Σελ. 234 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 214224229232233234235236239244254 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.496-3.510 από 8330
  1. #3496
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Overengineered... μπορουσε να βαλει μια απλη υδροψυξη με εναλλακτη της μικρης με τη μεγαλη δεξαμενη, ή ακομα και να βαλει το miner σε μεταλλικο container αδρανους ορυκτελαιου (το ορυκτελαιο δε βραχυκυκλωνει τα pcb) το οποιο να εναλλασει τη ζεστη του με το νερο (που βρισκεται σε εξωτερικο layer).

    Πόσο πίσω είσαι ..

    Το ελληνικό ορυκτέλαιο βραχυκυκλώνει τα πάντα.

    Θυμάμαι από την εποχή που χρησιμοποιούσαμε μόλυβδο στις αποχετεύσεις.
    Χημικά, δεν σκουριάζει, δεν τρυπάει.
    Ο Ελληνικός μόλυβδος και σκούριαζε και τρύπαγε.
    Ηταν νοθευμένος και είχε προσμίξεις σιδήρου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #3497
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παντως ο οικιακος, σε σιφονια, σωληνωσεις δαπεδου, κτλ, δε σκουριαζει ουτε τρυπαει - εκτος και αν φαγωθει απο βαρια χημικα καθαρισμου. Για το ελληνικο ορυκτελαιο δε ξερω αλλα η αγωγιμοτητα μετριεται ευκολα, δεν ειναι τιποτα.

  3. #3498
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10;6387504[B
    ]Παντως ο οικιακος, σε σιφονια, σωληνωσεις δαπεδου, κτλ, δε σκουριαζει ουτε τρυπαει [/B]- εκτος και αν φαγωθει απο βαρια χημικα καθαρισμου. Για το ελληνικο ορυκτελαιο δε ξερω αλλα η αγωγιμοτητα μετριεται ευκολα, δεν ειναι τιποτα.
    Ξαναδέστο
    Του '40 δεν τρυπούσε, του '60βάλε τρυπούσε μιά χαρά

    Και σε κάθε μπουκάλι θα μετράω αγωγιμότητα ?
    Μπορώ να τα στείλω (τα μπουκάλια) και στο Γενικό Χημείο του Κράτους (ή να τα δώσω στην κόρη μου, χημικός είναι) Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 21-05-18 στις 07:32.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #3499
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Πιο πολυ εχω στο νου μου σηληνωσεις των late 70s ως mid-90s.

  5. #3500
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Βασικά τέτοιες ιδέες όπως αυτή απόσο γνωρίζω έχουν μείνει στα χαρτιά και στα σχέδια (δε περιλαμβάνω diy κατασκευές, αλλά για μαζική παραγωγή)

    - - - Updated - - -

    Πριν 3 μέρες περίπου ξεκίνησε ένα 51% attack στο bitcoin gold, με συνέπεια πολλά orphaned blocks και double-spends.
    https://forum.bitcoingold.org/t/doub...exchanges/1362
    Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το BTG είναι ASIC resistant (όχι για πολύ βέβαια μια και έχουν βγει ASICs για τον equihash αλγόριθμο) οπότε όποιος είναι από πίσω θα πρέπει να έχει καποιο GPU farm..
    To BTG είναι #26 στο coinmarketcap (δηλ. ένα "μεσαίου μεγέθους" κρυπτονόμισμα, αν θεωρήσουμε τα 10 πρώτα ως τα μεγάλα) και πιστεύω ότι η επίθεση αυτή θα αποτελεί ένα ενδιαφέρον case study στο μέλλον για τα υπόλοιπα.

  6. #3501
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά τέτοιες ιδέες όπως αυτή απόσο γνωρίζω έχουν μείνει στα χαρτιά και στα σχέδια (δε περιλαμβάνω diy κατασκευές, αλλά για μαζική παραγωγή)

    - - - Updated - - -

    Πριν 3 μέρες περίπου ξεκίνησε ένα 51% attack στο bitcoin gold, με συνέπεια πολλά orphaned blocks και double-spends.
    https://forum.bitcoingold.org/t/doub...exchanges/1362
    Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το BTG είναι ASIC resistant (όχι για πολύ βέβαια μια και έχουν βγει ASICs για τον equihash αλγόριθμο) οπότε όποιος είναι από πίσω θα πρέπει να έχει καποιο GPU farm..
    To BTG είναι #26 στο coinmarketcap (δηλ. ένα "μεσαίου μεγέθους" κρυπτονόμισμα, αν θεωρήσουμε τα 10 πρώτα ως τα μεγάλα) και πιστεύω ότι η επίθεση αυτή θα αποτελεί ένα ενδιαφέρον case study στο μέλλον για τα υπόλοιπα.

    δεν είναι ακριβώς 51% αλλά double spent δλδ κάποιος με μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και με κυρίως πολλά node στο δίκτυο μπορεί απλά να ξοδέψει διπλά τα bitcoin του και στις δύο περιπτώσεις τα ανταλλακτήρια που δέχονται τις συναλλαγές 1-6 confirmation να την πατήσουν. Η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι απλή για τα ανταλλακτήρια και είναι να αυξήσουν τα confirmation ε 10-20 μηδενίζοντας τις πιθανότητες για να γίνει ξανά τέτοιο attack.
    Όμως αυτο δείχνει και ένα άλλο σοβαρό πρόβλημα με τα fork του bitcoin και με τα private key μας που έχουμε δώσει σχεδόν όλοι χύμα για να διεκδικήσουμε αυτά τα coin. Σε περίπτωση ενός μελλοντικού flaw σε αυτά τα chain μπορεί κάποιος να μπορέσει να κάνει μαζικό decrypt των private key κα μαζί με τα fork coin να χαθούν και όλα τα bitcoin καθώς θα έχουν κοινά private key. Γιαυτό λένε ότι όταν πας να πάρεις fork coin πάντα μα πάντα να μεταφέρεις τα bitcoin σου σε νέο wallet.

    edit: δεν είναι ιδιοκτήτης του zavvi αλλά απλα ένα poll
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chek2fire : 21-05-18 στις 21:42.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  7. #3502
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    1. Τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα:
    51% = έχω παραπάνω από το μισό του hash power του δικτύου
    double spend = χρησιμοποιώ το 51% του hash power που έχω για να κάνω double spends.

    2. Δεν έχουν καμία σχέση τα private keys εδώ.

  8. #3503
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα:
    51% = έχω παραπάνω από το μισό του hash power του δικτύου
    double spend = χρησιμοποιώ το 51% του hash power που έχω για να κάνω double spends.

    2. Δεν έχουν καμία σχέση τα private keys εδώ.
    εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  9. #3504
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εμ έλα ντε πως να καταλάβω αφού μπλέκεις ένα σωρό έννοιες άσχετες μεταξύ τους; Για πάμε να δούμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι ακριβώς 51% αλλά double spent...
    Αυτό ακριβώς που έγραψα παραπάνω. Το 51% είναι το μέσο, το double spend είναι το αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση ενός μελλοντικού flaw σε αυτά τα chain μπορεί κάποιος να μπορέσει να κάνει μαζικό decrypt των private key κα μαζί με τα fork coin να χαθούν και όλα τα bitcoin καθώς θα έχουν κοινά private key.
    Πως ακριβώς θα κάνεις "μαζικό decrypt"??????
    Και μη μου πεις ότι το "κλέψιμο" του private key από ένα "πειραγμένο" wallet θεωρείται "decryption" (Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς: Decryption = αποκρυπτογράφηση ενός κρυπτογραφημένου μηνύματος.).


    Όπως και να'χει αυτή η ιστορία είναι παντελώς άσχετη με την εν λόγω επίθεση.

  10. #3505
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Και πως μπορεί δηλαδη να αποκρυπτογραφηθούν τα ιδιωτικά κλειδιά;
    Και που θα βρουν τα κλειδιά για να τα σπάσουν;

  11. #3506
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Μπορεί να έχει quantum computer...

  12. #3507
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως μπορεί δηλαδη να αποκρυπτογραφηθούν τα ιδιωτικά κλειδιά;
    Και που θα βρουν τα κλειδιά για να τα σπάσουν;
    έχει γίνει στο παρελθόν σε chain με bug στον κώδικα τους η σε chain με αδύναμους κρυπτογραφικούς αλγόριθμους που μπορεί να σπάσουν. Από την στιγμή που έχεις μεταφέρει τα private key σου σε ένα τέτοιο σύστημα υπάρχει περίπτωση αυτό το σύστημα να σπάσει.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  13. #3508
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Κάνεις τεράστιο λάθος, αυτό που λες είναι αδύνατο να γίνει. Για να καταλάβεις:
    Ας πούμε ότι εγώ υπολογίζω ένα ECDSA private/public key pair στον Η/Υ μου. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο bitcoin, στο bitcoin cash, στο bitcoin gold, ή και στην Χ εφαρμογή (άσχετη με cryptocurrency).
    Αν τώρα π.χ. πούμε ότι το bitcoin gold έχει "αδύναμο κρυπτογραφικό αλγόριθμο" όπως λες, αυτό σημαίνει ότι είναι αδύναμος σε όλα τα παραπάνω, αφού είναι παντού ο ίδιος! (ο ECDSA δηλαδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που έχεις μεταφέρει τα private key σου σε ένα τέτοιο σύστημα υπάρχει περίπτωση αυτό το σύστημα να σπάσει.
    Βασικά τι ακριβώς εννοείς με την "μεταφορά" των private key? Αν εννοείς τη "μεταφορά" σε άλλο wallet τότε βλ. το προηγούμενο μήνυμά μου.

  14. #3509
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις τεράστιο λάθος, αυτό που λες είναι αδύνατο να γίνει. Για να καταλάβεις:
    Ας πούμε ότι εγώ υπολογίζω ένα ECDSA private/public key pair στον Η/Υ μου. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο bitcoin, στο bitcoin cash, στο bitcoin gold, ή και στην Χ εφαρμογή (άσχετη με cryptocurrency).
    Αν τώρα π.χ. πούμε ότι το bitcoin gold έχει "αδύναμο κρυπτογραφικό αλγόριθμο" όπως λες, αυτό σημαίνει ότι είναι αδύναμος σε όλα τα παραπάνω, αφού είναι παντού ο ίδιος! (ο ECDSA δηλαδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα).

    - - - Updated - - -



    Βασικά τι ακριβώς εννοείς με την "μεταφορά" των private key? Αν εννοείς τη "μεταφορά" σε άλλο wallet τότε βλ. το προηγούμενο μήνυμά μου.
    κάνεις λάθος. Δεν χρειάζεται να σπάσει το ECDSA αλλά έχω την εντύπωση μόνο το sha256 η τον αλγόριθμο που χρησιμοποιούν στα fork αν και θα πρέπει να σπάσει και το RIPEMD-160 που ήδη έχει αδυναμίες. Αν και δεν είμαι ειδικός στην κρυπτογραφία αλλά μπορώ να πω ότι τουλάχιστον στο Bitcoin έχει αποδειχθεί σε βάθος χρόνου ότι το sha256 είναι μέχρι στιγμής αρκετά ασφαλές. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί το ίδιο για τους νέους αλγόριθμους που χρησιμοποιούν τα fork coins? Η για τον κώδικα που περνάνε μέσα στα συστήματα τους.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  15. #3510
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνεις λάθος. Δεν χρειάζεται να σπάσει το ECDSA αλλά έχω την εντύπωση μόνο το sha256 η τον αλγόριθμο που χρησιμοποιούν στα fork αν και θα πρέπει να σπάσει και το RIPEMD-160 που ήδη έχει αδυναμίες. Αν και δεν είμαι ειδικός στην κρυπτογραφία αλλά μπορώ να πω ότι τουλάχιστον στο Bitcoin έχει αποδειχθεί σε βάθος χρόνου ότι το sha256 είναι μέχρι στιγμής αρκετά ασφαλές. Ποιος μπορεί να εγγυηθεί το ίδιο για τους νέους αλγόριθμους που χρησιμοποιούν τα fork coins? Η για τον κώδικα που περνάνε μέσα στα συστήματα τους.
    Εσύ κάνεις λάθος, ξαναλέω τα έχεις μπλέξει.
    Στα εξηγώ εν συντομία παρακάτω:
    Το SHA256 είναι hash function. Δηλαδή είναι ένα one-way mapping από inputs σε 256-bit values. Επειδή το πεδίο των inputs είναι μεγαλύτερο από το πεδίο των output values, είναι σίγουρο ότι υπάρχουν collisions. Παρόλα αυτά επειδή ο αριθμός 2^256 είναι τεράστιος, πρακτικά είναι αδύνατο να βρεθούν τα collisions αυτά (αν βρισκόντουσαν τότε θα λέγαμε ότι ο SHA256 "έσπασε", όπως έχει "σπάσει" και ο MD5. Σημειωτέον ότι οι secure hash fuctions είναι και quantum safe.

    O ECDSA αλγόριθμος αντιστοιχίζει private keys σε public keys πάνω σε μια καμπύλη (η κλίμακα της οποίας είναι τεράστια). Από το private key είναι πανεύκολο να υπολογιστεί απευθείας το public, το ανάποδο όμως είναι computationally αδύνατο (εκτός αν έχεις quantum computer). Έχει παρόμοιες ιδιότητες με τον RSA ή τον Diffie Hellman που χρησιμοποιούνται σε SSL/TLS.

    Στο bitcoin τώρα αλλά και αρκετά άλλα proof of work cryptocurrencies, το hashing χρησιμοποιείται για να φτιαχτεί η αλυσίδα (το κάθε μπλοκ είναι το hash του προηγούμενου, μαζί με τις συναλλαγές, nonce κλπ).
    Τα ECDSA keys χρησιμοποιούνται για την αντιστοίχηση/κατανομή των ποσών και την υπογραφή των συναλλαγών που γίνονται post στα μπλοκ.
    Είναι δυο εντελώς διαφορετικές λειτουργίες. Αν υποθέσουμε ότι "σπάει" το sha256, τα private/public κλειδιά παραμένουν άθικτα, και το ανάποδο.

Σελ. 234 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 214224229232233234235236239244254 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας