Σελ. 367 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377387 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.491-5.505 από 8330
  1. #5491
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή την λογική και έχοντας συνείδηση του ρίσκου, ότι κάνεις καλά καμωμένο, για σένα.
    Εαν χάσεις χρήμα, μην έρθεις μετά όμως να κλαίγεσαι (όπως ακούω χιλιάδες που έχουν χάσει απο το χρηματιστήριο)
    Το καλό στην όλη υπόθεση, ότι οσο είναι σταθερό, σχετικά, δεν έχει μεν κέρδη, αλλά δεν θα έχει και σημαντικές απώλειες.


    ΥΓ. Ολοι έξυπνοι νόμιζουν ότι ειναι. Και στο χρηματιστήριο το ίδιο. Δεν είναι θέμα εξυπνάδας όμως. Εαν ήταν, ο Αινστάιν και λοιποί ακαδημαικοί θα είχαν περιουσίες στυλ Μπιλ Γκέιτς. Εν προκειμένω δεν θέλει εξυπνάδα απλά να είσαι κουμανταδόρος στις ισοτιμίες (χειραγώγιη).Ο λόγος που η κοινή λογική/ εξυπνάδα, δεν παίζει, είναι πολύ απλός. Αυτοί που χειραγωγούν πρέπει να κερδίσουν χρήμα. Φυσικά θαναι εις βάρος κάποιων άλλων. Ολοι, ΜΑ ΟΛΟΙ (απο τους μικροεπενδυτές) θεωρούν ότι ειναι έξυπνοι, και ίσως πραγματικά ναναι. Ομως πρέπει να χάσουν πολλοί μικροί, για να κερδίσουν οι πολύ λίγοι μεγάλοι. Αρα ο τρόπος ανόδου και καθόδου θα είναι τέτοιος ώστε να διευκολύνει κέρδος για τους λίγους μεγάλους. Απο αυτό βγαίνει το συμπέρασμα, ότι σε ενα χειραγωγίσιμο σύστημα, 'ενας μικρός είναι κατα κανόνα χαμένος. Κάτι σαν το καζίνο ένα πράγμα. Ναι, κάποιος μπορεί να κερδίσει, αλλά κατα κανόνα και μάλιστα με διαφορά, κερδίζει η μπανκα.
    Anon κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβεις ότι χωρίς (έστω και λελογισμένο) ρίσκο είναι αδύνατο να κερδίσεις το παραμικρό σε αυτή την ζωή.

    Παράδειγμα: βλέπεις μια ωραία γυναίκα και σου αρέσει. Θα πας να της μιλήσεις ή όχι; Αν κοτέψεις, δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε 1 στο εκατομμύριο να έρθει αυτή σε εσένα.

    Αν βρεις το θάρρος να προχωρήσεις, υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να την κερδίσεις (και ένα μεγάλο ενδεχόμενο να φας χυλόπιτα).

    Μου θυμίζεις μερικούς που κάθονται σε καφετέριες και απλά κοιτάνε... κι αν τολμήσει ένας να ξεστρατίσει από το «κοπάδι», όλο και κάποιος (ανασφαλής) από την παρέα θα του αρχίσει την μουρμούρα «που πας ρε βλάκα, θα γίνεις ρεζίλι, θα σε απορρίψει κλπ κλπ». Και αν τον απορρίψει (το πιο πιθανό), θα του αρχίσει μετά τα "I told you so". Αν την κερδίσει, θα είναι μονίμως στην ζήλεια ο «φίλος» του (που δεν τόλμησε, γιατί έτσι τον έμαθε η «αγία» κοινωνία).

    Βλέπεις ένα pattern εδώ πέρα; Είναι θέμα φιλοσοφίας και στάσης ζωής.

    Καλά τα λες για το κουμανταδόρος (και το χρήμα και η γυναίκα θέλει να ξέρεις πως να τους φερθείς), αλλά διαφωνώ για την εξυπνάδα. Δεν γίνεται να είσαι χαζός και να ξέρεις πως να φέρεσαι.

    Όσο για τους ακαδημαϊκούς, να σου θυμίσω μια παλιά παροιμία: https://idioms.thefreedictionary.com...n%27t%2C+teach

    Παρατηρήστε λίγο τον χώρο των cryptos (και όχι μόνο) και θα δείτε ότι η πλειοψηφία είναι άνδρες... γιατί άραγε; Μήπως γιατί η γυναικεία φύση είναι risk-averse; Όχι ότι δεν υπάρχουν και γυναίκες, απλά είναι ελάχιστες συγκριτικά (όπως είναι ελάχιστοι και οι άνδρες νοσοκόμοι). Το κάθε φύλο με τα υπέρ και τα κατά του. Ψιλά γράμματα αυτά βέβαια στην εποχή της πολιτικής ορθότητας. Τεστοστερόνη = ρίσκο. Δεν είναι τυχαίο ότι οι άνδρες ζουν λιγότερο, αφού βιολογικά έχουν προδιάθεση να κάνουν πιο επικίνδυνα πράγματα.

    Μόνο εκ του πονηρού μπορώ να θεωρήσω αυτή την τάση να κάνουμε τους άνδρες κότες ντε και καλά, για λόγους χειραγώγησης όπως λες κι εσύ, εν προκειμένω την χειραγώγηση της κοινωνίας από τους ισχυρούς που σου λένε δούλεψε 35-40 χρόνια σαν το σκυλί για να πάρεις σύνταξη της πείνας στο τέλος. Το έχω ξαναπεί: δεν υπάρχει μεγαλύτερο Ponzi scheme από το ασφαλιστικό. Άλλο αν το κάνουμε αβαβά επειδή έχει «κοινωνικό» πρόσημο (έτσι μας μάθανε δηλαδή). Και όπως κάθε πυραμίδα, απαιτεί συνεχή εισροή νέων μελών για να τραφούν οι παλιοί. Έλα όμως που ο κόσμος δεν γεννάει (αφού δεν γ@μ@ει, άρα ξαναγυρνάμε σε αυτό που έλεγα για τις κότες), άρα συντάξεις γιοκ σε μερικές δεκαετίες. Εκτός και αν μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι ισχυροί και τα έχουν από τώρα κανονισμένα με την AI και τα robot να αντικαταστήσουν τους εργάτες (πολύ πιθανό, αλλά μετά να μην λένε δούλεψε για να πληρώσεις τον παλιό συνταξιούχο, έτσι ώστε να σου πληρώνουν κι εσένα σύνταξη οι μελλοντικές γενιές -> ΠΟΙΕΣ μελλοντικές γενιές ρε μεγάλε?).

    Αυτά ως food for thought.

  2. #5492
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Για μένα η διαχείριση συναισθήματος είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για κάποιον που θέλει να κάνει trading, δε χρειάζεται να είναι καμιά ιδιοφυΐα από θέμα IQ.
    Τώρα αν αυτή η διαχείριση απαιτεί κάποιου είδους νοημοσύνη, δε γνωρίζω και πιθανότατα δεν τη κατέχω κιόλας

  3. #5493
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα η διαχείριση συναισθήματος είναι το πιο σημαντικό στοιχείο για κάποιον που θέλει να κάνει trading, δε χρειάζεται να είναι καμιά ιδιοφυΐα από θέμα IQ.
    Τώρα αν αυτή η διαχείριση απαιτεί κάποιου είδους νοημοσύνη, δε γνωρίζω και πιθανότατα δεν τη κατέχω κιόλας
    Σωστό είναι αυτό που λες:

    https://www.investopedia.com/article...-investing.asp

    Φυσικά και θέλει μια Χ νοημοσύνη να βγεις εκτός κοπαδιού... αλλιώς θα το έκανε ο καθένας.

  4. #5494
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αν αυτή η διαχείριση απαιτεί κάποιου είδους νοημοσύνη, δε γνωρίζω και πιθανότατα δεν τη κατέχω κιόλας
    Θεος

  5. #5495
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Aρα ενταξει, όλα τα ΑΛΦΑ males, με τίγκα την τετοστερόνη, που μαμάνε σου λέω, και όχι να κάθονται να χαλβαδιάζουνε τις γκόμενες, έχουν τα απαραίτητα προσόντα για να κερδίζουν στα κρυπτονομίσματα!

  6. #5496
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή την λογική και έχοντας συνείδηση του ρίσκου, ότι κάνεις καλά καμωμένο, για σένα.
    Εαν χάσεις χρήμα, μην έρθεις μετά όμως να κλαίγεσαι (όπως ακούω χιλιάδες που έχουν χάσει απο το χρηματιστήριο)
    Το καλό στην όλη υπόθεση, ότι οσο είναι σταθερό, σχετικά, δεν έχει μεν κέρδη, αλλά δεν θα έχει και σημαντικές απώλειες.
    Η πρωτη φορα που τα εχωσα στο ΧΑΑ ηταν πριν καμια 20αρια χρονια. Πιτσιρικας τοτε εχωσα τις πρωτες μου οικονομιες νομιζοντας οτι θα πλουτισω ευκολα. Επι 1 εβδομαδα ηταν κλειδωμενες στο limit up οι μετοχες και δε μπορουσα καν να αγορασω. Την πρωτη στιγμη που ξεκλειδωσαν και καταφερα να αγορασω, ξεκινησε η πτωση. Δεν ειδα κερδη ουτε για ενα δευτερολεπτο. Ο ρυθμος που εχανα τα λεφτα μου ηταν εντυπωσιακος. Ευτυχως πολυ γρηγορα καταλαβα τη μαλακια μου και τα πουλησα ολα με οποια χασουρα ειχα μεχρι εκεινη τη στιγμη.
    Ξερεις ποια ειναι η διαφορα μου με τον πολυ τον κοσμο? Οτι εγω δε σκεφτηκα "οι αλητες μου τα φαγανε". Σκεφτηκα "γαμω τους μαγκες οι τυποι που μου τα φαγανε, πρεπει να μαθω το παιχνιδακι και να τα φαω κι εγω απο αλλους". Καταλαβα λοιπον οτι εχει πολυ πτωση ακομα το ΧΑΑ και για περισσοτερα απο 15 χρονια παρακαλουσα να γκρεμιστει για να ξαναμπω. Και ολα αυτα τα χρονια καθομουνα και χαλβαδιαζα τη συνεδριαση καθε μερα, διαβαζα αρθρα, μελετουσα καθε ειδους αγορα (ολες το ιδιο πραγμα ειναι απλα αλλες ειναι πιο αργες και αλλες πιο γρηγορες). Δε θα σου πω ΑΝ εβγαλα και ΠΟΣΑ εβγαλα, γιατι δεν εχει σημασια. Απλα θα σου πω οτι αυτοι που κλαιγονται ειναι οι βλακες που σκεφτηκαν "οι αλητες μου τα φαγανε". Αυτοι που κλαιγονται ειναι οσοι ακους να κλαιγονται μια ζωη... "ημουν ατυχος"... "δε μου εκατσε καλα το ταδε"... "γιατι να παρει προαγωγη αυτος στη δουλεια και οχι εγω" κτλ κτλ κτλ. Οποιος εχει βγαλει απο το λεξιλογιο του τη λεξη ατυχια και βλεπει τα λαθη του, δεν ειναι απο αυτους που κλαιγονται. Ειναι απο αυτους που μαθαινουν απο τα λαθη τους και δεν τα επαναλαμβανουν. Το οτι ηταν λαθος να αγορασεις την ταδε μετοχη στα 1000€ το ξερουμε πλεον ολοι. Το αν παραμενει λαθος να την αγορασει σημερα που εχει 1€ ή αν θα πεσει κι αλλο, ας το κρινει ο καθενας μονος του αναλογα με το μυαλο που κουβαλαει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Ολοι έξυπνοι νόμιζουν ότι ειναι. Και στο χρηματιστήριο το ίδιο. Δεν είναι θέμα εξυπνάδας όμως. Εαν ήταν, ο Αινστάιν και λοιποί ακαδημαικοί θα είχαν περιουσίες στυλ Μπιλ Γκέιτς. Εν προκειμένω δεν θέλει εξυπνάδα απλά να είσαι κουμανταδόρος στις ισοτιμίες (χειραγώγιη).Ο λόγος που η κοινή λογική/ εξυπνάδα, δεν παίζει, είναι πολύ απλός. Αυτοί που χειραγωγούν πρέπει να κερδίσουν χρήμα. Φυσικά θαναι εις βάρος κάποιων άλλων. Ολοι, ΜΑ ΟΛΟΙ (απο τους μικροεπενδυτές) θεωρούν ότι ειναι έξυπνοι, και ίσως πραγματικά ναναι. Ομως πρέπει να χάσουν πολλοί μικροί, για να κερδίσουν οι πολύ λίγοι μεγάλοι. Αρα ο τρόπος ανόδου και καθόδου θα είναι τέτοιος ώστε να διευκολύνει κέρδος για τους λίγους μεγάλους. Απο αυτό βγαίνει το συμπέρασμα, ότι σε ενα χειραγωγίσιμο σύστημα, 'ενας μικρός είναι κατα κανόνα χαμένος. Κάτι σαν το καζίνο ένα πράγμα. Ναι, κάποιος μπορεί να κερδίσει, αλλά κατα κανόνα και μάλιστα με διαφορά, κερδίζει η μπανκα.
    Ετσι ειναι. Ολοι νομιζουν οτι ειναι εξυπνοι. Αλλα η ζωη επιβραβευει τους πραγματικα εξυπνους οποτε το τι νομιζει ο καθενας για τον εαυτο του και τι νομιζει για τους υπολοιπους εχει πραγματικα μικρη σημασια. Κι ο Αινσταιν ξυπνιο ανθρωπακι, δε λεω. Αλλα δεν ειναι ο μονος ξυπνιος που πατησε το ποδι του στη γη. Και δε νομιζω οτι ειχε στοχο τον πλουτισμο, αλλα την επιστημη. Καποιος αλλος ξυπνιος (εστω και λιγοτερο ξυπνιος απο τον Αινσταιν) μπορει να χρησιμοποιησει το μυαλο του για να πλουτισει και οχι για να σωσει τον κοσμο οπως ο Αινσταιν!
    Επισης να ξερεις οτι παιζουν τεραστιο ρολο και αλλα στοιχεια του χαρακτηρα...
    - Αν καποιος δεν παιρνει ρισκα στη ζωη του, οσο ξυπνιος και να ειναι, οσο και να πιστευει οτι θα ανεβει το ταδε νομισμα/μετοχη/αγαθο, δε θα επενδυσει.
    - Καποιος αλλος ξυπνιος, μπορει να ειναι τεμπελης και να παει χαμενο το μυαλο του.
    - Ή ενας αλλος ξυπνιος να εχει παθη και να ειναι παντα με αδειες τσεπες.
    Οποτε οσο σημαντικη και να ειναι η εξυπναδα στη ζωη, δεν ειναι απολυτα συνυφασμενη με την επιτυχια!

    Στις αγορες λοιπον, δεν προσπαθεις να αποδειξεις οτι εισαι ο εξυπνοτερος στον κοσμο. Σου ειναι αρκετο να εισαι εξυπνοτερος απο καποιους αλλους, να το σκεφτεις σωστοτερα το πραγμα και να αγορασεις οταν αυτοι πουλανε ή να πουλησεις οταν αυτοι αγοραζουν. Και φυσικα δε θα σου πιασουν ολα τα σεναρια που εχεις στο μυαλο σου. 6-7 στα 10 να σου πιασουν, εχεις βγαλει μεροκαματακι. Στο βλακα θα πιασουν 3-4 στα 10. Και σε αυτους που κανουν κουμαντο στις αγορες θα πιασουν 10 στα 10!!!

  7. #5497
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Αρα όπως λές και ο ίδιος, η εξυπνάδα είναι έννοια σχετική και έχει να κάνει με τον ας πούμε "προσανατολισμό" του καθενός. Δεν είναι ότι είναι βλάκες. Απλά δεν είναι σωστά "προσανατολισμένοι" ή εκπαοδευμένοι. Συμφωνώ ότι να κλαίγεσαι είναι μια μαλακία και μισή όπως και να ρίχνεις ευθύνες σε άλλους και όχι σε σένα. Δεν παύει όμως πολύς κόσμος να μην ξέρει, να παρασύρεται. Θα μου πείς, ας ήξερε. Ε, προσπαθώ να παίξω τον ρόλο αυτού, που τους δίνει αυτές τις πληροφορίες, ώστε να ξέρει.
    Γιατί μέχρις στιγμής το περισσότερο που βλέπεις στο Ιντερνετ είναι μια απίστευτη προπαγάνδα υπερ του Μπιτκοιν, και αν μη τι άλλο πιάσε αυτό το νήμα. Εαν δεν υπάρχει ένας ανον, να λέει μερικά πράγματα με το όνομά του, τότε ο άλλος που διαβάζει τα μηνύματα του ΜΝΠ και του George_Prix θα νομίζει ότι θα τα βάλει εκεί τα λεφτά, και θα γίνει εκατομυριούχος (όπως την πατησες εσύ με το χρηματιστήριο).
    Και το θέμα είναι ότι με το Χρηματιστήριο έγινε ένας μεγάλος ντόρος, μαθεύτηκε οπότε λίγο πολυ τώρα ξέρουν. Οποιος δεν ξέρει να παίζει, καλό ειναι να το αποφεύγει. Και το αποφεύγουν, πλέον (και για αυτό δεν γίνεται να έχει κέρδος, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΡΟΙΔΑ πως θα φάς χρήμα;;; ε;;; )
    Το ίδιο και με το μπιτκοιν.
    Αλλά δυστυχώς, για όσους περιμένουν να πλουτίσουν απο το μπιτκοιν, πρέπει να έχει θύματα, για να κερδίσουν κάποιοι άλλοι. Πρέπει να έχει κάποιους που απο την τρέλλα του εύκολου κέρδους, να αγοράζουν ψηλά, όσο ανεβαίνει η ισοτιμία. Πρέπει κάποιος να διατηρεί την φωτιά.
    Και για να γίνει αυτό, πρέπει να βρεθούν κορόιδα, να πεισθούν ότι εδώ υπάρχει ο εύκολος πλουτισμός.
    Που δεν υπάρχει, πλέον. Οσοι κερδίσαν κερδίσαν, τώρα μπορεί να κερδίζεις κάποιο καλούτσικο ποσό, αλλά όχι να γίνει και εκατομυριούχος. Αυτά ξεχασμένα.
    Αλλά προκειμένου να υπάρξουν θύματα, βλέπουμε μάρκετινγ. Βλέπουμε προώθηση, του τι τέλειο είναι το μπιτκοιν ή το οποιοδήποτε άλλο κρυπτονόμισμα.
    Δεν είναι έτσι.
    Αμα σας χαλάω την σούπα, λυπάμαι, αλλά κάποιος πρέπει να σας την χαλάσει.
    Και το μόνο βέβαιο είναι ότι το καλύτερο που θα μπορούσες να πετύχεις και αυτό με προσπάθεια αλλά και με τύχη, είναι να βγάλεις κάποια λεφτάκια, λιγότερα απο ένα σοβαρό εισόδημα εαν επενδυες τον ίδιο χρόνο στα να μάθεις κάποιες δεξιότητες και να βρείς μια δουλειά έξω.

  8. #5498
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Εγω φιλε δε θα μασησω τα λογια μου. Ουτε λανθασμενος προσανατολισμος ουτε κανενα αλλο χρυσωμα του χαπιου. Βλακες. Οσοι χωνουν τα χρηματα τους σε κατι που δεν ξερουν ειναι βλακες. Εκανα και ο ιδιος αυτη τη βλακεια στο παρελθον και δε βρηκα καλυτερη λεξη να περιγραψω την πραξη μου.

    Οσο για το μοντελο, σπουδασε, μαθε, γινε στελεχος και θα πλουτισεις, δεν ψηνομαι πολυ. Προς τα 'κει θα προσπαθησω να κατευθυνω τα παιδια μου φυσικα, αλλα σε αυτη τη φαση της ζωης μου τον βλεπω πολυ ευκολοτερο τον πλουτισμο απο αλλου!

  9. #5499
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aρα ενταξει, όλα τα ΑΛΦΑ males, με τίγκα την τετοστερόνη, που μαμάνε σου λέω, και όχι να κάθονται να χαλβαδιάζουνε τις γκόμενες, έχουν τα απαραίτητα προσόντα για να κερδίζουν στα κρυπτονομίσματα!
    Εσύ δεν πήρες ρίσκο για να φύγεις στα 50 σου στο εξωτικό Λουξεμβούργο; Ή πήγες συστημένος/βυσματωμένος;

    Αν έγινε το δεύτερο, πάω πάσο.

    Γενικώς anon καλό θα είναι να σέβεσαι τους άλλους και τις επιλογές τους, ΑΝ θες να σε σέβονται. Γιατί ξέρεις υπάρχουν και άτομα σαν τον Καζάκο που βλέπουν με μισό μάτι τους μετανάστες (προδότες κλπ.)

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμα για τους ακραίους (anon & chek2fire) αυτού του νήματος.

    Το adslgr είναι μια μικρή (και ξεπεσμένη θα έλεγα) γωνία του ελληνικού διαδικτύου, ένα τίποτα δηλαδή in the grand scheme of things (Reddit, Twitter, bitcointalk κλπ.). Ούτε θα προσηλυτίσετε άτομα εδώ μέσα, ούτε θα «σώσετε» κανέναν.

    Που να το καταλάβετε αυτό όμως πάνω στον φανατισμό σας...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το θέμα είναι ότι με το Χρηματιστήριο έγινε ένας μεγάλος ντόρος, μαθεύτηκε οπότε λίγο πολυ τώρα ξέρουν. Οποιος δεν ξέρει να παίζει, καλό ειναι να το αποφεύγει. Και το αποφεύγουν, πλέον (και για αυτό δεν γίνεται να έχει κέρδος, ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΡΟΙΔΑ πως θα φάς χρήμα;;; ε;;; )
    Άκου να δεις κάτι, εμένα ένας συγγενής μου στο ΧΑΑ έχασε 60.000.000 δρχ. Δουλευταράς άνθρωπος, δεν λέω. Ναι, μπορεί να χαλάστηκε τότε, αλλά δεν έπαθε κάτι (δεν πούλησε κανά σπίτι). Συνέχισε κανονικά την ζωή του έπειτα.

    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι σαν αυτές των μυρμηγκιών/μελισσών. Πάντα θα υπάρχουν οι εργάτες που θα σηκώνουν αγόγγυστα το βάρος της κυψέλης.

    20 χρόνια μετά ο γιός του (μετά από σχετική συζήτηση που είχαμε περί cryptos) μου πρότεινε να μου δώσει €1000 να τα τζογάρω όπως έλεγε... τον Γενάρη του 2018 αυτό.

    Δεν τα δέχτηκα όμως. Είμαι μαλάκας; Ίσως. Γιατί οποιοσδήποτε άλλος θα τα είχε πάρει, ειδικά με τόσο χαλαρούς όρους (τα κερδή μισά-μισά και αν τα χάσεις, τα έχασες, δεν θα πεθάνουμε κιόλας -> βγάζει αρκετά κάθε μήνα). Θα μπορούσα να τον ψήσω και για παραπάνω αν ήθελα, αλλά ούτε αυτό έκανα.

    Η συμβουλή που του έδωσα είναι να ρίξει (πολύ) διάβασμα, για να μην την πατήσει όπως ο πατέρας του, αλλά εμφανώς δεν ψηνόταν για κάτι τέτοιο.

    Είναι θέμα αρχών και φιλοσοφίας κάποια πράγματα, αλλά δεν θες να το καταλάβεις. Σου αρέσει όμως να κρίνεις άτομα που δεν γνωρίζεις καν...

    Ρίσκο με τα δικά μου λεφτά μόνο και τα κέρδη/χασούρα επίσης ολοδικά μου. Δεν γουστάρω να δίνω λογαριασμό σε κανέναν τρίτο, όποιος κι αν είναι αυτός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το μόνο βέβαιο είναι ότι το καλύτερο που θα μπορούσες να πετύχεις και αυτό με προσπάθεια αλλά και με τύχη, είναι να βγάλεις κάποια λεφτάκια, λιγότερα απο ένα σοβαρό εισόδημα εαν επενδυες τον ίδιο χρόνο στα να μάθεις κάποιες δεξιότητες και να βρείς μια δουλειά έξω.
    Δεν είναι τόσο απλό όσο λες. Πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εσένα και όσο είναι τα σύνορα ανοιχτά με την παγκοσμιοποίηση...

    Εκτός αν έχεις «πρακτορικό» βύσμα βέβαια. Δεν έχουν όλοι όμως!

  10. #5500
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    δεν ξέρω τι γράφετε αλλά εγώ είμαι hodler. Προτιμώ να τα έχω τα χρήματα μου σε Bitcoin παρά να τα δώσω σε τράπεζες. Ολα αυτά τα χρόνια δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό. Τις Ελληνικές τράπεζες πλέον τις χρησιμοποιώ σαν siphon και κυρίως η οικονομική μου δραστηριότητα γίνετε από τις ψηφιακές τράπεζες και όπως είπα πάντα με τα αποθεματικά αξίας μου να τα αποθηκεύω σε Bitcoin.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  11. #5501
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ δεν πήρες ρίσκο για να φύγεις στα 50 σου στο εξωτικό Λουξεμβούργο; Ή πήγες συστημένος/βυσματωμένος;
    Εγώ δεν είμαι alfa-male. Δεν παίρνω ρίσκα. Για αυτό μια ζωή ήμουν και είμαι υπάλληλος. Το ότι πήγα στο εξωτερικό, καθόλου βύσμα. Πέρασα απο διαγωνισμό, συνεντεύξεις, ήξερα απο πριν πόσα θα πάρω κλπ κλπ κλπ. Το μόνο ρίσκο ήταν κατά πόσο η υπόλοιπη οικογένεια θα αποδεχόταν την αλλαγή περιβάλλοντος. Αρα δεν υπήρχε "ρίσκο", πέραν βέβαια το νφόβο του αγνώστου σε μια νέα σταδιοδρομία κάπου αλλού.

    Αν έγινε το δεύτερο, πάω πάσο.
    Γενικώς anon καλό θα είναι να σέβεσαι τους άλλους και τις επιλογές τους, ΑΝ θες να σε σέβονται. Γιατί ξέρεις υπάρχουν και άτομα σαν τον Καζάκο που βλέπουν με μισό μάτι τους μετανάστες (προδότες κλπ.)
    Νομίζω σέβομαι και με το παραπάνω τις επιλογές των άλλων. Το έχω δείξει και με τα γραπτά μου άλλωστε, το τι γίνεται στην Ελλαδα μπορεί να το ψέγω, αλλά είναι απόφαση του ελληνικού λαού. Αλλο το να σέβεσαι την απόφαση σαν απόφαση, και άλλο να ψέγεις τους λόγους που οδηγούν σε αυτή την απόφαση. Τώρα εαν σε έχω θίξει, συγνώμη, αλλά η σύγκριση με αλφα male που είναι και γαμάω και παίρνει αποφάσεις, οκ σηκώνει λίγο σαρκασμό. χαχαχα
    Κάποιος Alfa male κανονικά δεν θα τον νοιάζει... Δεν νομίζω πχ τον Μαρινάκη να τον νοιάζει που κάποιοι τον λένε ναρκέμπορο, Εσκομπάρ, και άλλα τέτοια κοσμητικά,

    Και κάτι ακόμα για τους ακραίους (anon & chek2fire) αυτού του νήματος.
    το ακούσαμε και αυτό.

    Το adslgr είναι μια μικρή (και ξεπεσμένη θα έλεγα) γωνία του ελληνικού διαδικτύου, ένα τίποτα δηλαδή in the grand scheme of things (Reddit, Twitter, bitcointalk κλπ.). Ούτε θα προσηλυτίσετε άτομα εδώ μέσα, ούτε θα «σώσετε» κανέναν.
    Που να το καταλάβετε αυτό όμως πάνω στον φανατισμό σας...
    Μάλλον καποιανού ο κάλλος πατήθηκε....

    Άκου να δεις κάτι, εμένα ένας συγγενής μου στο ΧΑΑ έχασε 60.000.000 δρχ. Δουλευταράς άνθρωπος, δεν λέω. Ναι, μπορεί να χαλάστηκε τότε, αλλά δεν έπαθε κάτι (δεν πούλησε κανά σπίτι). Συνέχισε κανονικά την ζωή του έπειτα.

    Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι οι ανθρώπινες κοινωνίες είναι σαν αυτές των μυρμηγκιών/μελισσών. Πάντα θα υπάρχουν οι εργάτες που θα σηκώνουν αγόγγυστα το βάρος της κυψέλης.

    20 χρόνια μετά ο γιός του (μετά από σχετική συζήτηση που είχαμε περί cryptos) μου πρότεινε να μου δώσει €1000 να τα τζογάρω όπως έλεγε... τον Γενάρη του 2018 αυτό.

    Δεν τα δέχτηκα όμως. Είμαι μαλάκας; Ίσως. Γιατί οποιοσδήποτε άλλος θα τα είχε πάρει, ειδικά με τόσο χαλαρούς όρους (τα κερδή μισά-μισά και αν τα χάσεις, τα έχασες, δεν θα πεθάνουμε κιόλας -> βγάζει αρκετά κάθε μήνα). Θα μπορούσα να τον ψήσω και για παραπάνω αν ήθελα, αλλά ούτε αυτό έκανα.

    Η συμβουλή που του έδωσα είναι να ρίξει (πολύ) διάβασμα, για να μην την πατήσει όπως ο πατέρας του, αλλά εμφανώς δεν ψηνόταν για κάτι τέτοιο.

    Είναι θέμα αρχών και φιλοσοφίας κάποια πράγματα, αλλά δεν θες να το καταλάβεις. Σου αρέσει όμως να κρίνεις άτομα που δεν γνωρίζεις καν...

    Ρίσκο με τα δικά μου λεφτά μόνο και τα κέρδη/χασούρα επίσης ολοδικά μου. Δεν γουστάρω να δίνω λογαριασμό σε κανέναν τρίτο, όποιος κι αν είναι αυτός.


    Δεν είναι τόσο απλό όσο λες. Πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εσένα και όσο είναι τα σύνορα ανοιχτά με την παγκοσμιοποίηση...

    Εκτός αν έχεις «πρακτορικό» βύσμα βέβαια. Δεν έχουν όλοι όμως!
    Του ότι του είπες να κάτσει και να το μελετήσει το πράγμα, σημαίνει ότι κάνεις ότι κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ.
    Στο μονοπώλιο και την μονομέρια της πληροφόρησης για το μπιτκόιν απο τύπους που θελουν να δημιουργήσουν μια "αυρα" πίσω απο αυτό, καλό ειναι να υπάρχει και αντίλογος. Ενα το κρατούμενο.
    Το δεύτερο είναι ότι για εμένα προσωπικά υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι ηθικής, που με κάνουν να είμαι αντίθετος με το μπιτκοιν. Θα μου πείς είσαι τέλειος; Αναμαρτητος; Οχι, αλλά προσπαθώ σε μια κοινωνία όπως την περιγράφεις να προσφέρω αυτό που μπορώ χωρίς να εκμεταλλευτώ άλλους ηθελημένα ή αθέλητα, και μάλιστα τόσο βάναυσα (κατα την γνώμη μου) όπως είναι κάποια τέτοια επενδυτικά σχήματα, για να μην πώ ότι ανήκουν στην κατηγορία της απτεωνιάς. Δεν είναι τυχαίο που το μπιτκόιν και άλλα κρυπτονομίσματα χαρακτηρίζονται ως Πονζι σχήματα, βέβαια απο την άλλη θα μου πείς ότι ακόμη και τα ακίνητα και η τρελλή κούρσα ανόδου τιμών τους, είναι και αυτή πιθανότατα μια φούσκα ή Πονζι, και κατα μεγάλο ποσοστό θα έχεις δίκιο.

    Για μένα υπάρχουν δυο ειδών "επενδυτές" στο μπιτκόιν. ΟΙ άσχετοι, που είναι συνήθως θύματα, δεν ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι όπως λές, παρασύρονται απο την θριαμβολογία και το ιντερνετ και τα σόσιαλ μήντια και τα κλασσικά ΜΜΕ ακόμη ακόμη. Και υπάρχουν και οι γνώστες, που αν πράγματι είναι γνώστες και βγάζουν λεφτά απο αυτή την μπίζνα, είναι επειδή εκμεταλλεύονται τα άλλα κορόιδα που είπαμε πιο πάνω, τους άλλους, που δεν είναι ALFA males. Δεν είναι κυνηγοί, να ξέρουν να περιμένουν πότε να κτυπήσουν. Και φυσικά, εφόσον γνωρίζουν ότι βγάζουν χρήμα εις βάρος άλλων, αυτό έχει και ένα άλλο όνομα. Μπορεί στην δική σου "ηθική" αυτό ναναι ΟΚ, στην δική μου όχι. Και αυτό είναι που μας ξεχωρίζει και μας διακρίνει, και είναι και το χαρακτηριστικό της πλειονότητας των πλουσίων, και με επιστημονική έρευνα που το δείχνει αυτό. Οτι δεν υπάρχει αυτό που λέμε ηθική σε αυτούς που ειναι πολύ πλούσιοι και βγάζουν λεφτά απο την εκμετάλλευση άλλων, ή έστω, ότι οι ηθικοί φραγμοί, είναι εξαιρετικά χαλαροί.... (*)

    Καλό είναι να χαλάει κάποιος αυτή την μονομέρεια και να υπάρχει και ο αντίλογος. Δεν σου αρέσει; Σου χαλάει την σούπα; Σου χαλάει το μάρκετινγκ για να βρεθούν και άλλα θύματα; Τότε σημαίνει ότι κάτι κάνω καλά. Εαν έχεις πρόβλημα με αυτά που λέω αντίθετα με το μπιτκοιν, που τα θέτω ως επιχειρήματα, περιμένω να απαντήσεις με επιχειρήματα. Ενα πράγμα που τουλάχιστον παραδέχομαι στον chekfire και στον MNP ακόμη είναι ότι προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν. Κατά την γνώμη μου τα επιχειρήματά τους δεν στέκουν, αλλά αυτό θα το κρίνει ο καθένας που διαβάζει εδώ. Δηλαδή υπάρχει λόγος υπάρχει και αντίλογος, και αφήνεται στον αναγνώστη να κρίνει με όσα διαβάζει. Και σε γενικά πλαισια θεωρώ ότι είμαστε παρόλο που έχουμε αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις σε κόσμια πλαίσια. Αυτοί κάνουν την δουλειά τους και εγώ την δική μου. Τωρα να χαλιέσαι έτσι, δεν ξέρω, πρέπει να το κοιτάξεις μάλλον.

    (*) https://www.psychologytoday.com/us/b...ferently-moral
    https://www.pnas.org/content/109/11/4086
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 04-02-20 στις 21:02.

  12. #5502
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    το bsv έσπασε στα τρία Ποιο shitcin πεθαίνεις

    https://twitter.com/alistairmilne/st...63617565532167
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  13. #5503
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.382
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    @anon πολλα απο τα πραγματα που λες ειναι σωστα. Αλλα στην ουσια δε βοηθας κανεναν. Γιατι αν καποιος σε πιστεψει (μεινει μακρια απο το Bitcoin) και μετα ανεβει 10-20 φορες πανω, θα βλαστημαει την ωρα και τη στιγμη που σε ακουσε. Γενικες συμβουλες οπως "μην ασχολειστε με κατι που δεν ξερετε" ή "με το BTC μπορει να βγαλεις πολλα αλλα μπορει να χασεις και πολλα" ειναι αρκετες. Το "μεινετε μακρια" που λες εσυ, ειναι αλλο τοσο αστειο με το "αγοραστε BTC και θα πλουτισετε" που λενε καποιοι αλλοι.

    @chek2fire δε θα σου πω αγορασε ουτε πουλα. Το μονο που θα σου πω ειναι το εξης:
    Αν εχεις αποφασισει να εισαι HODLer για παντα, θα φτασει μια στιγμη που θα το μετανιωσεις οικτρα. Δεν ξερω αν το BTC θα πιασει την κορυφη του σε 3 ή σε 13 χρονια, αλλα αν δεν πουλησεις καπου εκει κοντα, θα σε φαει μια ζωη το σαρακι "αν πουλουσα τοτε, θα ημουν πλουσιος". Οποτε καλυτερα βαλε ενα στοχο και μολις τον πιασεις κατεβα απο τη Ferrari (BTC) που τρεχει σαν τρελη αλλα καποτε θα τρακαρει στα σιγουρα και γυρνα το σε FIATακι (money) που θ' αφησεις και στα παιδια σου!

  14. #5504
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    @anon πολλα απο τα πραγματα που λες ειναι σωστα. Αλλα στην ουσια δε βοηθας κανεναν. Γιατι αν καποιος σε πιστεψει (μεινει μακρια απο το Bitcoin) και μετα ανεβει 10-20 φορες πανω, θα βλαστημαει την ωρα και τη στιγμη που σε ακουσε. Γενικες συμβουλες οπως "μην ασχολειστε με κατι που δεν ξερετε" ή "με το BTC μπορει να βγαλεις πολλα αλλα μπορει να χασεις και πολλα" ειναι αρκετες. Το "μεινετε μακρια" που λες εσυ, ειναι αλλο τοσο αστειο με το "αγοραστε BTC και θα πλουτισετε" που λενε καποιοι αλλοι.
    Ακριβώς αυτό. Μην ακούτε ποτέ τα άκρα σε κανένα θέμα (fanboys & haters).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George_Prix Εμφάνιση μηνυμάτων
    @chek2fire δε θα σου πω αγορασε ουτε πουλα. Το μονο που θα σου πω ειναι το εξης:
    Αν εχεις αποφασισει να εισαι HODLer για παντα, θα φτασει μια στιγμη που θα το μετανιωσεις οικτρα. Δεν ξερω αν το BTC θα πιασει την κορυφη του σε 3 ή σε 13 χρονια, αλλα αν δεν πουλησεις καπου εκει κοντα, θα σε φαει μια ζωη το σαρακι "αν πουλουσα τοτε, θα ημουν πλουσιος". Οποτε καλυτερα βαλε ενα στοχο και μολις τον πιασεις κατεβα απο τη Ferrari (BTC) που τρεχει σαν τρελη αλλα καποτε θα τρακαρει στα σιγουρα και γυρνα το σε FIATακι (money) που θ' αφησεις και στα παιδια σου!
    Ισχύει κι αυτό.

    Έστω ότι κάποτε το BTC φτάσει 100 μύρια $. Αντιλαμβανόμαστε τι σημαίνει πρακτικά αυτό;

    Πρακτικά λοιπόν σημαίνει ότι το fiat θα έχει ξεφτιλιστεί τόσο πολύ σε αξία, που δεν θα το θέλει κανείς... και τότε θα δείτε και τις μεγάλες κεντρικές τράπεζες να εκδίδουν τα δικά τους cryptos και να γίνεται ανταλλαγή των fiat πετσετόχαρτων με το νέο FED/ECB-approved κρυπτο-νόμισμα που θα πλασάρουν τότε. Το πολύ σε μια 20ετία θα συμβεί αυτό. Ήδη γίνονται διεργασίες στο παρασκήνιο...

    Ό,τι έγινε με το internet θα γίνει κι εδώ. Θα προσπαθήσουν να το δαμάσουν με δικά τους μέσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είμαι alfa-male. Δεν παίρνω ρίσκα. Για αυτό μια ζωή ήμουν και είμαι υπάλληλος. Το ότι πήγα στο εξωτερικό, καθόλου βύσμα. Πέρασα απο διαγωνισμό, συνεντεύξεις, ήξερα απο πριν πόσα θα πάρω κλπ κλπ κλπ. Το μόνο ρίσκο ήταν κατά πόσο η υπόλοιπη οικογένεια θα αποδεχόταν την αλλαγή περιβάλλοντος. Αρα δεν υπήρχε "ρίσκο", πέραν βέβαια το νφόβο του αγνώστου σε μια νέα σταδιοδρομία κάπου αλλού.
    Μεταξύ μας, δεν φεύγεις με την φαμίλια στα 50+ μετανάστης. Δεν είναι τυχαίο ότι κυρίως νέοι φεύγουν. Εξακολουθώ λοιπόν να θεωρώ ότι πήρες σημαντικό ρίσκο (δεν είσαι ο μόνος 50άρης πτυχιούχος) και μπράβο σου για αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του ότι του είπες να κάτσει και να το μελετήσει το πράγμα, σημαίνει ότι κάνεις ότι κάνω ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ.
    Όχι ακριβώς. Εγώ ούτε Bitcoin/crypto fanboy είμαι, ούτε hater. Τοποθετούμαι στην μέση (δεν έχω confirmation bias να ποστάρω ΜΟΝΟ θετικά ή ΜΟΝΟ αρνητικά νέα όπως κάνετε κάποιοι, τα διαβάζω όλα) και προσπαθώ να έχω κριτική σκέψη, μακριά από κοπάδια και cults.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο είναι ότι για εμένα προσωπικά υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι ηθικής, που με κάνουν να είμαι αντίθετος με το μπιτκοιν. Θα μου πείς είσαι τέλειος; Αναμαρτητος; Οχι, αλλά προσπαθώ σε μια κοινωνία όπως την περιγράφεις να προσφέρω αυτό που μπορώ χωρίς να εκμεταλλευτώ άλλους ηθελημένα ή αθέλητα, και μάλιστα τόσο βάναυσα (κατα την γνώμη μου) όπως είναι κάποια τέτοια επενδυτικά σχήματα, για να μην πώ ότι ανήκουν στην κατηγορία της απτεωνιάς. Δεν είναι τυχαίο που το μπιτκόιν και άλλα κρυπτονομίσματα χαρακτηρίζονται ως Πονζι σχήματα, βέβαια απο την άλλη θα μου πείς ότι ακόμη και τα ακίνητα και η τρελλή κούρσα ανόδου τιμών τους, είναι και αυτή πιθανότατα μια φούσκα ή Πονζι, και κατα μεγάλο ποσοστό θα έχεις δίκιο.

    Για μένα υπάρχουν δυο ειδών "επενδυτές" στο μπιτκόιν. ΟΙ άσχετοι, που είναι συνήθως θύματα, δεν ξέρουν να παίζουν το παιχνίδι όπως λές, παρασύρονται απο την θριαμβολογία και το ιντερνετ και τα σόσιαλ μήντια και τα κλασσικά ΜΜΕ ακόμη ακόμη. Και υπάρχουν και οι γνώστες, που αν πράγματι είναι γνώστες και βγάζουν λεφτά απο αυτή την μπίζνα, είναι επειδή εκμεταλλεύονται τα άλλα κορόιδα που είπαμε πιο πάνω, τους άλλους, που δεν είναι ALFA males. Δεν είναι κυνηγοί, να ξέρουν να περιμένουν πότε να κτυπήσουν. Και φυσικά, εφόσον γνωρίζουν ότι βγάζουν χρήμα εις βάρος άλλων, αυτό έχει και ένα άλλο όνομα. Μπορεί στην δική σου "ηθική" αυτό ναναι ΟΚ, στην δική μου όχι. Και αυτό είναι που μας ξεχωρίζει και μας διακρίνει, και είναι και το χαρακτηριστικό της πλειονότητας των πλουσίων, και με επιστημονική έρευνα που το δείχνει αυτό. Οτι δεν υπάρχει αυτό που λέμε ηθική σε αυτούς που ειναι πολύ πλούσιοι και βγάζουν λεφτά απο την εκμετάλλευση άλλων, ή έστω, ότι οι ηθικοί φραγμοί, είναι εξαιρετικά χαλαροί.... (*)
    Είσαι ένας λευκός (white privilege, you know) μεσήλικας που βολεύτηκε στην πιο πλούσια χώρα της ΕΕ. Μια χώρα που είναι γνωστό πλυντήριο. Δεν πήγες στην Αφρική. Και είναι γνωστό ποιές χώρες εκμεταλλεύονται τον τρίτο κόσμο με αποικιοκρατία και ξεζούμισμα των πόρων τους, για να μπορεί να έχει το Λουξεμβούργο τόσο υψηλό per capita income, χωρίς να παράγει κάτι επί της ουσίας (πέρα από κοπανιστό χρηματιστηριακό αέρα).

    Όπως κατάλαβες, το μόνο εύκολο είναι να το παίξω κι εγώ SJW holier-than-thou. Καλά έκανες στον διεφθαρμένο σκατόκοσμο που ζούμε, απλά μην κουνάς το δάχτυλο της ηθικής σε άλλους. Αυτό είναι το μόνο που με ενοχλεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να χαλάει κάποιος αυτή την μονομέρεια και να υπάρχει και ο αντίλογος. Δεν σου αρέσει; Σου χαλάει την σούπα; Σου χαλάει το μάρκετινγκ για να βρεθούν και άλλα θύματα; Τότε σημαίνει ότι κάτι κάνω καλά. Εαν έχεις πρόβλημα με αυτά που λέω αντίθετα με το μπιτκοιν, που τα θέτω ως επιχειρήματα, περιμένω να απαντήσεις με επιχειρήματα. Ενα πράγμα που τουλάχιστον παραδέχομαι στον George_Prix και στον MNP ακόμη είναι ότι προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν. Κατά την γνώμη μου τα επιχειρήματά τους δεν στέκουν, αλλά αυτό θα το κρίνει ο καθένας που διαβάζει εδώ. Δηλαδή υπάρχει λόγος υπάρχει και αντίλογος, και αφήνεται στον αναγνώστη να κρίνει με όσα διαβάζει. Και σε γενικά πλαισια θεωρώ ότι είμαστε παρόλο που έχουμε αντιδιαμετρικά αντίθετες απόψεις σε κόσμια πλαίσια. Αυτοί κάνουν την δουλειά τους και εγώ την δική μου. Τωρα να χαλιέσαι έτσι, δεν ξέρω, πρέπει να το κοιτάξεις μάλλον.
    Μάλλον με έχεις μπερδέψει με τους μαξιμαλιστές στυλ chek2fire. Wrong target.

    Εγώ ούτε επενδυτικές συμβουλές δίνω αν έχεις προσέξει, ούτε λέω που να επενδύσει ο κόσμος τα λεφτά του. Διάβασμα και πάλι διάβασμα. Είναι το μόνο που προτείνω σε οποιοδήποτε θέμα διαπραγματεύομαι, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι ούτε αυτό είναι για όλους. Μια χαρά επιχειρήματα έχω λοιπόν, άλλο αν δεν σου αρέσουν.

    Ο κόσμος θέλει να τον πιάνουν από το χεράκι και να τον οδηγούν. Και όσο υπάρχουν πρόβατα, πάντα θα υπάρχουν λύκοι. Στο χέρι σου είναι να μην είσαι πρόβατο. Τον τρόπο τον ανέφερα πολλάκις.

    Πλούσιος είσαι κι εσύ σε σχέση με τον μέσο Αφρικανό/Ασιάτη που απομυζείς, ζάμπλουτος για την ακρίβεια. Οπότε αλλού αυτά, δεν τσιμπάω.

    - - - Updated - - -

    Επίσης, αφού σου αρέσει το ψυχολογικό κομμάτι, θα πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς γιατί οι άνδρες όλων των ηλικιών και φυλών επιδίδονται σε ένα άτυπο arms race όπου προσπαθούν να ανεβάσουν το status τους έναντι των υπολοίπων και να αποκτήσουν ισχύ (το χρήμα είναι ένας τρόπος, ο πιο δημοφιλής ίσως στο καπιταλιστικό σύστημα, αλλά όχι ο μοναδικός).

    Μήπως λέω μήπως για να αυξήσουν τις πιθανότητες αναπαραγωγής τους;

    Αν λοιπόν οι άνδρες είναι ανήθικοι όπως λες, γιατί να μην είναι ανήθικες οι γυναίκες που κυνηγούν το hypergamy, κάτι που τροφοδοτεί & ενθαρρύνει το arms race των ανδρών σε βάθος χιλιετιών;

    Κάτσε και σκέψου τα αυτά, μπας και καταλάβεις τι είναι αυτό που συντηρεί το καπιταλιστικό σύστημα τα τελευταία 10.000 χρόνια (σε διάφορες μορφές/παραλλαγές, αλλά η βασική ουσία δεν αλλάζει).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 04-02-20 στις 17:02.

  15. #5505
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    το bsv έσπασε στα τρία Ποιο shitcin πεθαίνεις

    https://twitter.com/alistairmilne/st...63617565532167
    Τι ναι αυτα ρε αχαχαχαχχα

    Vision of Satoshi λεμε

Σελ. 367 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377387 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας