Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Smile
    Βρίσκομαι στο κέντρο της Ροστάν. Περιμένω την ενεργοποίηση και θεωρητικά είμαι σε καλή απόσταση από την Ροστάν αλλά οι γραμμές δεν είναι σταθερές γενικά, είχαμε αρκετά προβλήματα.
    Ο εξοπλισμός που δίνει η Forthnet είναι ένα Technicolor TG788vn

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img0562sh.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  367,3 KB 
ID: 116660

    Περιμένω παρόμοιες εμπειρίες και θα σας ενημερώσω μόλις συνδεθώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 07-12-12 στις 23:37. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  246 
Μέγεθος:  41,3 KB 
ID: 116544

  3. #3
    Και εγω ροσταν ειμαι με attenuation 13 και στο τηλεφωνο η forthnet μου ειπε πως κατω απο 11 δεν μου βαζουν.
    Ισχυει?

  4. #4
    Εγγραφή
    07-05-2008
    Μηνύματα
    805
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG585v8
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε τα στοιχεία σου εδώ να δείς αν καλύπτεσαι με vdsl.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν πάμε τώρα να σας πω τη συμβαίνει γιατί πιστεύω ότι αυτή η προχειρότητα τους έχει φάει όλους!
    Το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η VDSL μου ήρθε την 5/12 το μεσημέρι. Το τηλέφωνο ήρθε την 6/12 αλλα ιντετνετ δεν έχω.
    Σήμερα την 6/12 μιλούσα με την τεχνική υποστήριξη μια ώρα. Τους εξήγησα ότι είμαι τεχνικός δικτύων και μπορούμε να μιλάμε ποιο ουσιώδη.
    Το Broadband είχε κλειδώσει από την πρώτη ώρα με εκπληκτική σταθερότητα στα 40/5 εχθές και στα 46/5 σήμερα.
    μετά από πολλές δόκιμες και πολλά ρεσετ καταλήξαμε ότι στο πεδίο του ρούτερ που είναι της VDSL ο τεχνικός έπρεπε να βλέπει Τύπο σύνδεσης με username και password.
    Αντιθέτως στον ρούτερ παραμένει στο VDSL Connection Information Type: Bridge που σίγουρα δεν είναι ο τύπος σύνδεσης που επιθυμούμε.
    Πολλές φορές προσπαθήσαμε να εκτελέσουμε τον σχετικό Wizard του ρουτερ για να τον σεταρουμε και πάντα στο τέλος δεν είχε το σωστό αποτέλεσμα.
    Ενώ η σύνδεση αυτόματα με το Web Interface του ρουτερ γίνεται με χρήστη user μετά τον σχετικό wizard είσαι συνδεμένος με χρήστη Administrator.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rout.png 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 116583
    Κλείσαμε το τηλέφωνο με την υπόσχεση ότι θα με καλέσουνε από ποιο προχωρημένο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.
    Με μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο συγκεκριμένος ρούτερ είναι μιας εταιρίας που πουλάει ρούτερς σε παρόχους ίντερνετ και τους δημιουργεί custom firmwares με βάση την ανάγκη του κάθε πάροχου.
    Δεν δίνετε η δυνατότητα να κατεβάσεις firmware από το σάιτ της εταιρίας γιατί η υποστήριξη είναι σε ένα άλλο σαιτ με πρόσβαση μόνο για εταιρίες.
    Από το HELP βρήκα ότι στο μενού του ρούτερ υπάρχει μια επιλογή Expert configure η οποία μάλλον θα έχει παραπάνω επιλογές αλλά μάλλον είναι απενεργοποιημένη για αυτόν τον χρήστη η σε αυτό ο Firmware.

    Τελικό συμπέρασμα είναι ότι όταν είσαι Early adopter πάντα έχεις προβλήματα και αντιμετωπίζεις την προχειρότητα με την οποία οι εταιρίες στην Ελλάδα κάνουν βήματα μπροστά. Ειδικά την πρώτη μέρα που δεν είχα τηλέφωνο έπαιρνα από κινητό και είχα αναμονή 20 λεπτών. Ο συγκεκριμένος υπάλληλος της τεχνικής υποστήριξης μου έδωσε να καταλάβω ότι ακολουθούσε ένα είδος HOWTO και παρόλο που προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι καταλαβαίνω το αδιέξοδο αυτός συνέχιζε το HOWTO. Κανονικά ο τεχνικός της Forthnet έπρεπε να έχει έναν λογαριασμό Superuser και να επεμβαίνει κατευθείαν απομακρυσμένα και όχι να έχει τον χρήστη μια ώρα μέσα στο WEB interafe.
    Στο σαιτ της Φορθνετ δεν υπάρχει κανένα είδος βοηθού ούτε καν αναφορά σε τεχνικά θέματα του VDSL ούτε οδηγίες για τον συγκεκριμένο ρούτερ. Παράλληλα μέσα στο κουτί δεν είχε ούτε κάποιο τεχνικό εγχειρίδιο συνδεσμολογίας και σεταρισματος του ρούτερ. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει σχέση με υπολογιστές τι θα κάνει; Σκεφτείτε στο κατάστημα που έκανα την αίτηση τα είχαν ακόμα στην κουτα που τους τα έφεραν.
    Ελπίζω ότι αύριο θα έχω κάποια εξέλιξη.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tελικό συμπέρασμα είναι ότι όταν είσαι Early adopter πάντα έχεις προβλήματα και αντιμετωπίζεις την προχειρότητα με την οποία οι εταιρίες στην Ελλάδα κάνουν βήματα μπροστά. Ειδικά την πρώτη μέρα που δεν είχα τηλέφωνο έπαιρνα από κινητό και είχα αναμονή 20 λεπτών. Ο συγκεκριμένος υπάλληλος της τεχνικής υποστήριξης μου έδωσε να καταλάβω ότι ακολουθούσε ένα είδος HOWTO και παρόλο που προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι καταλαβαίνω το αδιέξοδο αυτός συνέχιζε το HOWTO. Κανονικά ο τεχνικός της Forthnet έπρεπε να έχει έναν λογαριασμό Superuser και να επεμβαίνει κατευθείαν απομακρυσμένα και όχι να έχει τον χρήστη μια ώρα μέσα στο WEB interafe.
    Στο σαιτ της Φορθνετ δεν υπάρχει κανένα είδος βοηθού ούτε καν αναφορά σε τεχνικά θέματα του VDSL ούτε οδηγίες για τον συγκεκριμένο ρούτερ. Παράλληλα μέσα στο κουτί δεν είχε ούτε κάποιο τεχνικό εγχειρίδιο συνδεσμολογίας και σεταρισματος του ρούτερ. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει σχέση με υπολογιστές τι θα κάνει; Σκεφτείτε στο κατάστημα που έκανα την αίτηση τα είχαν ακόμα στην κουτα που τους τα έφεραν.
    Ελπίζω ότι αύριο θα έχω κάποια εξέλιξη.
    εμένα πάντως, σε ΑΛΛΗ εταιρεία, ενεργοποιήθηκε το VDSL σε 30 λεπτά και ας ήμουν ο πρώτος στην πόλη μου που έβαλε...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.603
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν πάμε τώρα να σας πω τη συμβαίνει γιατί πιστεύω ότι αυτή η προχειρότητα τους έχει φάει όλους!
    Το μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε η VDSL μου ήρθε την 5/12 το μεσημέρι. Το τηλέφωνο ήρθε την 6/12 αλλα ιντετνετ δεν έχω.
    Σήμερα την 6/12 μιλούσα με την τεχνική υποστήριξη μια ώρα. Τους εξήγησα ότι είμαι τεχνικός δικτύων και μπορούμε να μιλάμε ποιο ουσιώδη.
    Το Broadband είχε κλειδώσει από την πρώτη ώρα με εκπληκτική σταθερότητα στα 40/5 εχθές και στα 46/5 σήμερα.
    μετά από πολλές δόκιμες και πολλά ρεσετ καταλήξαμε ότι στο πεδίο του ρούτερ που είναι της VDSL ο τεχνικός έπρεπε να βλέπει Τύπο σύνδεσης με username και password.
    Αντιθέτως στον ρούτερ παραμένει στο VDSL Connection Information Type: Bridge που σίγουρα δεν είναι ο τύπος σύνδεσης που επιθυμούμε.
    Πολλές φορές προσπαθήσαμε να εκτελέσουμε τον σχετικό Wizard του ρουτερ για να τον σεταρουμε και πάντα στο τέλος δεν είχε το σωστό αποτέλεσμα.
    Ενώ η σύνδεση αυτόματα με το Web Interface του ρουτερ γίνεται με χρήστη user μετά τον σχετικό wizard είσαι συνδεμένος με χρήστη Administrator.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rout.png 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 116583
    Κλείσαμε το τηλέφωνο με την υπόσχεση ότι θα με καλέσουνε από ποιο προχωρημένο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.
    Με μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο συγκεκριμένος ρούτερ είναι μιας εταιρίας που πουλάει ρούτερς σε παρόχους ίντερνετ και τους δημιουργεί custom firmwares με βάση την ανάγκη του κάθε πάροχου.
    Δεν δίνετε η δυνατότητα να κατεβάσεις firmware από το σάιτ της εταιρίας γιατί η υποστήριξη είναι σε ένα άλλο σαιτ με πρόσβαση μόνο για εταιρίες.
    Από το HELP βρήκα ότι στο μενού του ρούτερ υπάρχει μια επιλογή Expert configure η οποία μάλλον θα έχει παραπάνω επιλογές αλλά μάλλον είναι απενεργοποιημένη για αυτόν τον χρήστη η σε αυτό ο Firmware.

    Τελικό συμπέρασμα είναι ότι όταν είσαι Early adopter πάντα έχεις προβλήματα και αντιμετωπίζεις την προχειρότητα με την οποία οι εταιρίες στην Ελλάδα κάνουν βήματα μπροστά. Ειδικά την πρώτη μέρα που δεν είχα τηλέφωνο έπαιρνα από κινητό και είχα αναμονή 20 λεπτών. Ο συγκεκριμένος υπάλληλος της τεχνικής υποστήριξης μου έδωσε να καταλάβω ότι ακολουθούσε ένα είδος HOWTO και παρόλο που προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι καταλαβαίνω το αδιέξοδο αυτός συνέχιζε το HOWTO. Κανονικά ο τεχνικός της Forthnet έπρεπε να έχει έναν λογαριασμό Superuser και να επεμβαίνει κατευθείαν απομακρυσμένα και όχι να έχει τον χρήστη μια ώρα μέσα στο WEB interafe.
    Στο σαιτ της Φορθνετ δεν υπάρχει κανένα είδος βοηθού ούτε καν αναφορά σε τεχνικά θέματα του VDSL ούτε οδηγίες για τον συγκεκριμένο ρούτερ. Παράλληλα μέσα στο κουτί δεν είχε ούτε κάποιο τεχνικό εγχειρίδιο συνδεσμολογίας και σεταρισματος του ρούτερ. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει σχέση με υπολογιστές τι θα κάνει; Σκεφτείτε στο κατάστημα που έκανα την αίτηση τα είχαν ακόμα στην κουτα που τους τα έφεραν.
    Ελπίζω ότι αύριο θα έχω κάποια εξέλιξη.
    Τα Thomson απο την παλιά εποχή είχαν επιλογή αν το θέλεις Routed PPP ή Bridge. Εσένα απο τον Wizard (που φαντάζομαι σαν TG έχει), δεν σου δίνει αυτήν την επιλογή; Αλλιώς, μήπως έχεις κάποιο άλλο (modem/)router να δοκιμάσεις να βάλεις εκείνο να κάνει το routing;

    Επίσης, αν είναι σε Bridge όντως, μπορείς να δοκιμάσεις βάζοντας ένα καλώδιο δικτύου απο την 1η θύρα του router που σου δώθηκε στην eth του υπολογιστή σου να "σηκώσεις' εσύ την PPP. Απλά πας να δημιουργήσεις μια PPPoE σύνδεση απο τις επιλογές δικτύου των Windows (σαν dial-up - σε Vista/7).


    Edit: [ Είδα οτι έχει και άλλη επιλογή απο κάτω, που λέει internet. Εκεί δεν μπορείς να βάλεις το username/pass της σύνδεσής σου; ]

  8. #8
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Thomson απο την παλιά εποχή είχαν επιλογή αν το θέλεις Routed PPP ή Bridge. Εσένα απο τον Wizard (που φαντάζομαι σαν TG έχει), δεν σου δίνει αυτήν την επιλογή; Αλλιώς, μήπως έχεις κάποιο άλλο (modem/)router να δοκιμάσεις να βάλεις εκείνο να κάνει το routing;

    Επίσης, αν είναι σε Bridge όντως, μπορείς να δοκιμάσεις βάζοντας ένα καλώδιο δικτύου απο την 1η θύρα του router που σου δώθηκε στην eth του υπολογιστή σου να "σηκώσεις' εσύ την PPP. Απλά πας να δημιουργήσεις μια PPPoE σύνδεση απο τις επιλογές δικτύου των Windows (σαν dial-up - σε Vista/7).


    Edit: [ Είδα οτι έχει και άλλη επιλογή απο κάτω, που λέει internet. Εκεί δεν μπορείς να βάλεις το username/pass της σύνδεσής σου; ]
    Βασικά από ότι μου έδωσε να καταλάβω ο τεχνικός το θέμα είναι στο VDSL2 πρέπει να έχει επιλογή παρόμοια με την από κάτω στο ίντερνετ. Περιμένω τον τεχνικό της Forthnet θα μου φέρει άλλο ρούτερ γιατί παίζει να είχε πρόβλημα το Firmware. ναι από κάτω έχει επιλογή αλλά όταν το βάζεις βγάζει Concentrator not reachable.
    Κάποιος που έχει VDSL ας μας πει ποιος είναι ο τύπος σύνδεσης της VDSL. Εγώ νομίζω ότι το Routet PPP είναι το σωστό όχι στο ιντερνετ μόνο αλλά και στο VDSL.
    Θα σας έχω νέα σήμερα.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    39520/4998
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG788vn
    SNR / Attn
    7.9(dB) / 14.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά από ότι μου έδωσε να καταλάβω ο τεχνικός το θέμα είναι στο VDSL2 πρέπει να έχει επιλογή παρόμοια με την από κάτω στο ίντερνετ. Περιμένω τον τεχνικό της Forthnet θα μου φέρει άλλο ρούτερ γιατί παίζει να είχε πρόβλημα το Firmware. ναι από κάτω έχει επιλογή αλλά όταν το βάζεις βγάζει Concentrator not reachable.
    Κάποιος που έχει VDSL ας μας πει ποιος είναι ο τύπος σύνδεσης της VDSL. Εγώ νομίζω ότι το Routet PPP είναι το σωστό όχι στο ιντερνετ μόνο αλλά και στο VDSL.
    Θα σας έχω νέα σήμερα.
    Λοιπόν, έγινε το ίδιο και σε μένα και μπήκε κάποιος τεχνικός απο Forthnet και άλλαξε το firmware ή απλά το user.ini (import/export configuration) ώστε να φύγει η επιλογή bridge από το vdsl. Βέβαια μαζί με αυτό που έκανε και τελικά δούλεψε δημιουργήθηκαν τα παρακάτω προβλήματα:

    1) δεν γίνεται port fw η πόρτα HTTPS
    2) δεν έχω admin access και δεν μου το δινει η Forthnet (ίσως μάλλον για να μην στείλω σε κανένα το user.ini)
    3) έχω άπειρα FEC errors όπως θα δείς απο το screen

    κατά τα άλλα η VDSL λειτουργεί όπως η ADSL (sync 18000) που είχα...καμία διαφορά αν και έχω sync στα 46857!!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  41,2 KB 
ID: 116622

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά από ότι μου έδωσε να καταλάβω ο τεχνικός το θέμα είναι στο VDSL2 πρέπει να έχει επιλογή παρόμοια με την από κάτω στο ίντερνετ. Περιμένω τον τεχνικό της Forthnet θα μου φέρει άλλο ρούτερ γιατί παίζει να είχε πρόβλημα το Firmware. ναι από κάτω έχει επιλογή αλλά όταν το βάζεις βγάζει Concentrator not reachable.
    Κάποιος που έχει VDSL ας μας πει ποιος είναι ο τύπος σύνδεσης της VDSL. Εγώ νομίζω ότι το Routet PPP είναι το σωστό όχι στο ιντερνετ μόνο αλλά και στο VDSL.
    Θα σας έχω νέα σήμερα.
    Δεν ξέρω εάν θα σε βοηθήσoυν τα δικά μου στοιχεία από την 50αρα (με Cyta) αλλά ρίξε μια ματιά μήπως βάλεις κάποια ρύθμιση χειροκίνητα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  53,6 KB 
ID: 116625Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection-2.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  29,9 KB 
ID: 116626Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  connection-3.jpg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  32,4 KB 
ID: 116627

  11. #11
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dotnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, έγινε το ίδιο και σε μένα και μπήκε κάποιος τεχνικός απο Forthnet και άλλαξε το firmware ή απλά το user.ini (import/export configuration) ώστε να φύγει η επιλογή bridge από το vdsl. Βέβαια μαζί με αυτό που έκανε και τελικά δούλεψε δημιουργήθηκαν τα παρακάτω προβλήματα:

    1) δεν γίνεται port fw η πόρτα HTTPS
    2) δεν έχω admin access και δεν μου το δινει η Forthnet (ίσως μάλλον για να μην στείλω σε κανένα το user.ini)
    3) έχω άπειρα FEC errors όπως θα δείς απο το screen

    κατά τα άλλα η VDSL λειτουργεί όπως η ADSL (sync 18000) που είχα...καμία διαφορά αν και έχω sync στα 46857!!!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  41,2 KB 
ID: 116622
    Λοιπόν
    Ο ρουτερ γίνεται να αναβαθμιστεί μέσω ίντερνετ και το σωστό firmware είναι το 8.C.M.0.
    Αυτο το κάνει αυτόματα ο ρουτερ και δεν χρειάζεται επέμβαση από εσένα η τεχνικό. μόλις τώρα τελείωσα και είμαι οκ και άλλαξε το μενού πλέον και έχει στο Internet VDSL να βάλεις password.
    Έχω κλειδώσει σταθερά στα 4.998 / 45.086 και το download είναι πραγματικό το δοκίμασα απο 2-3 server.
    Να ξέρετε είναι ακόμα στην αρχή και ακόμα και οι τεχνικοί δεν έχουν αντιμετωπιση περιπτώσεις VDSL.

    Τσεκαρε το firmware και αν δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση να ζητήσεις να φέρει ένας τεχνικός έναν νέο με το σωστό firmware.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν
    Ο ρουτερ γίνεται να αναβαθμιστεί μέσω ίντερνετ και το σωστό firmware είναι το 8.C.M.0.
    Αυτο το κάνει αυτόματα ο ρουτερ και δεν χρειάζεται επέμβαση από εσένα η τεχνικό. μόλις τώρα τελείωσα και είμαι οκ και άλλαξε το μενού πλέον και έχει στο Internet VDSL να βάλεις password.
    Έχω κλειδώσει σταθερά στα 4.998 / 45.086 και το download είναι πραγματικό το δοκίμασα απο 2-3 server.
    Να ξέρετε είναι ακόμα στην αρχή και ακόμα και οι τεχνικοί δεν έχουν αντιμετωπιση περιπτώσεις VDSL.

    Τσεκαρε το firmware και αν δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση να ζητήσεις να φέρει ένας τεχνικός έναν νέο με το σωστό firmware.
    Τότε τι σόϊ τεχνικοί είναι; Έχουν εξιδίκευση στην ADSL δλδ; τέσπα, τραγικά μου ακούστηκαν αλλά δεν έχει σημασία.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    39520/4998
    ISP
    Forthnet
    Router
    TG788vn
    SNR / Attn
    7.9(dB) / 14.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim788e Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν
    Ο ρουτερ γίνεται να αναβαθμιστεί μέσω ίντερνετ και το σωστό firmware είναι το 8.C.M.0.
    Αυτο το κάνει αυτόματα ο ρουτερ και δεν χρειάζεται επέμβαση από εσένα η τεχνικό. μόλις τώρα τελείωσα και είμαι οκ και άλλαξε το μενού πλέον και έχει στο Internet VDSL να βάλεις password.
    Έχω κλειδώσει σταθερά στα 4.998 / 45.086 και το download είναι πραγματικό το δοκίμασα απο 2-3 server.
    Να ξέρετε είναι ακόμα στην αρχή και ακόμα και οι τεχνικοί δεν έχουν αντιμετωπιση περιπτώσεις VDSL.

    Τσεκαρε το firmware και αν δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση να ζητήσεις να φέρει ένας τεχνικός έναν νέο με το σωστό firmware.
    Δεν μπορώ να γνωρίζω αν το upgrade έγινε μέσω internet ή αν το έκανε ο τεχνικαράς, αλλά ο δικός μου router έχει firmware 8.C.M.0 , έχει ως background το PREMIUM DEMO και δεν μπορώ να κάνω αυτά που είπα στο προηγούμενο μήνυμα! Και τι σημαίνει αυτα που μου λενε ... ότι δηλαδη δεν σου δινουμε το password του administrator??? για τα μπάζα ολε ολε, κρίμα γιατί έχω τη forthnet απο την εποχή του dialup!

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    για πες μου πως αλλαζω user?δεν μπορω να γινω administrator.ξερεις κατι?

  15. #15
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυσατηχως δεν μας δίνουν τον κωδικο του Administrator.
    Ενα πρόβλημα που παρατήρησα ειναι ότι λόγω της απουσίας δικαιωμάτων δεν μπορω να διαγράψω συσκευές απο την μνήμη του ρουτερ με αποτέλεσμα λογο δουλείας να έχει γεμίσει το Wifi interface με καμια 30 συσκευες.
    Παράλληλα δεν μπορώ να αντιστοιχίσω (port forward) την πόρτα 21 γιατι μάλλον είναι αντιστοιχισμένη στον ρουτερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shagrath Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πες μου πως αλλαζω user?δεν μπορω να γινω administrator.ξερεις κατι?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  2. Vdsl και Θεσσαλονικη?!? Εβαλε κανεις?
    Από apostolispk στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-12, 00:23
  3. Forthnet: Διάθεση υπηρεσίας VDSL έως 50 Mbps
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-12, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας