξ απ ανεκαθεν που λεμε, και τα λεφτα τους δεν τα ξαναειδαν οι "επενδυτες" περα απο κατι καθαριστικα και λιπασματα, και τα γραφεια της εταιρειας ακομα υπαρχουν και κανεις δεν μπηκε φυλακη καθοτι το ολον νομιμο.

    Αυτη η πυραμιδα καλυπτεται απο το πληρωνω - αγοραζω ( επενδυω βασικα αλλα το κρατω κρυφο ) - παραλαμβανω το προιον που πληρωσα ( περιμενω να εισπραξω τα της επενδυσης αλλα και παλι το κρατω μυστικο ) και σιγουρα θα πρεπει καποιος να παει λιγο πιο μακρια για να εχει μια καλη εικονα και για να μπορει να διακρινει το σχημα της.

    Τωρα εσυ πινεις νερο στα bitcoins, και πολυ καλα κανεις. Ελευθερος ανθρωπος εισαι. Λιγο προσοχη ομως τι συστηνεις και σε ποιους.

  5. #20
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Bloomberg, Reuters, Wired, TheRegister, CNBC, AlJazeera κι άλλοι, αλλά και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το FinCEN έχουν αντίθετη άποψη από τη δική σου ;-)
    Οι σύνδεσμοι είναι προς το BitcoinX.gr για το λόγο ότι υπάρχει όλη η πληροφορία συγκεντρωμένη.

    - - - Updated - - -



    Δεν έχεις καταλάβει είτε πως λειτουργεί το Ponzi είτε το Bitcoin, είτε και τα δύο.
    Μπα κανένα από τα 2, ελευθερία έχουμε άλλωστε, ο καθένας κάνει όπως νομίζει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #21
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    29gk, δεν χρειάζεται να το βάλεις σε «προτασούλες» για να καταλάβω. Ούτε παιδί είμαι, ούτε χαζός όπως φαίνεται να υπονοείς. Δεν θα χαμηλώσω το επίπεδό μου να σε προσβάλλω, γιατί αφενός δεν σε ξέρω κι αφετέρου σε σέβομαι ως συνομιλητή. Όσον αφορά τις «προτασούλες» θα ήθελα ν' απαντήσω ότι δεν υποχρέωσα κανέναν για τίποτα, ούτε έπαιξα με τα χρήματα κάποιου άλλου. Επίσης δε μοιράζω λεφτά, ούτε δείχνω κάποιον που θεωρώ ότι μοιράζει λεφτά. Επίσης, τα χρήματα που κερδίζω από τη δουλειά μου, δεν τα χάνει ο εργοδότης μου γιατί του παράγω έργο. Ούτε έκανα λόγο για ευκαιρία που θα πρέπει να τρέξετε ν' αρπάξετε, ούτε σας συστήνω κάτι. Γράψατε την άποψή σας κι απάντησα με την άποψη αυτών που θα θεωρούσαμε πιο «ειδικούς». Αν οι «ειδικοί» είναι καθοδηγούμενοι, αυτό ούτε μπορώ να το ξέρω, ούτε ν' αναλάβω την ευθύνη για αυτό.

    Πραγματικά αναρωτιέμαι ποια θα ήταν η απάντησή σας, στην ερώτηση "Τί είναι το Bitcoin και πως λειτουργεί"; Όχι τί πιστεύετε ότι είναι (Πονζι), αλλά τι είναι πραγματικά και πως λειτουργεί.

    Ακόμα και ο Techie Chan στον οποίο έγινε παράθεση, το διάβασε, το δοκίμασε, το σκέφτηκε και μετά έγραψε δύο σεντόνια για το πως λειτουργεί και γιατί θεωρεί ότι είναι λάθος. Εσείς το έχετε διαβάσει; Το έχετε δοκιμάσει; Ή μήπως απλά «υποθέτετε» ότι είναι φούσκα, πόνζι, [βάλε ότι άλλο θες εδώ] βασιζόμενοι σε διαίσθηση; αυτό που λένε οι άλλοι; κάτι άλλο;

    Το Bitcoin είναι ένα ασφαλές μέσο συναλλαγής μέσω Internet, που δεν έχει κεντρικό έλεγχο και οι συναλλαγές γίνονται απευθείας μεταξύ χρηστών. Αν κάποιος θέλει να το δει ως «επένδυση» δικαίωμά του. Αν θέλει να το δει ως «τζάμπα χρήμα» πάλι δικαίωμά του, αλλά αυτό είναι απλά η άποψή του. Εξάλλου ένα μαχαίρι της κουζίνας μπορεί να το δει κάποιος και ως όπλο, αλλά αυτό δε σημαίνει αναγκαστικά ότι το μαχαίρι είναι όπλο.

    nnn, είσαι παλαιό και καταξιωμένο μέλος στην κοινότητα, αλλά επίτρεψέ μου να συνεχίσω να διαφωνώ μαζί σου γιατί το Ponzi που ανέφερες βασίζεται στην συνεχή ανατροφοδότηση για να λειτουργήσει. Το Bitcoin όχι. Για αυτό σου έγραψα αυτό που σου έγραψα, γιατί υπάρχει βασική διαφορά μεταξύ των δύο που φαίνεται να αγνοείς.

    Δεν είμαι εδώ να προσηλυτίσω κανέναν. Ούτε βγάζω χρήματα από το να φέρνω νέους «παίκτες» στο παιχνίδι, αφού ούτε παιχνίδι είναι, ούτε κερδίζω από το να συμπαθήσει κάποιος το Bitcoin. Όταν όμως ακούω κάτι ανακριβές ή εσφαλμένο για το Bitcoin, θα καταθέτω τη δική μου άποψη, γιατί για εμένα η ουσία είναι ότι με τις μεθόδους του Bitcoin, αποκτάνε οι άνθρωποι τη δυνατότητα να μπορούν να συναλλάσσονται μεταξύ τους και από απόσταση, με ένα ασφαλές μέσο που δεν ελέγχεται ούτε μανιπιουλάρεται κεντρικά και χωρίς την ανάγκη τραπεζών ή ενδιάμεσων που μπορούν να σε αποκόψουν ανά πάσα στιγμή. Αν δεν σας αρέσει το bitcoin ή το οποιοδήποτε-coin, μπορείτε κάλλιστα να συνεχίσετε να προτιμάτε το υπάρχον τραπεζικό σύστημα και να μην σας απασχολούν τα έκτροπα που βλέπουμε τις τελευταίες ημέρες. Αλλά δεν σοφό ούτε σας τιμάει σαν ανθρώπους να το κατακρίνετε και να το χαρακτηρίζετε δημόσια χωρίς καν να το ξέρετε.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-08-2012
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει μια εταιρεια, η οποια δεν ειναι ακριβως εταιρεια, η οποια και δραστηριοποιειται στην Ελλαδα ηδη απο το 1995 ενω παγκοσμιως ειναι ακομα παλιοτερη. Κυριως στο πρωην ανατολικο μπλοκ, εχει τις μεγαλυτερες ριζες της. Δεν αναφερω το ονομα της για ευνοητους λογους, αλλα ειναι εξαιρετικα γνωστη καθως τοτε, στα μεσα της δεκαετιας του '90 διεδιδε πως ετοιμαζοταν και για την εισοδο στο ελληνικο χρηματιστηριο. Κατι που βεβαια δεν εγινε ποτε, αν και εισεπρατε πολλες 500αριες χιλιαδες δραχμες τοτε απο τους "διορατικους" της εποχης. Και για αυτην γραφτηκαν αρθρα σε επισημα και μεγαλα εντυπα, και προωθηση εγινε και πυραμιδα ηταν εξ απ ανεκαθεν που λεμε, και τα λεφτα τους δεν τα ξαναειδαν οι "επενδυτες" περα απο κατι καθαριστικα και λιπασματα, και τα γραφεια της εταιρειας ακομα υπαρχουν και κανεις δεν μπηκε φυλακη καθοτι το ολον νομιμο.

    Αυτη η πυραμιδα καλυπτεται απο το πληρωνω - αγοραζω ( επενδυω βασικα αλλα το κρατω κρυφο ) - παραλαμβανω το προιον που πληρωσα ( περιμενω να εισπραξω τα της επενδυσης αλλα και παλι το κρατω μυστικο ) και σιγουρα θα πρεπει καποιος να παει λιγο πιο μακρια για να εχει μια καλη εικονα και για να μπορει να διακρινει το σχημα της.

    Τωρα εσυ πινεις νερο στα bitcoins, και πολυ καλα κανεις. Ελευθερος ανθρωπος εισαι. Λιγο προσοχη ομως τι συστηνεις και σε ποιους.

    Δεν θέλω να σε πείσω για κάτι ούτε έχω διάθεση να σε ειρωνευτώ. Από αυτά που γράφεις όμως μου γεννιούνται κάποιες απορίες:

    - Ποιοί είναι οι ευνόητοι λόγοι για τους οποίους δεν αναφέρεις το όνομα της εταιρείας;
    - Γιατί δίνεις κάποια στοιχεία για την εταιρεία αυτή αλλά όχι το όνομά της; Μήπως είναι κάποιο παιχνίδι σε στυλ γρίφος;
    - Μπορείς να γράψεις 1-2 ομοιότητες ανάμεσα σε ένα ponzi (ή στα ελληνικά: πυραμίδα) και στο bitcoin;

    Ξεκαθαρίζω ότι όπως έγραψα και παραπάνω «Από πολιτικής άποψης θα ήθελα να πετύχει αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να επενδύσω ούτε ευρώ ούτε χρόνο». Προσωπικά βλέπω πολλά προβλήματα (και αντίστοιχα πολλά πλεονεκτήματα) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί το χαρακτηρίζουν πυραμίδα. Αν είμαι λάθος παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω το λάθος...

  8. #23
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    γενικά μ' αρέσει σαν ιδέα το bitcoin, όχι σαν επένδυση αλλά σαν τρόπος συναλλαγών χωρίς κεντρική αρχή ρύθμισης

    κάποιοι όμως το χαρακτηρίζουν πυραμίδα και ο λόγος είναι αυτός που αναφέρεται στο http://www.techiechan.com/?p=1954 που είπε κάποιος πιο πάνω

    Όσο φτιάχνονται bitcoins τόσο δυσκολεύει η δημιουργία τους, κι όσο δυσκολεύει η δημιουργία τους γίνονται και πιο σπάνια/πολύτιμα. Αυτό αυξάνει την αξία τους σε σχέση με άλλα αγαθά ή νομίσματα (το δολάριο πχ), κάτι που αυξάνει τη δημοφιλία του bitcoin. Όσο πιο δημοφιλές γίνεται το bitcoin, όλο και περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να παίξουν με αυτό, αλλά αυτοί οι νέοι παίκτες δεν μπορούν να παράξουν εύκολα νέα bitcoins, οπότε η ζήτηση για τα ήδη υπάρχοντα ανεβαίνει. Στην ουσία λοιπόν έχουμε την τυπική συνταγή του ενάρετου κύκλου μιας πυραμίδας
    προσωπικά όμως δε μου φαίνεται και πολύ σωστό το ότι επειδή κάτι είναι σπάνιο γίνεται και πολύτιμο οπότε κάποιος θα πρέπει να το πληρώσει ακριβά. Η προσφορά και ζήτηση κρίνει την αξία και όχι η σπανιότητα. Δηλαδή και μια πέτρα από τα θεμέλια του σπιτιού μου μπορεί να είναι σπάνια (που να σκάβεις τώρα να τη βρεις) ωστόσο δε νομίζω κανείς να ενδιαφέρεται να την αγοράσει οπότε η αξία της είναι μηδέν

  9. #24
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blinky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να σε πείσω για κάτι ούτε έχω διάθεση να σε ειρωνευτώ. Από αυτά που γράφεις όμως μου γεννιούνται κάποιες απορίες:

    - Ποιοί είναι οι ευνόητοι λόγοι για τους οποίους δεν αναφέρεις το όνομα της εταιρείας;
    - Γιατί δίνεις κάποια στοιχεία για την εταιρεία αυτή αλλά όχι το όνομά της; Μήπως είναι κάποιο παιχνίδι σε στυλ γρίφος;
    - Μπορείς να γράψεις 1-2 ομοιότητες ανάμεσα σε ένα ponzi (ή στα ελληνικά: πυραμίδα) και στο bitcoin;

    Ξεκαθαρίζω ότι όπως έγραψα και παραπάνω «Από πολιτικής άποψης θα ήθελα να πετύχει αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να επενδύσω ούτε ευρώ ούτε χρόνο». Προσωπικά βλέπω πολλά προβλήματα (και αντίστοιχα πολλά πλεονεκτήματα) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί το χαρακτηρίζουν πυραμίδα. Αν είμαι λάθος παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω το λάθος...
    - Ποιοί είναι οι ευνόητοι λόγοι για τους οποίους δεν αναφέρεις το όνομα της εταιρείας;
    Η εταιρεια, μεχρι πριν λιγα χρονια που ετυχε να ακουσω για αυτην, δραστηριοποιουνταν ακομη στην ελλαδα. Στην Αθηνα ειχε γραφεια σε παροδο της Λ.Συγγρου. Δεν αναφερω ονομα για την αποφυγη μηνυσεων και σε εμενα αλλα και στο φορουμ μιας και το εχουν πραξει πολλες φορες στο παρελθον. Ανεπιτυχως τελικα αλλα με ταλαιπωρια για τα υποκειμενα σε αυτην. την μηνυση εννοω

    - Γιατί δίνεις κάποια στοιχεία για την εταιρεία αυτή αλλά όχι το όνομά της; Μήπως είναι κάποιο παιχνίδι σε στυλ γρίφος;
    Εξηγω παραπανω. Εαν βεβαια ειχες καποια σχεση με αυτη θα ειχες καταλαβει και το ονομα. Ευτυχως για εσενα δεν εχεις καθως φαινεται.

    - Μπορείς να γράψεις 1-2 ομοιότητες ανάμεσα σε ένα ponzi (ή στα ελληνικά: πυραμίδα) και στο bitcoin;
    Στο αρθρακι του Techie που παραθετω, αναφερονται συμπτωσεις οι οποιες και με καλυπτουν σε οτι εχει να κανει στην "συμπεριφορα" πυραμιδας που εχει η εν λογω εφευρεση.

    Σε πρακτικο επιπεδο παλι, δεν θεωρω πως ενα εντελως αυλο μεσο, το οποιο και μπορει να ελεγχθει αμεσα ή και να παυσει ακομα πιο αμεσα απο τις χωρες που ελεγχουν το διαδικτυο, ειτε τοπικα ειτε σε παγκοσμιο επιπεδο, θα μπορεσει να αντικαταστησει ενα οποιοδηποτε νομισμα. Το ολο εγχειρημα δηλαδη, εαν δεν ειναι καποιο πειραμα μιας τραπεζικης ή καποιας αλλης κρατικης οργανωσης, ηδη επικαλύπτεται απο παρα πολλες αλλες εναλλακτικες αντιπροσωπευσης χρηματος.

    Προσωπικα ομως μου αρκει το φαινομενο πυραμιδας που φαινεται, να ειναι. Και για αυτο ειμαι αρνητικος σε κατι που δεν αποτελει καν ρισκο. το να δωσει δηλαδη ενας 10€ για να αγορασει κυριολεκτικα αερα. Κοπανιστο, ελπιδοφορο, συγχρονο, μοντερνο οκ, αλλα αερα.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    και γω το θεωρησα εξυπνο οταν βγηκε, αλλα τελικα μπαρμπουτσαλα. στη πραξη εχει βολεψει τους μαφιοζους και ολα τα λαμογια του πλανητη..
    καμια διαφορα με το καπιταλισμο δλδ. ασε που οταν το δοκιμασα (δε πρεπει να εχει περασει ουτε χρονος...) ειχε 2-3€ και σημερα που ειδα ειναι στα 80€ .. χειροτερα και απο το ιδιο το € :P

    επισης ο techiechan στο κειμενο του γραφει και διαφορες λαλακιες.. υποθετει οτι το εβγαλα αναρχοnerds.. οτι να ναι...
    ενας τυπος που δε ξερει κανεις ποιος ειναι πραγματικα, ευθυνεται για το bitcoin, και φημες λενε οτι ειναι γιαπωνεζος.
    αυτα ξερουμε..
    # apt-get install anarchism

  11. #26
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpdt1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω το θεωρησα εξυπνο οταν βγηκε, αλλα τελικα μπαρμπουτσαλα. στη πραξη εχει βολεψει τους μαφιοζους και ολα τα λαμογια του πλανητη..
    καμια διαφορα με το καπιταλισμο δλδ. ασε που οταν το δοκιμασα (δε πρεπει να εχει περασει ουτε χρονος...) ειχε 2-3€ και σημερα που ειδα ειναι στα 80€ .. χειροτερα και απο το ιδιο το € :P
    Last price: 91.51090 € Μου θυμιζει εποχες '99 με τα limit up της Κλωνατεξ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσωπικά όμως δε μου φαίνεται και πολύ σωστό το ότι επειδή κάτι είναι σπάνιο γίνεται και πολύτιμο οπότε κάποιος θα πρέπει να το πληρώσει ακριβά. Η προσφορά και ζήτηση κρίνει την αξία και όχι η σπανιότητα.
    Η προσφορα ομως σχετιζεται με την ποσοτητα, αρα οταν η ποσοτητα ειναι περιορισμενη, και η ζητηση συνεχως αυξανεται (οπως ειναι φυσιολογικο να γινει σε ενα νεο συστημα συναλλαγων το οποιο ξεκιναει με 0 χρηστες αρα ο μονος δρομος ειναι προς τα πανω με αυξηση χρηστων), ειναι δεδομενο οτι η πεπερασμενη ποσοτητα μοναδων θα γινεται ολοενα και σπανιοτερη. Αν παει 10 ατομα, 1000 ατομα, 100.000 ατομα, 1.000.000 ατομα/χρηστες, αλλαζουν τα παντα.

    Γενικα το θεμα της περιορισμενης ποσοτητας ειναι πολλες φορες ικανο, απο μονο του, να αυξησει τη τιμη σε κατι, ανεξαρτητως της ζητησης που αυτο θα ειχε ως αντικειμενο. Πχ ορισμενα υπερπολυτελη αυτοκινητα βγαινουν σε μονοψηφια ή διψηφια κομματια. Ας πουμε ενας κατασκευαστης τα φτιαχνει σε 5 κομματια Χ 3 εκ $ εκαστο. Αυτα εχουν γινει sold out επιτοπου, οχι επειδη καποιος βιαζεται να τα οδηγησει, ουτε επειδη ειναι καλυτερα απο αλλα υπεραυτοκινητα. Η πιθανοτητα ειναι οτι θα οδηγηθουν ελαχιστα ή και καθολου, και θα σκονιζονται σε καποιο γκαραζ ως collectibles. Την επομενη της αγορας τους, τα 3 εκ$, θα εχουν γινει 5-10εκ $, γιατι πολυ απλα ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο και αρα η αξια του αυξανεται. Η λογικη της αποτιμησης του σπανιου / μοναδικου ειναι εκπληκτικη ως προς την επιδραση στις τιμες. Σε οτιδηποτε ειδος, ακομα και πετρες που ανεφερες. Υπαρχουν ειδικες κατηγοριες στις δημοπρασιες για τα ορυκτα. Συνηθως η αξια των πετρων / κρυσταλλων, παει με το καρατι (0.2g), την καθαροτητα, τη σπανιοτητα του ειδους της πετρας κτλ. Αλλες φορες με βαση το μεταλλο, αν ειναι ορυκτο πετρωμα. Και εδω η πλακα ειναι η εξης: Βλεπεις πετρες που η αξια τους ειναι μεγαλυτερη ή πολλαπλασια απ'το μεταλλευμα. Πχ επειδη ο φυσικος σχηματισμος του χρυσου στη φυση ειναι σπανιος και επειδη ο περισσοτερος χρυσος προερχεται απο μικρους κοκκους, οι πετρες που περιεχουν χρυσο (gold nuggets) ειναι πολυ πιο ακριβες απ'την αντιστοιχη ποσοτητα σε χρυσο, παροτι η καθαροτητα τους ειναι στο 80-90%. Μπορει να εχεις πετρα με 1 κιλο χρυσο να κανει 100.000$ ενω αν επαιρνες 1 κιλο χρυσο να σου εβγαινε μονο 50.000$. Στο ebay αν κοιταξεις, παρα πολλοι πουλανε "gold nuggets", πετρες, και οτι αλλο περιεργο μπορεις να φανταστεις. Θα πεις "οκ αυτοι πουλανε, οι αλλοι αγοραζουν?" και η απαντηση ειναι ΝΑΙ... βαλε ως tag το vintage να δεις τι σαβουρα πουλιεται και εχει "αξια" επειδη ειναι σπανιο στις μερες μας. Πχ vintage computer, vintage camera, vintage typewriter κτλ. Θα παθεις πλακα με τιμες/bids.

    Ειδικοτερα παντως, στο θεμα των νομισματων και των numismatics* (η συλλεκτικη προσεγγιση), παντα η αξια των νομισματων ως κερματα/χαρτονομισματα καθοριζονταν απ'το λεγομενο "mintage", δλδ το ποσα κομματια εχουν κοπει απο ενα συγκεκριμενο νομισμα. Μπορει το face value ενος νομισματος να ειναι πχ 1Ε ή 2Ε και στο ebay να πιανει 100$ το κερμα επειδη ειναι ειδικη εκδοση με λιγα κομματια. Νομισμα με κυκλοφορια λιγα εκατομμυρια κομματια, οπως το bitcoin, απο numismatics perspective, θεωρειται λιγο, ειδικα οταν απευθυνεται σε παγκοσμιο κοινο 7 δις, και οχι σε τοπικη αγορα.

    Ενα κερμα με mintage 1εκ σε χωρα 1εκ ατομα δε θεωρειται σπανιο, αλλα mintage 1εκ σε χωρα με 300εκ πληθυσμο οπως οι ΗΠΑ, θεωρειται. Βαλε τωρα mintage 21εκ σε 7 δις πληθυσμο - ισως και παραπανω οσο προχωραει ο καιρος, συν το οτι ειναι μοναδικο εκ φυσεως στο οτι ειναι νεα μορφη νομισματος και οχι παραδοσιακη (χαρτονομισμα/κερμα), ε δε θελει πολυ για να αποκτησει προσθετη αξια.

    * Τα numismatics ειναι ολοκληρος κλαδος επενδυσης αλλα δουλευει αντικυκλικα. Δλδ σε περιοδο κρισης ο κοσμος σκοτωνει τις συλλογες για μετρητο ενω σε περιοδο ανθησης αγοραζει συλλεκτικα επειδη εχει λεφτα για χαλασμα. Οποτε ο numismatics investor παει αντιστροφα και αγοραζει οταν οι αλλοι πουλανε για να ρευστοποιησουν, οπως δλδ τωρα. Υπαρχουν numismatic investors που συνδυαζουν μεταλλο+επιπροσθετη αξια νομισματος, περα απ'την αξια του νομισματος. Για παραδειγμα υπαρχουν χρυσες λιρες που ειναι σπανιοτερες λογω της ημερομηνιας εκδοσης, νομισματοκοπειο κτλ. Ο ασχετος θα τις πουλησει με το κομματι οσο του δινουν οι "αγοραζω χρυσο" ή η ΤτΕ γιατι δεν ξερει οτι η σπανιοτερη εχει premium. Ορισμενες μπορει να μην εχουν 300Ε αλλα 500-600Ε+ ενω καποιες αρκετα σπανιες μπορει να κανουν πολλες χιλιαδες ευρω - αρκει να ειναι σε καλη κατασταση.

    - - - Updated - - -

    Εντωμεταξυ, κοιταω σε ενα calculator, το ποσο αποτελεσματικα ειναι καποια ASIC-based miners... 60 Ghashes/sec (οι καλες καρτες γραφικων στα 2), wtf...

    http://tpbitcalc.appspot.com/?diffic...mentperiod=355

    Mining cost 0.015000 $/h
    Net hourly profit 20.639867 $/h
    Net daily profit 495.356812 $/day
    Net weekly profit 3467.50 $/week
    Net monthly profit 14860.70 $/month
    Net Annual profit 180805.24 $/year

  12. #27
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσα γράφει ο Techie ότι η δυσκολία παραγωγής εξαρτάται από το πόσα νομίσματα έχουν παραχθεί ήδη ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ στην παρούσα φάση. Μετά από 15 χρόνια θα είναι πιο έντονο αυτό, αλλά ΟΧΙ ΤΩΡΑ. Ο βασικός παράγοντας που καθορίζει τη δυσκολία παραγωγής είναι το πόσοι ψάχνουν για τη λύση του γρίφου. Αν ψάχνουν πάρα πολλοί, η δυσκολία του γρίφου μεγαλώνει αν ψάχνουν λίγοι η δυσκολία του γρίφου μειώνεται. Αν σταματούσαν όλοι να λύνουν τους γρίφους (να παράγουν hashes) τότε θα μπορούσε κάποιος να παράγει 25 νομίσματα κάθε δέκα λεπτά ακόμα και με έναν ταπεινό Pentium! Διαβάστε αναλυτικά για τη δυσκολία για να καταλάβετε παραπάνω.

    Το παραπάνω καταρρίπτει προφανώς και τον μύθο περί πυραμίδας γύρω από τον οποίο κινείται ο Techie και πολλοί άλλοι, αφού ακόμα κι αν όλοι το εγκαταλείψουν το Bitcoin θα συνεχίσει να ζει και να λειτουργεί, σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

    Θα ήθελα να μας εξηγήσουν όσοι πιστεύουν ότι μπορεί κάποιος να «κλείσει τον διακόπτη» του internet και να διακόψουν το Bitcoin, με ποιους τρόπους μπορούν να το κάνουν αυτό. Αλλά και κάτι ακόμα, αφού μπορούν να το κάνουν αυτό, γιατί δεν έχουν απλά «κόψει» το bittorent κι αντί αυτού κυνηγάνε τα τορεντάδικα συνεχώς; Αφού μπορούν όπως λέτε, γιατί δεν έχουν «κόψει» το TOR; Μέχρι κάποιος να εξηγήσει αναλυτικά πως θα μπορούσαν να το κάνουν, απλά να ξέρετε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ!! Εκτός φυσικά κι αν «κλείσουν» όλο το Internet, κατεβάζοντας όλους τους κόμβους και κόβοντας όλα τα βυθισμένα καλώδια και καταστρέφοντας όλους τους δορυφόρους που παρέχουν συνδεσιμότητα. Αλλά και πάλι, δίκτυα όπως το AWMN δείχνουν πως ακόμα κι έτσι, πάλι θα είχαμε συνδεσιμότητα.

    Όσον αφορά τώρα το θέμα της προσφοράς και ζήτησης. Νομίσματα Bitcoin παράγονται καθημερινά και συγκεκριμένα 3600 νομίσματα κάθε 24 ώρες περίπου. Θα σταματήσουν να παράγονται νέα νομίσματα γύρω στο 2100κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς), τότε μπορούμε να ξεκινήσουμε να μιλάμε για πρόβλημα από τη μη παραγωγή (money supply).

    Η τιμή του Bitcoin εκτινάχτηκε από τα γεγονότα στην Κύπρο κι από την βλακεία του Eurogroup να θέλει να βάλει χέρι στα χρήματα του λαού. Κι αυτό αποτελεί ένα ΚΑΚΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ για όλες τις χώρες της ζώνης του Ευρώ που βλέπουν να έρχεται το μέτρο και σε αυτές αργά η γρήγορα. Αλλά σταματήστε να κοιτάτε FFS την τιμή (δάσος) και δείτε τι μπορεί να κάνει το Bitcoin (δέντρο)

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να μας εξηγήσουν όσοι πιστεύουν ότι μπορεί κάποιος να «κλείσει τον διακόπτη» του internet και να διακόψουν το Bitcoin, με ποιους τρόπους μπορούν να το κάνουν αυτό. Αλλά και κάτι ακόμα, αφού μπορούν να το κάνουν αυτό, γιατί δεν έχουν απλά «κόψει» το bittorent κι αντί αυτού κυνηγάνε τα τορεντάδικα συνεχώς; Αφού μπορούν όπως λέτε, γιατί δεν έχουν «κόψει» το TOR; Μέχρι κάποιος να εξηγήσει αναλυτικά πως θα μπορούσαν να το κάνουν, απλά να ξέρετε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ!! Εκτός φυσικά κι αν «κλείσουν» όλο το Internet, κατεβάζοντας όλους τους κόμβους και κόβοντας όλα τα βυθισμένα καλώδια και καταστρέφοντας όλους τους δορυφόρους που παρέχουν συνδεσιμότητα. Αλλά και πάλι, δίκτυα όπως το AWMN δείχνουν πως ακόμα κι έτσι, πάλι θα είχαμε συνδεσιμότητα.
    Ενας ISP παροχος μπορει να δει τι κατεβαζεις. Ανα πασα στιγμη. Θα μου πεις μπορεις να εισαι σε δικο σου καναλι ή να εισαι κρυπτογραφημενος, αλλα εαν πραγματικα θελει μπορει να δει. Σε περιπτωση λοιπον γενικης εντολης του τυπου "κλειστε το bitcoin", απλα θα κατεβει ο διακοπτης. Σε συνδυασμο με την κηρυξη ως παρανομων των συναλλαγων, τον γενικοτερο ελεγχο και αλλων διεξοδων οπως τα awmn αλλα και εφαρμογης περιορισμων στην χρηση και στις συναλλαγες τετοιων, οπου και απλα πρακτικα το "νομισμα" θα αχρηστευθει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμή του Bitcoin εκτινάχτηκε από τα γεγονότα στην Κύπρο κι από την βλακεία του Eurogroup να θέλει να βάλει χέρι στα χρήματα του λαού. Κι αυτό αποτελεί ένα ΚΑΚΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ για όλες τις χώρες της ζώνης του Ευρώ που βλέπουν να έρχεται το μέτρο και σε αυτές αργά η γρήγορα. Αλλά σταματήστε να κοιτάτε FFS την τιμή (δάσος) και δείτε τι μπορεί να κάνει το Bitcoin (δέντρο)
    Να ρωτησω λοιπον.
    - Τι μπορει αληθεια να κανει το bitcoin το οποιο και δεν μπορει να κανει ενα απο τα αλλα μεσα συναλλαγης που διαθετουμε σημερα;
    - Σε τι διαφερει το bitcoin απο μια αυλη πιστωτικη καρτα ;
    - Ποιος και γιατι εφηυρε αυτο το νομισμα και τι δεν μπορουσε να κανει μεχρι τοτε με τα ηδη υπαρχοντα ; Ποιο το κινητρο του δηλαδη ;
    - Ειναι ενα "νομισμα" το οποιο και μπορει να γινει ευρεως αποδεκτο ή απευθυνεται σε μια ελιτ καποιου τυπου ;
    - Ποιος προστατευει τους επενδυτες απο τις αποτομες διακυμανσεις της αξιας του νομισματος ; Υπαρχει μηχανισμος προστασιας ή απλα λειτουργει με τον νομο της ζουγκλας, τουτεστιν προσφορα και ζητηση ωμα ;
    - Γιατι καποιος που φοβηθηκε απο τα γεγονοτα της Κυπρου, στραφηκε στο bitcoin ; Γιατι οχι σε ενα πολυτιμο μεταλλο ; Ποσοι πηγαν στο ενα και ποσοι στο αλλο ;
    - Μηπως το bitcoin επηρεαζεται, ειναι δηλαδη εντελως ευαλωτο σε σκοτεινες επιρροες ; Ενας Σορος δηλαδη τι θα μπορουσε να καταφερει ;

    Και υπαρχουν και αλλα, αλλα για την ωρα ειναι αρκετα νομιζω.



    Δειτε και αλλη μια ωραια εκθεση σχετικα με το bitcoin, η οποια και απαντα τις παραπανω αποριες μου.

    http://www.businessinsider.com/is-bitcoin-money-2013-4
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 03-04-13 στις 11:01.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκινάω από τις απαντήσεις:
    - Δεν υπάρχει κανένα μέσο συναλλαγής σήμερα που να μην περιλαμβάνει κάτι ή όλα από τα παρακάτω αρνητικά: Υψηλές αμοιβές συναλλαγών (3% πιστωτική, 3,??% Paypal κλπ), ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΕΣ συναλλαγές (οι πιστωτικές έχουν chargeback όπως ξέρετε), ενδιάμεσους στη συναλλαγή (με όσα αυτό μπορεί να συνεπάγεται), να πρέπει να δηλώσεις τα προσωπικά σου στοιχεία, επιπλέον αμοιβές για μετατροπή νομίσματος (διατραπεζικές εντολές), επιπλέον αμοιβές για μεταφορά αξίας (Western Union π.χ.), προσωποποιημένες συναλλαγές. Το Β δεν έχει κανένα από αυτά.
    - Για να βγάλεις πιστωτική κάρτα πρέπει να δώσεις τα προσωπικά σου στοιχεία. Όταν τη χρησιμοποιείς καταγράφεται που και πότε τη χρησιμοποίησες, οπότε αν θέλεις να ψωνίσεις π.χ. από ένα σεξ σοπ αυτό καταγράφεται, δίνοντας άπειρες δυνατότητες για δημιουργία προφίλ χρήστη. Η πιστωτική κάρτα έχει υψηλές αμοιβές της τάξης του 3% επί της συναλλαγής την οποία πληρώνει ο έμπορος μετακυλώντας την στην αξία του εμπορεύματος. H αξία του fraud κάθε χρόνο με πιστωτικές αγγίζει τα δις δολάρια, τα οποία τα πληρώνουν οι έμποροι (αν σου την κλέψουν και κάνουν αγορές μέσω ίντερνετ π.χ., όταν αποδειχθεί η απάτη ο χαμένος θα είναι ο έμπορος, όχι η τράπεζα). Αυτά τα κόστη μετακυλούνται στον καταναλωτή.
    - Δες το πρώτο bullet.
    - Δημιούργησε ένα πορτοφόλι σε μια δωρεάν υπηρεσία μέσα σε 3 λεπτά και ξεκίνα να δουλεύεις μέσω Internet (π.χ. προγραμματιστής) και να πληρώνεσαι σε Bitcoins. Αισθάνεσαι ελίτ;
    - Απαντάω σε ερώτηση με ερώτηση. Ποιος προστάτευσε τους επενδυτές από την Ακρόπολις χρηματιστηριακή ή από την καθοδηγούμενη φούσκα του 2000; Απάντηση: ΚΑΝΕΙΣ! Ποιος εγγυάται ότι δε θα μπει ληστρικό χέρι στις καταθέσεις στην Κύπρο (ή οπουδήποτε αλλού) επειδή απλά κάποιος το αποφάσισε; ΚΑΝΕΙΣ! Μην έχετε ψευδαισθήσεις ότι κάποιος θα σας προστατεύσει. Οι έχοντες δύναμη, οι έχοντες εξουσία και οι τράπεζες θα προστατεύσουν τα δικά τους συμφέροντα ακόμα κι αν χρειαστεί να σας εξαφανίσουν. Συγγνώμη αλλά αυτή είναι η στυγνή πραγματικότητα. Οι απότομες διακυμάνσεις στην ισοτιμία του Β υπάρχουν γιατί δεν χρησιμοποιείται ακόμα από κρίσιμη μάζα. Όσο περισσότεροι το χρησιμοποιούν, τόσο πιο δύσκολο θα είναι να υπάρχουν απότομες διακυμάνσεις.
    - Το πολύτιμο μέταλλο έχει τα εξής προβλήματα: Πρέπει να έχεις χώρο να το φυλάξεις, είναι εύκολο να στο κλέψουν, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ν' αγοράσεις κάτι απευθείας, δε μπορείς να το μεταφέρεις εύκολα από εδώ κι από εκεί, δε μπορείς να το στείλεις σε κάποιον σε άλλο μέρος με ευκολία (μερικά από όσα μπορώ να σκεφτώ). Επιπλέον κι επειδή οι άνθρωποι είμαστε άπληστοι, η αξία του Β ανεβαίνει πιο γρήγορα από την αξία των μετάλλων και για αυτό στράφηκαν αρκετοί προς αυτό.
    - Η ασφάλεια του Β βασίζεται στο ότι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ανρθώπων σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ σημεία της γης, που φροντίζουν για αυτή, αντί μιας κεντρικής εξουσίας που θα μπορούσε να διαφθείρει/ελέγξει κάποιος που έχει εξουσία ή χρήματα. Αν πιστεύεις ότι κάποιος/οποιοσδήποτε, θα μπορούσε να βρει και να διαφθείρει/ελέγξει ταυτόχρονα τόσες χιλιάδες διαφορετικών ανθρώπων σε διαφορετικά γεωγραφικά σημεία, τότε μπορείς να πιστεύεις ότι το Β κινδυνεύει από σκοτεινές επιρροές.

    Όσον αφορά τα δικτυακά, δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου γιατί δεν έχουν κλείσει το bittorent που είναι εύκολο και δυνατό όπως συνεχίζεις να ισχυρίζεσαι. Θα ήθελα απάντηση σε αυτό, σε παρακαλώ.

    Συμφωνώ πάντως ότι αν πραγματικά θέλει ένας ISP να δει τι κατεβάζεις μπορεί. Απλά θα χρειαστεί μερικές δεκαετίες/χιλιετίες (ανάλογα την κρυπτογράφηση που χρησιμοποιείς) για να σπάσει την κρυπτογράφηση πρώτα. Αν τώρα θέλεις να μου πεις και ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ θα μπορέσει να κόψει το B ακόμα καλύτερα (αλλά θα πρέπει να μάθεις πρώτα πως το Β επικοινωνεί δικτυακά :P - Που βέβαια αν καθίσεις και διαβάσεις, για να μπορέσεις να μου απαντήσεις, ίσως αλλάξεις και γνώμη )

    Άλλες ερωτήσεις;

    Σωστά, η απαγόρευση. Ποιος ξέρει τι πέτυχε η ποτοαπαγόρευση στην Αμερική το 1920; Η ιστορία δείχνει με τον καλύτερο τρόπο τι θα γίνει αν απαγορεύσουν το Β σήμερα. Κι επειδή το ξέρουν καλά, ξεκίνησαν οι προσπάθειες να το ρυθμίσουν.

    Αποσπασμα από : http://www.sansimera.gr/articles/198
    ...στις 16 Ιανουαρίου του 1920, τέθηκε σε ισχύ με το νόμο Βόλστιντ (Volstead Act). Ήταν η ληξιαρχική πράξη για την έναρξη της Ποτοαπαγόρευσης.

    Δεν πέρασε μεγάλο διάστημα και η μαύρη αγορά άρχισε να ανθίζει, το έγκλημα να κινείται ανοδικά και οι οργανωμένες συμμορίες να ευημερούν και να κερδίζουν πολιτική επιρροή. Η αστυνόμευση ήταν δύσκολη υπόθεση, με αποτέλεσμα να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια τα παράνομα αποστακτήρια και μπαρ. Τα σημεία πώλησης έφθασαν τα 30.000, σχεδόν διπλάσια σε σχέση με την προ Ποτοαπαγόρευσης εποχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tony_Ts : 03-04-13 στις 11:47.

  15. #30
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    - Την εποχη του Εσελον, των μετα της 9/11 διαταξεων, κανονισμων και περιορισμων, το να θεωρει καποιος οτι ειναι ανωνυμος στο διαδικτυο, αυτος και οι δραστηριοτητες του, ακουγεται καπως. Ειναι ομως και υπερφιαλος οποιος το πιστευει
    - Δεν γνωριζω το γιατι δεν κλεινουν το bitorent. Δεν θελουν φυσικα αλλα δεν γνωριζω το γιατι. Αυτο που νομιζω ομως πως εχει σημασια ειναι το οτι μπορουν να το κλεισουν ανα πασα στιγμη
    - Αναφερω πως σε περιπτωση απειλης, η παρεμποδιση μεσω ISP θα ειναι ενα απο τα εργαλεια που θα χρησιμοποιησει μια κυβερνηση. Οταν δηλαδη θορυβηθει ο Ομπαμα, οπως λεει και στο αρθρο, θα κοψει αυτοματα τη διακινηση και ετσι θα βρεθουν αρκετοι με καμποσο πανακριβο αυλο αερα στο πορτοφολι τους. Την αλλη στιγμη και σε μια στιγμη.

    Δεν εχω παρει απαντηση ομως σε μερικες ερωτησεις ή πληρη απαντηση σε αλλες. Τις ξαναβαζω με ειλικρινη απορια:

    - Τι μπορει αληθεια να κανει το bitcoin το οποιο και δεν μπορει να κανει ενα απο τα αλλα μεσα συναλλαγης που διαθετουμε σημερα;

    Η απαντηση ειναι πως ειναι φτηνοτερο. Αυτο ομως ειναι και φυσιολογικο μιας και θα πρεπει να ελκυει πελατες - χρηστες με καποιο τροπο αλλα δεν απαντα στο τι θα συμβει αυριο. Στο γιατι ενας ενδιαμεσος δεν θα αρχισει να χρεωνει την μετατροπη ευρω σε bitcoin ας πουμε.

    - Σε τι διαφερει το bitcoin απο μια αυλη πιστωτικη καρτα ;
    Πηρα την απαντηση και ναι συμφερει. Εαν ομως σε εξαπατησει καποιος εμπορος ας πουμε σε μια συναλλαγη, ποιος μεσολαβει σε ρολο διαιτητη-εγγυητη οπως πχ κανει σημερα η visa ή το paypal ; Αυτοι γιατι χρεωνουν ; Επειδη μπορουν ή επειδη προσφερουν οντως μια υπηρεια ακομα κι αν ειναι με ακριβη χρεωση ;

    - Ποιος και γιατι εφηυρε αυτο το νομισμα και τι δεν μπορουσε να κανει μεχρι τοτε με τα ηδη υπαρχοντα ; Ποιο το κινητρο του δηλαδη ;
    Δεν πηρα απαντηση εδω. Ως ημιτρελος και λατρης των συνομωσιων θα σκεφτω πως ειναι καθαρα κυβερνητικο ή τραπεζιτικο εγχειρημα με καποιο απωτερο στοχο κατα νου.

    - Ειναι ενα "νομισμα" το οποιο και μπορει να γινει ευρεως αποδεκτο ή απευθυνεται σε μια ελιτ καποιου τυπου ;
    Ως ελιτ περιγραφουμε συνηθως τους λιγους καλους ή τους καλυτερους σε καποιον τομεα. σε καθε περιπτωση ομως η λεξη κλειδι ειναι η "λιγοι". Αυτοι που εχουν προσβαση, ενημερωσξη, δυνατοτητα αλλα τελος παντων οχι και ολοι. σιγουρα ομως αυτοι που εχουν ενα επιπεδο και πανω το οποιο και ενδιαφερει να ειναι οχι τοσο μορφωτικο οσο οικονομικο.

    - Ποιος προστατευει τους επενδυτες απο τις αποτομες διακυμανσεις της αξιας του νομισματος ; Υπαρχει μηχανισμος προστασιας ή απλα λειτουργει με τον νομο της ζουγκλας, τουτεστιν προσφορα και ζητηση ωμα ;
    Εαν εγω σε εξαπατησω και σου αποσπασω 1000 bitcoin, σε ποιο δικαστηριο θα με πας και τι θα ισχυριστεις οτι σου εκλεψα ; Κατι αυλο που δεν αναγνωριζεται απο τον κρατικο ( υπερβολη αλλα το βαζω επιτηδες ) νομο ; Εαν αγορασεις 100€ ενα νομισμα σημερα απο εμενα και αυριο για τον χ,ψ λογο αυτο υποτιμηθει στην αξια των 2€ θα ισχυριστεις ή οχι εξαπατηση ; Οσοι εχουν πολλα νομισματα, μπορουν να καθορισουν και την τιμη τους κατα το δοκουν και εντελως ανελεγκτα ναι ή οχι ;

    - Γιατι καποιος που φοβηθηκε απο τα γεγονοτα της Κυπρου, στραφηκε στο bitcoin ; Γιατι οχι σε ενα πολυτιμο μεταλλο ; Ποσοι πηγαν στο ενα και ποσοι στο αλλο ;
    Διαβασε το αρθρο που παρεθεσα στο τελος και θα δεις πως ο αρθρογραφος παρομοιαζει τις ανταλλακτικες ιδιοτητες του bitcoin με αυτες του χρυσου. Εαν διαπιστωσεις οντως ομοιοτητες, θα ηθελα μια απαντηση στο γιατι bitcoin και οχι χρυσο σε μια κριση οπως συνεβη στην Κυπρο. Επισης θα ηταν και χρησιομο να παραθετες τυχον πληροφορηση για τετοιες μετακινησεις σε αυτο το νομισμα, επενδυτων ακριβως λογω Κυπρου και οχι επειδη καποιοι τεχνικα οπως λεω παραπανω βρηκαν ευκαιρια να τσιμπησουν την τιμη αρα και να αυξησουν την προσωπικη περιουσια τους.

    - Μηπως το bitcoin επηρεαζεται, ειναι δηλαδη εντελως ευαλωτο σε σκοτεινες επιρροες ; Ενας Σορος δηλαδη τι θα μπορουσε να καταφερει ;
    Ακριβως η παραπανω ερωτηση. επικεντρωμενη σε ενα κορακι που παιζει με αξιες και προιοντα σε αγορες ομως που οπως και να το κανουμε υπαρχουν μεσολαβητες, ελεγκτες και μηχανισμοι.

Σελ. 2 από 556 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας