Σελ. 93 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 1703
  1. #1381
    Εγγραφή
    02-05-2016
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Καλημέρα, έκανα αιτηση φορητότητας για να πάω στη wind απο cyta, και τους ρώτησα στο fb τι γίνεται με την αίτησή μου, η απάντηση ήταν: "Σχετικά με την αίτηση ενημερωνόμαστε πως φαίνεται ακόμα να έχει απορριφθεί απο τον δημόσιο πάροχο και αναμένουμε κατασκευή βρόχου"
    Αυτό επειδή δεν το καταλαβαίνω, πρακτικά τι σημαίνει, οτι θα αργήσει πολύ? Κανενα μήνα ας πούμε? Τώρα έχω adsl και στη wind εχω επιλέξει vdsl

  2. #1382
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    "Δημόσιος πάροχος" είναι ο ΟΤΕ, που σε αυτόν ανήκει το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο και κάνει τις συνδέσεις. Μέχρι εδώ καλά!
    Όμως το "έχει απορριφθεί" και "αναμένουμε κατασκευή βρόχου" είναι αντίθετα μεταξύ τους. Τι εννοεί ο ποιητής;

  3. #1383
    Εγγραφή
    02-05-2016
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Δημόσιος πάροχος" είναι ο ΟΤΕ, που σε αυτόν ανήκει το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο και κάνει τις συνδέσεις. Μέχρι εδώ καλά!
    Όμως το "έχει απορριφθεί" και "αναμένουμε κατασκευή βρόχου" είναι αντίθετα μεταξύ τους. Τι εννοεί ο ποιητής;
    Τους ρώτησα τι εννοούν, πάλι στο facebook και μου απάντησαν το εξης:
    "Η αίτηση σου έχει απορριφθεί από το δημόσιο πάροχο, επικοινωνήσαμε προκειμένου να επιβεβαιωθεί ο αριθμός βρόχου, για να προωθηθεί η αίτηση, όμως δεν ήταν εφικτό να απαντηθεί η λήση μας. Θα πραγματοποιηθεί και νέα προσπάθεια επικοινωνίας. Θα σε ενημερώσουμε εκ νέου για τον εξοπλισμό, καθώς έχει πρωθηθεί για έλεγχο."

  4. #1384
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η απόρριψη συνήθως γίνεται λόγω λανθασμένων στοιχείων στην αίτηση.

  5. #1385
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    γιατι το κατασκευη βροχου ενω μιλαμε για φορητοτητα και θελουν αριθμο βροχου που το βαζεις
    στην τυχη γραφουν κατι που ακουγεται εντυπωσιακο κι οτι κατσει ^^

  6. #1386
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειχα παρει τηλ πριν 3 σχεδον εβδομαδες και δηλωσα βλάβη στον ΟΤΕ για πτωση ταχυτητας σε απλή Adsl γραμμή...λογω εργων ...με την ενεργοποίηση των νεων κάμπινων....
    Με είχε πάρει τεχικος μετα από δυο μέρες..τηλ και μου λεει κανε υπομονή καμια βδομαδα κα θα σε βαλουμε στην νέα καμπίνα σε 24αρι προφιλ.....κλεινει την βλαβη...
    μετα από μερικές μερες αφού δεν βλεπω να γινεται τπτ τον ξαναπαίρνω....μου λέει περιμενε την επομενη βδομαδα...τον ξαναπαίρνω...παρε με αυριο...κλπ κλπ...φτασαμε σημερα....τον πήρα παλι τα ίδια..δεν προλαβαμε...

    Παιρνω τηλ ΟΤΕ να το δηλώσω βλάβη ...για να φανεί στο σύστημα ξανά επισημα....

    Μιλαω στο help desk...εξηγω σε ένα παλικαρι την κατάσταση..μου λέει δεν εχει ενεργοποιηθει καμπινα σας....
    Μα του λέω μίλησα με τεχνικό και στο cosmote.gr δίνει διαθέσιμο vdsl....με πάει απο αναμονή σε αναμονή ..και μετα από κανα τέταρτο...με συνδέει με μια τύπισσα στο Εμπορικό....μου λεει σε λαθος τμημα σαν συνδεσαν...ξαναγυρναει η γραμμή...
    του εξηγω παλι τι θέλω...μου λέει θ το δηλώσω βλάβη και θα σημειωσω οτι θέλετε να μπείτε στην νεα καμπίνα ...

    Ρωτάω πόσες μέρες θα περιμένω....μου απανταει τεσσερις....μου ερχεται και το ανάλογο sms...

    Μετα απο 2 ώρες...sms...οτι αποκατασταθηκε.η βλάβη....σκεφτομαι αποκλειεται...μπαινω όντως βλεπω τον ίδιο συγχρονισμο..

    Ξανα τηλ...εξηγω τα ίδια....το ξαναδίνω βλαβη με αίτημα για μεταγωγη στην Νεα καμπίνα......

    Απλα ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ...

    Κανουν τα πάντα για να μην Μαθουμε-Μπούμε στις νέες καμπίνες με το vectoring...για να μας μοσχοπουλησουν το vdsl τους στη τιμη που γουσταρουν....

  7. #1387
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    909
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Σε νεες καμπινες μπαινεις εαν σου κανουν απο τον οτε αλλαγη σε voip, αν εισαι νεος πελατης ή αποφασιστει πως στη συγκεκριμενη καμπινα θα γινει αναβαθμιση ολων των συνδρομητων του οτε. Το τελευταιο παιρνει καιρο. Οποτε ή πας vdsl ή απλα περιμενεις.

  8. #1388
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή μίλησα προσωπικά με τον Τεχνικό (το καλο της μικρής πολης -Ναυπακτος) μου ειπε οτι θα γίνει η μετάβαση σχεδόν άμεσα χωρις να χρειαστεί να γίνει συνολική μεταβαση...
    Απλα με έγραψε χαρακτηριστικα Χρονικα....(το κακό της μικρής πόλης)...

    Στο help desk ...που δεν έβλεπαν οτι εχει ενεργοποιηθει η καμπίνα ...τι να πω....

    Μιλαμε για Μπάχαλο....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νεες καμπινες μπαινεις εαν σου κανουν απο τον οτε αλλαγη σε voip, αν εισαι νεος πελατης ή αποφασιστει πως στη συγκεκριμενη καμπινα θα γινει αναβαθμιση ολων των συνδρομητων του οτε. Το τελευταιο παιρνει καιρο. Οποτε ή πας vdsl ή απλα περιμενεις.
    για το τελευταίο γι αυτο αναφερω οτι ..σπρωχνουν τον κόσμο στο vdsl για να κονομησουν απλα....
    αφου η μεταβαση έπρεπε να γινεται ΑΜΕΣΑ με την ενεργοποίηση της καμπίνας.....
    Προσωπικά το θεωρώ Αλητεία...αφου πολύς κόσμος με μια ταχύτητα 18-22mbps και μια τιμη της τάξης των 22 με 23 € που ήταν οι τιμές το προηγούμενο διαστημα θα ηταν υπερευχαριστημενος για αρχή...μεχρι να πέσει η τιμη στο vdsl....

    και το αναφερω ...εχοντας στο σπιτι ταυτοχρονη χρηση..netflix ,IPTV , YouTube κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chaos38 : 24-02-18 στις 01:02.

  9. #1389
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μίλησα προσωπικά με τον Τεχνικό (το καλο της μικρής πολης -Ναυπακτος) μου ειπε οτι θα γίνει η μετάβαση σχεδόν άμεσα χωρις να χρειαστεί να γίνει συνολική μεταβαση...
    Απλα με έγραψε χαρακτηριστικα Χρονικα....(το κακό της μικρής πόλης)...

    Στο help desk ...που δεν έβλεπαν οτι εχει ενεργοποιηθει η καμπίνα ...τι να πω....

    Μιλαμε για Μπάχαλο....


    ποτε την εβαλαν την καμπινα? οχι ποτε ενεργοποιησαν, εννοω ποτε την τοποθετησαν.

  10. #1390
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    909
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Να ξεκινήσω ανάποδα. Η αναβάθμιση δικτύου γίνεται για το VDSL και όχι για τους ADSL πελάτες των παρόχων, το ότι κατ εξαίρεση ο ΟΤΕ βάζει τους πελάτες του στο νέο δίκτυο δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο ούτε και απαιτητό, κάθε άλλο.

    Για την αναβάθμιση τώρα αυτή καθαυτή, υπάρχει μια διαδικασία που γίνεται πριν διατεθούν οι καμπίνες εσωτερικά στους παρόχους, συνεπώς ανεξαρτήτως του τι κάνει η τεχνική υπηρεσία κάθε φορά, αν δεν ολοκληρωθεί αυτή, κεντρικά, δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα.

  11. #1391
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αρκετούς μηνες πίσω...Αυγουστο Σεπτέμβριο....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε την εβαλαν την καμπινα? οχι ποτε ενεργοποιησαν, εννοω ποτε την τοποθετησαν.
    Αρκετούς μηνες πίσω...Αυγουστο Σεπτέμβριο....

  12. #1392
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    μιλαει για εργα και ενεργοποιηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaos38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα παρει τηλ πριν 3 σχεδον εβδομαδες και δηλωσα βλάβη στον ΟΤΕ για πτωση ταχυτητας σε απλή Adsl γραμμή...λογω εργων ...με την ενεργοποίηση των νεων κάμπινων....

    μαλλον το μπερδευει με την τοποθετηση θα ελεγα αφου του λενε οτι δεν εχει ενεργοποιηθει

    - - - Updated - - -

    vdsl διαθεσιμοτητα σου δινει?

    - - - Updated - - -

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res

  13. #1393
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανως ο ΟΤΕ δεν κάνει κατι απο μονος του ...αφου και οι υπόλοιποι παροχοι αργότερα θα περάσουν απ αυτή την διαδικασία ...απ οτι έχω ενημερωθεί...και θεωρώ οτι όλο αυτο θα περιγραφεται και θα γινεται βαση των νέων κανονισμων και όχι Αυθαιρετα...αφου αν ήταν Αυθαίρετο θα καταγγειλαν οι Υπολοιποι Παροχοι την σχετική διαδικασία στην ΕΕΤΤ ως παρατυπη λόγω αθεμιτου ανταγωνισμού...

    Για την διαδικασια ....με όσα μου μετέφερε ο τεχνικός ...θεωρω οτι ειναι πιο γρήγορη (θεωρητικά) διαδικασία...και ίσως και μεμονωμενη (κατόπιν αιτήματος του πελάτη)....
    Αλλα θα το μάθω σίγουρα απο την εβδομάδα...επειδή ξέρω το τηλ του τεχνικού θα τον ενοχλησω ξανα...

    Συνεχίζω να υποστηρίζω οτι έπρεπε αφού εχει γίνει σχεδιασμος να δίνονται ...ΑΜΕΣΑ σε ΟΛΟΥΣ ...απο τις νέες καμπίνες ...τα 24mbps ...που τόσα χρονια πληρώναμε...αλλα ποτε δεν πηραμε......

  14. #1394
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    οποιοσδηπωτε μπορει να βαλει τον πελατη του σε καμπινα αλλου παροχου αλλα θα πρεπει να πληρωσει.
    ο οτε βαζει καποιους δικους του σε προβληματικες κατασταστασεις. σε καποιες περιοχες και ολους τους πελατες του. φημολογειται οτι το εχει ξεκινησει πιο μαζικα. υποχρεωση για 24αρι απο καμπινα κανεις δεν εχει.

    παντως αφου στο ειπε ο ντοπιος θα σε βαλει να σε γελασε δυσκολο το κοβω. μια γειτονια ειστε.

    παντως αν δεν σου δινει διαθεσιμοτητα vdsl δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα. τωρα η σελιδα που λινκαρα ειναι κατω. δοκιμασε αυριο

  15. #1395
    Εγγραφή
    31-08-2008
    Περιοχή
    Nαύπακτος
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7560
    SNR / Attn
    24,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλαει για εργα και ενεργοποιηση




    μαλλον το μπερδευει με την τοποθετηση θα ελεγα αφου του λενε οτι δεν εχει ενεργοποιηθει

    - - - Updated - - -

    vdsl διαθεσιμοτητα σου δινει?

    - - - Updated - - -

    https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=res
    http://i65.tinypic.com/4j6fx3.png

    Δεν μπερδευω τπτ...η ολοκληρωση των εργων...εγινε πριν μερικες εβδομαδες...αφου στην πορεια λογω ''καλου σχεδιασμου'' ξανασκαψανε λιγο παλι.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 24-02-18 στις 02:31. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

Σελ. 93 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 13:16
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας