Σελ. 274 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.096-4.110 από 8330
  1. #4096
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκ πρώτης όψεως έτσι φαίνεται, παρόλα αυτά υπάρχουν διάφορες πιθανές χρήσεις.
    Οι Σουηδοί π.χ. το βλέπουν σαν μέσο αντικατάστασης του μετρητού που στην ουσία είναι νόμισμα κεντρικής τράπεζας που συναλλάσσεται peer-to-peer χωρίς να παρεμβάλλεται μεσάζοντας.
    Μπορεί στο τέλος να καταλήξουν ότι δεν περπατάει το πράγμα, πάντως το εξετάζουν σοβαρά
    Στην Σουηδία και στην Δανία ηδη το συντριπτικό ποσοστό των συναλλαγών γίνονται ηλεκτρονικά και κυριολεκτικά δεν κυκλοφορεί χαρτονόμισμα. Ομως αυτό μπορει να γίνεται όχι μόνο με κρυπτονομίσματα, αλλά με κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές), τραπεζικές εντολές, ψηφιακά πορτοφόλια και άλλα.

  2. #4097
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Να σε διορθωσω, όχι απλα να μας δείξει εαν έχει κερδίσει, αλλά εαν έχει κερδίσει τον τελευταίο χρόνο.Η' έστω τα δυο τελευταία χρόνια.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θέλετε να κάνετε bragging τότε δημοσιεύετε το wallet history σας να δούμε πόσο μάγκες είσαστε και πόσο χρυσό έχει στα δυτικά του Missouri για εσάς που έχετε b@lls of steel and nerves of ice.
    Δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν. Οσον αφορα τον τροπο σκεψης μου και τις κινησεις μου, τα εχω γραψει εδω και καιρο σε αυτο το νημα (ή στο αλλο που ειναι μονο για BTC και που ο ΟΡ εξαφανιστηκε οταν καταλαβε οτι το ονειρο που ειχε φτιαξει στο μυαλο του δε θα κρατουσε για παντα). Επειδη δεν εχω χρονο να ψαχνω τα posts μου με τις δεκαδες φορες που τα εχω πει ολα αυτα (οποιος θελει ψαχνει μονος του ή οποιος θυμαται απο τοτε που τα ελεγα μπορει απλα να επιβεβαιωσει), μια μικρη ανακεφαλαιωση (απλα τονιζω οτι τα νουμερα που παραθετω δεν τα θυμαμαι ακριβως, για να μη μου πει κανενας οτι ειχα γραψει παλια οτι αυτο εγινε στις 3500$ και τωρα ειπα οτι εγινε στις 3000$):

    To Bitcoin το ηξερα απο παλια αλλα για να πω την αληθεια δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου σα μορφη επενδυσης. Ολα τα χρονια που επεφτε απο τα 1000$ προς τα 200$ ακουγα δεκαδες ανθρωπους να μιλανε για το Bitcoin, δεκαδες sites να το δεχονται σαν τροπο πληρωμης και να γινονται αναλυσεις για το ποσο επαναστατικη τεχνολογια ειναι. Οποτε χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη, σκεφτηκα "δε γινεται αυτο το πραγμα να εκανε 1000$ τοτε που δεν το ηξερε ουτε η μανα του και σημερα που ειναι τοσο διαδεδομενο να πεφτει στα 600$-500$-400$-300$-200$". Οποτε αρχισα να μαζευω κομματακια οπως επεφτε. Ξανα και ξανα και ξανα...

    Γυρω στις 2000$-3000$ αν θυμαμαι καλα, καθως ημουν πολυ ευχαριστημενος απο το κερδος μου, αποφασισα και πουλησα. Ενω ειχα πουλησει (αν οχι ολα τα περισσοτερα) αρχισε ενας χαμος με το hard fork. Μερικοι γνωστοι μου και πολλα ατομα που διαβαζα στο net σκεφτοντουσαν "ας πουλησω μωρε μην τα χασουμε ολα". Παροτι τοσος κοσμος πουλουσε, η τιμη δεν επεφτε με τιποτα. Σαν γνωστης των αγορων και χρησιμοποιωντας παλι την κοινη λογικη, σκεφτηκα "καποιοι αγοραζουν σαν τρελοι ωστε να μην πεφτει η τιμη παρα τις τοσες πωλησεις, οποτε εχει συνεχεια το παρτυ". Και αγορασα παλι. Γυρω στις 8000$ αρχισα να πουλαω και στις 10000$ τα ειχα πουλησει ολα και παρακαλουσα να γκρεμιστει. Αν και ημουν ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με την επενδυση μου, δε σας κρυβω οτι η ανοδος μεχρι τις 20000$ δε μου ηταν ευχαριστη. Αλλα η συνεχεια του παραμυθιου και η κατρακυλα του BTC μου ηταν/ειναι πραγματικα ευχαριστη.

    Φυσικα δεν ημουν τοσο μαγκας/τυχερος ωστε να κανω τα λεφτα μου 100 φορες πανω (απο τα 200$ στα 20000$). Ουτε ολα τα αγορασα στη χαμηλοτερη τιμη... Ουτε ολα τα πουλησα στην ψηλοτερη τιμη... Εκανα και μερικα λαθακια απο τον πανικο μου (αγορα/πωληση με χασουρα)... Αλλα στην τελικη εκανα τα λεφτα μου 10-15 φορες πανω.

    Πλεον θεωρω οτι το BTC ειναι σε καλα επιπεδα για επενδυση. Και οταν λεω καλα επιπεδα δε σημαινει οτι οι 3000$ ειναι ο πατος της τωρινης πτωσης. Ειτε 3000$ ειτε 4000$ ειτε 2000$ να πεσει προσεχως, για μενα ειναι σχεδον το ιδιο. Απλα πλεον θεωρω σαν ακομα καλυτερη επενδυση το ΧΑΑ και χωνω εκει τα λεφτα μου!




    Ειλικρινα δεν εχω διαβασει τον επισημο ορισμο του τζογου, αλλα για μενα τζογος ειναι ολα τα παιχνιδια που ειναι φτιαγμενα ωστε να χανει ο παικτης. Σαν τα φρουτακια που ειπα νωριτερα που ξερεις οτι ειναι φτιαγμενο να να χανεις 7 στις 10 φορες και τζογαρεις ελπιζοντας οτι σημερα θα ειναι η τυχερη μερα που θα κερδισεις, μη σκεπτομενος οτι εφοσον θα συνεχισεις να παιζεις θα εισαι χαμενος ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ.
    Το να επενδυσεις στο Bitcoin ή σε μετοχες, δεν αποτελει τζογο. Κανενας δε σε αναγκαζει να αγορασεις/πουλησεις την ταδε μερα. Ολοι οι παικτες/επενδυτες, εχουν θεωρητικα τις ιδιες πιθανοτητες κερδους. Ολοι ηταν ελευθεροι να αγορασουν BTC στα 200$ (ή και ακομα παλιοτερα οταν ειχε 1$) και επισης ειναι ελευθεροι να πουλησουν οποτε θελουν. Αλλα οπως εχω ξαναπει, ολες οι αγορες κινουνται απο μερικους μεγαλους που οριζουν το ποτε θα ανεβει κατι και ποτε θα πεσει. Αυτοι οι μεγαλοι εχουν φυσικα πλεονεκτημα (εφοσον δεν κανουν υποθεσεις οπως εμεις) και εκτος απο αυτο το πλεονεκτημα εχουν και ενα οπλο. Τα MME με τα οποια χειραγωγουν τον κοσμακη. Διαρρεοντας τις καταληλες ειδησεις "ωθουν" τον κοσμο να πουλαει στα χαμηλα (σπερνοντας πανικο και καταστροφολογια) και επισης τον "ωθουν" να αγοραζει στα ψηλα (δινοντας την εντυπωση οτι η ανοδος θε συνεχιστει για παντα).




    Οποτε τα γατακια παντα νιαουριζουν "οι αλητες", "μας τα φαγανε παλι", "μακρυα απο αυτον τον τζογο", "ολοι χανουν", "δεν υπαρχει τροπος προβλεψης" και οι γατες που βγαζουν μεροκαματο αγαπανε τα γατακια, γιατι χωρις αυτα τα γατακια που πουλανε απελπισμενα οταν οι τιμες ειναι στον πατο και αγοραζουν σαν τρελα οταν οι τιμες ειναι στα υψη, δε θα πλουτιζανε χαλαρα!

  3. #4098
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Σουηδία και στην Δανία ηδη το συντριπτικό ποσοστό των συναλλαγών γίνονται ηλεκτρονικά και κυριολεκτικά δεν κυκλοφορεί χαρτονόμισμα. Ομως αυτό μπορει να γίνεται όχι μόνο με κρυπτονομίσματα, αλλά με κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές), τραπεζικές εντολές, ψηφιακά πορτοφόλια και άλλα.
    +Νορβηγία

    Για συναλλαγές στο δρόμο, δανεικά, αγορές από αγγελίες κτλ υπάρχει εφαρμογή στο τηλέφωνό. Μπήκα στον τέταρτο χρόνο διαμονής εδώ και κυριολεκτικά δεν γνωρίζω τα χαρτονομίσματα. Πολύ δύσκολα θα έχει κάποιος μετρητά πάνω του

  4. #4099
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Σουηδία και στην Δανία ηδη το συντριπτικό ποσοστό των συναλλαγών γίνονται ηλεκτρονικά και κυριολεκτικά δεν κυκλοφορεί χαρτονόμισμα. Ομως αυτό μπορει να γίνεται όχι μόνο με κρυπτονομίσματα, αλλά με κάρτες (πιστωτικές και χρεωστικές), τραπεζικές εντολές, ψηφιακά πορτοφόλια και άλλα.
    Σωστά, αυτό όμως είναι πρόβλημα για τις κεντρικές τράπεζες γιατί δεν θέλουν να περάσει 100% ο έλεγχος σε ιδιωτικούς φορείς (τράπεζες, πάροχοι πληρωμών).
    Αντιθέτως θέλουν να υπάρχει η επιλογή για εναλλακτικό τρόπο πληρωμής (όπως είναι τώρα τα μετρητά π.χ.) γιατί αν οι ιδιώτες γίνουν καθεστώς τότε αυτή η εξάρτηση προκαλεί προβλήματα.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #4100
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλεον θεωρω οτι το BTC ειναι σε καλα επιπεδα για επενδυση. Και οταν λεω καλα επιπεδα δε σημαινει οτι οι 3000$ ειναι ο πατος της τωρινης πτωσης. Ειτε 3000$ ειτε 4000$ ειτε 2000$ να πεσει προσεχως, για μενα ειναι σχεδον το ιδιο. Απλα πλεον θεωρω σαν ακομα καλυτερη επενδυση το ΧΑΑ και χωνω εκει τα λεφτα μου!
    Όταν αποσυρθούν οι farmers γιατί δεν θα μπορούν να βγάλουν κέρδος, τι αξία θα έχει το BTC?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #4101
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είπα ρε άνθρωπε ότι είναι εύκολο; Ξέρεις πόσο διάβασμα έχει ρίξει ο εν λόγω; Μαθηματικός δεν είσαι;

    Σοβαρέψου με τα ad hominem...
    Μάθαμε μια λέξη και την κοτσάρουμε όπου δεν μας αρέσει ο αντίλογος; Επιχειρήματα.
    για το συγκεκριμένο επειδή ανέφερα ότι η πιθανότητα επιτυχίας κέρδους με το μπιτκοιν είναι ανάλογη του τζόγου, μου ανέφερες την περίπτωση του Ταραμά που κερδίζει πάντα.
    Συγνώμη, αυτό τοποθετήθηκε ως επιχείρημα, τουλάχιστον αφού ειπώθηκε, ότι δεν είναι τζόγος, και σαν αντεπιχείρημα, δες τον Ταραμά, θα πρέπει να θέσω και τις αντίστοιχες αναλογίες. Ανέφερες επίσης ότι όλοι οι άλλοι, πλην του Ταραμά (και μερικών ακόμη σαν αυτόν, μετρημένοι στα δάχτυλα και με απογορευτικό εισόδου στα καζίνο), είναι βλάκες.

    ΟΚ. Να δεχτ'ω για χάριν διαλόγου ότι κάνω ΕΓΩ λάθος.
    Πως κερδίζει κάποιος με το μπιτκοιν;
    Για να κερδίσεις εσύ, πρέπει κάποιος άλλος να αγοράσει στην πολύ ακριβή τιμή, που θα σου δώσει τεράστιο κέρδος. Και γιατί να το κάνει αυτό; Μόνο αν πιστέψει ότι και αυτός με την σειρά του θα βγάλει τεράστιο επίσης κέρδος. Μιλάμε κάθε φορά Χ100 για να ναι πραγματικά αξιόλογο! Ειδικά εαν χρειάζεται να περιμένεις καμμιά δεκαετία σχεδόν. Και μπορεί να συνεχίζεται αυτό; Να πηγαίνουμε συνέχεια επι 100; ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ.
    Αρα, οι τελευταίοι που θα αγοράσουν, θα είναι οι μαλάκες. Αυτό λέγεται Ponzi scheme.

    Αυτά πες τα στον chek2fire, όχι σε εμένα. Δεν είπα εγώ πουθενά «μπείτε όλοι στο τρένο». Ακριβώς το αντίθετο έγραψα και κατηγορήθηκα για bragging από ζηλιάρηδες και πονεμένους.
    Εσυ μπορεί να το λές απο ζηλιάριδες και πονεμένους, εγώ το λέω μια προσπάθεια μια πιαστούν κότσοι, όπως έγινε με τόσο κόσμο (και εγώ το ομολογω και οι γονείς μου) απο την τρέλλα του Χρηματιστηρίου. Εχει πολλές αναλογίες το πράγμα.
    Αρχικά ήμουν υπέρ της τεχνολογίας αυτής, αλλά δεν ασχολήθηκα. Μετά αντιλήφθηκα ότι υπάρχουν σοβαρά ηθικά / κοινωνικά θέματα με την όλη ιστορία, το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε (και αυτό του έδωσε ώθηση), για παράνομες συναλλαγές επειδή νόμιζαν ότι ήσαν ασφαλείς (βλέπε Silk Road). Οχι δεν είμαι σύμφωνος με κάτι τέτοια. Στην πορεία προέκυψαν και όλα τα υπόλοιπα θεματάκια, της χειραγώγησης, απατών, κλπ κλπ κλπ. Κάθε φορά προκύπτει κάτι αρνητικό για τα κρυπτονομίσματα (μπιτκοιν και τα ρέστα).


    Εσείς θέλετε έναν πολιτικό να σας λέει πίπες ότι όλοι αξίζετε €5000/μήνα έκαστος. Όχι, δεν τα αξίζετε, όπως δεν αξίζουν όλοι εισιτήριο στο «καρουζέλ». Οι μίζεροι εκτός, να μην αναπαράγουν την μιζέρια τους στην επόμενη γενιά.
    Πήγαινε διάβασε τι γράφανε εδώ μέσα μερικοί το 2012/2013... χθεσινός είσαι;
    Εδώ θα είμαστε και θα δούμε τι θα γράφουν μερικοί από την επόμενη δεκαετία. Εξαφανισμένοι θα είναι και αυτοί.
    Το ξαναβάζω γιατί το κάνατε γαργάρα: https://en.wikipedia.org/wiki/Stanfo...low_experiment
    Eσυ το λές μιζέρια, εγώ το λέω προνόηση. ΑΠο την άλλη κουμάντο στην τσέπη σου κάνεις εσύ, όχι εγώ. Εγώ μπορώ να λέω ότι θέλω, υπερ ή κατά, εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις, παίρνεις το ρίσκο, τζογάρεις, και εαν κερδίσεις, μπράβο σου. Αλλά το κέρδος δεν θαναι απο μελέτη ή κάτι άλλο, αλλά περισσότερο τύχη. Γιατί δεν μπορείς να προδικάσεις την ισοτιμία, εαν μπορούσε να οριστεί πόσο θα είναι, όπως ειπε και ο Χαος, πας για Νόμπελ. Αρα είναι τύχη. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσα εγώ να είχα κερδίσει το Τζόκερ.
    Αυτή την στιγμή όμως, κέρδη ανάλογα αυτών που πρωτοπήραν μπιτκόνια τότε παλιά δεν πρόκειται να δεί κανείς μάλλον. Βάζω και ένα μικρό ποσοστό αμφιβολίας, αλλά μάλλον δεν πρόκειται. Δεν νομίζω να δούμε σε μερικά χρόνια, να πάει στα 20Κ. Ισως σε 30-40, ποιός ξέρει. Μπορεί και μηδέν. Αλλά εαν δεν ανεβαίνει έτσι απότομα, αυτομάτως δεν είναι και ελκυστικό στους απανταχού τζογαδόρους...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αποσυρθούν οι farmers γιατί δεν θα μπορούν να βγάλουν κέρδος, τι αξία θα έχει το BTC?
    Hδη αποσύρονται ορυμαγδόν γιαυτό και πουλιούνται Antminer στο 1/5 απο ότι πριν 1-2 χρόνια.

  7. #4102
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hδη αποσύρονται ορυμαγδόν γιαυτό και πουλιούνται Antminer στο 1/5 απο ότι πριν 1-2 χρόνια.
    για αυτό το λέω.
    τα κανονικά νομίσματα πχ $ έχουν υποστήριξη απο αεροπλανοφορα, από υποδομές.
    τα BTC από αέρα κοπανιστό. Και βέβαια αν το πεις σε κάποιον που έχει επενδύσει σε αυτή την ιστορία, ξεδιπλώνει όλο το cognitive dissonance
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #4103
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αυτό όμως είναι πρόβλημα για τις κεντρικές τράπεζες γιατί δεν θέλουν να περάσει 100% ο έλεγχος σε ιδιωτικούς φορείς (τράπεζες, πάροχοι πληρωμών).
    Αντιθέτως θέλουν να υπάρχει η επιλογή για εναλλακτικό τρόπο πληρωμής (όπως είναι τώρα τα μετρητά π.χ.) γιατί αν οι ιδιώτες γίνουν καθεστώς τότε αυτή η εξάρτηση προκαλεί προβλήματα.
    αυτο ειναι σωστό ακριβώς για αυτο η κεντρική τράπεζα της Σουηδίας μελετά το ενδεχόμενο της ηλεκτρονικής κορώνας.
    Και εγω δεν χρησιμοποιώ μετρητά αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι τα μετρητά μπορούν να επιτελέσουν σημαντική λειτουργία αν για καποιο λόγο το σύστημα ηλεκτρονικών πληρωμών πέσει.
    Όσοι θέλουν να διαβάσουν για την διαδικασία διερεύνησης για την ηλεκτρονική κορώνα, που δεν θα είναι αναγκαστικά κρυπτονομισμα, υπάρχουν δυο αναφορές στην αγγλική.

    https://www.riksbank.se/en-gb/payments--cash/e-krona/

  9. #4104
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αποσυρθούν οι farmers γιατί δεν θα μπορούν να βγάλουν κέρδος, τι αξία θα έχει το BTC?
    Ειλικρινα δεν εχω ιδεα φιλε και ουτε που με νοιαζει κιολας. Εγω επενδυσα στο BTC οταν ημουν "σιγουρος" (οσο σιγουρος μπορει να ειναι καποιος που κανει υποθεσεις), εβγαλα περισσοτερα απο οσα υπολογιζα και πλεον το παρακολουθω μονο απο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον! Δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι το Bitcoin ηρθε για να αλλαξει την ανθρωποτητα...

    Απλα ειδα μια ευκαιρια και την αρπαξα. Ακομα και 200.000 να παει σε καποια φαση, πιστεψε με θα σκεφτω "wow" αλλα δε θα πω "τι μαλακας ημουν που δεν τα κρατησα".

  10. #4105
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αυτό το λέω. τα κανονικά νομίσματα πχ $ έχουν υποστήριξη απο αεροπλανοφορα, από υποδομές. τα BTC από αέρα κοπανιστό. Και βέβαια αν το πεις σε κάποιον που έχει επενδύσει σε αυτή την ιστορία, ξεδιπλώνει όλο το cognitive dissonance
    Τα κανονικα νομισματα δεν εχουν υποστηριξη απο τιποτα. Δεν εχουν κοστος παραγωγης. Τα BTC ειναι backed by energy (κοστισαν κατι για να βγουν και η τιμη ενεργειας αντιπροσωπευει ενα ελαχιστο επιπεδο για τον παραγωγο τους που δε θελει να τα σπρωξει πιο κατω). Το BTC ομοιαζει περισσοτερο τα πολυτιμα μεταλλα και το extraction cost τους, παρα τα χαρτονομισματα. Ακομα και να βαλουμε την εξισωση του "αεροπλανοφορου", οτι δηλαδη ο αμερικανος κανει project power στον πλανητη και μπορει πχ να αναγκασει εναν Σανταμ να χρησιμοποιει το δολαριο γιατι αλλιως θα του τη πεσει και θα τον αλλαξει απο κυβερνηση, υπαρχουν πλειστες κυβερνησεις που τετοιες δυνατοτητες δε τις εχουν και που τα νομισματα τους ειναι εξαιρετικα αδυνατα. Δλδ για τον Ινδο πχ, ο χρυσος ειναι καλυτερος απ'το εθνικο του νομισμα. Και το bitcoin ακομα καλυτερο. Και τετοιες χωρες με πολυ χαλαρα νομισματα και αδυναμες κυβερνησεις αντιπροσωπευουν τη συντριπτικη πλειοψηφια του πλανητη.

  11. #4106
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Guess what! Το bitcoin επεσε απο τα 20Κ στα 3Κ. Oχι το δολλάριο. Ειναι σαν να λέμε να πέσει στο 1/6 της αξίας του. Το δολλάριο. Μιας και κάνεις τέτοια σύγκριση.

    Επίσης Guess what. Εαν μεθαύριο ξαναπάει στα 20Κ, και πάλι δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν νόμισμα, λόγω μεταβλητότητας. Λόγω ασταθούς ισοτιμίας. Θα πάρεις κάτι σε μπιτκόνια, και μετά δυο μέρες μπορεί ναναι πάνω (κερδισμένος) ή κάτω (χαμένος). Εαν αφεθεί να γίνεται της μουρλής, Φαρ Ουεστ, οι διακυμάνσεις μπορεί ναναι τρελλές, άρα αυτό σημαίνει ακατάλληλο για συναλλαγές. Εαν οι διακυμανσεις είναι μικρές, τότε παύει να αποτελεί επενδυτικό στόχο, τουλάχιστον όπως είναι με την τρέλλα σήμερα. Δεν παύει ναναι τότε, ένα άλλο επενδυτικό όχημα, οπότε θα ανταγωνίζεται άλλες μορφές επενδύσεων, πχ μετοχές, ακίνητα κλπ. Και τα τελευταία δίνουν άλλη αίσθηση σιγουριάς, όχι να τα βροντήξει δήθεν πέθανε κάποιος και να χαθούν στο έτσι 140 εκατομύρια δολλάρια πχ.

  12. #4107
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κανονικα νομισματα δεν εχουν υποστηριξη απο τιποτα. Δεν εχουν κοστος παραγωγης. Τα BTC ειναι backed by energy (κοστισαν κατι για να βγουν και η τιμη ενεργειας αντιπροσωπευει ενα ελαχιστο επιπεδο για τον παραγωγο τους που δε θελει να τα σπρωξει πιο κατω). Το BTC ομοιαζει περισσοτερο τα πολυτιμα μεταλλα και το extraction cost τους, παρα τα χαρτονομισματα. Ακομα και να βαλουμε την εξισωση του "αεροπλανοφορου", οτι δηλαδη ο αμερικανος κανει project power στον πλανητη και μπορει πχ να αναγκασει εναν Σανταμ να χρησιμοποιει το δολαριο γιατι αλλιως θα του τη πεσει και θα τον αλλαξει απο κυβερνηση, υπαρχουν πλειστες κυβερνησεις που τετοιες δυνατοτητες δε τις εχουν και που τα νομισματα τους ειναι εξαιρετικα αδυνατα. Δλδ για τον Ινδο πχ, ο χρυσος ειναι καλυτερος απ'το εθνικο του νομισμα. Και το bitcoin ακομα καλυτερο. Και τετοιες χωρες με πολυ χαλαρα νομισματα και αδυναμες κυβερνησεις αντιπροσωπευουν τη συντριπτικη πλειοψηφια του πλανητη.
    τότε πες μου και εσύ, όταν αποσυρθούν οι farmers γιατί δεν θα μπορούν να βγάλουν κέρδος, τι αξία θα έχει το BTC?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #4108
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    και βασικά πως θα λειτουργήσει;
    συν τα προβλήματα ασφαλείας (επίθεση 50 +1)

  14. #4109
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το USD είναι backed by US Army, Microsoft, Google, Apple, Amazon. Υποθέτω και η Amazon είναι Ponzi scheme αν δει κανείς την πορεία της μετοχής της... που το 1995 την είχαν ξεγραμμένη ήδη οι "αναλυτές". Αυτά λένε όσοι είναι butthurt και δεν είδαν την ευκαιρία που ανοιγόταν τότε... ας πρόσεχαν. Για να μην αναφέρω την Apple που και αυτή ήταν "ξεγραμμένη" από το 1997. Κάποιοι έχουμε ιστορική μνήμη, κάποιοι άλλοι δεν θυμούνται ούτε τι φαγητό έφαγαν χτες.

    Το BTC είναι backed by energy και θα συνεχίσουν να βγάζουν λεφτά οι miners εσαεί από τα fees. Διαβάζουμε και κανά whitepaper πριν πετάξουμε βατράχια προς πάσα κατεύθυνση.

    Όποιος πολεμάει το ένα ή το άλλο (το ένα ο βασιλιάς του fiat, το άλλο ο βασιλιάς των crypto, αμφότερα λειτουργούν ως reserve currencies στο πεδίο τους) είναι biased ή/και άσχετος.

    Πόσες φορές έχουμε διαβάσει ότι έρχεται η συντριβή του USD; Άπειρες...

    Πόσες φορές έχουμε διαβάσει ότι έρχεται η συντριβή του BTC; Άπειρες επίσης...

    Ο κάθε πονεμένος μπορεί να λέει ότι θέλει. Μικρή σημασία έχει.

  15. #4110
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εγώ ακόμα δε καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε με το BTC. Το BTC είναι το πρώτο, το πειραματόζωο των νομισμάτων.

Σελ. 274 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 254264269272273274275276279284294 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας