Σελ. 496 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 476486491494495496497498501506516 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.426-7.440 από 8330
  1. #7426
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνει κάτι άλλο πέρα από χρηματικές μονάδες;
    Στην πράξη, όχι. Είναι ακριβώς όπως τα λες και μπράβο σου που δεν πέφτεις στην λούπα και σκέφτεσαι σφαιρικά. Στην θεωρία θα ακούσεις πολλές "παπάτζες".

    Μια λιγότερο "παπάτζα" χρήση είναι οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για securities ή utility tokens (γνωστά και ως "τα λέμε utility tokens γιατί αν τα πούμε securities θα πρέπει να περάσουμε από έλεγχο και δεν θέλουμε). Και αυτά όμως χρηματικές μονάδες μπορείς να τα πεις.

    Μια άλλη λιγότερο "παπάτζα" χρήση που στην πράξη είναι μη-υλοποιήσιμη είναι η χρήση smart contracts σε ρόλο escrow service όταν μιλάμε για περιπτώσεις ασφαλιστικών προϊόντων κλπ. Το κακό με αυτή την "παπάτζα" είναι οτι για να δουλέψει χρειάζεται πάνοντε πληροφορία που δεν γεννιέται στο blockchain, αλλά εισέρχεται από τον εκτός blockchain - πραγματικό κόσμο. Οπότε πρέπει με κάποιον τρόπο το smart contract να μάθει οτι πέρασε τυφώνας και σου κατέστρεψε το σπίτι, οτι πέθανε ο παππούς κλπ. Πιστεύω καταλαβαίνεις πόσο ευάλωτο είναι κάτι τέτοιο. Που, σε ποιο API (ίσως?) θα μιλήσει το smart contract για να το μάθει, ποιος θα βάλει αυτή την πληροφορία εκεί, σε τι format κλπ. Centralized δλδ, back to square 1.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βοηθάει όπου υπάρχει πληροφορία, και πληροφορία είναι παντού χρήσιμη αν όχι βασική.
    Οτι είπαμε παραπάνω. "Βοηθάει όπου υπάρχει πληροφορία". Κάτι σαν τα ανέκδοτα με το Machine Learning.
    OK boomer

  2. #7427
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλέπεις κάπως κοντόφθαλμα. Το μεγάλο ατού του blockchain είναι πως κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα επειδή γουστάρει ή να γνωρίζει κάτι παραπανω.
    https://www.cloudcredential.org/blog...ize-logistics/
    Αυτό πιστεύω ήταν μια από τις μεγαλύτερες καινοτομίες.

  3. #7428
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει πως η τεχνολογία έχει χρησιμοποιηθεί μέχρι και στην ιατρική. Δεν μπορώ να το καταλάβω το ΠΟΥ βοηθάει. Δημιουργήθηκε ως λύση για το σύγχρονο χρηματοοικονομικό σύστημα. Μονάδες ψηφιακές που δεν μπορούν να αλλάξουν με το έτσι θέλω από όλους τους υπολογιστές, που δίνονται στο χρήστη χωρίς να χρειάζεται κάποιος τρίτος με κόστος την επεξεργαστική ισχύ και με ανταμοιβές σε όσους την προσφέρουν στο δίκτυο.

    Κάνει κάτι άλλο πέρα από χρηματικές μονάδες;
    Cardano στην Αιθιοπία
    Υπογραφή

  4. #7429
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Help me understand: Σε τι βοηθάει το μπλόκτσέιν στη συγκεκριμένη περίπτωση, στον full node server που θα τρέχει το Ministry of Education και θα βασίζεται στο Cardano? Ποια η διαφορά με το να έστηναν ένα αντίστοιχο service στο AWS ας πούμε; Οτι θα χάκαραν το service και θα άλλαζαν τους βαθμούς;

    Το πρόβλημα είναι λένε τα fake certifications, που φαντάζομαι εννοούν πλαστά χαρτιά. Οκ, με ID/authentication σύστημα το λύνεις αυτό, δεν έχει ισχύ το χαρτί μου εμένα που λέει οτι αποφοίτησα αν δεν έχει QR code για επαλήθευση πάνω.

    Το blockchain που θα βοηθήσει; Στο οτι θα βγει πιο φθηνό το cost για το Cardano από το AWS?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πιστεύω ήταν μια από τις μεγαλύτερες καινοτομίες.
    Κάτι σαν το ShipChain με το utility token του;
    OK boomer

  5. #7430
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Το κακό με αυτή την "παπάτζα" είναι οτι για να δουλέψει χρειάζεται πάνοντε πληροφορία που δεν γεννιέται στο blockchain, αλλά εισέρχεται από τον εκτός blockchain - πραγματικό κόσμο. Οπότε πρέπει με κάποιον τρόπο το smart contract να μάθει οτι πέρασε τυφώνας και σου κατέστρεψε το σπίτι, οτι πέθανε ο παππούς κλπ. Πιστεύω καταλαβαίνεις πόσο ευάλωτο είναι κάτι τέτοιο. Που, σε ποιο API (ίσως?) θα μιλήσει το smart contract για να το μάθει, ποιος θα βάλει αυτή την πληροφορία εκεί, σε τι format κλπ. Centralized δλδ, back to square 1.
    btw αυτό ακριβώς το πρόβλημα λύνει το LINK.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  6. #7431
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το blockchain που θα βοηθήσει; Στο οτι θα βγει πιο φθηνό το cost για το Cardano από το AWS?
    Κι εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Πέρα από χρηματικές μονάδες μου φαίνεται inefficient να υλοποιήσεις block chain για όλα αυτά.

  7. #7432
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Πέρα από χρηματικές μονάδες μου φαίνεται inefficient να υλοποιήσεις block chain για όλα αυτά.
    Το μεγάλο πλεονέκτημα το έγραψε ο φειμους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλέπεις κάπως κοντόφθαλμα. Το μεγάλο ατού του blockchain είναι πως κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα επειδή γουστάρει ή να γνωρίζει κάτι παραπανω.
    https://www.cloudcredential.org/blog...ize-logistics/
    Εμπόριο, συμβόλαια αγορών, συμβόλαια μεταφορών χωρίς μεσάζοντες
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #7433
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Δεν χρειάζεσαι block chain για να βεβαιωθείς πως κάποιος δεν θα αλλάξει τα δεδομένα επειδή γουστάρει...

  9. #7434
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Να το πούμε αλλιώς: "Δεν χρειάζομαι κομπιούτερ να ξέρω τι έχει η αποθήκη/μαγαζί/γουατεβερ, έχω το τεφτέρι μου."
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #7435
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Να το θέσω αλλιώς: Για χρηματικές μονάδες πάντα χρειάζεται κάποιο ledger για να μην χάνεται η μπάλα. Για συμβόλαια χρειάστηκε ποτέ ledger; Γιατί να χρειάζεται τώρα;

    Μπορεί εύκολα να λειτουργήσει με digital signatures, αλλά γιατί να χρειάζεται και ολόκληρο block chain δεν καταλαβαίνω...

  11. #7436
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ένα κομμάτι των συμβολαίων είναι η διατήρηση στον χρόνο και η δυνατότητα να τα βρεις, η ψηφοποίηση βοηθάει και στα δυο και αν είναι ανεξάρτητη από συγκεκριμένα πρόσωπα ή οργανισμούς είναι πιο ασφαλή.

    Επίσης ανοίγουν άλλες δυνατότητες, αν έχεις τίτλους ιδιωκτησίας που μπορούν να διαιρεθούν, μπορείς να πουλήσεις κάτι τμηματικά, λ.χ., πιστεύω ότι υπάρχει πολύ "ψωμί" που δεν υπολογίζουμε ή ξέρουμε.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #7437
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πλεονέκτημα το έγραψε ο φειμους

    Εμπόριο, συμβόλαια αγορών, συμβόλαια μεταφορών χωρίς μεσάζοντες
    Όλα αυτά ποτέ δεν είχαν πρόβλημα του "κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα επειδή γουστάρει ή να γνωρίζει κάτι παραπανω", γιατί πρέπει ντε και καλά να χρησιμοποιήσουν το αργό, public και σε worldwide scale ακριβό blockchain?

    Σε ποιες περιπτώσεις - εκτός από IDentity theft, impersonation - μπορεί κάποιος να αλλάξει τα δεδομένα επειδή γουστάρει ή να γνωρίζει κάτι παραπανω; Γιατί αν μιλάμε για IDentity theft, impersonation, τότε θέλουμε strong authentication σύστημα, όχι blockchain.

    Γιατί να θέλω όταν αγοράσω ένα σπίτι αντί να πάω στον συμβολαιογράφο, να γίνει η μεταβίβαση σε ένα blockchain? Για να έχουν όλοι φάτσα κάρτα σε δημόσια θέα πόση και ποια περιουσία κατέχουν; Ή για να γλιτώσω την αμοιβή του συμβολαιογράφου; Και αν μπουκάρουν στο σπίτι της θείας και βρουν το private key? Πάει το σπίτι?

    Μου φαίνεται οτι ονειρεύεστε φούσκες χωρίς μεσάζοντες ανθρώπους σε πράγματα που είναι αστεία στην υλοποίηση.

    Σας έχουν πείσει με το hype του Blockchain όπως γίνεται με το Machine Learning. Ο καθένας βγαίνει και λέει "χρησιμοποιώ Machine Learning" για να αποκτήσει hype και να προσελκύσει επενδυτές, ενώ στη περίπτωση του το ML δεν έχει καμία καλύτερη απόδοση από το να έγραφε ένα κλασσικό πρόγραμμα.

    Έχει γίνει κλασσικό αστείο πλέον μεταξύ developers η φράση "να φτιάξουμε ένα προιόν που να βασίζεται σε Machine Learning και Blockchain"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θέσω αλλιώς: Για χρηματικές μονάδες πάντα χρειάζεται κάποιο ledger για να μην χάνεται η μπάλα. Για συμβόλαια χρειάστηκε ποτέ ledger; Γιατί να χρειάζεται τώρα;

    Μπορεί εύκολα να λειτουργήσει με digital signatures, αλλά γιατί να χρειάζεται και ολόκληρο block chain δεν καταλαβαίνω...
    Αυτό ακριβώς.

    Και ειδικά στις περιπτώσεις με τα supply chains είναι ultra αστείο. Λες και υπήρχε ποτέ πρόβλημα διατήρησης ledger. Το μόνο πρόβλημα που μερικές φορές υφίσταται είναι τα fake data που μπορεί να δηλώνει κάποιος απαταιώνας ή το impersonation. Για να το κάνω πιο λιανά:

    Αν μπορώ να πω οτι είμαι η Chiquita ενώ δεν είμαι, δεν έχει καμία σημασία αν το τιμολόγιο με τις μπανάνες που θα στείλω μπει σε ledger ή όχι. Το πρόβλημα που θέλουμε να λύσουμε είναι να μην μπορώ να πω οτι είμαι η Chiquita.-

    Αυτό λύνεται καλύτερα με strong authentication και certificate authorities (omg omg centralized, θα πεθάνουμε) παρά με Blockchain.

    Αλλά ναι, για κάποιους τους βολεύει να πιστεύουν οτι το Blockchain είναι η efficient λύση για κάτι τέτοιο, σε global scale μάλιστα
    OK boomer

  13. #7438
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μου αρέσεις γιατί βλέπεις μπροστά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #7439
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Στο dogecoin υπάρχει hype για να φτάσει $5+ αλλά εμείς τι λέμε;

    ΟΧΙ.

  15. #7440
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν είμαι σίγουρος για το σχόλιο, αλλά δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Έτσι νομίζω...
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 496 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 476486491494495496497498501506516 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας