Σελ. 551 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 531541546549550551552553 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.251-8.265 από 8330
  1. #8251
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτό που ανέφερε ο 8anos παραπάνω. Εγώ μπορεί να κάνω αυτό που πρέπει, αν όμως η πλειοψηφία δεν το κάνει και τα exchanges βαράνε κανόνια, τότε θα μείνω με airgapped coins που δεν αξίζουν τίποτα.
    Και ξαναλέω πως είναι καλό που βαράνε κανόνια, γιατί κάποιοι άνθρωποι πρέπει να πάθουν για να μάθουν. Τώρα, όσον αφορά τα airgapped bitcoins, δεν έχασαν το 100%, μη τρελαθούμε. Έπεσε από τα 19k στα 16k. Μόνο shitcoins εξαφανίστηκαν.

    Δε λέω πως είναι καλή εικόνα για την αγορά αυτή. Φυσικά και με ενοχλεί που κάποιοι αυξάνουν τη ζήτηση χωρίς να ξέρουν τα βασικά (κι άρα τη μειώνουν κι ανάλογα). Λέω απλώς πως διορθώνεται με εκπαίδευση, και όχι με επιπλέον regulation. Δεν πρόκειται το regulation να κάνει το χρήστη υπεύθυνο και να μειώσει την πλασματική ζήτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι η λέξη κλειδί: Πως ορίζεις την "αξία" ενός coin?
    Δεν εννοώ συναλλαγματική αξία. Εννοώ εγγενή αξία. Χρησιμότητά του ως μέσο συναλλαγής. Coins τα οποία εξαφανίζονται με τη χρεοκοπία ενός exchange αποδεικνύουν πως δεν έχουν εγγενή αξία εξ αρχής.

  2. #8252
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω απλώς πως διορθώνεται με εκπαίδευση, και όχι με επιπλέον regulation. Δεν πρόκειται το regulation να κάνει το χρήστη υπεύθυνο και να μειώσει την πλασματική ζήτηση.
    Δε συμφωνώ. Ο "χρήστης" που λες (που στην ουσία είναι όλοι οι κοινοί άνθρωποι) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει "υπεύθυνος". Μόνο με regulation από πίσω μπορεί να προστατευτεί. Δεν έχουμε αναρχία, οργανωμένη κοινωνία είμαστε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ εγγενή αξία. Χρησιμότητά του ως μέσο συναλλαγής.
    Οκ πως ορίζεται η "εγγενής αξία" του bitcoin για παράδειγμα; Γιατί ως μέσο συναλλαγής σήμερα δε χρησιμοποιείται εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ακόμα και αν πάρεις τις ελάχιστες αυτές περιπτώσεις που μπορείς να αγοράσεις κάτι με bitcoin, (προσωπικά έχω αγοράσει πράγματα από overstock, newegg κλπ μέχρι και αεροπορικό εισιτήριο είχα αγοράσει παλιά), παντού υπάρχει το bitpay όπου από πίσω γίνεται ανταλλαγή btc->fiat (απλά η ανταλλαγή αυτή είναι seamless για τον χρήστη). Ο λόγος απλός, η εταιρεία δε μπορεί να πληρώσει τους υπαλλήλους της και τους προμηθευτές της με bitcoin αλλά με fiat.

    Οπότε μας μένουν οι fringe συναλλαγές μεταξύ χρηστών, οπού εκεί αντιπροσωπεύουν κυριολεκτικά μια σταγόνα στον ωκεανό.

    Η "εγγενής αξία" μπορεί να οριστεί με βάση την εφεύρεση, τον χρόνο που έχει ξοδευτεί σε development και research από το όλο οικοσύστημα όλα αυτά τα χρόνια κλπ. αλλά και πάλι η αξία αυτή τελικώς θα μεταφραστεί σε fiat αναπόφευκτα.

  3. #8253
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που χρειάζεται είναι να στηθεί μηχανισμός που να ελέγχει τα ανταλλακτήρια ότι είναι solvent, τόσο σε τεχνικό όσο και σε ρυθμιστικό επίπεδο.
    Νομίζω στην Ευρώπη είναι πιο αυστηρά, γι'αυτό και δεν είναι όλα στην Ευρώπη. Όταν είναι επίσημα κρατάνε και τους φόρους. Υποθέτω ότι δεν γίνεσαι έτσι απλά χρηματοπιστωτικό ίδρυμα. Δεν ξέρω. Μια υπόθεση κάνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναλέω πως είναι καλό που βαράνε κανόνια, γιατί κάποιοι άνθρωποι πρέπει να πάθουν για να μάθουν.
    Όταν μεγαλώσεις το ξανασυζηταμε αυτό. Ευτυχώς τα σωστά κράτη δεν σκέφτονται έτσι.

  4. #8254
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω στην Ευρώπη είναι πιο αυστηρά, γι'αυτό και δεν είναι όλα στην Ευρώπη. Όταν είναι επίσημα κρατάνε και τους φόρους. Υποθέτω ότι δεν γίνεσαι έτσι απλά χρηματοπιστωτικό ίδρυμα. Δεν ξέρω. Μια υπόθεση κάνω.
    Δεν είναι δυστυχώς πουθενά. 8 χρόνια μετά το mtgox και όλοι ψάχνονται ακόμα.

  5. #8255
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφωνώ. Ο "χρήστης" που λες (που στην ουσία είναι όλοι οι κοινοί άνθρωποι) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει "υπεύθυνος". Μόνο με regulation από πίσω μπορεί να προστατευτεί. Δεν έχουμε αναρχία, οργανωμένη κοινωνία είμαστε.
    Μπορεί να τους προστατέψει μέχρι ένα σημείο, αλλά "an idiot and his money are soon parted". Το regulation δεν είναι λύση χωρίς tradeoff, και ενδεχομένως να την πληρώσουν πάλι οι υπεύθυνοι για τους ανεύθυνους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ πως ορίζεται η "εγγενής αξία" του bitcoin για παράδειγμα; Γιατί ως μέσο συναλλαγής σήμερα δε χρησιμοποιείται εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Ακόμα και αν πάρεις τις ελάχιστες αυτές περιπτώσεις που μπορείς να αγοράσεις κάτι με bitcoin, (προσωπικά έχω αγοράσει πράγματα από overstock, newegg κλπ μέχρι και αεροπορικό εισιτήριο είχα αγοράσει παλιά), παντού υπάρχει το bitpay όπου από πίσω γίνεται ανταλλαγή btc->fiat (απλά η ανταλλαγή αυτή είναι seamless για τον χρήστη). Ο λόγος απλός, η εταιρεία δε μπορεί να πληρώσει τους υπαλλήλους της και τους προμηθευτές της με bitcoin αλλά με fiat.
    Αρκεί να το δέχεται, ας το μετατρέψει και σε φασόλια μετά. Δικά του coins, δικιά του η επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μεγαλώσεις το ξανασυζηταμε αυτό. Ευτυχώς τα σωστά κράτη δεν σκέφτονται έτσι.
    Δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω γνώμη, εκτός κι αν μου πεις που είμαι λάθος. Έτσι μπορεί να με προβληματίσεις.

  6. #8256
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να τους προστατέψει μέχρι ένα σημείο, αλλά "an idiot and his money are soon parted". Το regulation δεν είναι λύση χωρίς tradeoff, και ενδεχομένως να την πληρώσουν πάλι οι υπεύθυνοι για τους ανεύθυνους.
    Δεν είπα ότι με το regulation θα λυθούν όλα. Ακόμα και με το fiat σύστημα πληρωμών σήμερα γίνονται ένα σωρό παρατυπίες/λάθη/παρανομίες κλπ. Όμως τουλάχιστον ο κάθε άνθρωπος σε περίπτωση που τον κοροιδέψουν μπορεί να πάει με βάσει τον νόμο και να αναζητήσει το δίκιο του. Με τα κρυπτο όπως είναι σήμερα το πεδίο είναι φαρ γουέστ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί να το δέχεται, ας το μετατρέψει και σε φασόλια μετά. Δικά του coins, δικιά του η επιλογή.
    Τι να τα κάνει τα φασόλια; Δε σκέφτεσαι λογικά εδώ.

  7. #8257
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ότι με το regulation θα λυθούν όλα. Ακόμα και με το fiat σύστημα πληρωμών σήμερα γίνονται ένα σωρό παρατυπίες/λάθη/παρανομίες κλπ. Όμως τουλάχιστον ο κάθε άνθρωπος σε περίπτωση που τον κοροιδέψουν μπορεί να πάει με βάσει τον νόμο και να αναζητήσει το δίκιο του. Με τα κρυπτο όπως είναι σήμερα το πεδίο είναι φαρ γουέστ.
    Μα δεν τον κοροϊδεψαν, εκεί είναι η πλάκα. Αν διαβάσεις το μακρυνάρι στους όρους χρήσης των Celsius, Voyager, FTX κλπ., θα δεις ότι συμφωνείς να παραχωρήσεις την ιδιοκτησία των coins σου με την προϋπόθεση πως αυτοί δεν θα έχουν 100% των deposits σε reserves, ή αν το έχουν δεν είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν το 100% των υποχρεώσεων τους (όπως δάνεια και επιχειρηματικά χρέη), ή ακόμα κι αν πληρούν τα προηγούμενα, δεν παρέχουν καμία διαβεβαίωση ότι οι χρήστες είναι κάτι παραπάνω από ακάλυπτους πιστωτές που είναι πιθανό να μην πάρουν τα χρήματά τους πίσω με την πρώτη δυσκολία που προκύψει.

    Και ναι, είμαι της άποψης πως τέτοια άτομα δε πρέπει να προστατευτούν με κάποιο τρόπο (όταν η προστασία τους πρόκειται να επηρεάσει υπεύθυνα άτομα). Όχι μόνο επειδή είναι αφελείς, αλλά επειδή μια τέτοια ρύθμιση πρόκειται να τους ενθαρρύνει να συνεχίσουν να είναι αφελείς, όταν ο πρώτος κανόνας των crypto είναι not your keys not your coins.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να τα κάνει τα φασόλια; Δε σκέφτεσαι λογικά εδώ.
    Ένα παράδειγμα έδωσα για να υπονοήσω πως δε με νοιάζει ο έμπορος τι τα κάνει μετά τα coins του. Ολοκληρώσαμε μια συναλλαγή με bitcoin, αυτό φτάνει για να χρησιμοποιηθεί ουσιαστικά. Από εκεί και πέρα μπορεί να τα κρατήσει σε bitcoin, να τα κάνει ευρώ κλπ. Δε με ενδιαφέρει.

  8. #8258
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.069
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω γνώμη, εκτός κι αν μου πεις που είμαι λάθος. Έτσι μπορεί να με προβληματίσεις.
    Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη. Αλλωστε δεν έχει νόημα. Όπως όμως έμαθα και εγώ, ο χρόνος συνήθως πείθει. Βέβαια κάποιοι τυχεροί δεν επηρεάζονται αλλά θα δούμε. Απλά μια συμβουλή, μην είσαι τόσο απόλυτως για τους ανθρώπους και κυρίως για την οπτική άλλων ανθρώπων και διαφορετικής ηλικίας. Δεν προσπαθώ να σε πείσω. Απλά φιλικά σου λέω, κράτα και μια πισινή στα famous last words.

  9. #8259
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν τον κοροϊδεψαν, εκεί είναι η πλάκα. Αν διαβάσεις το μακρυνάρι στους όρους χρήσης των Celsius, Voyager, FTX κλπ.,
    Εσύ όταν πας και συναλλάσσεσαι με τράπεζες, πιστωτικές κάρτες κλπ. κάθεσαι και διαβάζεις τα "μακρυνάρια"? Ακόμα όμως και αν εσύ συγκεκριμένα το κάνεις, το 99% των ανθρώπων δεν το κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δεις ότι συμφωνείς να παραχωρήσεις την ιδιοκτησία των coins σου με την προϋπόθεση πως αυτοί δεν θα έχουν 100% των deposits σε reserves, ή αν το έχουν δεν είναι υποχρεωμένοι να καλύψουν το 100% των υποχρεώσεων τους (όπως δάνεια και επιχειρηματικά χρέη), ή ακόμα κι αν πληρούν τα προηγούμενα, δεν παρέχουν καμία διαβεβαίωση ότι οι χρήστες είναι κάτι παραπάνω από ακάλυπτους πιστωτές που είναι πιθανό να μην πάρουν τα χρήματά τους πίσω με την πρώτη δυσκολία που προκύψει.
    Πολύ ωραία. Υπάρχει ψιλό γράμμα στην τράπεζα που σου λέει ότι αν καταθέσεις τα χρήματά σου, υπάρχει περίπτωση να μην τα πάρεις ποτέ πίσω;
    Το αντίθετο μάλιστα, σου διαφημίζουν ότι είναι εγγυημένα τα 200 χιλιάρικα κλπ.
    Πως όμως; Με regulation..

    Αν τώρα το πας σε επενδυτικά προγράμματα που εκεί όντως ρισκάρεις και στο λένε στα ψιλά, τότε οκ, αλλά σε αυτή την περίπτωση δέχεσαι ότι τα κρυπτο είναι απλά επένδυση και όχι μέσο συναλλαγής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα παράδειγμα έδωσα για να υπονοήσω πως δε με νοιάζει ο έμπορος τι τα κάνει μετά τα coins του. Ολοκληρώσαμε μια συναλλαγή με bitcoin, αυτό φτάνει για να χρησιμοποιηθεί ουσιαστικά. Από εκεί και πέρα μπορεί να τα κρατήσει σε bitcoin, να τα κάνει ευρώ κλπ. Δε με ενδιαφέρει.
    Σε ενδιαφέρει γιατί από πίσω υπάρχει ένα ανταλλακτήριο από btc->fiat αυτόματα για λογαριασμό του έμπορου. Εσύ λες να ξεφορτωθούμε τα ανταλλακτήρια, οπότε σου λέω ότι αν τα ξεφορτωθούμε τότε ο έμπορος δεν θα τα δεχτεί τα btc σου καν.

  10. #8260
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ όταν πας και συναλλάσσεσαι με τράπεζες, πιστωτικές κάρτες κλπ. κάθεσαι και διαβάζεις τα "μακρυνάρια"? Ακόμα όμως και αν εσύ συγκεκριμένα το κάνεις, το 99% των ανθρώπων δεν το κάνει.
    Γι'αυτό ακριβώς το λόγο, μαζί με πολλούς άλλους, δε φυλάω τις αποταμιεύσεις μου στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Υπάρχουν μακρυνάρια που έχω διαβάσει (και τρέμω) και μακρυνάρια που δεν έχω διαβάσει (και τρέμω περισσότερο). Αλλά εκτός από αυτό, το να εμπιστευτείς να σου κρατήσει χρήματα ένας ξένος, γνωρίζοντας ότι η ιστορία είναι γεμάτη με exchanges που έχουν φαλιρήσει για τους γνωστούς λόγους με το χαζο-επιχείρημα "σιγά μη συμβεί σε εμένα", και αγνοώντας τελείως το λόγο ύπαρξης αυτού που αγοράζεις, είναι ανεύθυνο το λιγότερο.

    Ίσως μπορεί να ρυθμιστεί, αν γίνει σωστά. Δεν εμπιστεύομαι όμως και πολλούς πολιτικούς για να αγγίξουν ένα τόσο φιλελεύθερο αντικείμενο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενδιαφέρει γιατί από πίσω υπάρχει ένα ανταλλακτήριο από btc->fiat αυτόματα για λογαριασμό του έμπορου.
    Από αυτήν την άποψη πράγματι, χρειάζονται. Μάλλον οραματίζομαι ρομαντικά ένα Bitcoin standard.

  11. #8261
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Με αφορμή την προηγούμενη σελίδα, όσοι είστε Ελλάδα και αγοράζετε / πουλάτε bitcoin (από περιέργεια) τα δηλώνετε στη φορολογική δήλωση; Αν ναι, πόσο πληρώνετε του ποσού που αγοράζετε και με ποιο κριτήριο; Ή πληρώνετε αφού έχετε κεφαλαιουχική ανατίμηση;

  12. #8262
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ναι, πόσο πληρώνετε του ποσού που αγοράζετε και με ποιο κριτήριο; Ή πληρώνετε αφού έχετε κεφαλαιουχική ανατίμηση;
    Δεν είμαι Ελλάδα, αλλά και πάλι αν κάποιος επιλέξει να ακολουθήσει τους "ανεπίσημους" οδηγούς, ουσιαστικά θα πληρώσει φόρο επί των κερδών, όταν βέβαια αυτά λάβουν χώρα κατά την πώληση (όπως δηλ. όταν πουλάς μετοχές). Σίγουρα δεν πληρώνεις κανένα φόρο όταν απλά αγοράζεις κρύπτο.

  13. #8263
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι Ελλάδα, αλλά και πάλι αν κάποιος επιλέξει να ακολουθήσει τους "ανεπίσημους" οδηγούς, ουσιαστικά θα πληρώσει φόρο επί των κερδών, όταν βέβαια αυτά λάβουν χώρα κατά την πώληση (όπως δηλ. όταν πουλάς μετοχές). Σίγουρα δεν πληρώνεις κανένα φόρο όταν απλά αγοράζεις κρύπτο.
    Άρα πληρώνεις από τα κέρδη. Φαντάζομαι αυθαίρετα (π.χ., 15%, 20%);

  14. #8264
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα πληρώνεις από τα κέρδη. Φαντάζομαι αυθαίρετα (π.χ., 15%, 20%);
    15% σύμφωνα με τον οδηγό της προηγούμενης σελίδας

    Μια που μιλάμε για φόρους, η γειτονική Ιταλία έβγαλε νόμο για φορολόγηση 26% (!!) επί των κερδών από πώληση κρυπτο
    https://cointelegraph.com/news/italy...crypto-profits

    Και όλα αυτά ενώ η φορολόγηση στη Γερμανία είναι μηδέν..

  15. #8265
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γιατί τέτοια νούμερα ρε παιδιά... Μαζί πήραμε το ρίσκο να αγοράσουμε και δεν το ξέρω;

Σελ. 551 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 531541546549550551552553 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας