Σελ. 461 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 441451456459460461462463466471481 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.901-6.915 από 8330
  1. #6901
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Οπότε αγοράζεις BTC για επένδυση (σε τι; ), και μετοχές για χρηματικό κέρδος;

    Κάτι έχεις μπερδέψει.

  2. #6902
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αγοράζεις BTC για επένδυση (σε τι; ), και μετοχές για χρηματικό κέρδος;
    Εμένα προσωπικά ρωτάς; Όχι δεν αγοράζω BTC για επένδυση και όχι δεν αγοράζω μετοχές. Αλλά κάποιος που θα αγοράσει μετοχές το κέρδος θα κοιτάξει. Απλά χρησιμοποιώ το bitcoin γι'αυτά που ανέφερα. Μόνο αυτό.

    Προσπαθώ να καταλάβω τι θες να μου πεις, θα βοηθούσε αν εξηγούσες τι εννοείς με τον όρο «προϊόν».

  3. #6903
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γνωμη μου ειναι οτι αν ενας επενδυτης κοιταξει το κερδος και οχι και το ρισκο , δεν ειναι επενδυτης , απλα λιγουρι .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #6904
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω τι θες να μου πεις, θα βοηθούσε αν εξηγούσες τι εννοείς με τον όρο «προϊόν».
    Αυτό που εννοεί (νομίζω) είναι η λογική ή το Thesis πίσω από την επένδυση. Λ.χ. θα βάλω τα χρήματα μου εδώ γιατί θέλω να "προστατευτώ από τον πληθωρισμό", "να έχω ρευστότητα και ασφάλεια", "να βγάλω κέρδος/προστατευτώώ από την Χ κίνηση της αγοράς/οικονομίας που προβλέπω να γίνει σε Υ χρόνο".

    Το κέρδος δεν είναι απαραίτητα ο στόχος, αλλά η επένδυση γίνεται με βάση "ζυγίσματος" των συνθηκών και του θεμιτού αποτελέσματος.

    Εσύ δεν επενδύεις, οπότε δεν σε πιάνει.

    Σχετικά με το "προϊόν", το Μπιτκοιν είναι το προϊόν, δεν έχει τίποτα κεντρικό να φτιαχτεί. Η περιφέρεια σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί, το Μπιτκοιν, όχι.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #6905
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το BTC μετά το ανέβασμα της Tesla δεν το ακολουθώ καθόλου. Υπάρχει λογική πυραμίδας από πολλούς "επενδυτές". Όποιος δε βαριέται να χαζεύει τις εντολές πώλησης που είναι ενεργές μπορεί να το διακρίνει. Μόλις σπάσει ρεκορ, όλοι μαζεύονται και πάνε για πιο πάνω.

    Και αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν δεν υπάρξει ρευστότητα, ή δοθούν κίνητρα για λεφτά να μπούν στις συμβατικές αγορές (+ομόλογα), ή τις τράπεζες.

    Πανηγυρτζίδικα πράγματα. Δεν υπάρχει ούτε επενδυτική πίστη (γιατί δεν υπάρχει προιόν!), ούτε ψυχραιμία. Έχουμε δρόμο για να φτάσουμε σε μια ωριμότητα και όντως να θεωρηθεί "χρυσός".

    Γι αυτό ότι λεφτά έχω μέσα τώρα πάνε σε κρυπτο που προσφέρουν τεχνολογικές λύσεις, ώστε να λειτουργήσουν ως φράγματα αν η ψυχολογία πάει κατά διαόλου.
    δεν υπάρχει ρευστότητα? lol. Μόλις πριν μια βδομάδα ο biden έκοψε άλλο ένα τρις και αυτό το χρήμα δεν φτάνει ποτέ προς τα κάτω αλλά πάει πάντα σε αυτούς που είναι κοντά στο τραπεζικό σύστημα.
    Παιδιά οικονομικά να το δούμε οι επιπτώσεις της πανδημίας έχουν δημιουργήσει πολύ σοβαρό πρόβλημα. Και στο καλύτερο σενάριο που θα έχουν εμβολιαστεί όλοι στις δυτικές χώρες και στις μεγάλες οικονομικά χώρες στην ασία μέχρι το φθινόπωρο έχει ήδη διοχετευτεί μεγάλη ποσότητα χρήματος αέρα κοπανιστού στην οικονομία που δεν ξέρω πως θα το μαζέψουν μετά.
    Η Ελλάδα ήδη δανείζετε τα κεράτα της για να καλύψει τα τεράστια ελλείμματα και τις δαπάνες που έχει με το χρέος να έχει εκτοξευθεί πάνω από 200%. Οσο υπάρχει το πρόβλημα της πανδημίας κανείς δεν δίνει βάση σε αυτά αλλά την επόμενη μέρα είναι βέβαιο ότι θα δημιουργηθούν προβλήματα όπως κρίση χρέους, κρίση δαπανών με αναγκαστικά μνημόνια για να τα μαζέψουν.
    Μπορεί να είμαι εγώ που είμαι απαισιόδοξος αλλά δεν τα βλέπω τα πράγματα καλά στην οικονομία για τα επόμενα 5 χρόνια.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  6. #6906
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει ρευστότητα? lol. Μόλις πριν μια βδομάδα ο biden έκοψε άλλο ένα τρις και αυτό το χρήμα δεν φτάνει ποτέ προς τα κάτω αλλά πάει πάντα σε αυτούς που είναι κοντά στο τραπεζικό σύστημα.
    Δεν έχει άδικο εδώ, αν και διαφωνώ με την απόλυτη σιγουριά που το λέει. Αν πουλήσεις πρέπει να υπάρχει κάποιος που να θέλει να αγοράσει στην τιμή που πουλάς, τα νούμερα στην οθόνη δεν το λένε αυτό.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #6907
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει άδικο εδώ, αν και διαφωνώ με την απόλυτη σιγουριά που το λέει. Αν πουλήσεις πρέπει να υπάρχει κάποιος που να θέλει να αγοράσει στην τιμή που πουλάς, τα νούμερα στην οθόνη δεν το λένε αυτό.
    φυσικά γιατί βλέπουμε νομίσματα όπως το monero, litecoin, ακόμα και οι κλώνοι του Bitcoin ότι δεν έχουν μεγάλη αξία αν και έχουν πολύ λίγα ψηφιακά νομίσματα στο σύνολο. Το Bitcoin γίνετε mainstream και μπαίνει πλέον στις αγορές ως κάτι funky αρχικά και μετά σίγουρα ως ένα κανονικό ψηφιακό χρηματιστηριακό προϊόν.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  8. #6908
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Σε συνέχεια της συζήτησης που είχαμε πριν μερικές βδομάδες σχετικά με το RBF και το double-spend:
    Πρόσεξα ότι το Electrum πλέον ονομάζει την ακύρωση μιας συναλλαγής που βρίσκεται στο mempool ως "double spend".
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  29,4 KB 
ID: 224694
    Με λίγα λόγια λοιπόν όπως είχαμε πει το increase fee (RBF) κάνει double spend το ίδιο input με μεγαλύτερο fee (δηλ υπογράφει συναλλαγή με ίδια utxo outputs αλλά με μικρότερο value άρα και μεγαλύτερο fee).
    Το cancel από την άλλη κάνει double spend το ίδιο input αλλά δεν έχει καν τα ίδια utxo αλλά ως output to αρχικό (προυπόθεση και εδώ το fee να είναι μεγαλύτερο από πριν για να δεχτούν το double spend τα nodes).
    Γενικώς απότι φαίνεται έχουν κανόνα στο mempool να κάνουν double spend συναλλαγές εφόσον η καινούρια έχει μεγαλύτερο fee, και γιαυτό υπήρχε αυτό το controversy που είδαμε τότε.

  9. #6909
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μα μπορείς να προσπαθήσεις να κάνεις double-spend όποτε θες, το θέμα είναι πως δεν θα το πετύχεις. Θα διαλέξουν μία συναλλαγή από αυτές που έχεις υπογράψει. Ο καθένας τώρα το ονομάζει όπως θέλει αυτό, μην κάνουμε πάλι την ίδια συζήτηση...

  10. #6910
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  11. #6911
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    έκπληξη ένα τόσο καλογραμμένο άρθρο για μια τέτοια κ..φυλάδα ε ήθελα ελληνική εφημερίδα σαν το πρώτο θέμα

    https://www.protothema.gr/greece/art...ska-tou-aiona/
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  12. #6912
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    έκπληξη ένα τόσο καλογραμμένο άρθρο για μια τέτοια κ..φυλάδα ε ήθελα ελληνική εφημερίδα σαν το πρώτο θέμα

    https://www.protothema.gr/greece/art...ska-tou-aiona/
    Τα σχόλια από κάτω όλα τα λεφτά

  13. #6913
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σχόλια από κάτω όλα τα λεφτά
    Αρνούμαι να πιστέψω πως κάποιος μπορεί να πούλησε σπίτι για να αγοράσει crypto... Θέλω να πιστεύω πως είναι απλά ψεύτης.

    Αλλιώς πόσο χαζοβιόλης παίζει να είναι κάποιος, και πόσο επικίνδυνος για την οικογένεια του;

  14. #6914
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρνούμαι να πιστέψω πως κάποιος μπορεί να πούλησε σπίτι για να αγοράσει crypto... Θέλω να πιστεύω πως είναι απλά ψεύτης.

    Αλλιώς πόσο χαζοβιόλης παίζει να είναι κάποιος, και πόσο επικίνδυνος για την οικογένεια του;
    και εγώ αυτό πιστεύω γιατί αν κάνεις κάτι τέτοιο είσαι απλά βλαμμένος. Επενδύουμε σε αυτά που περισσεύουν. Δεν πουλάει κανείς σπίτι για να κρατήσει ευρώ, δολάρια,χρυσό η Bitcoin και να μένει στο νοίκι .
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  15. #6915
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρνούμαι να πιστέψω πως κάποιος μπορεί να πούλησε σπίτι για να αγοράσει crypto... Θέλω να πιστεύω πως είναι απλά ψεύτης.

    Αλλιώς πόσο χαζοβιόλης παίζει να είναι κάποιος, και πόσο επικίνδυνος για την οικογένεια του;
    Τρολ λογικά θα είναι όπως ο άλλος που λέει ότι επένδυσε το 2009...
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

Σελ. 461 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 441451456459460461462463466471481 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας