Σελ. 550 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 530540545548549550551552555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.236-8.250 από 8330
  1. #8236
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το γνωρίζω, έχει γίνει σούσουρο εδώ και καιρό, και διάφοροι (ακόμα και από το περιβάλλον μου) ακύρωσαν τους λογαριασμούς τους για αυτό το λόγο. Αλλά όπως και στο Twitter, αυτά είναι σταγόνα στον ωκεανό..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αγοράζω bitcoin, εσείς τι λέει;
    Καλή τύχη, ελπίζω να ανέβει

  2. #8237
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Και νέο κανόνι από τα απόνερα της FTX. Η blockfi με 100.000 πελάτες

    https://twitter.com/BitcoinMagazine/...82288949415943

    επαναλαμβανόμενη κατάσταση σε κάθε κύκλο. Κάθε φορά σε κάθε crash του bubble έχουμε τις καταρρεύσεις στους αεριτζίδες
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  3. #8238
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  4. #8239
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω δει. Το ζουμί βρίσκεται στο τέλος:
    Τέλος, θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι όλα τα προαναφερθέντα είναι δικές μας απόψεις, με κάθε επιφύλαξη, έως ότου η διοίκηση δημιουργήσει το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο που να ρυθμίζει φορολογικά και λογιστικά τις συναλλαγές των κρυπτονομισμάτων.

  5. #8240
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με δεδομένη την πρόθεση της ΑΑΔΕ και ελλείψει ρητών νομοθετικών διατάξεων, θεωρούμε ότι τα παραπάνω εισοδήματα είναι κέρδη από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και θα φορολογηθούν σύμφωνα με το άρθρο 43 του ΚΦΕ με συντελεστή 15%.
    Η λέξη κλειδί. Ο κ. Κορφιάτης που έγραψε το άρθρο "θεωρεί". Αυτές οι "θεωρίες" μπορεί να ακούγονται λογικές, αλλά όπως έχουμε ξαναγράψει, τίποτα δεν είναι σίγουρο αν δεν είναι γραμμένο ρητά στις φορολογικές διατάξεις.
    + Αυτό που έγραψε ο Yonko παραπάνω.

  6. #8241
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Πάντως και σε αυτό το κύκλο του bubble είδαμε ξανά να εμφανίζονται αεριτζίδες που φούσκωσαν υπερβολικά και έφυγαν με γδούπο.
    Αυτον το τύπο από την ftx δεν τον ήξερε κανείς, νέος στο χώρο εμφανίστηκε πριν 2 χρόνια και γιγαντώθηκε υπερβολικά. Από τι διαβάζω είχε σχέσεις η οικογένεια του με τους δημοκρατικούς.
    Για μένα ήταν μεγάλη έκπληξη ξαφνικά να βλέπω ένα ανταλλακτήριο από το πουθενά και να έχει τόσες πολλές διαφημίσεις σε όλα τα αμερικάνικα sport όπως στο NFL, NBA, ακόμα και το γήπεδο των Miami του είχαν δώσει το όνομα τους. Μιλάμε μεγάλο πλήγμα γενικά για την αγορά η κατάρρευση του καθώς είχε βάλει παρα πολύ κόσμος τα χρήματα του εκεί.
    Aπό την άλλη το blockfi είναι πιο παλιό αλλά βρήκε το δρόμο του και αυτό στο scam lending που και σε αυτες τις πλατφόρμες ότι βάλε σήμερα τόσα και θα κερδίσεις ένα υπερβολικό ποσό στο άμεσο μέλλον είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα καταρρεύσουν.
    Κάτι άλλο που έχει εξαφανιστεί και συμβαίνει πάντα στο crash του bubble είναι όλοι αυτοί οι απίθανοι τύποι σε όλες τις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης που υποσχόντουσαν όποιο απίθανο shitcoin ότι θα φτάσει στο θεό. Και αυτοί πάντα εμφανίζονται στην κορύφωση του bubble σε όλου τους κύκλους.
    Γνώμη μου είναι ότι αν το bitcoin σταθεροποιηθεί γύρω από τα 15-20k τότε έχουμε μια φυσιολογική του συμπεριφορά bubble-crash και πάμε στον επόμενο κύκλο. Aυτό όμως δεν είναι συμβουλή. Υπάρχουν πολλά μεγάλα stake στον χώρο που ανα πάσα στιγμή μπορεί να αποφασίσουν ότι ήρθε η ώρα να πουλήσουν και να οδηγήσουν την αγορά πιο κάτω.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  7. #8242
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Είναι καλό να χρεοκοπούν τα ανταλλακτήρια. Δείχνει ότι η αγορά τείνει να ωριμάσει. Ας ξεφορτωθούμε επιτέλους το χαζό speculation, και ας πάμε σε κάτι ουσιώδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι διαβάζω είχε σχέσεις η οικογένεια του με τους δημοκρατικούς.
    Πλύσιμο χρημάτων έκανε. FTX -> Democratic party -> Ukraine -> FTX. Σιγά μη τον δούμε πίσω από το κελί. Κατά τα άλλα KYC για να αποφύγουμε το πλύσιμο!

  8. #8243
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλό να χρεοκοπούν τα ανταλλακτήρια.
    Διαφωνώ, αν δεν έχεις ανταλλακτήρια τότε η αξία των κρυπτο θα πάει στο μηδέν.
    Εκτός και αν μιλάς για την ημέρα που θα έρθει όπου όλοι θα συναλλανασόμαστε με κρυπτο και όχι με fiat, μόνο που αυτή η μέρα δε βλέπω να έρχεται..

  9. #8244
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ, αν δεν έχεις ανταλλακτήρια τότε η αξία των κρυπτο θα πάει στο μηδέν.
    Μιλάω κυρίως για την χρήση του τύπου "τα αφήνω στο ανταλλακτήριο". Δεν θα είχε πέσει τόσο κλάμα για το FTX αν τα έκαναν withdraw τη στιγμή που τα αγόραζαν. Αλλά δεν το κάνουν αυτό, γιατί μερικοί άνθρωποι πρέπει να πάθουν για να μάθουν.

  10. #8245
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω κυρίως για την χρήση του τύπου "τα αφήνω στο ανταλλακτήριο". Δεν θα είχε πέσει τόσο κλάμα για το FTX αν τα έκαναν withdraw τη στιγμή που τα αγόραζαν. Αλλά δεν το κάνουν αυτό, γιατί μερικοί άνθρωποι πρέπει να πάθουν για να μάθουν.
    Μη ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με το μέσο χρήστη που δε ξέρει καν πως λειτουργεί το σύστημα και ποια η διαφορά του custodial wallet με ένα κανονικό wallet που ελέγχεις εσύ τα κλειδιά.
    Το να κατηγορούμε συνέχεια τους αδαείς γιατί δεν κάνανε withdraw είναι σαν να κατηγορούμε τους παππούδες και τις γιαγιάδες γιατί φάγανε ιό στο κινητό τους ή γιατί τους κοροιδέψανε και τους πήρανε τα λεφτά από την τράπεζα.
    Αυτό που χρειάζεται είναι να στηθεί μηχανισμός που να ελέγχει τα ανταλλακτήρια ότι είναι solvent, τόσο σε τεχνικό όσο και σε ρυθμιστικό επίπεδο.

  11. #8246
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κατηγορούμε συνέχεια τους αδαείς γιατί δεν κάνανε withdraw είναι σαν να κατηγορούμε τους παππούδες και τις γιαγιάδες γιατί φάγανε ιό στο κινητό τους ή γιατί τους κοροιδέψανε και τους πήρανε τα λεφτά από την τράπεζα.
    Δεν είναι σωστή αναλογία, γιατί ο παππούς θα αγοράσει smartphone γνωρίζοντας ότι θα το χρησιμοποιήσει σαν τηλέφωνο, internet browser κλπ- ουσιαστικά. Αυτό που ίσως δε γνωρίζει είναι οι κίνδυνοι (π.χ., ιοί). Οι άνθρωποι που αγοράζουν κρυπτονομίσματα και τα αφήνουν στα ανταλλακτήρια κάνουν αρκετά ξεκάθαρο ότι δε γνωρίζουν τι αγοράζουν, ενώ είναι υπεύθυνοι γι' αυτό.

    Μια καλύτερη αναλογία είναι ένας αδαής που αγοράζει bitcoin στο wallet του και δεν παίρνει τα κατάλληλα μέτρα για την προστασία των κλειδιών.

    Δεν λέω πως φταίνε οι χρήστες. Ο φταίχτης είναι ο Sam σε αυτήν την περίπτωση. Οι χρήστες έκαναν κακή επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που χρειάζεται είναι να στηθεί μηχανισμός που να ελέγχει τα ανταλλακτήρια ότι είναι solvent, τόσο σε τεχνικό όσο και σε ρυθμιστικό επίπεδο.
    Ή μήπως αντί να σκαλίζουμε τον χώρο των κρύπτος από απάτη μετά από απάτη, και να αναγκάσουμε τους ρυθμιστές να βάλουν τα χέρια τους και εδώ, να μην πράττουμε ανεύθυνα και να αφήνουμε χρήματα σε ξένους;

  12. #8247
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Μα αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι τα τοκεν που ειχαν αγοράσει έχασαν την αξία τους από τη μια μέρα στην άλλη.
    Μπορεί κάποιος να τα έχει στο πορτοφόλι του αλλά τι να τα κάνει;
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #8248
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή μήπως αντί να σκαλίζουμε τον χώρο των κρύπτος από απάτη μετά από απάτη, και να αναγκάσουμε τους ρυθμιστές να βάλουν τα χέρια τους και εδώ, να μην πράττουμε ανεύθυνα και να αφήνουμε χρήματα σε ξένους;
    Μα αυτό που ζητάς απαιτεί συλλογική υπευθυνότητα από όλους (ή τουλάχιστο από τη πλειοψηφία). Είναι σαν να ζητάς από τους Έλληνες οδηγούς να μην τρέχουν και να σέβονται τον ΚΟΚ για να μην σκοτώνονται, το οποίο απλά είναι αδύνατο να επιτευχθεί έτσι απλά επειδή το λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι τα τοκεν που ειχαν αγοράσει έχασαν την αξία τους από τη μια μέρα στην άλλη.
    Μπορεί κάποιος να τα έχει στο πορτοφόλι του αλλά τι να τα κάνει;
    Αυτό που γίνεται είναι ότι μπορεί εγώ ο μάγκας χρήστης να εφαρμόζω τα best practices (έλεγχος των κλειδιών μου, air-gapped wallets κλπ.) αλλά αν τα ανταλλακτήρια που γίνονται οι μετατροπές καταρρεύσουν λόγω κακών πρακτικών από αυτά τότε όντως μένω με coins που δεν αξίζουν τίποτα.

  14. #8249
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό που ζητάς απαιτεί συλλογική υπευθυνότητα από όλους (ή τουλάχιστο από τη πλειοψηφία).
    Μα το πρόβλημα είναι δικό τους. Η χασούρα είναι δική τους. Αυτοί πρέπει να είναι υπεύθυνοι. Δεν στέκει κάποιος άλλος να τους εξαναγκάσει να προσέχουν.

    Στην οδήγηση παίρνεις σβάρνα κι άλλους. Μια καλύτερη αναλογία είναι να κάνεις παράνομο το να οδηγάς χωρίς το φουσκωτό σάκο που ενεργοποιείται όταν τρακάρεις. Για τη δικιά μου ασφάλεια εγώ και μόνο εγώ είμαι υπεύθυνος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γίνεται είναι ότι μπορεί εγώ ο μάγκας χρήστης να εφαρμόζω τα best practices (έλεγχος των κλειδιών μου, air-gapped wallets κλπ.) αλλά αν τα ανταλλακτήρια που γίνονται οι μετατροπές καταρρεύσουν λόγω κακών πρακτικών από αυτά τότε όντως μένω με coins που δεν αξίζουν τίποτα.
    Εάν τα coins έχουν αξία με την προϋπόθεση ότι δεν καταρρεύσουν κάποια ανταλλακτήρια, τότε μάλλον κάτι πάει λάθος. Τα ανταλλακτήρια είναι για να ανταλλάσουμε τα coins. Μέχρι εκεί.

  15. #8250
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οδήγηση παίρνεις σβάρνα κι άλλους. Μια καλύτερη αναλογία είναι να κάνεις παράνομο το να οδηγάς χωρίς το φουσκωτό σάκο που ενεργοποιείται όταν τρακάρεις. Για τη δικιά μου ασφάλεια εγώ και μόνο εγώ είμαι υπεύθυνος.
    Είναι αυτό που ανέφερε ο 8anos παραπάνω. Εγώ μπορεί να κάνω αυτό που πρέπει, αν όμως η πλειοψηφία δεν το κάνει και τα exchanges βαράνε κανόνια, τότε θα μείνω με airgapped coins που δεν αξίζουν τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν τα coins έχουν αξία με την προϋπόθεση ότι δεν καταρρεύσουν κάποια ανταλλακτήρια, τότε μάλλον κάτι πάει λάθος. Τα ανταλλακτήρια είναι για να ανταλλάσουμε τα coins. Μέχρι εκεί.
    Εδώ είναι η λέξη κλειδί: Πως ορίζεις την "αξία" ενός coin? Αν την ορίζεις ως προς το πόσα Ευρώ ή Δολάρια αντιστοιχεί, τότε σαφώς και τα ανταλλακτήρια αποτελούν κύριο μέσο καθορισμού της αξίας του.

Σελ. 550 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 530540545548549550551552555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας