Σελ. 452 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 432442447450451452453454457462472 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.766-6.780 από 8330
  1. #6766
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μερικά χάπατα περί CO2 έχουμε φάει τη ζωή μας, την καριέρα μας και έχουμε θυσιάσει άπειρο προσωπικό χρόνο στην έρευνα που καθοδηγεί το policy σε COP21 και σύντομα σε COP26.

    Και ο anon έχει ένα πολύ σοβαρό point όταν μιλάει για carbon intensity στην ουσία. Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει address.

    Μην ακούω γενικολογίες και χαρακτηρισμούς. Ας μείνουμε σε αυτά που γνωρίζουμε καλά, αλλιώς η συζήτηση θα γίνει καφενείο των φιλάθλων ενώ η εποχή Τραμπ τελείωσε.

  2. #6767
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά χάπατα περί CO2 έχουμε φάει τη ζωή μας, την καριέρα μας και έχουμε θυσιάσει άπειρο προσωπικό χρόνο στην έρευνα που καθοδηγεί το policy σε COP21 και σύντομα σε COP26.

    Και ο anon έχει ένα πολύ σοβαρό point όταν μιλάει για carbon intensity στην ουσία.

    Μην ακούω γενικολογίες και χαρακτηρισμούς.
    Κοίτα, αν η δουλειά σου τροφοδοτείται από το alarmism κίνημα, τότε δεν μπορώ να πω κάτι. Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή.

    Θα ήθελα μια άποψη περί αυτού: https://e360.yale.edu/digest/plantin...cientists-find

    Και αυτά:

    https://tallbloke.wordpress.com/2016...y-researchers/
    https://wattsupwiththat.com/2016/03/...ctal-patterns/

    Και κλιματική αλλαγή υπάρχει (περιοδικά/κυκλικά σε βάθος χρόνου, άλλο αν εμείς ζούμε μόνο 75-80 χρόνια) και λύσεις υπάρχουν (περισσότερα δέντρα).

    Εμείς οι άνθρωποι τι κάνουμε όμως; Καίμε τα δάση (βλ. Αμαζόνιος -> ο πνεύμονας της γης) για να φτιάξουμε νέες φυτείες (κάπως πρέπει να θρέψεις τον πληθυσμό) και μετά απορούμε γιατί το CO2 δεν απορροφάται επαρκώς... άρα ο άνθρωπος όντως φταίει, αλλά όχι με τον τρόπο που νομίζουν πολλοί.

    Θα ήθελα κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα στα παραπάνω.

  3. #6768
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, αν η δουλειά σου τροφοδοτείται από το alarmism κίνημα, τότε δεν μπορώ να πω κάτι. Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή.
    Καλά τι κουβέντα είναι αυτή, λίγη ντροπή εκ μέρους σου θα έπρεπε να υπάρχει. Καλως ήρθες στην ignore list μου.

  4. #6769
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τι κουβέντα είναι αυτή, λίγη ντροπή.
    Κάποιο αντεπιχείρημα σε αυτά που ρώτησα θα έχω ή τσάμπα τα links;

  5. #6770
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το θέμα είναι τεχνολογικό, τα προβλήματα του σήμερα θα λυθούν με τεχνολογία του αύριο που δεν μπορούμε να ξέρουμε.

    Όπως ανέφερα ο Μάλθους έλεγε ότι όλοι θα πεινάσουν σε λίγο καιρό (τον 19ο αιώνα), αλλά η τεχνολογία τον έβγαλε λάθος. Το να λέμε ότι το μπιτκοιν θα χαλάσει το περιβάλλον (στο μέλλον) το παίρνω ως αστείο, κόφτε το facebook & google σήμερα που θα κάνει και διαφορά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  6. #6771
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα επιχειρήματα είναι στα links, άλλο αν δεν σου αρέσουν.
    Πολλά απο τα επιχειρήματα σου δεν είναι επιχειρήματα, είναι ευχολόγια. Οπως αυτό με την λιθογραφία.

    Και για να δεις πόσο ανέντιμο και υποκριτικό είναι αυτό που κάνεις, να σου θυμίσω ότι γράφεις όσα έγραφε ο NeK εναντίον σου/μου περί strong AI (AGI) που δεν θα έρθει ποτέ.
    Αλλο πράγμα γράφαμε εκεί. Σου έγραψα με ακριβέστατη επιχειρηματολογία που αποδεικνύεται και απο το γεγονός ότι ήδη εδω και 4 χρόνια δεν έχει αλλάξει το τοπίο στο mining και ούτε φαίνεται να πρόκειται να αλλάξει. Ναι, η λιθογραφία θα πάει και στα 2 και στα 0.2 ίσως
    Αυτό όμως δεν πρόκειται να αλλάξει στο bitcoin mining, τουλάχιστον όχι με τους αντίστοιχους ρυθμούς.


    Για μένα δεν είναι ευχολόγιο τίποτα. Όλα αυτά θα έρθουν σε μερικές δεκαετίες το πολύ.
    Eαν η τεχνολογία στο mining αλλάξει σε μερικές δεκαετίες, τότε μπορεί να έχουμε μπεί σε quantum computing ηδη.....


    Επίσης ξανά είσαι ανέντιμος που μου βάζεις ταμπέλα αρνητή περί κλιματικής αλλαγής.
    Με κατηγορείς ΞΑΝΑ για ανεντιμότητα, ενώ είναι πασιφανές ότι αυτό πηγάζει απο τα γραφόμενά σου.

    Πιστεύω στην κλιματική αλλαγή ότι υπάρχει, όπως πιστεύω και στον ιό. Πιστεύω σε άλλες μεθόδους αντιμετώπισης από αυτές που διαφημίζουν τα ΜΜΕ.
    Σορρυ, τα γραφόμενά σου δεν δείχνουν κάτι τέτοιο, παρα μόνο μια συνεχής αντιπαράθεση στα κακώς κείμενα.

    Σε ενοχικά σύνδρομα/χειραγώγηση δεν πιστεύω, δηλαδή οι λίγοι να κάνουν κουμάντο τους πολλούς με διάφορες ατζέντες.
    Eδώ φάσκεις και αντιφάσκεις. Πως είναι δυνατόν να λες για ενοχικά σύνδρομα αποποιώντας τις ευθύνες της κλιματικής αλλαγής απο την αλόγιστη χρήση άνθρακα για bitcoin mining και απο την άλλη να λές ότι πιστεύεις στην κλιματική αλλαγή; Σορρυ, does not compute.

    Δεν πιστεύω σε μνημονιακές λογικές του στυλ «μην κάνετε παιδιά/μην αγοράζετε ΙΧ», θα πάτε στην Κόλαση και θα καταστραφεί ο πλανήτης! Γελάει το Τσερνόμπιλ, όπου ανθεί η άγρια φύση, ενώ οι περισσότεροι νομίζουμε ότι τελείωσε η ζωή εκεί πέρα.
    Αυτά δεν είναι απαραίτητα μνημονιακές λογικές. το μην κάνετε παιδιά δεν ήταν μνημονιακή προτροπή, ήταν αποτέλεσμα των μνημονίων. Οπως επίσης και στην λοιπή δύση η μείωση της γενιτικότητας που δεν έχει να κάνει με μνημονιακές πρακτικές (και στην Ιαπωνία ακόμη). Το αν θα καυταστραφέι ο πλανήτης, άλλη ιστορία, αλλά σίγουρα η αλογιστη κατανάλωση ενέργειας απο το bitcoin mining που βαίνει συνεχώς αυξανόμενη, σίγουρα αυτό θα είναι ένα θέμα, και αυτό ήθελα να τονίσω, και όχι τα ηθκοπλαστικά του πράγματος, αλλά την πραγματικότητα. Οτι κάποια στιγμή, σχετικά σύντομα, η κατανάλωση θα φτάσει σε επίπεδο ΗΠΕΙΡΟΥ. Και τότε πολλοί, και εννοώ κράτη και κυβερνήτες, θα σκιαχτούν. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και τότε τι θα γίνει;;;;; Αυτό το σημείο δεν είναι και τόσο μακριά, ίσως μια δεκαετία.... ίσως λίγο παραπάνω, ποιός ξέρει μπορεί και λιγότερο. Ασε τα ηθικοπλαστικά για άλλους. οταν φτάσει το σημείο αυτό, τι θα γίνει......

    Πιστεύω στην ωμή ειλικρίνεια: να βγουν και να πουν ευθέως ποιά είναι η ατζέντα τους περί CO2, φεμινισμού, lockdowns και όχι μόνο -> η συγκράτηση του παγκόσμιου πληθυσμού, για να μην καταρρεύσει η πυραμίδα.
    Μην γυρίζεις την κουβέντα αλλού. Το πράγμα είναι απλό. Ασε τα ηθικοπλαστικά, στην τελική άσε και το θέμα της κλιματικής αλλαγής (το έβαλα σαν επιπλέον επιχείρημα, αλλά καθησες μόνον σε αυτό, ίσως γιατί δεν σε συμφέρει το άλλο). ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΟΣΟ ΜΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ (ή και πιο πριν.... )


    Σε κάλυψα εφ' όλης της ύλης; Πολιτικός δεν είμαι, ψηφαλάκια δεν ψάχνω, άρα τα λέω ωμά όπως πιστεύω ότι είναι (βάσει έρευνας που έχω κάνει). Δεν μπορώ να σε αναγκάσω να μην ρουφάς την συστημική προπαγάνδα με το καλαμάκι, επιλογή σου είναι... εγώ απλά σου παρουσιάζω μια διαφορετική οπτική και την αιτιολογώ με επιχειρήματα.
    Προσωπικά θεωρώ ότι εσύ ρουφάς μια δήθεν αντισυστεμική προπαγάνδα, τύπου alt-right, ή κάτι ανάλογο. Τα επιχειρήματά σου είναι σαθρά και στηρίζονται σε εικασίες χωρίς βάση. Σου απάντησα, αλλά συνεχίζεις να γυρίζεις αλλού το βιολί, μάλλον γιατί δεν έχεις τα κότσια να παραδεχτείς ότι έκανες λάθος (πχ λιθογραφία, ή ενέργεια) ή δεν εννοείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω, οπότε μπορεί να φταίω και εγώ γιατί δεν μπορω να το κάνω περισσότερο ταληράκια. Ισως αν τα πάρουν τίποτα φατσομπουκάδες να μπορούν να τα κάνουν πιο λιανιά, αλλά δεν είναι εύπεπτες αλήθειες..... Ετσι, η αλήθεια πονάει

    [quote]
    Μήπως πιστεύεις και τα περί φεμινισμού/χειραφέτησης; Αυτά είναι για χάπατα/χαχόλους φίλε μου και σου συνιστώ να μην είσαι χρήσιμος ηλίθιος στην δούλεψη άλλων (WEF).
    [quote]
    Αυτό το αφήνω ασχολίαστο....

    Μην μου ξαναβάλεις ταμπέλες αρνητή, γιατί είναι χυδαίο αυτό που κάνεις. Σου ξηγήθηκα τιμία, αντρίκια, σταράτα και όσο πιο αναλυτικά γίνεται. Τι άλλο θες από μένα;
    Την ταμπέλα του αρνητή την βάζεις μόνος σου στον εαυτό σου νομίζω. Εαν θεωρείς ότι ειναι λάθος τα λεγόμενα μου, μπορείς να επιχειρηματολογήσεις. Απο το να μου προσάπτεις ταμέλες όπως ότι σου φαίρομαι χυδαία. Εγώ τουλάχιστον δεν σε είπα χυδαίο ή ότι σου φαίρομαι χυδαία, ούτε ανέντιμο ούτε υποκριτή. Εχεις απόψεις, που θεωρώ λάθος, επιχειρηματολογώ για να σου αποδείξω ότι είσαι λάθος, απο εκεί και πέρα είτε ακούς, είτε δεν ακούς και πας παραπέρα.

    Σου έβαλα link για mining στην Ισλανδία (100% renewable) και το έκανες αβαβά. Γιατί; Γιατί είσαι τόσο ανέντιμος;
    Γεωθερμία έχει και η Ελλάδα σε νησιά των Κυκλάδων... και κακώς δεν αξιοποιείται (ψάχτε για ΔΕΗ και τι έγινε στα 80s).
    1. Η διαθέσιμη ενέργεια δεν είναι ενέργεια που αν δεν την χρησιμοποιήσουμε θα πάει χαμένη (αν και γίνεται κάποιες φορές με τις ΑΠΕ, αλλά συγκεκριμένες χρονικές στιγμές). Αρα η χρήση ενέργειας τόσο πολύ ενέργειας και με σταθερό ρυθμό είναι απλά σπατάλη. Και το αν μπορεί να έχει η Ισλανδία κάποιο περίσσευμα ενέργειας που μπορεί να χρησιμοποιείται για εξόρυξη μπιτκονίων, ΟΚ, αλλά αυτό είναι ψίχουλα στο σύνολο της απαιτουμενης ενέργειας. Ξέρεις που γίνεται κυρίως η εξόρυξη; ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ. Με κάρβουνο. Και λέω κάρβουνο, γιατί η Κίνα έχει πολλά εργοστάσια με κάρβουνο. Δεν έχει σημασία εαν ενα "ορυχείο" Βρισκεται δίπλα σε υδροηλεκτρικό και παίρνει ενέργεια απο αυτό, για να το παίρνει φθηνότερα. Η μη-κάλυψη ενεργειακών αναγκών απο την εξόρυξη, δημιουργεί την ανάγκη χρησης περισσότερου κάρβουνο.
    Οχι άλλο κάρβουνο λέμε.

    Επίσης, όσον αφορά το κάρβουνο, ναι, πιστεύω ότι τα περί CO2 είναι μια βολική δικαιολογία (μεταξύ άλλων) για να ανακόψουν την οικονομική άνοδο της Κίνας.
    Ολα αυτά ειναι οι δικαιολογίες των αρνητών της κλιματικής αλλαγής. Σορρυ, έτσι είναι. Είτε σου αρέσει η ταμπέλα είτε όχι.

    Έχει και η Κίνα ανανεώσιμες πηγές ενέργειας (π.χ. υδροηλεκτρικά φράγματα που είναι ταμάμ για mining στην ερχόμενη season), αλλά η βαριά τους βιομηχανία με τα gadgets βασίζεται στο κάρβουνο.
    Gadgets θέλει η Δύση, δεν γίνεται αλλιώς.
    Σου απάντησα παραπάνω για τις ενεργειακές ανάγκες. Η Κίνα κάνει μεγάλα βήματα προς ΑΠΕ, περισσότερο απο τα περισσότερα κράτη του κόσμου, αλλά και πάλι δεν μπορει να καλύψει τις ενεργειακές της ανάγκες. Ολο το δίκυτο είναι διασυνδεδεμένο. Καίει ενέργεια ισοδύναμη της Νέας Ζηλανδίας, του κράτους, μόνο για εξόρυξη μπιτκονίων.

    Αν ο πληθυσμός μειωθεί στα 500 μύρια (βλ. Georgia Guidestones), τότε ίσως να μην χρειάζεται το κάρβουνο και να αρκούν οι ΑΠΕ.
    Λιγότεροι άνθρωποι = λιγότερες ανάγκες σε ρεύμα = λιγότερο CO2
    Μήπως αυτό είναι το endgame (depopulation) τελικά;
    Ξαναλέω: πρόσεξε ποιανού το παιχνίδι παίζεις και σε ποιανού τον μύλο ρίχνεις νερό. Εγώ τέτοια παιχνιδάκια με αρρωστημένους δισεκατομμυριούχους που την έχουν δει Θεοί επί γης δεν θα παίξω.
    Θέλω να έχω ήσυχη την συνείδησή μου, για αυτό και τα λέω προκαταβολικά, για να μην έχουμε δράματα/κλάμματα μετά.
    Καλώς ή κακώς το πολιτικο-οικονομικό σύστημα που έχουμε δημιουργεί κάποιους λίγους δισεκατομυριούχους, που την έχουν δεί Θεοί, και είναι αλήθεια αυτό. Δεν έχουμε Κίνα, να τους πιάσει απο το αυτί, σαν τον JackMa, και να τους βάλει στην θέση τους. Αλλά τι λέω, δεν θέλουμε Κίνα, με τίποτα, α πα πα πα πα ......
    Σορρυ φιλαράκι, δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Ο πολίτης, ο κάθε πολίτης, πρέπει να σκέφτεται τι βγάζει, ναναι προς το συμφέρον της ΤΑΞΗΣ του, και όχι των λίγων, νέων, φεουδαρχών. Ομως απο ότι φαίνεται ο κόσμος είναι τουλάχιστον κατα 50% χάπατο και τρώει ότι σαβούρα βλέπει ειδικά στα σοσιαλ μήντια χωρίς κριτική σκέψη. Για αυτό ο Τραμπ είχε ρεκόρ αριθμού ψήφων στο δημοκρατικό κόμμα.

  7. #6772
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς οι άνθρωποι τι κάνουμε όμως; Καίμε τα δάση (βλ. Αμαζόνιος -> ο πνεύμονας της γης) για να φτιάξουμε νέες φυτείες (κάπως πρέπει να θρέψεις τον πληθυσμό) και μετά απορούμε γιατί το CO2 δεν απορροφάται επαρκώς... άρα ο άνθρωπος όντως φταίει, αλλά όχι με τον τρόπο που νομίζουν πολλοί.

    Θα ήθελα κάποιο σοβαρό αντεπιχείρημα στα παραπάνω.
    να σου πώ. Ο Ελον Μασκ δίνει 100 εκατομύρια για έναν τρόπο/μέθοδο να "πνίξει" ολο το CO2 της γής προκειμένου να σταματήσει η κλιματική αλλαγή. Με τα ίδια λεφτά, ίσως και λιγότερα θα μπορούσε να το είχε κάνει αυτό, πραγματοποιώντας το πρόγραμμα που θέλαν οι αφρικανικές χώρες να δημιουργήσουν μια λωρίδα τουλάχιστον 5 χιλιομέτρων με δέντρα και φυτά κατα μήκος όλης της Σαχάρας, προκειμένου να σταματήσουν την επέκταση της ερημοποίησης.
    Δεν το κανει..
    τι λές;
    Δεν το ξέρει;
    Το ιντερνετ γεμάτο είναι με μελέτες και αναφορές του πώς μπορούμε να φυλακίσουμε το επιπλέον CO2 με την πιο απλή τεχνολογία. Φύτευση περισσοτερων δέντρων, παγκοσμίως. Απλά, οι πλούσιοι δεν ενδιαφέρονται. Ακόμα και εαν βράσει ο πλανήτης, αυτοί θα περνάνε καλά. ισως και καλύτερα για αυτούς, ίσως έτσι να σκέπτονται. Οι κυβερνήσεις που μπορούν (πχ ΗΠΑ, ΕΕ κλπ), έχουν άλλες ατζέντες. Οι κυβερνήσεις που θέλουν (Νιγηρία, Τσαντ, Σενεγάλη, Μαλι κλπ) δεν μπορούν, είτε γιατί δεν έχουν φράγκα είτε γιατί είναι σε πολιτικές έριδες και χούντες, ή και τα δύο. και στην Βραζιλία, again money rules.

    Στην τελική, κατα την γνώμη μου η απληστεία φταίει, αλλά είναι και αυτή που οδηγεί τον καπιταλισμό,. Οπότε, δεν πρέπει να πειραχτεί η απληστεία.
    Greed is Good....
    https://www.youtube.com/watch?v=VVxYOQS6ggk

  8. #6773
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Είναι προφανές νομίζω ότι η αντιπάθεια σου στο μπιτκοιν είναι ιδεολογική, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες και εκλογικεύσεις.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  9. #6774
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές νομίζω ότι η αντιπάθεια σου στο μπιτκοιν είναι ιδεολογική, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες και εκλογικεύσεις.
    Μην χάνεις τον χρόνο σου άδικα, εδώ δεν θυμάται ότι έχω κοντραριστεί με chek2fire και γενικά μαξιμαλιστές πάσης φύσεως.

    Σαν καλός Γκέμπελς, προσπαθεί να με βαφτίσει με άκυρες ταμπέλες (fanboy, αρνητής). Λέγε-λέγε κάτι θα μείνει.

    Που να ψάχνει τι έγραφε εδώ μέσα ο uncharted το 2018-2019-2020; Είμαστε τεμπελάκοι και θέλουμε μασημένη τροφή, σιγά μην κάνουμε search... θέλουμε έναν Πατερούλη να μας κάνει spoon feeding.

    Για μένα οι μόνοι αρνητές εδώ πέρα είναι όσοι δεν έχουν πάρει το memo του ψηφιακού μετασχηματισμού/4ης βιομηχανικής επανάστασης.

    Όπως κάθε μεγάλη αλλαγή, έτσι κι εδώ θα έχουμε κερδισμένους και χαμένους.

    π.χ. ο Warren Buffett θεωρείται μεγάλο ψάρι, αλλά είναι στην κοσμάρα του και εντελώς άσχετος από ψηφιακές τεχνολογίες. Εδώ καλά-καλά ούτε την αξία του χρυσού δεν αναγνωρίζει, τα cryptos θα αναγνωρίσει τι (υπερ)αξία παράγουν εν μέσω ψηφιακού μετασχηματισμού;

    90 χρονών είναι βέβαια, πόσο θα ζήσει ακόμα; Οι κληρονόμοι του παίζει να μην κληρονομήσουν καμία τεράστια περιουσία με τα μυαλά που κουβαλάει... δεινόσαυρος/boomer. Στο καλό και να μας γράφει.

    Το ζητούμενο για μένα είναι να έχουμε κινητικότητα στις τάξεις (από κάτω προς τα πάνω και αντιστρόφως). Να ανακατεύεται η τράπουλα, όπως γίνεται με κάθε Επανάσταση (Γαλλική, Αμερικάνικη, Ελληνική) ιστορικά.

    Όποιος περιμένει μια flat, αταξική κοινωνία δίχως ιεραρχία, θα περιμένει πολύ ακόμα φοβάμαι... αυτό κι αν είναι ευχολόγιο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 29-01-21 στις 16:15.

  10. #6775
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι προφανές νομίζω ότι η αντιπάθεια σου στο μπιτκοιν είναι ιδεολογική, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες και εκλογικεύσεις.
    Είτε ιδεολογική είτε όχι (εαν πάτε πολύ παλιά θα δείτε ότι ήμουν υπερ) το θέμα είναι άλλο. Εχουν βάση τα επιχειρήματα αυτά; ή ναχαμε να λέγαμε; Αυτό δεν το απαντάς.

  11. #6776
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε ιδεολογική είτε όχι (εαν πάτε πολύ παλιά θα δείτε ότι ήμουν υπερ) το θέμα είναι άλλο. Εχουν βάση τα επιχειρήματα αυτά; ή ναχαμε να λέγαμε; Αυτό δεν το απαντάς.
    Σου απάντησα πιο πριν... εσύ δεν απαντάς. Αλλά και να απαντήσεις δεν με ενδιαφέρει πλέον γιατί όπως είπα η άποψη σου είναι ιδεολογικά οδηγούμενη. Θες μεγάλο κράτος και μικρό άτομο, εξού και ο θαυμασμός και υποστήριξη στην Κίνα (σε μια φάση ήθελες να υποστηρίξεις ότι ο ιος ξεκίνησε στην Γαλλία, θυμάσαι. Ξεχνώντας βέβαια τον Μαο, και όλα τα άλλα καλά που έφερε στην χώρα.

    Δεν θέλεις να βρεις την αλήθεια, ή να βγάλεις άκρη, έχεις την αλήθεια σου και απλά προσπαθείς να την δικαιολογήσει/διασπείρεις σε άλλους, στον εαυτό σου, δεν ξέρω ,δεν με απασχολεί, καλή συνέχεια.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #6777
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλεις να βρεις την αλήθεια, ή να βγάλεις άκρη, έχεις την αλήθεια σου και απλά προσπαθείς να την δικαιολογήσει/διασπείρεις σε άλλους, στον εαυτό σου, δεν ξέρω ,δεν με απασχολεί, καλή συνέχεια.
    To ίδιο θα μπορούσα να πώ και εγώ για άλλους.

    Θαυμάζω την Κίνα για κάποια πράγματα, όχι όλα. Απλά άλλοι κλείνουν τα μάτια τους τελείως στα κακώς κείμενα. Καλή συνέχεια.

  13. #6778
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    απλά για την κουβέντα να προσθέσω ότι τα swap μέσω του lightning network δεν χρειάζονται καν ανταλλακτήριο και μπορούν να γίνουν μέσω κάποιου app. Είναι στα πρώτα βήματα αυτά τα app όμως θα δούμε σίγουρα τα επόμενα χρόνια κάποιο.
    Aυτό το swap όμως γίνετε ήδη μέσα από sidechain όπως το liquid που μπορεί να γίνει swap του tether με bitcoin μέσα από εφαρμογή αλλά και εκεί αν και ενεργοποιήσει swap μεταξύ altcoin του sidechain δεν έχουν ενεργοποιήσει με το tether νομίζω καθαρά για τα νομικά προβλήματα που θα έχουν.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  14. #6779
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά για την κουβέντα να προσθέσω ότι τα swap μέσω του lightning network δεν χρειάζονται καν ανταλλακτήριο και μπορούν να γίνουν μέσω κάποιου app. Είναι στα πρώτα βήματα αυτά τα app όμως θα δούμε σίγουρα τα επόμενα χρόνια κάποιο.
    Aυτό το swap όμως γίνετε ήδη μέσα από sidechain όπως το liquid που μπορεί να γίνει swap του tether με bitcoin μέσα από εφαρμογή αλλά και εκεί αν και ενεργοποιήσει swap μεταξύ altcoin του sidechain δεν έχουν ενεργοποιήσει με το tether νομίζω καθαρά για τα νομικά προβλήματα που θα έχουν.
    δεν χρειάζεται όμως το app να παραμένει συνεχώς online?

    Επίσης ο ενδιάμεσος χρειάζεται γιατί δεν υπάρχει πάντα ένα καναλι μεταξύ των συναλλασομένων. Εαν πηγαίνω συνέχεια στον ίδιο φούρνο, θα έχω τον φουρναρη στα contacts και εκείνος εμένα, και θα έχουμε και τα certificates και θα μπορεί να γίνει δουλειά χωρίς τρίτο. Με ένα καινούργιο contact όμως; Πάω πρώτα φορά στο τάδε μαγαζί, χρειάζεται ένας ενδιάμεσος. ΟΚ, με τον καιρό, επειδή η πλειονότητα των συναλλασομένων είναι οι ίδιοι, μπορεί να έχουμε τα πιστιποιητικά μεταξύ μας και να μην χρειάζεται κάθε φορά ενδιάμεσος. Παραμένει το θεμα του online

  15. #6780
    Εγγραφή
    06-06-2004
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Το αποτέλεσμα είναι πως έχουμε κάποιους υπολογιστές που απλά κρατούν αυτήν την αλυσίδα στον σκληρό τους επιβεβαιώνοντας την. " <----- αυτο ειναι ο σερβερ
    ο ανταγωνισμος τωρα και το παιχνιδι δεν νομιζω να χρειαζονται ιδιαιτερη εισηγηση για τα κοινα σημεια . ταβλι να παιξεις , για να κερδισεις καποιον αντιπαλο πας . και μπορεις να παιξεις και μια περιουσια στο ταβλι αν το συμφωνησεις με τον συμπαιχτη σου

    στο βερσιον 2 απλως αντικαθιστουμε τον μηχανισμο του παιχνιδιου που ριχνει drops με τον μηχανισμο που παραγει /ανακαλυπτει bitcoin για να σου δινει τα drops , και σου δειχνει και ενα animation οτι ενα νανακι σκαβει και κατι βρισκει αντι για να σου παρουσιαζει ενα αλφαριθμητικο hash .
    το drop οταν πεσει θα εχει χρησιμοποιηθει η ιδια μεθοδος και επεξεργαστικη ισχυ που παραγονται τα bitcoin για να "γεννηθει".

    Well νομίζω ως παρομοίωση θα μπορούσε να γίνει και κάπως έτσι. Δεν θα είχες έναν server όμως, αλλά το παιχνίδι θα έτρεχε ως P2P στον υπολογιστή κάθε παίκτη και κάθε παίκτης θα είχε τη λίστα από όλα τα drops που έχουν πάρει όλοι οι παίκτες.

    Θα έπρεπε να υπάρχουν συγκεκριμένες περιοχές όμως που να πρέπει να κατακτήσεις για να μπορείς να πάρεις drops τα οποία θα παράγονται στην εκάστοτε περιοχή περιοδικά. Όσες περιοχές έχεις γειτονικές τόσο πιο συχνά έρχονται drops σε εκείνη την περιοχή. Όταν θα πάρεις τα drops θα πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να τα κάνεις exchange με κάτι άλλο το οποίο απαιτείται περιοδικά για να κρατήσεις την περιοχή. Αν δεν έχεις να το ξοδεύεις τότε θα πρέπει να χάνεις την περιοχή και να πρέπει να την κατακτήσεις ξανά με ανταγωνισμό ως προς όλους τους άλλους παίκτες.

    Θα έπρεπε επίσης συνολικά να υπάρχει ένα προκαθορισμένο πλήθος απο drops και όσο κάποιος κατέχει πάνω από 51% των περιοχών που παράγουν Drops κάποια χρονική στιγμή να μπορεί να κλέβει items από τους άλλους με απλά κλικς στην database. Τα items που έκλεψε θα μπορεί να τα κάνει exchange αλλά κάθε φορά που το κάνει να ειδοποιούνται όλοι οι άλλοι ότι έχει το 51% της περιοχής για να μπορούν να αντιδράσουν.

    Όσο περνάει ο χρόνος ο ρυθμός που πέφτουν τα drops θα μειώνεται αλλά θα αυξάνεται το τι παίρνεις όταν κάνεις exchange κάτι που πήρες από ένα drop.

    Τέλος θα έχεις περιοχές χωρίς καθόλου drops όπου NPC θα μπορούν να ανταλλάξουν με τους PC αυτό που απαιτεί η περιοχή για να συντηρηθεί με τα items των drops και έτσι να διακτινίσουν items από οποιαδήποτε περιοχή σε οποιαδήποτε περιοχή. Κάθε φορά που το κάνουν αυτό θα πρέπει μία περιοχή του PC να παράγει πιο γρήγορα drops.

    Σε ένα τέτοιο σενάριο ο σκοπός είναι να κρατήσεις πάνω από το 51% των περιοχών για όσο περισσότερο χρόνο μπορείς.


Σελ. 452 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 432442447450451452453454457462472 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας