Σελ. 416 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 396406411414415416417418421426436 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.226-6.240 από 8330
  1. #6226
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μακάρι να είναι το τελευταίο του bounce.

  2. #6227
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Επειδη ειμαι καινουριος με το αθλημα και εχω μπερδευτει λιγο με τα δεκαδες sites που υπαρχουν. Ποια επιλογη ειναι καλη για Long-term investing σε κρυπτονομισματα και ποιος τροπος για συχνες συναλλαγες με χαμηλα εξοδα; Πηρα 2 φορες απο 100 ευρω ripple απο revolut ( κακη αγορα και σε κακη τιμη για να πω την αληθεια ) και ειχε χρεωση 2.5% η καθε αγορα και αλλα τωρα ζηταει για την πωληση. Δλδ εχω δωσει ηδη το 5% των 200 ευρω και αν πουλησω θα ειμαι συνολο στο 7.5% μονο σε εξοδα. Υπαρχει κατι με λιγοτερα fees;

    Απο τα λιγα που εχω καταλαβει, αν θελει κανεις να κρατησεις τα κρυπτονομισματα για χρονικο διαστημα, τα αγοραζει και τα βαζει στο wallet του; Software, Hardware. Και μετα αν θελει να τα μετατρεψει σε ευρω, ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια;

    Αν παλι καποιος θελει να κανει συχνες συναλλαγες, τι ακριβως κανει; Πονταρει απλα στις τιμες του, οπως δινει την δυνατοτητα η Etoro, αγοραζει απο revolut,coinbase χωρις να του ανηκουν τα νομισματα, αγοραζει απο binance αλλα μετα θα πρεπει να τα μεταφερει σε δικο του wallet; Τα λεω καλα ή τα μπερδεψα;

  3. #6228
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Το Stacking του kraken το έχει δει κανένας?

  4. #6229
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Επειδη ειμαι καινουριος με το αθλημα και εχω μπερδευτει λιγο με τα δεκαδες sites που υπαρχουν. Ποια επιλογη ειναι καλη για Long-term investing σε κρυπτονομισματα και ποιος τροπος για συχνες συναλλαγες με χαμηλα εξοδα; Πηρα 2 φορες απο 100 ευρω ripple απο revolut ( κακη αγορα και σε κακη τιμη για να πω την αληθεια ) και ειχε χρεωση 2.5% η καθε αγορα και αλλα τωρα ζηταει για την πωληση. Δλδ εχω δωσει ηδη το 5% των 200 ευρω και αν πουλησω θα ειμαι συνολο στο 7.5% μονο σε εξοδα. Υπαρχει κατι με λιγοτερα fees;

    Απο τα λιγα που εχω καταλαβει, αν θελει κανεις να κρατησεις τα κρυπτονομισματα για χρονικο διαστημα, τα αγοραζει και τα βαζει στο wallet του; Software, Hardware. Και μετα αν θελει να τα μετατρεψει σε ευρω, ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια;

    Αν παλι καποιος θελει να κανει συχνες συναλλαγες, τι ακριβως κανει; Πονταρει απλα στις τιμες του, οπως δινει την δυνατοτητα η Etoro, αγοραζει απο revolut,coinbase χωρις να του ανηκουν τα νομισματα, αγοραζει απο binance αλλα μετα θα πρεπει να τα μεταφερει σε δικο του wallet; Τα λεω καλα ή τα μπερδεψα;
    Bitstamp έχω εγγραφεί. Κι εγώ νέος είμαι στο άθλημα. Έχει 0,5% fee σε κάθε συναλλαγή. Το ρεφ λινκ μου στο παραθέτω από κάτω. Εάν εγγραφείς μέσω του ρεφ κερδίζουμε και οι δύο από πενήντα δολάρια σε fees.
    https://www.bitstamp.net/ref/EpgwU6UdDrwrqi2v/

  5. #6230
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Επειδη ειμαι καινουριος με το αθλημα και εχω μπερδευτει λιγο με τα δεκαδες sites που υπαρχουν. Ποια επιλογη ειναι καλη για Long-term investing σε κρυπτονομισματα και ποιος τροπος για συχνες συναλλαγες με χαμηλα εξοδα; Πηρα 2 φορες απο 100 ευρω ripple απο revolut ( κακη αγορα και σε κακη τιμη για να πω την αληθεια ) και ειχε χρεωση 2.5% η καθε αγορα και αλλα τωρα ζηταει για την πωληση. Δλδ εχω δωσει ηδη το 5% των 200 ευρω και αν πουλησω θα ειμαι συνολο στο 7.5% μονο σε εξοδα. Υπαρχει κατι με λιγοτερα fees;
    Τα fees δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα καθώς υπάρχουν exchanges που κάνουν λίγο μονόπολη στα altcoins. Αρχικά θα σου πω πως δεν θα αγόραζα με τίποτα ripple διότι δεν γνωρίζω κανένα wallet για να σε βοηθήσω. Είναι μια centralized μετοχή που την έχουν ονομάσει κρυπτονόμισμα. Γι'αυτό ακριβώς θα μιλήσω για το bitcoin που ξέρω. Ναι υπάρχουν αρκετά που δεν χρεώνουν 2.5% fee αλλά θα πρέπει να τα ψάξεις μόνος σου για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Μακριά από revolut όμως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα λιγα που εχω καταλαβει, αν θελει κανεις να κρατησεις τα κρυπτονομισματα για χρονικο διαστημα, τα αγοραζει και τα βαζει στο wallet του; Software, Hardware. Και μετα αν θελει να τα μετατρεψει σε ευρω, ποσο ευκολη ειναι η διαδικασια;
    Θα σου απαντήσω πάλι για το bitcoin, καθώς έτσι λειτουργούν και όλα τα άλλα decentralized cryptocurrencies. Αυτό το αποκαλούμενο «wallet» δεν είναι όπως και στη πραγματικότητα. Δεν αγοράζεις και βάζεις στο wallet σου bitcoins. Δίνεις στον αγοραστή το bitcoin address σου, και αυτός στέλνει την πληροφορία της συναλλαγής του σε όλο το δίκτυο. Δεν «βγάζει» από το πορτοφόλι του bitcoins και τα «βάζει» στο δικό σου. Το λεγόμενο blockchain ουσιαστικά είναι μια λίστα από addresses που ξεχρεώνουν σε άλλα addresses. Όταν κατεβάσεις ένα πρόγραμμα wallet, όπως το electrum, και το τρέξεις, θα σου κάνει generate κάποια private keys και μετά με τη βοήθεια της κρυπτογραφίας θα καταλήξεις στα ανάλογα addresses. Με κάποια επίσης advanced μαθηματικά μπορούμε να δημιουργούμε συναλλαγές αποδεικνύοντας ότι μας ανήκει το address χωρίς να φανερώσουμε το private key. Είναι λοιπόν λάθος να λέμε πως βάζουμε και βγάζουμε bitcoins από wallets σε wallets. Αυτό που κάνουμε είναι να ανακοινώνουμε μια συναλλαγή μαζί με την απόδειξή της. Απλά για να σε βοηθήσω το είπα το παραπάνω. Συχνά οι άνθρωποι πάνε και δίνουν τα λεφτά τους σε κάτι που δεν έχουν καταλάβει (πλήρως). Όταν αποφασίσεις να βγάλεις λεφτά από τα κρυπτονομίσματα, πρέπει να αποδεχτείς πως δεν μιλάμε για τις απλές μετοχές αλλά για κάτι πιο περίπλοκο.

    Να απαντήσω στην ερώτηση σου, ναι οι άνθρωποι συχνάζουν να χρησιμοποιούν software wallets όπως το electrum που ανέφερα. Αν θέλουν να επενδύσουν ένα μεγάλο ποσό (και θέλουν να νιώθουν ασφαλείς) τότε παίρνουν hardware wallet. Ποια η διαφορά. Ένα πισι το οποίο είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ και χρησιμοποιείται καθημερινά δεν συστίνεται να αποθηκεύει τα private keys μιας μεγάλης περιουσίας σου για τους προφανείς λόγους. Εάν τα χάσεις, τα χασες. Από την άλλη ένα πισι/λάπτοπ το οποίο δεν είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ και είναι και formatισμένο, είναι μια πολύ καλή λύση. Κατεβάζεις το electrum, κάνεις verify το signature όπως γράφει και στο σάιτ και γράφεις σε ένα χαρτί αυτές τις 12 λέξεις.

    Spoiler:
    Εγώ μάλιστα μιας και μιλάμε για ένα πισι/λάπτοπ που δεν θα συνδεθεί ποτέ ξανά στο ίντερνετ, προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό αντί για να εγκαθιστώ electrum: https://iancoleman.io/bip39/


    Όσο έχεις αυτές τις λέξεις στο χαρτάκι, τότε θα έχεις πρόσβαση και στα bitcoins. Θα χρειαστεί να το κρύψεις και να μην το βρει ποτέ κανένας. Όποιος το βρει έχει πρόσβαση στα λεφτά σου. Γενικά αυτό λέγεται cold storage και είναι για να κάνεις long term investments.

    Μπορείς να τα μετατρέψεις αρκετά εύκολα σε ευρώ. Παράδειγμα: https://localbitcoins.com

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παλι καποιος θελει να κανει συχνες συναλλαγες, τι ακριβως κανει; Πονταρει απλα στις τιμες του, οπως δινει την δυνατοτητα η Etoro, αγοραζει απο revolut,coinbase χωρις να του ανηκουν τα νομισματα, αγοραζει απο binance αλλα μετα θα πρεπει να τα μεταφερει σε δικο του wallet; Τα λεω καλα ή τα μπερδεψα;
    Αν θέλεις συχνά συναλλαγές χρησιμοποιείς electrum ή οποιο άλλο θες. Αν θέλεις να αγοράζεις συχνά bitcoins χρησιμοποιείς αυτά που είπες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Red Yonko : 27-12-20 στις 22:13.

  6. #6231
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αποφασισα να ασχοληθω με revolut, στις υπολοιπες εχει διαδικασια η ταυτοποιηση και στις περισσοτερες δεν περναει, γιατι θελει διαβατηριο. Λιγα λεφτα στα cryptos και το μεγαλυτερο ποσο στις μετοχες.

  7. #6232
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    το θέμα είναι ότι στην revolut δεν είναι δικά σου τα ψηφιακά νομίσματα. Αν το κάνεις για χαβαλέ και για το trading και πάλι η revolut είναι για πολύ casual
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  8. #6233
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι ότι στην revolut δεν είναι δικά σου τα ψηφιακά νομίσματα. Αν το κάνεις για χαβαλέ και για το trading και πάλι η revolut είναι για πολύ casual
    Το ξερω, αλλα θα επενδυσω κυριως σε μετοχες. Κρυπτονομισματα θα εχω το πολυ 200-300 ευρω, οποτε μικρο το κακο. Εξαλλου δε νομιζω να αντεχα να κρατουσα καποιο κρυπτονομισμα 10+ χρονια που λεω.

  9. #6234
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερω, αλλα θα επενδυσω κυριως σε μετοχες. Κρυπτονομισματα θα εχω το πολυ 200-300 ευρω, οποτε μικρο το κακο. Εξαλλου δε νομιζω να αντεχα να κρατουσα καποιο κρυπτονομισμα 10+ χρονια που λεω.
    Πρόσεχε με τη Revolut, ειδικα αν εχεις σκοπό να βάλεις ενα μεγαλο ποσο όπως ανεφερες και με ορίζοντα τα 10+ χρόνια.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  10. #6235
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι ότι στην revolut δεν είναι δικά σου τα ψηφιακά νομίσματα.
    Νομίζω ότι όταν η συναλλαγή γίνεται μέσω γνωστών site δεν έχει και τόσο σημασία. Αν πχ έχει πάρει μέσω του bitstamp φαντάζομαι επισφάλεια υπάρχει μόνο αν κλέισει...
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  11. #6236
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Διάβασα την προτελευταία σελιδα που το bitcoin έχεις 20K $ και μετά είπα να αρχίσω από την πρώτη για να καταλάβω λίγο περί τίνος πρόκειται. Στο μήνυμα #3 (10$) σταμάτησα γιατί δεν μπορούσα να συνεχίσω! Η αλήθεια είναι ότι από την μία μου φαίνεται κουλό κάτι άυλο να αποκτά τέτοια αξία από την άλλη ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία περίπτωση είναι. Εκτός από τα χρήματα που προφανώς πρέπει να έχεις για να αγοράσεις, τι άλλα προαπαιτούμενα υπάρχουν για να αρχίσει κάποιος με μικρό ποσό για πειραματισμό και βλέπουμε. Ο lazaross ανέφερε ότι χρειάζεται διαβατήριο και επειδή δεν προβλέπεται να βγάζω σύντομα ποιά άλλη εναλλακτική υπάρχει ;

    Για να μην σας κουράζω αν υπάρχει κάποιο λινκ για όλα αυτά ευπρόσδεκτο, χρόνος για διάβασμα υπάρχει.

  12. #6237
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από τα χρήματα που προφανώς πρέπει να έχεις για να αγοράσεις, τι άλλα προαπαιτούμενα υπάρχουν για να αρχίσει κάποιος με μικρό ποσό για πειραματισμό και βλέπουμε. Ο lazaross ανέφερε ότι χρειάζεται διαβατήριο και επειδή δεν προβλέπεται να βγάζω σύντομα ποιά άλλη εναλλακτική υπάρχει ;
    Αν μπορείς να κάνεις online αγορές (όπως με paypal, με τραπεζικό λογαριασμό κτλπ) μπορείς να αγοράζεις και κρυπτονομίσματα. Αυτό που αναφέρεσαι λέγεται KYC (know your customer) και δεν υπάρχει πάντα. Για παράδειγμα υπάρχουν σάιτ που απλά στέλνεις τα χρήματα σε ένα paypal email και λαμβάνεις κρυπτονομίσματα. Ένα από αυτά τα σαιτ είναι το kucoin. Δεν το χω ψάξει βέβαια και πολύ καθώς δεν έχω αγοράσει ποτέ από exchanges.

    Πάντως σίγουρα δεν χρειάζεσαι διαβατήριο.

  13. #6238
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι όταν η συναλλαγή γίνεται μέσω γνωστών site δεν έχει και τόσο σημασία. Αν πχ έχει πάρει μέσω του bitstamp φαντάζομαι επισφάλεια υπάρχει μόνο αν κλέισει...
    δεν υπάρχει καμία επισφάλεια αν αγοράσεις μέσω bitstamp και οποιδήποτε άλλου ανταλλακτήριου και τα μεταφέρεις σε δικό σου wallet. Γιατί τα bitcoin πάντα τα μεταφέρεις σε δικό σου wallet αλλιώς όπως και στην Revolut δεν είναι δικά σου, ανήκουν σε αυτούς και τα κάνουν ότι θέλουν. Mπορούν και μια μέρα να σου κλείσουν και τον λογαριασμό η να τους χακάρουν και να τα χάσεις όλα. τόσο απλά.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  14. #6239
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Bitstamp έκανα άμεσα ταυτοποίηση με ελληνική ταυτότητα +15 χρόνων. Άμα θελήσει κάποιος να κάνει εγγραφή έχω πιο πάνω το ref για να κερδίσουμε 50$ σε προμήθειες.

  15. #6240
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    τον άλλο μήνα και η coinbase σταματάει το trading του xrp

    https://twitter.com/TheBlock__/statu...85870998724608

    αρκετά αναμενομενο
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

Σελ. 416 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 396406411414415416417418421426436 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας