Σελ. 457 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.841-6.855 από 8330
  1. #6841
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία κάνει tweet to dodge και μετά αγοράζει BTC, δηλαδή τώρα το dodge τι θα απογίνει;
    Δεν είναι dodge αλλά doge

  2. #6842
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    ​Σαν χθές θυμάμαι τις ειρωνίες από το παιδί σαίνι-vitalik για τα fee του Bitcoin. Σήμερα για να κάνει κάποιος συναλλαγή με το eth πρέπει να πληρώσει πάνω από 20 ευρώ.
    το Bitcoin και με 40 χιλιάδες αξία και με 25 χιλιάδες uncofirmed συναλλαγές κρατάει τα fee του σχετικά χαμηλά. Αν κάποιος δεν βιάζεται στην μέρα πληρώνει 0.5 ευρώ


    Next: 61.6 sat/byte $6.08
    1h: 34.3 sat/byte $3.38
    6h: 21.1 sat/byte $2.08
    12h: 15.0 sat/byte $1.49
    1d: 6.0 sat/byte $0.59
    3d: 3.0 sat/byte $0.30
    1wk: 3.0 sat/byte $0.30
    Min: 1.8 sat/byte $0.19
    Block height: 669,470
    Mempool depth: 64

    το traproot θα ρίξει και άλλο τα fee καθώς και οι λύσεις για τα ανταλλακτήρια με lighnting είναι ιδανικές όπου εκεί έχουμε μηδενισμό των fee

    Ίσως είναι επειδή είναι αρκετά υποτιμημένο το eth.
    Επειδή παρακολουθώ το thread αρκετά χρόνια, γενικά βλέπω από τα πολύ παλιά μηνύματά σου μια ιδιαίτερη αντιπάθεια προς το eth.

  3. #6843
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι επειδή είναι αρκετά υποτιμημένο το eth.
    Επειδή παρακολουθώ το thread αρκετά χρόνια, γενικά βλέπω από τα πολύ παλιά μηνύματά σου μια ιδιαίτερη αντιπάθεια προς το eth.
    Ναι βλέπεις το thread ξεκίνησε με τίτλο "Bitcoins!" και μετονομάστηκε σε "Cryptocurrencies και Blockchain". Δεν μπορώ να πω πως με τρελαίνει που υπάρχουν τόσα άλλα εκτός του bitcoin. Για παράδειγμα πάρε το dogecoin, ένα νόμισμα που δεν προσφέρει τίποτα, αφου είναι αντιγραφή του Bitcoin και μάλιστα με unlimited supply. Τους έχει πιάσει η τρέλα στην αγορά και φουσκώνουν το dogecoin. Όσο για το ethereum, δεν μπορώ να πω πως έχω διαβάσει πολλά, αλλά φράσεις όπως "ETH 2.0" δεν μου αρέσουν και πολύ...

  4. #6844
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το ethereum, δεν μπορώ να πω πως έχω διαβάσει πολλά, αλλά φράσεις όπως "ETH 2.0" δεν μου αρέσουν και πολύ...
    Αν είχες διαβάσει αρκετά θα σου άρεσε πολύ το ΕΤΗ 2.0
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #6845
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εμένα πάλι δε μου άρεσε το pump του Elon... φοβάμαι ότι θα τελειώσει την alt season μια ώρα αρχύτερα λόγω νέου BTC ράλι.
    Μια χαρά πηγαίναμε μέχρι τώρα... φούσκωναν όμορφα τα alts... και τα κέρδη ήταν πολύ μεγαλύτερα από τα 20% που μπορεί να κάνει το BTC στη καλή του μέρα.

    Κάτσε ήρεμα Elon, έχουμε alt season ακόμα.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  6. #6846
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες διαβάσει αρκετά θα σου άρεσε πολύ το ΕΤΗ 2.0
    Καλησπέρα. Μπορείς να μας παραθέσεις μερικά λινκς;

  7. #6847
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι επειδή είναι αρκετά υποτιμημένο το eth.
    Επειδή παρακολουθώ το thread αρκετά χρόνια, γενικά βλέπω από τα πολύ παλιά μηνύματά σου μια ιδιαίτερη αντιπάθεια προς το eth.
    Αφού το παρακουθείς θα έχεις καταλάβει ότι από κάποιους εκφράζονται οπαδικές απόψεις σχετικά με τα κρυπτονομίσματα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βλέπεις το thread ξεκίνησε με τίτλο "Bitcoins!" και μετονομάστηκε σε "Cryptocurrencies και Blockchain". Δεν μπορώ να πω πως με τρελαίνει που υπάρχουν τόσα άλλα εκτός του bitcoin. Για παράδειγμα πάρε το dogecoin, ένα νόμισμα που δεν προσφέρει τίποτα, αφου είναι αντιγραφή του Bitcoin και μάλιστα με unlimited supply. Τους έχει πιάσει η τρέλα στην αγορά και φουσκώνουν το dogecoin. Όσο για το ethereum, δεν μπορώ να πω πως έχω διαβάσει πολλά, αλλά φράσεις όπως "ETH 2.0" δεν μου αρέσουν και πολύ...
    Το νήμα άλλαξε τίτλο γιατί α) Υπάρχουν και άλλα κρυπτονομίσματα εκτός του bitcoin (κάποια αξιόλογα, κάποια σκουπίδια), β) Το blockchain δεν έχει εφαρμογή αποκλειστικά στα κρυπτονομίσματα και γ) Το adslgr δεν είναι bitcointalk που έχει ένα σωρό υποκατηγορίες, οπότε για να μην υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικά νήματα που συζητάμε τα παραπάνω, τα λέμε όλα συγκεντρωμένα εδώ (εκτός βέβαια εάν οι mods θέλουν να φτιάξουν ξεχωριστό subforum).

    Για το doge έχεις δίκιο σε αυτό που λες, έχω γράψει σχετικά μερικά ποστ πριν.
    Για το eth όμως όχι, θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις, τα smart contracts ανοίγουν ένα σωρό ενδιαφέροντα πεδία εφαρμογών. Όχι βέβαια ότι το eth δεν έχει τα δικά του προβλήματα (τα οποία επιχειρεί να μπαλώσει με το eth2). Γενικώς ο τομέας των cryptocurrencies αλλά και των blockchains εξελίσσεται διαρκώς και όσοι έχουν παρωπίδες θα χάσουν το τρένο.

  8. #6848
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βέβαια ότι το eth δεν έχει τα δικά του προβλήματα (τα οποία επιχειρεί να μπαλώσει με το eth2).
    Ένα πρόβλημα που βλέπω είναι πως δημιουργούνται συνεχώς scam tokens από αυτό.

  9. #6849
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πρόβλημα που βλέπω είναι πως δημιουργούνται συνεχώς scam tokens από αυτό.
    Ένα σωρό malware δημιουργούνται σε javascript. Αυτό σημαίνει ότι η javascript είναι για πέταμα;

  10. #6850
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σωρό malware δημιουργούνται σε javascript. Αυτό σημαίνει ότι η javascript είναι για πέταμα;
    Όχι, μα δεν είπα πως είναι για πέταμα. Είπα πως υπάρχει το εξής πρόβλημα. Όπως και το γνωστό ποίημα με το bitcoin και τους εγκληματίες, όπως και τα μαχαίρια με τους δολοφόνους. Δεν είναι για πέταμα, αλλά είναι προβλήματα. Το συγκεκριμένο μόνο το ethereum βλέπω να το δημιουργεί.

  11. #6851
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, μα δεν είπα πως είναι για πέταμα. Είπα πως υπάρχει το εξής πρόβλημα. Όπως και το γνωστό ποίημα με το bitcoin και τους εγκληματίες, όπως και τα μαχαίρια με τους δολοφόνους. Δεν είναι για πέταμα, αλλά είναι προβλήματα. Το συγκεκριμένο μόνο το ethereum βλέπω να το δημιουργεί.
    Λογικό γιατί έχει τη δυνατότητα δημιουργίας Turing complete smart contracts, την οποία το bitcoin δεν έχει.

  12. #6852
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό γιατί έχει τη δυνατότητα δημιουργίας Turing complete smart contracts, την οποία το bitcoin δεν έχει.
    Δεν θέλω να προσβάλω όποιον χρησιμοποιεί ethereum απλά στο ίντερνετ δεν έχω δει ποτέ μου έντιμο άνθρωπο να το χρησιμοποιεί. Πιθανότατα να κάνω λάθος μιας και δεν γνωρίζω πολλά γι'αυτό όπως είπα, απλά σε φόρουμς ή και έξω απο φόρουμς, άτομα που μιλούν γι'αυτό βρωμάνε σκαμ. Επίσης παρατηρώ μια ανησυχία στην αγορά για αυτό το project. Βλέπω φίλους, να επενδύουν χωρίς να γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργεί επειδή θέλουν να πλουτίσουν με βάση το chart του. Θα μου πεις, γιατί στο bitcoin δεν υπάρχουν αυτοί; Υπάρχουν σίγουρα, απλά πιστεύω (χωρίς κάποιο proof) ότι η πλειοψηφία των ατόμων που μπαίνουν στο ethereum είναι ξεκάθαρα για trading/investment.

    Επίσης από τη μία ακούω για unlimited supply, από την άλλη για ethereum centralization. Τι τρέχει; Με proof of work δεν γίνεται το mining; Πως γίνεται να μην είναι ξεκάθαρο το πόσα θα υπάρχουν (και το αν θα είναι unlimited). Επίσης, ισχύει το centralization; Είναι όντως σαν μια «μετοχή» της «εταιρίας» ethereum;

  13. #6853
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μπορείς να μας παραθέσεις μερικά λινκς;
    Ξεκίνα από εδώ:
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #6854
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να προσβάλω όποιον χρησιμοποιεί ethereum απλά στο ίντερνετ δεν έχω δει ποτέ μου έντιμο άνθρωπο να το χρησιμοποιεί. Πιθανότατα να κάνω λάθος μιας και δεν γνωρίζω πολλά γι'αυτό όπως είπα, απλά σε φόρουμς ή και έξω απο φόρουμς, άτομα που μιλούν γι'αυτό βρωμάνε σκαμ. Επίσης παρατηρώ μια ανησυχία στην αγορά για αυτό το project. Βλέπω φίλους, να επενδύουν χωρίς να γνωρίζουν τον τρόπο που λειτουργεί επειδή θέλουν να πλουτίσουν με βάση το chart του. Θα μου πεις, γιατί στο bitcoin δεν υπάρχουν αυτοί; Υπάρχουν σίγουρα, απλά πιστεύω (χωρίς κάποιο proof) ότι η πλειοψηφία των ατόμων που μπαίνουν στο ethereum είναι ξεκάθαρα για trading/investment.

    Επίσης από τη μία ακούω για unlimited supply, από την άλλη για ethereum centralization. Τι τρέχει; Με proof of work δεν γίνεται το mining; Πως γίνεται να μην είναι ξεκάθαρο το πόσα θα υπάρχουν (και το αν θα είναι unlimited). Επίσης, ισχύει το centralization; Είναι όντως σαν μια «μετοχή» της «εταιρίας» ethereum;
    Και στο bitcoin το 99.99% των επενδυτών δεν ξέρει ή μισοξέρει. Δεν υπάρχει διαφορά ως προς αυτό. Επίσης αν οι επενδυτές ήξεραν τι είναι πραγματικά το doge, BCH, LTC κλπ η αξία τους θα είχε πάει στο μηδέν.

    Το eth2 πάει σε proof of stake.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bomberb17 : 09-02-21 στις 19:20.

  15. #6855
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Εδώ μια ωραία αναλυτική εξήγηση για το τι είναι taproot η επόμενη μεγάλη αναβάθμιση του Bitcoin

    https://river.com/learn/what-is-taproot/

    - - - Updated - - -

    τώρα για το eth 2.0 απλά να πω ότι αυτό το πράγμα δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Θα είναι σπασμένο με bug και exploit που δεν θα το μαζεύουν με τίποτα. Τα bug είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της διάνοιας που λέγετε Vitalik.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

Σελ. 457 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 437447452455456457458459462467477 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας