Σελ. 544 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.146-8.160 από 8330
  1. #8146
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα λοιπόν δε μιλάμε για "decentralized exchange", αλλά για ένα meeting forum - portal που απλά φέρνει σε επαφή ενδιαφερόμενους αγοραστές και πωλητές.
    Εάν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο (να μπορώ να δηλώνω bitcoin) λειτουργεί και σαν exchange. Ο trader και ο maker είναι το exchange.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αν τα πας στη τράπεζα δε θα τα δεχτεί (το μόνο που θα μπορείς να κάνεις με αυτά τα χρήματα είναι μικροσυναλλαγές).
    Μα αφού λέμε πως τα πήρα εντελώς νόμιμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι περίεργος να ακούσω τον συλλογισμό σου για το πως αντιθέτως "οξύνει την εγκληματικότητα"
    https://bitcointalk.org/index.php?topic=5221497

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς εδώ?!?
    Στα λινκ του usaspending.gov πιο πάνω δείχνει δαπάνες για ανάλυση της αλυσίδας, δηλαδή για παρακολούθηση. Αυτή την παρακολούθηση, που κοστίζει εκατομμύρια, ποιος θα την πληρώσει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε σε "εκβιάζει" κανένας.
    Εκτός του ότι αν στείλω bitcoin που ορισμένα ανταλλακτήρια δεν γουστάρουν για λόγους άσχετους και μαζικής παρακολούθησης θα μου τα κρατήσουν μέχρι να τους δώσω προσωπικά έγγραφα. Ο τρόπος με τον οποίο μαρκάρουν τα bitcoins ως "βρώμικα" είναι άγνωστος και μπορεί, συνεπώς, να συμβεί στον οποιοδήποτε. Μάλιστα τα περισσότερα exchanges δεν σε προειδοποιούν καν για κάτι τέτοιο. "Στείλε, κι αν δεν μας αρέσουν τα κρατάμε", σα να λέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δε σε "υποχρέωσε" κάποιος να αρχίσεις αγοραπωλησίες με κρυπτο.
    Αυτό ανοίγει μια άλλη συζήτηση. Θα πω πως, όχι απλά δεν είναι πολυτέλεια, αλλά δικαιούμαι να μπορώ να ξοδεύω/χρησιμοποιώ bitcoin.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ISBN 9789601436265
    Added in watchlist!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ακόλουθο σύνδεσμο παραθέτω τους λόγους που το θεωρώ Ponzi https://www.visualcapitalist.com/pur...lar-over-time/
    Δεν έχει σχέση το purchasing power με το αν είναι ponzi. Αν θες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω; Γιατί είναι λίγο βαριά κουβέντα.

  2. #8147
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ανοίγει μια άλλη συζήτηση. Θα πω πως, όχι απλά δεν είναι πολυτέλεια, αλλά δικαιούμαι να μπορώ να ξοδεύω/χρησιμοποιώ bitcoin.
    Την ίδια ακριβώς λογική έχουν οι "Ελληνάρες" καπνιστές. Ότι και καλά είναι θεμελιώδες δικαίωμά τους να καπνίζουν και άμα θέλουν οι παθητικοί να φύγουν και να πάνε αλλού.
    Αντίστοιχη λογική υπάρχει και σε αυτό που λες, γιατί μιλάς για δικαιώματα και όχι για υποχρεώσεις (δηλ. στην υπακοή στους νόμους, που στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν ως στόχο την καταπολέμηση των παράνομων δραστηριοτήτων).

    Για τα προηγούμενα δεν απαντώ γιατί νομίζω ότι η συζήτηση έχει εξαντληθεί και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

  3. #8148
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι και καλά είναι θεμελιώδες δικαίωμά τους να καπνίζουν και άμα θέλουν οι παθητικοί να φύγουν και να πάνε αλλού.
    Είναι δικαίωμά τους να καπνίζουν, αρκεί να μην ενοχλούν τους άλλους. Έχουν κάθε δικαίωμα αρκεί να μην καταπατούν τα δικαιώματα των άλλων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχη λογική υπάρχει και σε αυτό που λες
    Όχι δεν έχει, είναι μια εντελώς βεβιασμένη γενίκευση. Έχω δικαίωμα να διατηρήσω την ιδιωτικότητά μου στο ίντερνετ και για να επιτευχθεί αυτό χρειάζομαι ηλεκτρονικό μετρητό. Αν η χώρα είναι ενάντια σε αυτό, μην περιμένεις να κουνήσω το κεφάλι μου και να αναρωτηθώ ποιος θα σκεφτεί τα παιδιά. Θα παρανομήσω στο πλαίσιο που είμαι προστατευμένος. Αν η χώρα ήταν φιλική (με νομοθεσία) θα ήμουν πρόθυμος κανονικότατα να το δηλώσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (δηλ. στην υπακοή στους νόμους, που στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν ως στόχο την καταπολέμηση των παράνομων δραστηριοτήτων)
    Για τελευταία φορά, αυτή είναι η δική σου γνώμη. Υπάρχει και η άλλη που έχει εξίσου σημαντικά (και προσωπικά θεωρώ ισχυρότερα) επιχειρήματα.

  4. #8149
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρανομήσω στο πλαίσιο που είμαι προστατευμένος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τελευταία φορά, αυτή είναι η δική σου γνώμη.
    Ωραία, άρα λοιπόν η συζήτηση νομίζω δεν έχει νόημα να συνεχιστεί. Προφανώς και εκφράζω τις γνώμες μου, δεν είμαι δικτάτορας να επιβάλλω πράγματα. Τα συμπεράσματα ας τα βγάλουν οι υπόλοιποι.

  5. #8150
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμπεράσματα ας τα βγάλουν οι υπόλοιποι.
    Αν υπάρχει και κανένας που να παρακολουθεί αυτό το thread πλέον δηλαδή...

  6. #8151
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει και κανένας που να παρακολουθεί αυτό το thread πλέον δηλαδή...
    Εγώ σας διαβάζω

  7. #8152
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Και εγώ.

    Και για να εμφανίστηκε και ο chek2fire ένα πράγμα σημαίνει:

    Το σκατό έχει φτάσει στην κάλτσα και πλησιάζει η ώρα για αγορά και πλούσια gains ακόμα μια φορά Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  money-mouth-face_1f911.png 
Εμφανίσεις:  92 
Μέγεθος:  29,5 KB 
ID: 238698
    OK boomer

  8. #8153
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    June offerssssssss

  9. #8154
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκατό έχει φτάσει στην κάλτσα και πλησιάζει η ώρα για αγορά και πλούσια gains ακόμα μια φορά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pakitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    June offerssssssss
    Μπράβο. Αυτά είναι συμπεράσματα.

  10. #8155
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δεν υπάρχει ακόμα black swan event. Το να θέλει να μπεί κάποιος τώρα, ας κρατήσει στο μυαλό του πως ο νέος crypto-χειμώνας τώρα ξεκινάει.

    Θα τα πάρει πίσω, με το πολύ παραπάνω, σε long-term διετίας, αλλά ίσως να μην υπάρχει λόγος να μπεί νωρίς.

  11. #8156
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να θέλει να μπεί κάποιος τώρα, ας κρατήσει στο μυαλό του πως ο νέος crypto-χειμώνας τώρα ξεκινάει.
    Says who; Να φανταστώ ο οποιοσδήποτε.

  12. #8157
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Says who; Να φανταστώ ο οποιοσδήποτε.
    Καλύτερα να μη φανταστείς, και να αρχίζεις να διαβάζεις αναλύσεις και τι λένε οι heads του industry για να απαντηθεί η πρώτη σου ερώτηση.

    Είναι καλύτερο από το να αντιμετωπίζεις κάτι με ειρωνεία επειδή σε οδηγεί το sentiment.

    Δες και τι έκανε το Coinbase χθες, και γιατί.

    Τώρα βέβαια μπορεί και να θες να πιστεύεις πως αυτό δεν είναι ένα γενικότερο bear market, (που το οδηγεί ο αυξανόμενος πληθωρισμός ενώ τα επιτόκια καταθέσεων/δανεισμού είναι υψηλά)... Σήμερα η ΕΚΤ έχει έκτακτη συνεδρίαση για το πως θα αποφύγουμε (και αν) την γενικότερη ύφεση.

  13. #8158
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να μη φανταστείς, και να αρχίζεις να διαβάζεις αναλύσεις και τι λένε οι heads του industry.
    Σίγουρα, τα charts δε λένε ψέματα, αφού εξαρχής δε λένε τίποτα. Συγγνώμη για την ειρωνία, αλλά τι; Μόνο ο globalnoise;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες και τι έκανε το Coinbase χθες, και γιατί.
    Οι απολύσεις;

  14. #8159
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Οι απολύσεις και η παραδοχή του CEO πως πάμε για Crypto winter.

    Δεν είναι κακό ένα crypto winter αν δεν έχεις παίξει τα ρέστα σου. Όπως επίσης σημαίνει πως κυρίως τα μεγάλα κρυπτο-προτζεκτ θα επιβιώσουν και τα μικρά/meme θα χαθούν νύχτα.

    Τα ανταλλακτήρια θα έχουν χαμηλό revenue λόγω χαμηλότερου τζίρου κτλ. Όταν λυθούν τα προβλήματα εφοδιαστικής αλυσίδας, τα προβλήματα του πληθωρισμού, και διάφορα θέματα ενεργειακής ασφάλειας, τότε θα μιλάμε και για το τέλος του bear market, που μας αρέσει ή δεν μας αρέσει τα crypto είναι μέρος του γιατί έχουν γίνει institutionalised.

    Αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να δούμε κάτι τέτοιο.

    P.S: Προσωπικά επιμένω σε προτζεκτς με use case και μένω μακριά κυρίως από coins.

  15. #8160
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λυθούν τα προβλήματα εφοδιαστικής αλυσίδας
    Εφοδιαστικής αλυσίδας; Δηλαδή;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    P.S: Προσωπικά επιμένω σε προτζεκτς με use case και μένω μακριά κυρίως από coins.
    Μένεις μακρυά από τι; Δε σε καταλαβαίνω. Τι έχει use case κατά τη γνώμη σου;

Σελ. 544 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας