Σελ. 97 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.441-1.455 από 1703
  1. #1441
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακύρωση για ποιον λόγο; Το online σύστημα είναι αναλυτικό κι εξηγεί γιατί ακυρώθηκε. Τι σου λέει η Wind;
    Από την άλλη λες ότι παίρνεις ΙΡ από Wind, άρα για ποια ακύρωση μιλάτε;

  2. #1442
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακύρωση για ποιον λόγο; Το online σύστημα είναι αναλυτικό κι εξηγεί γιατί ακυρώθηκε. Τι σου λέει η Wind;
    Από την άλλη λες ότι παίρνεις ΙΡ από Wind, άρα για ποια ακύρωση μιλάτε;
    Έγινε η φορητότητα, αλλά δε μας δίνουν υπηρεσία. Αυτός είναι ο ο λόγος μου είπαν.

    Θα ξαναπάρω τηλέφωνο σήμερα, να ρωτήσω ακριβώς το λόγο της ακύρωσης.

  3. #1443
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε γίνεται η φορητότητα, είτε ακυρώνεται. Η όποια υπηρεσία παρέχεται εφόσον έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα και σε σας προφανώς έχει.
    Οπότε είτε δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, είτε υπάρχει κάποια δυσλειτουργία/βλάβη, είτε κάτι άλλο. Ακύρωση φορητότητας πάντως δεν έγινε και ούτε μπορεί να αρνηθεί υπηρεσία ο ΟΤΕ.

  4. #1444
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε η φορητότητα, αλλά δε μας δίνουν υπηρεσία. Αυτός είναι ο ο λόγος μου είπαν.

    Θα ξαναπάρω τηλέφωνο σήμερα, να ρωτήσω ακριβώς το λόγο της ακύρωσης.
    Μηπως υπαρχει απληρωτος λογαριασμος?

  5. #1445
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απαγορεύεται να ακυρωθεί φορητότητα λόγω απλήρωτων λογαριασμών, εκτός κι αν έχει γίνει μερική ή ολική φραγή.
    Αλλά στην περίπτωση όπως τα έχει γράψει ο Μήτσος, η φορητότητα έχει γίνει, αφού υπάρχει συγχρονισμός του DSL και μάλιστα με ΙΡ της Wind. Απλά δεν έχει Internet και δεν λειτουργεί η τηλεφωνία.

  6. #1446
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαγορεύεται να ακυρωθεί φορητότητα λόγω απλήρωτων λογαριασμών, εκτός κι αν έχει γίνει μερική ή ολική φραγή.
    Αλλά στην περίπτωση όπως τα έχει γράψει ο Μήτσος, η φορητότητα έχει γίνει, αφού υπάρχει συγχρονισμός του DSL και μάλιστα με ΙΡ της Wind. Απλά δεν έχει Internet και δεν λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Δεν υπάρχουν απλήρωτοι λογαριασμοί. Υπάρχει τεράστιο μπέρδεμα... Ο ΟΤΕ μας είχε ακυρώσει. Κάποιος όμως τη Δευτέρα 7/5 μας έκανε τη φορητότητα. Μας έδωσε συγχρονισμό από τη WIND, ενώ θα έπρεπε να είχαμε ακόμα ADSL από τον ΟΤΕ. Η WIND μας λέει ότι δεν έχουμε ενεργοποιηθεί και ότι δε φαινόμαστε πουθενά στο σύστημά τους και ότι θα έπρεπε να είχαμε ακόμα υπηρεσία από τον ΟΤΕ!

    Πραγματικά ό,τι να 'ναι... Ο ΟΤΕ θα δημιούργησε το μπάχαλο, μάλλον για να μας αναγκάσει να γυρίσουμε πίσω. Πρώτη φορά μας τυχαίνει κάτι τέτοιο και οι υπάλληλοι της WIND τα έχουν επίσης χαμένα και μου λένε πρώτη φορά συμβαίνει και σε αυτούς... Δεν ξέρουν τι ακριβώς έχει συμβεί και αντε να βρούμε λύση...

  7. #1447
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πότε κάνατε το αίτημα φορητότητας και πότε προβλεπόταν η ενεργοποίηση στον νέο πάροχο;
    Σύμφωνα με τον κανονισμό, δικαιούστε αποζημίωσης που μπορεί να φθάσει και στο διπλάσιο αν επιληφθεί του θέματος η ΕΕΤΤ.
    Διάβασε τα άρθρα 9 και 10 του επικαιροποιημένου Κανονισμού Φορητότητας για να έχετε μια ιδέα και γενικές νομικές πληροφορίες από κάποια ιστοσελίδα.

  8. #1448
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν απλήρωτοι λογαριασμοί. Υπάρχει τεράστιο μπέρδεμα... Ο ΟΤΕ μας είχε ακυρώσει. Κάποιος όμως τη Δευτέρα 7/5 μας έκανε τη φορητότητα. Μας έδωσε συγχρονισμό από τη WIND, ενώ θα έπρεπε να είχαμε ακόμα ADSL από τον ΟΤΕ. Η WIND μας λέει ότι δεν έχουμε ενεργοποιηθεί και ότι δε φαινόμαστε πουθενά στο σύστημά τους και ότι θα έπρεπε να είχαμε ακόμα υπηρεσία από τον ΟΤΕ!
    Δοκίμασε προς το παρόν να βάλεις στο router σαν κωδικούς τα username/password: otenet/otenet@otenet.gr μπας και κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να τα ξεμπλέξουν.

  9. #1449
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Μας πήρε χθες ο ΟΤΕ τηλέφωνο, μας λέει ότι η γραμμή δεν είναι στον ΟΤΕ και ότι αυτοί δεν έστειλαν κανένα ακυρωτικο!

    Πήρα σήμερα την εξυπηρέτηση της WIND, μου λένε ξανά ότι η γραμμή δεν είναι στη WIND και δε βρίσκουν καν το λόγο που ακυρώθηκε!!! Πραγματικά ό,τι να ναι...

    Παίζει να έκανε βλακεία η υπάλληλος της WIND στο κατάστημα; Κανείς δεν ξέρει τι έχει γίνει! Η γραμμή μας βρίσκεται σε "loop"...

  10. #1450
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα είναι πιθανά. Το σίγουρο είναι ότι φταίει μία από τις 2 εταιρείες ή και οι 2.

  11. #1451
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα είναι πιθανά. Το σίγουρο είναι ότι φταίει μία από τις 2 εταιρείες ή και οι 2.
    Μίλησα πριν από λίγο με ΟΤΕ (γιατί χθες απάντησε ο αδερφός μου, που έχει τη γραμμή). Μου είπαν ότι ο αριθμός δεν είναι πια σε αυτούς και ότι η φορητότητα δεν έχει ολοκληρωθεί, προς τον άλλο πάροχο. Μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν και αυτοί μήπως υπάρχει πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ, αλλά μου λένε πρέπει να μιλήστε με τη WIND. Τρέχα γύρευε...

  12. #1452
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα πως είναι δυνατόν να ΜΗΝ έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα (που κυρίως γίνεται από αυτούς) και από την άλλη σε λένε ρώτα την Wind στην οποία θα λειτουργήσει η γραμμή ΟΤΑΝ ολοκληρωθεί η φορητότητα;

  13. #1453
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως είναι δυνατόν να ΜΗΝ έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα (που κυρίως γίνεται από αυτούς) και από την άλλη σε λένε ρώτα την Wind στην οποία θα λειτουργήσει η γραμμή ΟΤΑΝ ολοκληρωθεί η φορητότητα;
    Δεν ξέρω τι έχει γίνει... Και ο ΟΤΕ και η WIND είναι για τα μπάζα... Την Παρασκευή η WIND έκανε 3η προσπάθεια να ζητήσει τη γραμμή από τον ΟΤΕ και μέσα σε λίγες ώρες πάλι ακυρώθηκε και η WIND δεν ξέρει το λόγο!

    Μετά με πήρε και ένας αρχι-ψεύταρος υπάλληλος του ΟΤΕ, να μας κάνει προσφορά για ADSL (!), γιατί λέει ότι ο ΟΤΕ δεν έχει ακόμα VDSL στην Καλαμάτα (ενώ στην 1η αίτηση μας έκανε προσφορά για 30αρι VDSL, που αρνηθηκαμε) και ότι η WIND λέει ψέματα για τα έως 200 Mbps! Μου είπε επίσης, ότι η WIND βασίζεται στο δίκτυο του ΟΤΕ!! Δε μου είπε όμως, ότι η WIND έχει δικές της καμπίνες εκεί... Νόμιζε το τραγί, ότι μιλάει με άσχετο και ότι θα με κοροϊδέψει... Μου είπε επίσης, ότι η γραμμή βρίσκεται στον ΟΤΕ (οι άλλοι υπάλληλοι του ΟΤΕ, μου έλεγαν ότι δεν είναι)!

    Τεσπα... Μίλησα Παρασκευή βράδυ με τη WIND (πιο ήρεμο ύφος αυτοί, ακόμα κι όταν τους είπα τα ψέματα του ΟΤΕ) και μου είπαν μου είπαν ότι θα με πάρουν Δευτέρα μεσημέρι, να κάνουμε μια επιβεβαίωση στοιχείων, μήπως αυτός είναι ο λόγος που ο ΟΤΕ ακυρώνει τη φορητότητα. Μακάρι να είναι αυτός και να φύγουμε από το γερμανικό "βόθρο" επιτέλους... Ο υπάλληλος της WIND μου επιβεβαίωσε ξανά τη διαθεσιμότητα VDSL έως 200 Mbps (εμείς έχουμε αίτηση για 50).

    Υ.Γ. Και κάτι ακόμα... Η WIND πλέον δίνει VoIP! Όταν γίνει επιτέλους η φορητότητα, μας προορίζει για VoIP!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 20-05-18 στις 17:43.

  14. #1454
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχει μπλέξει και με τους 2. Ειδικά η Wind (άσχετα τι κάνει ο ΟΤΕ) ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζει τον λόγο της ακύρωσης, αφού το online σύστημα που χρησιμοποιούν για την φορητότητα όλες οι εταιρείες, είναι αναλυτικό ως προς όλα τα βήματα και ΕΧΕΙ την πληροφορία για ποιον λόγο ακυρώνεται από τον ΟΤΕ (αν ισχύει αυτό) το αίτημα.
    Όπως έγραψα και πριν, υπάρχουν 3 συγκεκριμένοι λόγοι που μπορεί να δικαιολογήσει ο ΟΤΕ την ακύρωση της φορητότητας, διαφορετικά υποχρεούται να την προχωρήσει πάραυτα (εντός 6 εργάσιμων ωρών ή το αργότερο την επόμενη εργάσιμη ημέρα).

    Το έχω γράψει πολλάκις. Ο κανονισμός του Vectoring αναφέρει ότι από τις νέες καμπίνες οι συνδέσεις θα είναι πλέον υποχρεωτικά VLU, που σημαίνει μόνο IP υπηρεσίες άρα VoIP τηλεφωνία. Απλά μέχρι σήμερα δεν γίνεται παντού και πάντα, αλλά όλοι σιγά-σιγά το έχουν ξεκινήσει.

  15. #1455
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Μίλησα σήμερα με WIND και επιτέλους, μία υπάλληλος παρατήρησε ότι δεν έχει δοθεί ο αριθμός Βρόχου! Δεν τον έγραφε ο λογαριασμός του ΟΤΕ, οπότε η υπάλληλος της WIND στο κατάστημα είχε στείλει την αίτηση φορητότητας χωρίς αυτόν! Αυτή είχε κάνει τη βλακεία, από το κατάστημα...

    Τόση ταλαιπωρία για έναν αριθμό... Τόσο καιρό δεν το είχαν δει και ο ΟΤΕ από την άλλη, δεν έδινε στη WIND το λόγο της ακύρωσης... Θα δούμε τώρα. Μακάρι να γίνει η φορητότητα αυτή τη φορά.

Σελ. 97 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 7787929596979899102107 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 13:16
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας