Σελ. 329 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 309319324327328329330331334339349 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.921-4.935 από 8330
  1. #4921
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμά βάλουμε σαν αρχή την εποχή των δεινοσαύρων θα έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον
    Δεν υπήρχε homo sapiens τότε.

  2. #4922
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπήρχε homo sapiens τότε.

    ααα οκ τότε ας πάνε 2.5 εκ BC


    Αν παλι δεν σου κάνει το αφήνουμε στο 300.000 χιλ BC

  3. #4923
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχεις κάποια διαφωνία στα όσα έγραψα; Ή απλά έγινα εγώ το νέο target («διαφωνώ για να διαφωνώ»);

    Αν έχεις, γράψε τα επιχειρήματα σου και θα αξιολογηθούν αναλόγως από τους αναγνώστες.

    Άσχετα links που κάνουν συνεχώς move τα goalposts με edits δεν βοηθάνε σε κάτι. Μίλησα πολύ συγκεκριμένα για το μεγαλύτερο ponzi της ιστορίας (παραβολική αύξηση τα τελευταία 200 χρόνια, διαφωνείς σε αυτό?) και για το είδος μας (το κυρίαρχο στον πλανήτη, διαφωνείς και εδώ?), όχι για άλλα είδη που ο πληθυσμός τους αυτορυθμίζεται από την ίδια την φύση (επειδή δεν είχαν την τεχνολογία/γνώση να την σκαπουλάρουν, διαφωνείς και εδώ?).

    Ούτε ο habilis έκανε υπερκατανάλωση πόρων, ούτε οι αμοιβάδες (αφού όλοι από ένα μονοκύτταρο οργανισμό προερχόμαστε, αν το πας εκεί). Δεν είχαν τα μέσα. Διαφωνείς σε κάτι από αυτά τα δεδομένα; Αν ναι, πες τα επιχειρήματα σου. Αν όχι, τσάμπα η διαφωνία.

  4. #4924
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχεις κάποια διαφωνία στα όσα έγραψα; Ή απλά έγινα εγώ το νέο target («διαφωνώ για να διαφωνώ»);

    Αν έχεις, γράψε τα επιχειρήματα σου και θα αξιολογηθούν αναλόγως από τους αναγνώστες.

    Άσχετα links που κάνουν συνεχώς move τα goalposts με edits δεν βοηθάνε σε κάτι. Μίλησα πολύ συγκεκριμένα για το μεγαλύτερο ponzi της ιστορίας (παραβολική αύξηση τα τελευταία 200 χρόνια, διαφωνείς σε αυτό?) και για το είδος μας (το κυρίαρχο στον πλανήτη, διαφωνείς και εδώ?), όχι για άλλα είδη που ο πληθυσμός τους αυτορυθμίζεται από την ίδια την φύση (επειδή δεν είχαν την τεχνολογία/γνώση να την σκαπουλάρουν, διαφωνείς και εδώ?).

    Ούτε ο habilis έκανε υπερκατανάλωση πόρων, ούτε οι αμοιβάδες (αφού όλοι από ένα μονοκύτταρο οργανισμό προερχόμαστε, αν το πας εκεί). Δεν είχαν τα μέσα. Διαφωνείς σε κάτι από αυτά τα δεδομένα; Αν ναι, πες τα επιχειρήματα σου. Αν όχι, τσάμπα η διαφωνία.
    Το γράφημα που έχεις επιλέξει είναι απλά τρολάρισμα, θα ήταν καλύτερο αν το έβαζες απο την αρχή του Homosapiens, έτσι θα ήταν ποιο εντυπωσιακό στον απλό κόσμο.

    Δεν μπορεί κάποιος να διαφωνήσει στην αύξηση του πληθυσμού, η ιστορία είναι εκεί, αυτό που μπορεί να διαφωνήσει κάποιος και το κάνει είναι πως το 300.000χιλ πχ δεν είχαμε και άλλα πράγματα, πχ βιομηχανική επανάσταση, ring a bell;

    Οι δεινόσαυροι σίγουρα δεν ήταν αμοιβάδες, και ήταν πολλά δις χρόνια πριν τον Homosapiens


    ΥΓ κόψε το "διαφωνώ για να διαφωνώ", δεν είναι επιχείρημα, αν σε πειράζει υπάρχουν και τα Private blog με κλειδωμένα τα public σχόλια

  5. #4925
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γράφημα που έχεις επιλέξει είναι απλά τρολάρισμα, θα ήταν καλύτερο αν το έβαζες απο την αρχή του Homosapiens, έτσι θα ήταν ποιο εντυπωσιακό στον απλό κόσμο.

    Δεν μπορεί κάποιος να διαφωνήσει στην αύξηση του πληθυσμού, η ιστορία είναι εκεί, αυτό που μπορεί να διαφωνήσει κάποιος και το κάνει είναι πως το 300.000χιλ πχ δεν είχαμε και άλλα πράγματα, πχ βιομηχανική επανάσταση, ring a bell;

    Οι δεινόσαυροι σίγουρα δεν ήταν αμοιβάδες, και ήταν πολλά δις χρόνια πριν τον Homesapiens
    Πάλι δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα, αλλά απλά τρολλάρισμα.

    Δεν υπάρχει κανένα τρολλάρισμα στο γράφημα, δεν το έφτιαξα εγώ. Υπάρχουν πολλά γραφήματα που δείχνουν το ίδιο πράγμα. Πριν το 10.000 BC δεν υπήρχε πλεόνασμα τροφής, οπότε η ανάπτυξη του πληθυσμού δεν ήταν μεγάλη.

    Για την Βιομηχανική επανάσταση μίλησα εγώ ίδιος (πόσες φορές θα πω ότι είχαμε παραβολική αύξηση τα τελευταία 200 χρόνια?), οπότε δεν μου λες κάτι καινούριο που να προάγει την συζήτηση.

    Το ζουμί είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να έχει αέναη ανάπτυξη (είτε το λένε fiat οικονομολόγοι, είτε BTC μαξιμαλιστές). Διαφωνείς και σε αυτό;

  6. #4926
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πραγματικά είδα το γράφημα και είπα ορίστε κάποιος πωλητής της Hol, τεχνικά το γράφημα μπορεί να είναι σωστό, αφήνει απο έξω όμως πολλές σημαντικές παραμέτρους το τι έγινε πριν 200 με 300 χρόνια πριν και γιατί ο πληθυσμός αυξήθηκε.

    Δεν είναι όμως με την καμία Pozni

  7. #4927
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά είδα το γράφημα και είπα ορίστε κάποιος πωλητής της Hol, τεχνικά το γράφημα μπορεί να είναι σωστό, αφήνει απο έξω όμως πολλές σημαντικές παραμέτρους το τι έγινε πριν 200 με 300 χρόνια πριν και γιατί ο πληθυσμός αυξήθηκε
    Πάλι τα ίδια θα λέμε; Εξήγησα 3 φορές ήδη γιατί έχουμε παραβολική αύξηση τα τελευταία 200 χρόνια.

    Μια απάντηση μπορώ να έχω στο παρακάτω;

    Το ζουμί είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να έχει αέναη ανάπτυξη (είτε το λένε fiat οικονομολόγοι, είτε BTC μαξιμαλιστές). Διαφωνείς και σε αυτό;
    Ή είσαι κι εσύ fan αυτής της Ponzi οικονομικής θεωρίας ότι οι δείκτες θα πηγαίνουν προς τα πάνω για πάντα, ενώ αυτό είναι μαθηματικά αδύνατο (βάσει περιορισμένων πόρων);

  8. #4928
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι τα ίδια θα λέμε; Εξήγησα 3 φορές ήδη γιατί έχουμε παραβολική αύξηση τα τελευταία 200 χρόνια.

    Μια απάντηση μπορώ να έχω στο παρακάτω;



    Ή είσαι κι εσύ fan αυτής της Ponzi οικονομικής θεωρίας ότι οι δείκτες θα πηγαίνουν προς τα πάνω για πάντα, ενώ αυτό είναι μαθηματικά αδύνατο (βάσει περιορισμένων πόρων);
    Όχι δεν είμαι fan της συγκεκριμένης θεωρίας

  9. #4929
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είμαι fan της συγκεκριμένης θεωρίας
    Καλώς, ούτε εγώ είμαι. Πάμε παρακάτω.

  10. #4930
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εντωμεταξυ το fiat monetary system που εκ φυσεως εχει rolling debts διογκουμενα δε γινεται να ειναι sustainable χωρις ...αεναη αναπτυξη γιατι χωρις αναπτυξη δε μπορεις να πληρωσεις τους τοκους. Δλδ ειναι εγγενως χωνι σε σχεση με monetary systems πεπερασμενης φυσης οπως ο χρυσος, το btc, κτλ.

  11. #4931
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξυ το fiat monetary system που εκ φυσεως εχει rolling debts διογκουμενα δε γινεται να ειναι sustainable χωρις ...αεναη αναπτυξη γιατι χωρις αναπτυξη δε μπορεις να πληρωσεις τους τοκους. Δλδ ειναι εγγενως χωνι σε σχεση με monetary systems πεπερασμενης φυσης οπως ο χρυσος, το btc, κτλ.
    Κάποια στιγμή θα γίνει "reset". Τελευταία φορά που έγινε αυτό ήταν πριν 74 χρόνια.

  12. #4932
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ναι τοτε ακομα δεν ηταν και τοσο fiat, υπηρχε μια σχετικη μετατρεψιμοτητα χρυσου=>usd στα 35usd/oz.

  13. #4933
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    για το reset που λέτε δεν είμαστε και πολύ μακρυά από το 2008 ούτε τα παγκόσμια οικονομικά προβλήματα έχουν λυθεί. Δλδ μπορεί να είμαστε ακόμα σε φάση reset και μεγάλης διόρθωσης της παγκόσμιας οικονομίας που απλά οι κεντρικά ελεγχόμενες οικονομίες έχουν μπορέσει κάπως να συγκρατήσουν μέχρι στιγμής.
    Η παγκόσμια οικονομική κρίση μάλλον δεν έχει τελειώσει ακόμα.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  14. #4934
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το reset που λέτε δεν είμαστε και πολύ μακρυά από το 2008 ούτε τα παγκόσμια οικονομικά προβλήματα έχουν λυθεί. Δλδ μπορεί να είμαστε ακόμα σε φάση reset και μεγάλης διόρθωσης της παγκόσμιας οικονομίας που απλά οι κεντρικά ελεγχόμενες οικονομίες έχουν μπορέσει κάπως να συγκρατήσουν μέχρι στιγμής.
    Η παγκόσμια οικονομική κρίση μάλλον δεν έχει τελειώσει ακόμα.
    Αυτο πιστευω κι εγω. Ακουμε για υφεση στην οικονομια εδω και τοσα χρονια αλλα εγω βλεπω οτι τα περισσοτερα (ΧΑΑ εξαιρουμενου) χρηματιστηρια παγκοσμιως ειναι κοντα στα ιστορικα υψηλα τους. Μαλλον τα κρατανε τεχνηεντως στα ψηλα, ξεφορτωνονται κομματια αβερτα και οταν σκασουν ολες οι φουσκες θα καταλαβει ο κοσμακης ποια ειναι η οικονομικη υφεση που ακουγε τοσα χρονια

  15. #4935
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο πιστευω κι εγω. Ακουμε για υφεση στην οικονομια εδω και τοσα χρονια αλλα εγω βλεπω οτι τα περισσοτερα (ΧΑΑ εξαιρουμενου) χρηματιστηρια παγκοσμιως ειναι κοντα στα ιστορικα υψηλα τους. Μαλλον τα κρατανε τεχνηεντως στα ψηλα, ξεφορτωνονται κομματια αβερτα και οταν σκασουν ολες οι φουσκες θα καταλαβει ο κοσμακης ποια ειναι η οικονομικη υφεση που ακουγε τοσα χρονια
    Δεν ειναι μόνο το χρηματιστήριο. Το ίδιο συμβαίνει και στην αγορά ακινήτων σε πολλές χώρες.
    Το ότι θα σκάσουν πολλές φούσκες, δεν ξέρω ποιές, είναι δεδομένο.
    Ολοι όσοι επενδύουν σε φούσκες, περιμενουν ότι θα ανεβαίνουν ΠΑΝΤΑ. Αυτό ειναι αδύνατο. Αλλά εαν δεν ανεβαίνει η τιμή πάντα, τότε χάνει κάθε ελκυστικότητα, κα άμεσο κίνδυνο να σκάσει εντυπωσιακά.... Γιαυτό παίζονται παιχνίδια να κρατάνε-ανεβάζουν τις τιμές.

    Τι θα κανει όλες αυτές τις φούσκες να σκάσουν; Μια εικασία κάνω, θεωρώ ότι η μείωση της ανάπτυξης (ήδη η Γερμανία έχει μπεί σε αυτό το αυλάκι), και το σημαντικοτερο η αύξηση της ανεργίας παγκοσμίως.
    Οι δυνάμεις που θα οδηγήσουν σε αυτό το τελευταίο, είναι το προηγούμενο, η μείωση της αναπτυξης που θα έχει σαν συνέπεια σημαντική μείωση των κερδών αλλά και της κεφαλαιοποίησης των μεγάλων εταιριώμ θα οδηγήσουν σε αύξηση της αυτοματοποίησης παρακάμπτοντας τις όποιες κοινωνικές αναστολές (για να σωθούν ντε οι εταιρίες και οι τράπεζες0, αλλά αυτο θα σημαίνει αύξηση της ανεργίας. Πεστε το αυτόματη οδήγηση, πέστε το ΑΙ, πέστε το οτιδήποτε, θα γίνει σε ευρεία κλίμακα. Υις στρατιές ανέργων πιθανόν να προσπαθήσουν να τις κρατήσουν τιθασευμένες με κάποιας μορφής βασικό εισόδημα, που συζητιέται πολύ, αλλά σίγουρα είναι φτωχοποίηση. Το άτομο που θα έπαιρνε ως εργαζόμενος 1000 ευρώ θα παίρνει πχ 300-400 και δεν θα δουλεύει. Για κάποιους θα ναι καλύτερα, οι περισσότεροι όμψς όχι.
    Το αποτέλεσμα θα είναι ότι κάποιες φούσκες που διατηρούνται απο το εισόδημα των πολλών, όπως πχ η αγορά ακινήτων, θα καταρρεύσει.
    Για το μπιτκόιν, δεν ξέρω. Αρχικά τουλάχιστον μπορεί και να ανέβει, μιας και μπορεί να θεωρηθεί ως μια ασφαλής νησίδα επένδυσης. Το ίδιο, όπως πχ τα εργα τέχνης ή οι συλλογές γραμματοσήμων, Το θέμα είναι ότι όσοι κάνουν όνειρα με μπιτκόνια, το πανηγύρι τελείωσε. Εαν επενδύσεις σε μπιτκόνια, ακόμα και με το πιο ακραία αισιόδοξο σενάριο, θα πάρεις τα λεφτά σου επι πέντε άντε επι δέκα, και αυτό παίζεται με πολύ χαμηλό συντελεστή πιθανότητας να συμβεί. Αρα οι μικροί επενδυτές, ποτέ δεν θα μπορέσουν να γίνουν πλούσιοι, ή έστω σημαντικά καλύτερα οικονομικά, επενδύοντας σε μπιτκόνια, γιατί απλά δεν έχουν τα κεφάλαια και την υπομονή. Εαν πάλι παίξουν με παράγωγα σε μπιτκόιν, εκεί θα κλάψουν μανούλες. Δεν διαφέρει και πολύ απο το χρηματοστήρο. μην πω είνα ακόμη χειρότερα απο αυτό.

    Σιγουρα ζούμε σε καιρούς όπου θα γίνουν πολλά


    Οι γονείς μου είχαν επενδύσεις σε μετοχές. Ειχανα πάρει 1700 μετοχές της Πειραιώς, τότε τις καλές εποχές, που δεν ήταν λίγα λεφτά. Η τράπεζα έκανε reverse split τρείς τουλάχιστον φορές, και τώρα οι γονείς μου έμειναν με υπόλοιπο κάτω της μονάδας!!! Που σημαίνει πρακτικά, τα χάσανε τα λεφτά. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να χάσει λεφτα. Ειναι στατιστικά λιγότεροι αυτοί που κερδίζουν απο αυτούς που χάνουν, γιατί αλλιώς δεν μπορει να γίνει (zero sum game). Δυστυχώς στην ψυχολογία του ανθρώπου βλέπουμε τους λίγους, πολύ λιγους, που πέτυχα, και νομίζουμε ότι και εμείς έτσι θα είμαστε, ενω στατιστικά ανήκουμε στην κατηγορία των πολλών που χάνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 22-08-19 στις 08:25.

Σελ. 329 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 309319324327328329330331334339349 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας