Σελ. 528 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 508518523526527528529530533538548 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.906-7.920 από 8330
  1. #7906
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Δεν ξέρω για τους άλλους. Εγώ είμαι εδώ όποτε θέλεις κάνεις την ερώτηση και σου απαντάω. Θα βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ κάποιον που θέλει να μάθει και δεν καταλαβαίνει.

    Φυσικά και θα σου δώσω λινκς.

  2. #7907
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για τους άλλους. Εγώ είμαι εδώ όποτε θέλεις κάνεις την ερώτηση και σου απαντάω. Θα βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ κάποιον που θέλει να μάθει και δεν καταλαβαίνει.

    Φυσικά και θα σου δώσω λινκς.
    Ευχαριστω, θα κοιταξω τα λινκς. Λεω να διαβασω αυτο: https://www.amazon.com/Ethereum-Dumm...19474124&psc=1

    Γενικα η σειρα for dummies, εχω διαβασει αρκετα απο δαυτα ειναι ποιοτικα, ελπιζω να ισχυει και για αυτο. Απο τις κριτικες καλο φαινεται μαλλον.

    - - - Updated - - -

    Μια ερωτηση προχειρα. Τελικα τα κρυπτονομισματα ειναι ανωνυμα ή επωνυμα? Πως γινεται εαν ειναι επωνυμα τα wallets να πληρωνουμε τους cybercriminals με κρυπτονομισματα οταν μας κρυπτογραφουν τα δεδομενα με ransomware και να μην τους εντοπιζουν?
    Ή ειναι επωνυμα τα πορτοφολια και οτι γινεται μεσα σε αυτα οπως συναλλαγες ειναι στο σκοταδι?

  3. #7908
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Πρόχειρη η ερώτηση, αλλά η απάντηση θέλει δουλειά. Περιληπτικά δεν είναι εντελώς ανώνυμα, μπορείς να βρεθείς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο αν δεν προσέξεις. Το Monero όμως που σε προστατεύει σε επίπεδο πρωτοκόλλου είναι εντελώς ανώνυμο.

  4. #7909
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσες φορες διαβαζω για blockchain, bitcoin κλπ υπαρχουν μερικα πραγματα που μισοκαταλαβαινω ή νομιζω οτι καταλαβαινω και μερικες εκατονταδες αποριες που δεν μπορω να διατυπωσω καλα-καλα.
    Υπαρχουν οι τεχνολογικες πτυχες του θεματος, οι οικονομολογικες και οι χρηστικες σαν μεσος χρηστης πχ πως κανουμε ενα πορτοφολι και πως αγοραζουμε κρυπτονομισματα.
    Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε καποια βιβλια να διαβασω για τις τεχνολογικες πτυχες του θεματος(blockchain), απλα να ξυσω την επιφανεια ωστε να μου δημιουργηθουν αποριες για το πιο βαθος, δλδ να μπορεσω σε γενικες γραμμες να καταλαβω πριν προχωρησω σε βαθος και εαν. Υπαρχουν βιβλια παμπολλα, υπαρχουν οι κριτικες αναγνωστων και υπαρχει και το google , αλλα ρωτω και εδω.
    Σε ενδιαφέρει η τεχνολογική πτυχή ή η ιστορία ή τα πολιτικόοικονομικα; Ο yonko σου έδωσε για τα τεχνικά αλλά αναρωτιέμαι αν από το κείμενο σου ψάχνεις κάτι άλλο.

  5. #7910
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Από σήμερα το Bitcoin είναι επίσημο νόμισμα χώρας. Είτε λειτουργεί σε κοινωνία είτε όχι, δεν είναι ένα παιχνίδι των προγραμματιστών ούτε απλά ένα νόμισμα που ξεπλένουν τα χρήματά τους κάποιοι ούτε υϊοθετημένο νόμισμα από λίγες εταιρίες.

    Πλέον είναι κάτι σοβαρό σοβαρότερο.





    https://twitter.com/DocumentingBTC/s...45767124467712

    Αν γίνει και εδώ αυτό θα φάω με μεγάλη μου ευχαρίστηση ένα μακ τσίκεν lightningly.

  6. #7911
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα το Bitcoin είναι επίσημο νόμισμα χώρας. Είτε λειτουργεί σε κοινωνία είτε όχι, δεν είναι ένα παιχνίδι των προγραμματιστών ούτε απλά ένα νόμισμα που ξεπλένουν τα χρήματά τους κάποιοι ούτε υϊοθετημένο νόμισμα από λίγες εταιρίες.

    Πλέον είναι κάτι σοβαρό σοβαρότερο.





    https://twitter.com/DocumentingBTC/s...45767124467712

    Αν γίνει και εδώ αυτό θα φάω με μεγάλη μου ευχαρίστηση ένα μακ τσίκεν lightningly.
    παράτολμο πείραμα και να δούμε πως θα δουλέψει. Για άλλη φορά πιστεύω το bitcoin θα καλύψει το κενό που υπάρχει σε αυτή την χώρα και που είναι το υπέρογκο κόστος των εμβασμάτων. Στο εμπόριο είναι αμφίβολο αν υιοθετηθεί από τον κόσμο αλλά θα το δούμε στην πράξη.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  7. #7912
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Εγώ πάλι έχω τις αμφιβολίες μου πως θα δουλέψει σε οποιαδήποτε κοινωνία με τα πολιτεύματα που γνωρίζουμε.

  8. #7913
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενδιαφέρει η τεχνολογική πτυχή ή η ιστορία ή τα πολιτικόοικονομικα; Ο yonko σου έδωσε για τα τεχνικά αλλά αναρωτιέμαι αν από το κείμενο σου ψάχνεις κάτι άλλο.
    Για το τεχνικο κομματι του θεματος, απανταω στο κειμενο μου.
    Υπαρχουν οι τεχνολογικες πτυχες του θεματος, οι οικονομολογικες και οι χρηστικες σαν μεσος χρηστης πχ πως κανουμε ενα πορτοφολι και πως αγοραζουμε κρυπτονομισματα.
    Θα μπορουσατε να μου υποδειξετε καποια βιβλια να διαβασω για τις τεχνολογικες πτυχες του θεματος(blockchain), απλα να ξυσω την επιφανεια ωστε να μου δημιουργηθουν αποριες για το πιο βαθος, δλδ να μπορεσω σε γενικες γραμμες
    Με ενδιαφερει περιγραφη της λειτουργιας και των μερων του οπως smart contracts για αρχη και αργοτερα ισως πιο βαθια θεματα οπως προγραμματισμος. Μπορει να τα παρατησω νωρις και να μην μπω στα πιο βαθια θεματα, αναλογα τη διαθεση.
    Νομιζω το βιβλιο που βρηκα θα με βοηθησει,δεν εχω αρχισει να το διαβαζω ακομα.

  9. #7914
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τεχνικο κομματι του θεματος, απανταω στο κειμενο μου.


    Με ενδιαφερει περιγραφη της λειτουργιας και των μερων του οπως smart contracts για αρχη και αργοτερα ισως πιο βαθια θεματα οπως προγραμματισμος. Μπορει να τα παρατησω νωρις και να μην μπω στα πιο βαθια θεματα, αναλογα τη διαθεση.
    Νομιζω το βιβλιο που βρηκα θα με βοηθησει,δεν εχω αρχισει να το διαβαζω ακομα.
    Είχες μια σχετικά πλατιά εισαγωγή και δεν ήμουν σίγουρος.

  10. #7915
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest

  11. #7916
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To paypal θα μας δωσει τη δυνατοτητα να αγοραζουμε bitcoin, εντος paypal;
    Εννοω περαν της Αγγλιας και Αμερικης,
    αν εχουμε καμια πληροφορια/διαρροη/ενδειξη.

  12. #7917
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    το κάνει η revolut αλλά δε θες να ξέρεις τα fees...
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  13. #7918
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αυτή η ιστορία που αγοράζεις/πουλάς κρύπτο μέσω paypal και revolut είναι μια κουταμάρα, αφού δεν μπορείς ούτε να βάλεις ούτε να βγάλεις προς/από δικό σου wallet. Ουσιαστικά ποντάρεις απλά στην ισοτιμία και τίποτα περισσότερο.

  14. #7919
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η ιστορία που αγοράζεις/πουλάς κρύπτο μέσω paypal και revolut είναι μια κουταμάρα, αφού δεν μπορείς ούτε να βάλεις ούτε να βγάλεις προς/από δικό σου wallet. Ουσιαστικά ποντάρεις απλά στην ισοτιμία και τίποτα περισσότερο.
    Κερδοσκοπία και αυτή είναι η καρδιά όλων των big bucks. Δεν το έχω ψάξει με νούμερα αλλά μόνο όταν η κερδοσκοπία έγινε παράγοντας τα κρυπτο απέκτησαν γενική εμβέλεια. Δεν ξέρω τώρα αν τα big bucks κάνουν την κερδοσκοπία ή το ανάποδο. Λεφτά παντως μπήκαν για κερδοσκοπικούς λόγους.

  15. #7920
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κερδοσκοπία και αυτή είναι η καρδιά όλων των big bucks. Δεν το έχω ψάξει με νούμερα αλλά μόνο όταν η κερδοσκοπία έγινε παράγοντας τα κρυπτο απέκτησαν γενική εμβέλεια. Δεν ξέρω τώρα αν τα big bucks κάνουν την κερδοσκοπία ή το ανάποδο. Λεφτά παντως μπήκαν για κερδοσκοπικούς λόγους.
    Αυτό ακριβώς. Και είναι κάπως οξύμωρο πως όσοι, πόσοι είναι αυτοί άραγε πραγματικά, το βλέπουν ιδεολογικά και θέλουν την εξάπλωση του για τους λόγους αυτούς, αντιτίθενται στους κερδοσκόπους παρά το γεγονός πως είναι ο βασικός λόγος που έχει τέτοια απήχηση.

Σελ. 528 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 508518523526527528529530533538548 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας