Σελ. 548 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 528538543546547548549550553 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.206-8.220 από 8330
  1. #8206
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Για 300 ευρώ δεν θα ασχοληθεί κανένας.
    Για 300000 προσέλαβε ένα λογιστή να στο φτιάξει
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  2. #8207
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από: https://www.ourwallet.gr/pos-forolog...ndyseis/#other
    Στην ίδια κατηγορία μπορούν να ενταχθούν και τα κέρδη από αγοραπωλησία κρυπτονομισμάτων (Bitcoin, Etherium κλπ.). Παρόλο που δεν υπάρχει ακόμα επίσημη αναφορά στην Ελληνική φορολογική νομοθεσία για το ψηφιακό χρήμα, η ΑΑΔΕ έχει κάνει γνωστή την πρόθεση της στο Επιχειρησιακό Σχέδιο του 2019 να χαρακτηρίσει τα κέρδη από την αγοραπωλησία τους ως επένδυση χαρτοφυλακίου. Ως εκ τούτου μπορούν να δηλωθούν στον κωδ. 865 ως υπεραξία και να φορολογηθούν με 15%.
    Ouch!

  3. #8208
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνω αυτό, ρωτάω αν έχετε ανταλλάξει BTC για Revolut κι αν έχετε μπλέξει. Στο Revolut κάνεις κανονικά KYC, δεν το αποφεύγεις (καθώς και οποιοσδήποτε άλλος τρόπος με fiat που δεν είναι μετρητά).
    Πως ακριβώς και γιατί να "μπλέξεις"; Όπως σου είπα δεν υπάρχει τίποτα παράνομο σε μια ανταλλαγή crypto<->fiat.
    Εκτός αν εννοείς την ανταλλαγή μεγάλων ποσών που αντιστοιχούν σε μεγαλύτερο tier, που εκεί ίσως το Revolut (όπως και οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα) σου ζητήσει έξτρα KYC πληροφορίες. Προσωπικά δεν έχω όμως χρησιμοποιήσει το Revolut ως ανταλλακτήριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το λογικό και αναμενόμενο. Το θέμα είναι να μπει επίσημα στο ΚΦΕ ώστε να υπάρχει σαφώς προσδιορισμένη διαδικασία και να μη κάνει ο καθένας του κεφαλιού του.

    Επίσης είχα διαβάσει πρόσφατα ότι η crypto.com δηλώθηκε στην ελληνική επιτροπή κεφαλαιαγοράς
    https://crypto.com/company-news/cryp...cysec_snapshot

    Δε καταλαβαίνω βέβαια πρακτικά τι σημαίνει αυτό για τον χρήστη.

  4. #8209
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβώς και γιατί να "μπλέξεις";
    Γιατί η εφορία σου συμπεριφέρεται αυθαίρετα. Αυτό δε λέμε τόση ώρα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπα δεν υπάρχει τίποτα παράνομο σε μια ανταλλαγή crypto<->fiat
    Δεν μετριέται σαν κέρδος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αν εννοείς την ανταλλαγή μεγάλων ποσών που αντιστοιχούν σε μεγαλύτερο tier, που εκεί ίσως το Revolut (όπως και οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα) σου ζητήσει έξτρα KYC πληροφορίες. Προσωπικά δεν έχω όμως χρησιμοποιήσει το Revolut ως ανταλλακτήριο.
    Μα ούτε εγώ πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω σαν ανταλλακτήριο, αλλά σαν receiving option. DEX θα είναι το ανταλλακτήριο, και τα χρήματα στο revolut account μου θα έρθουν από κάποιον που δεν ξέρω.

  5. #8210
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί η εφορία σου συμπεριφέρεται αυθαίρετα. Αυτό δε λέμε τόση ώρα;
    Συγγνώμη αλλά δεν ήσουν σαφής τι ακριβώς ρωτάς:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ρωτήσει αλλού, θα ρωτήσω κι εδώ (μιας και το έχουμε ξανασυζητήσει με τον bomber): Έχετε αντιμετωπίσει νομικό πρόβλημα με ανταλλαγή BTC <-> EUR σε revolut (πώληση BTC για EUR-Revolut). Στα περισσότερα DEX παραμένει η πιο κοινή επιλογή. Το λέω γιατί δεν υπάρχει legal framework στην Ελλάδα. Μιλάω για μικροποσά (<300 EUR).
    Ρώτησες αν υπάρχει "νομικό πρόβλημα" και η απάντηση είναι όχι.
    (ως αντιπαράδειγμα, αν αντί για BTC πουλήσεις ναρκωτικά τότε έχεις "νομικό πρόβλημα").

    Μάλλον όμως ρωτάς αν έχεις "φορολογικό πρόβλημα" που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μετριέται σαν κέρδος;
    Βλ. απάντηση παραπάνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ούτε εγώ πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω σαν ανταλλακτήριο, αλλά σαν receiving option. DEX θα είναι το ανταλλακτήριο, και τα χρήματα στο revolut account μου θα έρθουν από κάποιον που δεν ξέρω.
    Τώρα αρχίζεις και γίνεσαι σαφής.
    Το πρώτο που θα πρέπει να σε "ανησυχεί" σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το ίδιο το revolut, το οποίο είναι ιδιαίτερα γνωστό ότι είναι αρκετά "επιθετικό" σε οτιδήποτε μπορεί να ερμηνευτεί ως "ύποπτο", και κλείνει τους λογαριασμούς χωρίς καμία προειδοποίηση.
    Ως προς τις Ελληνικές (φορολογικές) αρχές δεν αλλάζει τίποτα.

  6. #8211
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Υπάρχει και η λύση του να μην τα κάνεις ποτέ fiat και να συναλλάσσεται με BTC (Lightning network κλπ).
    OK boomer

  7. #8212
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Μια που μιλάμε για φόρους, το Colorado πλέον δέχεται πληρωμές των φόρων απ'ευθείας σε κρυπτο:

    https://bitcoinmagazine.com/legal/co...ents-for-taxes

    Το ερώτημά μου βέβαια είναι αν η πληρωμή αυτή είναι ταυτόχρονα και φορολογητέα η ίδια (!) αφού μιλάμε για μετατροπή κρυπτο σε fiat...

  8. #8213
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που μιλάμε για φόρους, το Colorado πλέον δέχεται πληρωμές των φόρων απ'ευθείας σε κρυπτο:

    https://bitcoinmagazine.com/legal/co...ents-for-taxes

    Το ερώτημά μου βέβαια είναι αν η πληρωμή αυτή είναι ταυτόχρονα και φορολογητέα η ίδια (!) αφού μιλάμε για μετατροπή κρυπτο σε fiat...
    έχει και ένα fee από τι θυμάμαι αυτές οι πληρωμές. Το θέμα είναι πιο θα προσπαθήσει να πληρώσει με αυτό το τρόπο
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  9. #8214
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει και ένα fee από τι θυμάμαι αυτές οι πληρωμές. Το θέμα είναι πιο θα προσπαθήσει να πληρώσει με αυτό το τρόπο
    Fees στις ΗΠΑ έχουν και οι πληρωμές των φόρων μέσω κάρτας (μόνο απ'ευθείας χρέωση τραπεζικού λογαριασμού ή check δεν έχει fee).

  10. #8215
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Ο Hodlnaut νίκησε την δίκη ενάντιον στο Wright aka faketoshi και το δικαστήριο απλά αποδέχθηκε ότι είναι o τύπoς είναι απλά απατεώνας

    https://www.coindesk.com/policy/2022...-craig-wright/
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  11. #8216
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone

  12. #8217
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Γιατί τα μετρητά πρόκειται να εκλείψουν πολύ σύντομα και θα αντικατασταθούν από τα CBDCs. Ο στόχος είναι όλες οι πληρωμές να γίνονται με κινητά, QR codes κλπ.

  13. #8218
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Και γιατί είναι αυτός ο στόχος; Προφανώς για τον έλεγχο που αποκτάται από διαρκή παρακολούθηση.

    Τα κρύπτος (ή τουλάχιστον τα κρύπτος που δεν έχουν φεουδαρχική πολιτική) θεωρούνται ακόμα ένα αστείο φιλελεύθερων, και χρησιμοποιούνται σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα για speculation απ'ότι για τον λόγο ύπαρξής τους. Είμαι σίγουρος πως όταν ξεκινήσουμε να ζούμε με τα παραδοσιακά μετρητά καταργημένα (το οποίο προβλέπω να έρθει παρέα με υπερπληθωρισμό), τότε θα πάψει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να θεωρεί τα κρύπτος πολυτέλεια, και θα αρχίσει να τα χρησιμοποιεί ουσιαστικά.

  14. #8219
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Η απόσυρση διαφόρων μορφών χρήματος δεν είναι κάτι καινούριο. Ας πούμε στην Ινδία εν μεσω μιας νύχτης στην κυριολεξία αποφάσισαν να αποσύρουν από την κυκλοφορία τα χαρτονομίσματα των 500 και χιλίων ρουπιων ακριβως σαν σήμερα το μακρινό.... 2016
    Ή σε πληθωριστικές εποχές αλλάζανε την ονομαστική αξία χωρίς καν να εκτυπώνουν καινούρια χαρτονομισματα.
    Θέλω να πω ότι δεν χρειάζονται ψηφιακό ευρώ για να βάλουν χέρι στις οποίες αποταμίευσεις, έχουν πολλά εργαλεία.

    Η αλήθεια είναι ότι θα είναι ευκολότερο αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι αυτός ο λόγος που θέλουν το ηλεκτρονικό ευρώ ή οποίο αλλο ηλεκτρονικό νόμισμα.

    Πιθανολογω, γιατί δεν είμαι ειδικός, ότι στόχος τους είναι να παρακάμψουν τις εμπορικές τράπεζες, τουλάχιστον με την μορφή που αυτές έχουν σήμερα και να μπορούν οι ίδιες οι κεντρικές τράπεζες να έχουν παρε δώσε με τους πολίτες οι οποίοι θα διατηρούν τα ηλεκτρονικά ευρώ στην κεντρική τραπεζα και να μπορούν οι κεντρικές τράπεζες να χρησιμοποιούν το κάθε ευρώ που βρίσκεται στην κυκλοφορία για δανεισμό στο κράτος σε επιχειρήσεις και ιδιωτες χωρίς την ανάγκη να κόψουν υπέρογκα νέο χρήμα αλλά χρησιμοποιώντας αυτά που υπάρχουν ήδη στους λογαριασμούς.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #8220
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί είναι αυτός ο στόχος; Προφανώς για τον έλεγχο που αποκτάται από διαρκή παρακολούθηση.
    Ο λόγος είναι ο ίδιος ακριβώς που πλέον οι συναλλαγές προωθούνται να γίνονται με κάρτα αντί για μετρητά.
    Απλά στην περίπτωση των CBDCs δε θα παρεμβάλλεται τρίτος (Visa, Mastercard, Amex κλπ) και δε θα υπάρχουν fees.

Σελ. 548 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 528538543546547548549550553 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας