Σελ. 497 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 477487492495496497498499502507517 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.441-7.455 από 8330
  1. #7441
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Θα ήθελα να διορθώσω τον εαυτό μου για ένα ποστ που είχα κάνει σε ένα άρθρο που είχε στείλει ο άνον. Στις αρχές του Bitcoin οι συναλλαγές coinbase γίνονταν απευθείας στο public key του miner και όχι στο script hash της διεύθυνσης του. Οπότε οι διευθύνσεις σατόσι έχουν αποκαλύψει τα public keys τους.

    Οπότε ναι, μπορούμε να πούμε πως κινδυνεύουν από την όποια απειλή των κβαντικών υπολογιστών. Μιλάμε βέβαια για public key to private reversal. Για collision ενός 160-bit πιστεύω απέχουμε πολύ...

  2. #7442
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θέσω αλλιώς: Για χρηματικές μονάδες πάντα χρειάζεται κάποιο ledger για να μην χάνεται η μπάλα. Για συμβόλαια χρειάστηκε ποτέ ledger; Γιατί να χρειάζεται τώρα;

    Μπορεί εύκολα να λειτουργήσει με digital signatures, αλλά γιατί να χρειάζεται και ολόκληρο block chain δεν καταλαβαίνω...
    Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το λινκ; Νομίζεις πως στα logistics είναι δυο μέρη μόνο; Ακόμα πιο περίπλοκος είναι ο μηχανισμός σε σχέση με ένα νόμισμα όπου έχεις μόνο ένα είδος προς διακίνηση. Με το blockchain ξέρουν όλοι οι κρίκοι της αλυσίδας ακριβώς τι γίνεται σε όλα τα στάδια με πολύ υψηλό βαθμό αξιοπιστίας και δεν χρειάζεται να τρώνε χρόνο για ακριβό auditing. Θεωρείς αυτήν την τεράστια εξοικονόμηση σε χρήμα και χρόνο, που τους βοηθάει και να κάνουν ακριβείς προβλέψεις ώστε να χρησιμοποιούν και τους πόρους με τον βέλτιστο τρόπο, "inefficient" και την ίδια στιγμή το ενεργειακό αποτύπωμα του bitcoin και την δυσκολία που εμφανίζει μέχρι τώρα να γίνει καθημερινό εργαλείο συναλλαγών "efficient"; Μου κάνει εντύπωση πραγματικά.

  3. #7443
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    στο 1.30 νομίζω το dogecoin ξεπερνάει το ethereum
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  4. #7444
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το λινκ; Νομίζεις πως στα logistics είναι δυο μέρη μόνο;
    Πιθανότατα λάθος θα κάνω, για να το έχουν πάρει στα σοβαρά το blockchain τόσες εταιρίες. Το διάβασα το άρθρο, δεν με βοήθησε και πολύ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς αυτήν την τεράστια εξοικονόμηση σε χρήμα και χρόνο, που τους βοηθάει και να κάνουν ακριβείς προβλέψεις ώστε να χρησιμοποιούν και τους πόρους με τον βέλτιστο τρόπο, "inefficient" και την ίδια στιγμή το ενεργειακό αποτύπωμα του bitcoin και την δυσκολία που εμφανίζει μέχρι τώρα να γίνει καθημερινό εργαλείο συναλλαγών "efficient";
    Γιατί είπα το Bitcoin efficient; Inefficient είναι. Αυτό είναι το κόστος της αποκέντρωσης.

  5. #7445
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Κυκλοφόρησαν κάποια νέα σε ελληνικά και αγγλικά πως η κεντρική τράπεζας της Κίνας έχει εκδώσει το ψηφιακό yuan Κίνας και όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να αγοράσουν.

    Δεν έχω προς το παρών κρυπτονομίσματα, αλλά το βρήκα ενδιαφέρον και θα ήθελα να αγοράσω, έψαξα για το πως μπορεί να γίνει αυτό εφικτό, π.χ από ποιες σελίδες και πλατφόρμες μπορεί να πραγματοποιηθεί με ασφάλεια η αγορά του.

    Περισσότερο μπερδεύτηκα όμως διότι βλέπω 1-2 παρόμοιες ιστοσελίδες με μια μικρή παραλλαγή στο domain name που απευθύνονται προς το ίδιο προϊόν. Μετά έψαξα να βρω πληροφορίες από άλλες πηγές και βρήκα πηγές που η κάθε μια παραπέμπει σε ξεχωριστή σελίδα ή πλατφόρμα, κάπου διάβασα προειδοποίηση πως όσοι έχουν ανοίξει τέτοιες σελίδες και υπόσχονται αγορά του συγκεκριμένου νομίσματος είναι scam.

    Μπορείτε να με διαφωτίσετε τι ισχύει και από ποια πλατφόρμα μπορώ να ξεκινήσω την αγορά με ασφάλεια.

  6. #7446
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το ψηφιακό κυκλοφορεί (περιορισμένα) κάποιο καιρό τώρα, αλλά, το γουαν σαν νόμισμα είναι πρακτικά άχρηστο εκτός Κίνας, δεν το αλλάζει κανείς με τίποτα άλλο. Όχι γιατί δεν έχει αξία, αλλά γιατί η Κίνα θέλει να περιορίσει την έξοδο κεφαλαίων προς τα έξω.

    Επίσης, το νόμισμα τείνει να είναι μοχλός εξαγωγών μέσω υποτίμησης από την κεντρική τράπεζα της Κινας. Τέλος, αν είναι για να επενδύση κάπου, αυτό δεν είναι το νόμισμα που θα κοίταζα να πάρω, όπως και κανένα κρατικό νόμισμα, θες να κάνεις επένδυση (κ δεν θες κρύπτο), πάρε ασήμι ή χρυσό ή κάποια καλή μετοχή, βλ. Amazon, google, facebook, apple, κλπ.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  7. #7447
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Το bisq.network το έχετε δοκιμάσει; Φαίνεται ωραία ιδέα απλά δεν ξέρω στην πράξη αν ισχύει.

  8. #7448
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μετά τα νέα της συνεργασίας Visa-Tala-Stellar είμαι πολύ χαρούμενος που στηρίζω όλη μου τη θέση σε XLM.

    Έχει πάει αέρα από χθες.

  9. #7449
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bisq.network το έχετε δοκιμάσει; Φαίνεται ωραία ιδέα απλά δεν ξέρω στην πράξη αν ισχύει.
    Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει, καλό δείχνει, αλλά ποιός επεξεργάζεται την κίνηση από τράπεζα σε αυτούς;
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #7450
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει, καλό δείχνει, αλλά ποιός επεξεργάζεται την κίνηση από τράπεζα σε αυτούς;
    Κι εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Πως γίνεται με p2p exchange να είσαι σίγουρος πως δεν θα σου φάει τα λεφτά ο άλλος. (που μπαίνει και από τορ)

  11. #7451
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά τα νέα της συνεργασίας Visa-Tala-Stellar είμαι πολύ χαρούμενος που στηρίζω όλη μου τη θέση σε XLM.

    Έχει πάει αέρα από χθες.
    Δεν είναι partnership με visa αλλά με tala η οποία έχει partnership με visa.
    Εκτός αυτού, το stellar είναι από τους worst performers του bull market, πιστεύω εξαιτίας του ripple.
    Αν δεν είχε γίνει η μ@λακία με το IRS τώρα και τα 2 θα βρισκόντουσαν σε ATH τιμές (το Stellar σίγουρα).
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  12. #7452
    Εγγραφή
    07-08-2013
    Περιοχή
    outer space
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    draytek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bisq.network το έχετε δοκιμάσει; Φαίνεται ωραία ιδέα απλά δεν ξέρω στην πράξη αν ισχύει.
    να ξέρεις το χρησιμοποιεί πολύ κόσμος για p2p ανταλλακτήριο συν ότι έχει αρκετές δικλίδες ασφαλείας για να μην χάσεις χρήματα αλλά θέλει και προσοχή.
    To blog της Ελληνικής κοινότητας του bitcoin
    1HeyFM6xMpq8s7BahqEuNPcTedDjhNUsoc
    4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E

  13. #7453
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chek2fire Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ξέρεις το χρησιμοποιεί πολύ κόσμος για p2p ανταλλακτήριο συν ότι έχει αρκετές δικλίδες ασφαλείας για να μην χάσεις χρήματα αλλά θέλει και προσοχή.
    Το χεις χρησιμοποιήσει; Είναι εντελώς p2p; Πως βεβαιώνεσαι ότι θα ολοκληρώσετε με τον άλλο τη συναλλαγή συνεργατικά; Εγώ γνωρίζω πως πάντα χρειάζεσαι escrow (έναν τρίτο) για αυτά.

  14. #7454
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ενδιαφέρον, μοιράζομαι:
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #7455
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ερώτηση που πάει για το 16:12: Πως γίνεται να παρουσιάσεις ένα αποπληθωριστικό νόμισμα σαν κάτι το καλό για μέσο συναλλαγής; Το λέει και ο ίδιος, δεν αξίζει να το ξοδέψεις, καλύτερα να το κρατήσεις. Ναι μόνο που το χρήμα πρέπει να κυκλοφορεί σε έναν υγιή καπιταλισμό και με αποπληθωρισμό δεν μου φαίνεται να γίνεται κάτι τέτοιο...

    Αυτό απλά. Κατά τα άλλα, πολύ ωραίο βίντεο. Να το δουν και οι haters και οι over-enthusiasts.

Σελ. 497 από 556 ΠρώτηΠρώτη ... 477487492495496497498499502507517 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας