Σελ. 552 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 532542547550551552553554 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.266-8.280 από 8330
  1. #8266
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τέτοια νούμερα ρε παιδιά... Μαζί πήραμε το ρίσκο να αγοράσουμε και δεν το ξέρω;
    Θεωρείς ότι μόνο στα crypto συμβαίνει αυτό;
    Mono No Aware

  2. #8267
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    15% σύμφωνα με τον οδηγό της προηγούμενης σελίδας

    Μια που μιλάμε για φόρους, η γειτονική Ιταλία έβγαλε νόμο για φορολόγηση 26% (!!) επί των κερδών από πώληση κρυπτο
    https://cointelegraph.com/news/italy...crypto-profits

    Και όλα αυτά ενώ η φορολόγηση στη Γερμανία είναι μηδέν..
    Ιρλανδία στο 33% γιατί είμαστε πολύ large
    Χώρια που εκτός από αυτό, έχουμε και extra income tax για mining, staking και NFTs...
    Υπογραφή

  3. #8268
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς ότι μόνο στα crypto συμβαίνει αυτό;
    Όχι.. απλά κι άλλα που έχουν ρίσκο στη ζωή δε φορολογούνται έτσι. Π.χ μετοχές.

    - - - Updated - - -

    Μια χαζή ερώτηση: Αν δεν τα "σηκώσεις σε ευρώ", μετράει το κέρδος; Π.χ., αν απλά ξοδεύω BTC σε διάφορα πράγματα.

  4. #8269
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαζή ερώτηση: Αν δεν τα "σηκώσεις σε ευρώ", μετράει το κέρδος; Π.χ., αν απλά ξοδεύω BTC σε διάφορα πράγματα.
    Χωρίς να γνωρίζω, δε πιστεύω ότι θα μετράει. Γενικά τα κρυπτονομίσματα θα έλεγα ότι δε μετράνε αφού δε θεωρούνται fiat.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  5. #8270
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαζή ερώτηση: Αν δεν τα "σηκώσεις σε ευρώ", μετράει το κέρδος; Π.χ., αν απλά ξοδεύω BTC σε διάφορα πράγματα.
    Στις ΗΠΑ το IRS είναι ξεκάθαρο: οποιαδήποτε πώληση κρυπτο, ακόμα και αν αυτή γίνεται για αγορά αγαθών/υπηρεσιών, αποτελεί φορολογικό γεγονός.
    Αν π.χ. αγοράσεις 1 τόνο πατάτες με 1 btc τότε πρέπει να φορολογηθείς όπως σαν να πούλησες το btc σε ανταλλακτήριο.

    Στις υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες δε ξέρω τι ισχύει αλλά εκτιμώ θα ισχύει το αντίστοιχο.
    Στην Ελλάδα βέβαια όπως έχουμε πει πολλάκις δεν ισχύει τίποτα και ο καθένας κάνει ότι "νιώθει" καλύτερα..

  6. #8271
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να γνωρίζω, δε πιστεύω ότι θα μετράει. Γενικά τα κρυπτονομίσματα θα έλεγα ότι δε μετράνε αφού δε θεωρούνται fiat.
    Είτε τα σηκώσω σε ευρώ για να κάνω αγορές με ευρώ, είτε κάνω απευθείας αγορές με BTC θεωρείται κέρδος πάντως. (αν έχω κέρδος)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα βέβαια όπως έχουμε πει πολλάκις δεν ισχύει τίποτα και ο καθένας κάνει ότι "νιώθει" καλύτερα..
    Με αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να φοβάμαι ή όχι.

  7. #8272
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.070
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Στο Βέλγιο φορολογείται η συναλλαγή όταν αγοράζεις και όταν πουλάς, όπως με τις μετοχές.

    Γιατί όχι;

  8. #8273
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    To kraken αρχίζει και αυτό δείχνει δείγματα σοβαρών προβλημάτων, απολύει το 30% του δυναμικού του..
    https://finance.yahoo.com/news/krake...184635250.html

  9. #8274
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek


    οι οπαδοί του keynes πάντα έχουν πρόβλημα να κατανοήσουν το τι είναι ένα σκληρό χρήμα
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  10. #8275
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι οπαδοί του keynes πάντα έχουν πρόβλημα να κατανοήσουν το τι είναι ένα σκληρό χρήμα
    Εγώ νομίζω πως γνωρίζουν πολύ καλά. Απλώς δεν τάσσονται υπέρ.

    Καταλαβαίνω την κριτική του Βαρουφάκη (και για Bitcoin και για fiat). Δυστυχώς δεν με πείθει ότι η ποσότητα του χρήματος σε μια κοινωνία μπορεί να προσαρμόζεται με σωστό τρόπο, ακόμα κι αν η νομισματική πολιτική μπορεί να καθοριστεί από το δημοκρατικά εκλεγμένο κόμμα και όχι από φεουδάρχες (όπως είναι η ECB).

    Το ότι έβαλαν techie σαν opponent για το Βαρουφάκη μη μιλήσουμε έτσι;

  11. #8276
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομισματικές πολιτικές κάνουν οι κεντρικές τράπεζες. Οι κυβερνήσεις κάνουν δημοσιονομικές.

  12. #8277
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομισματικές πολιτικές κάνουν οι κεντρικές τράπεζες. Οι κυβερνήσεις κάνουν δημοσιονομικές.
    Η κοινωνία που φαντάζεται ο Βαρουφάκης εξισώνει την κεντρική τράπεζα με την κυβέρνηση.

  13. #8278
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως τουλάχιστον ο κάθε άνθρωπος σε περίπτωση που τον κοροιδέψουν μπορεί να πάει με βάσει τον νόμο και να αναζητήσει το δίκιο του. Με τα κρυπτο όπως είναι σήμερα το πεδίο είναι φαρ γουέστ.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η ρύθμιση θα «προστατεύσει» τον απλό κόσμο. Δύο λόγοι: α) Τα τελευταία πολλά χρόνια έχουμε δει ξεκάθαρα ότι οι (διαπλεκόμενοι) ρυθμιστές ΔΕΝ κινούνται προς την κατεύθυνση να προφυλάξουν τα συμφέρονται των απλών πολιτών. Σε ορισμένες περιπτώσεις πράττουν το αντίθετο β) Υπάρχουν πολλά παραδείγματα «ρυθμισμένων» αγορών που έσκασαν με τεράστιο πάταγο. Δεν είμαι κατά της ρύθμισης! Όμως επίσης δεν πιστεύω ότι η ρύθμιση θα ωφελήσει τον απλό κόσμο. Ή αν τον ωφελήσει, θα ωφελήσει δυσανάλογα περισσότερο τους διαπλεκόμενους. Εκτός αυτών, ας μην ξεχνάμε ότι οι «βαλτοί» είναι υπεράνω οποιασδήποτε ρύθμισης. Και ο SBF (Sam Bankman-Fried) του FTX, για εμένα είναι πλέον σαφές ότι ήταν βαλτός να κάνει αυτά που έκανε! Και για αυτό δεν θα έχει και καμία (ή έστω ελάχιστες) συνέπειες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφωνώ. Ο "χρήστης" που λες (που στην ουσία είναι όλοι οι κοινοί άνθρωποι) δεν πρόκειται ποτέ να γίνει "υπεύθυνος". Μόνο με regulation από πίσω μπορεί να προστατευτεί. Δεν έχουμε αναρχία, οργανωμένη κοινωνία είμαστε.
    Συμφωνώ μαζί σου ότι ορισμένοι άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν υπεύθυνοι. Θεωρώ όμως λάθος πρακτική να πρέπει κάποια άτομα (συνήθως αμφιλεγόμενης ηθικής) να αποφασίζουν/εφαρμόζουν ειδικές ρυθμίσεις για να «προστατεύουν» τους ανθρώπους από την ίδια τη βλακεία τους (όταν αυτή έχει συνέπειες μόνο στους στους ίδιους). Γιατί αυτό το μοτίβο μπορεί και ΘΑ εξελιχθεί πολύ γρήγορα σε δυστοπία όπως στο 1984 του Οργουελ ή και χειρότερη (π.χ. Eugenics). Όσον αφορά το «οργανωμένη κοινωνία», πλέον αντιλαμβάνομαι ότι όσο περισσότερους νόμους/ρύθμιση έχει μια κοινωνία, τόσο πιο «χάλια» πολίτες έχει. Αν χρειάζεται η ύπαρξη νόμου να μου απαγορεύει να αδειάζω το σταχτοδοχείο του αυτοκινήτου στο δρόμο, ή να μου απαγορεύει να παρκάρω στις διαβάσεις ατόμων με δυσκολίες κίνησης, καροτσάκια βρεφών κλπ, τότε κάτι δεν πάει καλά με την κοινωνία Αντιλαμβάνομαι όμως ότι είμαστε πολύ μακρύα από το να είμαστε μια κοινωνία που να έχει κυρίως σκεπτόμενους πολίτες με ηθική.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι'αυτό ακριβώς το λόγο, μαζί με πολλούς άλλους, δε φυλάω τις αποταμιεύσεις μου στον τραπεζικό μου λογαριασμό.
    Από τη συζήτηση μόλις προέκυψε ένα πολύ βασικό στοιχείο για τον προσδιορισμό της «εγγενούς» αξίας του Bitcoin! Άνθρωποι παγκοσμίως αφυπνίζονται (συνήθως με τον σκληρό τρόπο), στο γεγονός ότι η περιουσία τους που έχουν στην τράπεζα, ΔΕΝ είναι δική τους περιουσία αλλά της τράπεζας (γράφω «περιουσία» συνειδητά γιατί θέλω να περιλάβω και τις θυρίδες). Η άποψή μου είναι πως αυτή τη στιγμή, το Bitcoin αποτελεί την καλύτερη εναλλακτική που υπάρχει για τη διαφύλαξη και των χρημάτων αλλά και της μακροπρόθεσμης αξίας αυτών. Το πλήθος των οντοτήτων (φυσικά / νομικά πρόσωπα) που θα ασπαστούν αυτή την άποψη, παίζει σημαντικότατο ρόλο στην «εγγενή» αξία του Bitcoin. (με το quote δεν απαντώ/κρίνω κάποια άποψή σου Yonko, απλά «παίρνω σκυτάλη» μια που το έφερε η κουβέντα)

  14. #8279
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνθρωποι παγκοσμίως αφυπνίζονται (συνήθως με τον σκληρό τρόπο), στο γεγονός ότι η περιουσία τους που έχουν στην τράπεζα, ΔΕΝ είναι δική τους περιουσία αλλά της τράπεζας (γράφω «περιουσία» συνειδητά γιατί θέλω να περιλάβω και τις θυρίδες).
    Εδώ έχει ουσία να πούμε πως το fiat είναι έτσι σχεδιασμένο να δουλεύει με custodians τράπεζες. Το asset (cash) δεν μπορεί να μεταφερθεί ηλεκτρονικά χωρίς να γίνει liability πρώτα. Πλέον με bitcoin μπορούμε.

    Γι' αυτό και βρίσκω τελείως ανεύθυνο να κάνουμε τα cryptos liabilities...

  15. #8280
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    εγω έχω την απορεια μέχρι πότε θα κόβουν χρήμα? Δηλαδή πόσες αντοχές μπορεί να έχει αυτό το σύστημα που εφαρμόστηκε από την δεκαετία του 70 δηλαδή του να κόβεις χρήμα χωρίς κανένα αντίκρισμα πίσω του.
    Aπό τι είδαμε ήδη η αλόγιστη έκδοση χρήματος στην περίοδο της πανδημίας ώστε να στηριχθούν οι κοινωνίες έχει τώρα μεγάλες επιπτώσεις στο πληθωρισμό που είναι σε όλο το κόσμο στο θεό. Γιατί ο πληθωρισμός δεν ήρθε με τον πόλεμο αλλά πριν από αυτόν είχε ξεκινήσει την ανοδική του πορεία. Απλά ο πόλεμος ήταν ο καταλύτης που τον αύξηση περισσότερο.
    Κάθενας μας μπορεί να σκεφτεί ότι αυτό το σύστημα που υποστηρίζει ο βαρουφάκης και ο κάθε βαρουφάκης έχει ένα όριο που πέρα από αυτό θα δημιουργήσει πολύ χειρότερα προβλήματα από τι προσπαθεί να λύσει

    - - - Updated - - -

    https://www.reddit.com/r/Bitcoin/com...optout_of_the/
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

Σελ. 552 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 532542547550551552553554 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας