Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Το βασικο μου αποταμιευτικο ποσο το εχω σε απλο λογαριασμο ταμιευτηριο. Αυτον το λογαριασμο δεν τον εχω συνδεμενο με χρεωστικη καρτα καθως στο μυαλο μου νομιζω οτι αυτο ειναι πιο ασφαλες σε πιθανοτητα απατης απο υποκλοπη στοιχειων της χρεωστικης καρτας.
    Επειδη προσφατα φιλικο μου προσωπο επεσε θυμα ηλεκτρονικης απατης και του απεσπασαν σημαντικο ποσο, σκεφτομαι σαν επιπλεον δικλειδα ασφαλειας να βαλω τα χρηματα αυτα σε προθεσμιακη καταθεση, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε στο παρελθον και ειμαι ασχετος με το θεμα, ειναι σωστη σκεψη οτι μια προθεσμιακη προσφερει περισσοτερη ασφαλεια σε πιθανοτητας ηλεκτρονικης απατης η ειναι το ιδιο? Επισης οσο αφορα το χρηματικο ποσο, υπαρχει καποιο ρισκο αν τοποθετηθει σε προθεσμιακη καταθεση συγκριτικα με το να βρισκεται σε απλο αποταμιευτικο λογαριασμο?
    cpu: i7- 4790K || m/b: maximus vi extreme || ram: g.skill TridentX 16gb 2400mhz cl10 || gpu: GTX 980Τi|| cpu cooler: Custom Watercooling || hdd: Samsung 850 250GB & 2X WD 1TB Caviar Black || Psu: EVGA 1300W G2 SUPERNOVA || monitor: ASUS MG279Q 144HZ/1440P || speakers: Edifier DA5000 Pro || case: corsair 600T

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    θεωρητικα ειναι ισως πιο ασφαλες γιατι πρεπει πρωτα να σπασει η προθεσμιακη καταθεση
    και αν αυτη δεν εχει γινει απ το ebanking (αλλα σε καταστημα) ή το ebanking δεν εχει επιλογη να σπασει, πρεπει να πας σε καταστημα.

    οχι, δεν εχει παραπανω ρισκο μια προθεσμιακη σε ελληνικη τραπεζα σε σχεση με το ταμιευτηριο της ιδιας τραπεζας

    οι καταθεσεις μεχρι ενα ποσό ανα λογαριασμο ανα δικαιουχο, ειναι ουτως η αλλως εξασφαλισμενες απο την τραπεζα της ελλαδος

    το φιλικο σου προσωπο μηπως πατησε καποιο link απο email ή sms και εβαλε τους κωδικους του, και μετα εδωσε one time password στους απατεωνες?

  3. #3
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα ειναι ισως πιο ασφαλες γιατι πρεπει πρωτα να σπασει η προθεσμιακη καταθεση
    και αν αυτη δεν εχει γινει απ το ebanking (αλλα σε καταστημα) ή το ebanking δεν εχει επιλογη να σπασει, πρεπει να πας σε καταστημα.

    οχι, δεν εχει παραπανω ρισκο μια προθεσμιακη σε ελληνικη τραπεζα σε σχεση με το ταμιευτηριο της ιδιας τραπεζας

    οι καταθεσεις μεχρι ενα ποσό ανα λογαριασμο ανα δικαιουχο, ειναι ουτως η αλλως εξασφαλισμενες απο την τραπεζα της ελλαδος

    το φιλικο σου προσωπο μηπως πατησε καποιο link απο email ή sms και εβαλε τους κωδικους του, και μετα εδωσε one time password στους απατεωνες?
    Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για το πως ακριβώς την πατησε, για να ακριβολογώ είναι οικογενειακος φίλος των γονιών μου, όχι δικός μου φίλος, δεν ρώτησα λεπτομέρειες, απλως έτυχε σε μια κουβέντα που είχα με τον πατέρα να μου πει ότι ο τάδε έπεσε θύμα απάτης.

    Αν προχωρήσω στην προθεσμιακή από ebaking θα την κάνω γιατί βλέπω είναι απλή διαδικασία και γίνετε σε λίγα λεπτά με μερικά κλικ και δεν έχω όρεξη να τρέχω σε υποκατάσταστημα της τράπεζας.Απλως επειδη δεν είχα προσωπικά ποτε μου προθεσμιακή στο παρελθόν μου πέρασε από το μυαλό μήπως υπάρχει έξτρα ρίσκο για το αρχικό κεφάλαιο συγκριτικα με λογαρισμο ταμιευτηρίου λόγου του έξτρα επιτοκίου που δίνουνε.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα ειναι ισως πιο ασφαλες γιατι πρεπει πρωτα να σπασει η προθεσμιακη καταθεση
    και αν αυτη δεν εχει γινει απ το ebanking (αλλα σε καταστημα) ή το ebanking δεν εχει επιλογη να σπασει, πρεπει να πας σε καταστημα.

    ...

    οι καταθεσεις μέχρι ενα ποσό ανα λογαριασμο ανα δικαιουχο - (τα χρήματα που έχεις βάλει σε προθεσμιακή δεν εμφανίζονται σε λογαριασμό όσο διαρκεί η σύμβαση της προθεσμικής), ειναι ούτως η αλλως εξασφαλισμενες απο την τραπεζα της ελλαδος - (αυτό σηκώνει συζήτηση όσον αφορά την προθεσμιακή)

    ----
    Οι προθεσμικές, κατά την άποψη μου, έχουν ρίσκο. Πολύ μικρό αλλά υπάρχει (βλέπετε παραπάνω).

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προθεσμικές, κατά την άποψη μου, έχουν ρίσκο. Πολύ μικρό αλλά υπάρχει (βλέπετε παραπάνω).
    Mην παραπληροφορεις αν δεν γνωριζεις. Ψάξε πρωτα.
    https://www.teke.gr/pages/ABOUT/files/FAQ_EL.pdf

    Οι Καταθέσεις Προθεσμίας, Ταμιευτηρίου, και Όψεως καλύπτονται από το ΤΕΚΕ;
    Οι κατηγορίες καταθέσεων που αναφέρονται πιο πάνω, καλύπτονται από το ΤΕΚΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Και εγώ είχα ρωτήσει κάτι παρόμοιο σε άλλο thread και με τις απαντήσεις που πήρα αλλά και την έρευνα που έκανα, πείστηκα ότι όντως είναι καλή ιδέα να βάζουμε τα ποσά που δε χρειαζόμαστε σε προθεσμιακή για έξτρα ασφάλεια.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-12-2008
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.897
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8880/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προθεσμικές, κατά την άποψη μου, έχουν ρίσκο. Πολύ μικρό αλλά υπάρχει (βλέπετε παραπάνω).
    Δεν έχουν κανένα ρισκο η μάλλον έχουν το ίδιο ρίσκο με το να τα έχεις σε λογαρισμο ταμιευτηρίου. Ρώτησα σήμερα γνωστό μου τραπεζικό και μου είπε ότι από άποψη ρίσκου δεν έχει καμία διαφορά συγκριτικα με απλό λογαρισμο ταμιευτηρίου, και κανονι να βαρέσει η τράπεζα το ίδιο θα κινδυνέψουν ολες οι καταθέσεις ειτε είναι προθεσμιακές ειτε όχι, αυτό μου είπε, δεν είναι επένδυση για να εμπεριέχει ρίσκο για το αρχικό κεφάλαιο, κατάθεση είναι.
    Τεσπα εγώ προχώρησα σήμερα μέσω ebaking σε προθεσμιακή μετά και την κουβέντα που έκανα με τον γνωστό μου, προσωπικά από την στιγμή που έτσι και αλλιώς είναι τα χρήματα στην τράπεζα, αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια να είναι σε προθεσμιακή σε περίπτωση ηλεκτρονικής απάτης, συν ότι παίρνουν και ένα μικρό τοκο από μηδενικό που παίρνουν σε ανοιχτό λογαρισμο.
    Επίσης το ποσό της προθεσμιακής είναι ορατά στο ebaking δεν γίνονται αόρατα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos24 : 04-03-24 στις 20:58.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας