Σελ. 106 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.576-1.590 από 1703
  1. #1576
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coxy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε ο τεχνικός? Και? Τι σου είπε? Εγώ πήρα πάλι τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν έγινε αποδεκτός ο βρόγχος από την WIND και το ξαναδωσαν για review! Βέβαια είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει αυτό. Για να δούμε. Εντός 48 ωρών θα έχουμε νέα. Υπομονή λοιπόν.
    Ο τεχνικός μου είπε ότι η ΟΤΕ έχει θέμα με τις "κάρτες δικτύου" στις καμπίνες. Οπότε θα κλείσει άμεσα ένα ραντεβού και θα με ενημερώσουν
    Είτε Παρασκευή είτε Δευτέρα θα βρεθούν με τον ΟΤΕ (έτσι είπε)

    - - - Updated - - -

    Προ λίγου ενημερώθηκα ότι αύριο το πρωί θα βρεθεί ο τεχνικός από την Wind με αυτούς από τον ΟΤΕ για να δουν το θέμα από την καμπινα/αστικό κέντρο/από όπου είναι.
    Ας ελπίσουμε ότι κατι ουσιαστικό θα γίνει

  2. #1577
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Καλησπερα σε ολους.
    Σημερα ενεργοποιηθηκα κι εγω στα 200/20 και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα σχετικα με το authentication failure του user/pass.
    Πηρα τηλεφωνο και μετα απο 2 ωρες μου ηρθε μνμ οτι διορθωθηκε το προβλημα αλλα εγω δεν εβλεπα φως.

    Το ολο θεμα ηταν οτι ενω αυτοι απο εκει αλλαζουν user/pass δεν στελνουν/ενημερωνουν για τους καινουργιους κωδικους.
    Με μια απλη επανεκινηση του μοντεμ δεν διορθωνεται γιατι δεν μπορει να παρει τα νεα στοιχεια. Θελει factory reset.
    To γραφω μπας και συμβει σε καποιον αλλον.

    Επισης (ευτυχως που το διαβασα εδω μεσα) να ζητησετε reset/αλλαγη user pass αν δε μπορειτε να παρετε ip ενω συγχρονιζει κανονικα το vdsl.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  200.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  39,3 KB 
ID: 201510

  3. #1578
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα το πρωί συναντήθηκε ο τεχνικός της Wind με του ΟΤΕ και από όσο μας είπε ο ίδιος ο τεχνικός, κάτι είχαν μπερδέψει στο καφαο. Όπως και να έχει, έγινε το internet. Δουλεύει πλέον. Στην πολυκατοικία πιάνει 130 αλλά "λόγω καλωδίων" πιάνω μόνο 75. Θα καλέσω ηλεκτρολόγο κάποια στιγμή για να δούμε τι θα γίνει.
    Τέλος καλό(?), όλα καλά

    ΥΓ. Μας είπε ότι μέσα στο 2019, η γραμμή θα γίνει VoIP

  4. #1579
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos1615 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί συναντήθηκε ο τεχνικός της Wind με του ΟΤΕ και από όσο μας είπε ο ίδιος ο τεχνικός, κάτι είχαν μπερδέψει στο καφαο. Όπως και να έχει, έγινε το internet. Δουλεύει πλέον. Στην πολυκατοικία πιάνει 130 αλλά "λόγω καλωδίων" πιάνω μόνο 75. Θα καλέσω ηλεκτρολόγο κάποια στιγμή για να δούμε τι θα γίνει.
    Τέλος καλό(?), όλα καλά

    ΥΓ. Μας είπε ότι μέσα στο 2019, η γραμμή θα γίνει VoIP
    Πάλι καλά, στο έφτιαξαν.

    Αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Όταν έχεις WIND και έχει κάνει" μλκια" στη σύνδεση κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ, τρομάζουν να σου βρουν λύση...

  5. #1580
    Εγγραφή
    04-11-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 v2
    Ευτυχώς στο φτιάξανε. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Για να δούμε κι εμένα τώρα που θα πάω σπίτι! Το πρωί που μίλησα μου είπαν ότι όλα είναι μια χαρά και ότι σήμερα το πρωί το φτιάξανε. Μόλις πάω θα έχω νέα.

    Λοιπόν παιδιά η Wind με παίζει μπαλίτσα 3 βδομάδες τώρα και αρκετά άντεξα. Ακόμα δεν έχω ίντερνετ/τηλέφωνο σπίτι και δεν ξέρει κανείς από το 13700 να μου απαντήσει ποιο είναι το πρόβλημα. Κάθε φορά μου λένε ότι σε 2 μέρες θα είναι έτοιμο και σήμερα μάλιστα ένας το πρωί μου είπε ότι είναι μια χαρά και το απόγευμα θα είστε έτοιμοι! Αν είναι δυνατόν. Λοιπόν επειδή βαρέθηκα Τρίτη απόγευμα θα πάω απο κατάστημα να τελειώσω με μια και καλή με αυτή τη παρωδία γιατί οι άνθρωποι είναι άσχετοι. Το θέμα μου είναι με το πέναλτι πως θα γίνει και πως θα αποδείξω στην ΕΕΤΤ όλο αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος coxy13 : 15-02-19 στις 20:39.

  6. #1581
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coxy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς στο φτιάξανε. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Για να δούμε κι εμένα τώρα που θα πάω σπίτι! Το πρωί που μίλησα μου είπαν ότι όλα είναι μια χαρά και ότι σήμερα το πρωί το φτιάξανε. Μόλις πάω θα έχω νέα.

    Λοιπόν παιδιά η Wind με παίζει μπαλίτσα 3 βδομάδες τώρα και αρκετά άντεξα. Ακόμα δεν έχω ίντερνετ/τηλέφωνο σπίτι και δεν ξέρει κανείς από το 13700 να μου απαντήσει ποιο είναι το πρόβλημα. Κάθε φορά μου λένε ότι σε 2 μέρες θα είναι έτοιμο και σήμερα μάλιστα ένας το πρωί μου είπε ότι είναι μια χαρά και το απόγευμα θα είστε έτοιμοι! Αν είναι δυνατόν. Λοιπόν επειδή βαρέθηκα Τρίτη απόγευμα θα πάω απο κατάστημα να τελειώσω με μια και καλή με αυτή τη παρωδία γιατί οι άνθρωποι είναι άσχετοι. Το θέμα μου είναι με το πέναλτι πως θα γίνει και πως θα αποδείξω στην ΕΕΤΤ όλο αυτό.
    Αυτό που σου προτείνω άμα θες να αποφύγεις το πρόστιμο, πες το κατάστημα να στείλει αυτό αναφορά στα κεντρικά για την βλάβη σου. Θα δράσουν άμεσα γιατί και εγώ με το 13700, μόνο το μπαλάκι με πετούσαν

  7. #1582
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-300/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos1615 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου προτείνω άμα θες να αποφύγεις το πρόστιμο, πες το κατάστημα να στείλει αυτό αναφορά στα κεντρικά για την βλάβη σου. Θα δράσουν άμεσα γιατί και εγώ με το 13700, μόνο το μπαλάκι με πετούσαν
    75 down....κατι δεν μου κολαει......αν εχεις αλλο router να υποστηριζει vectoring τσεκαρε το.

  8. #1583
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    75 down....κατι δεν μου κολαει......αν εχεις αλλο router να υποστηριζει vectoring τσεκαρε το.
    Το δοκιμασα (με ενα της forthnet που υποστηριζει vectoring) και πάλι συγχρονίζει κοντά στα 75. Το SNR του down είναι πολύ χαμηλο (9) κάτι που μου παραπέμπει στην εσωτερική καλωδίωση (σε αντίθεση με του upload που ειναι κάπου στα 25-30)
    Αυριο θα το δοκιμασω και με ένα ZTE φίλου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos1615 : 16-02-19 στις 15:57.

  9. #1584
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos1615 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR του down είναι πολύ χαμηλο (9) κάτι που μου παραπέμπει στην εσωτερική καλωδίωση (σε αντίθεση με του upload που ειναι κάπου στα 25-30)
    Δεν λέει κάτι το upload που έχεις. Από 40+ ξεκινάει το attainable στις καλές γραμμές.

  10. #1585
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέει κάτι το upload που έχεις. Από 40+ ξεκινάει το attainable στις καλές γραμμές.
    Αύριο που θα έχω στα χέρια μου ένα πιο αναλυτικό ρούτερ (και καλύτερο ποιοτικά), θα ανεβάσω screenshot με τα στοιχεία

    - - - Updated - - -

    με ενα αλλο ρουτερ, συγχρονισε πολυ πιο κατω
    δειτε εδω Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190217_122227.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  1,13 MB 
ID: 201570

  11. #1586
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Όταν έγραψα "δε λέει κάτι το upload που έχεις" εννοούσα ότι δεν πρέπει να το θεωρείς καλό. Είναι κακό και δείχνει την ύπαρξη γενικότερου προβλήματος που δεν είναι θέμα ρούτερ.

  12. #1587
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έγραψα "δε λέει κάτι το upload που έχεις" εννοούσα ότι δεν πρέπει να το θεωρείς καλό. Είναι κακό και δείχνει την ύπαρξη γενικότερου προβλήματος που δεν είναι θέμα ρούτερ.
    Οπότε ο ηλεκτρολόγος είναι η μόνη λύση.........

  13. #1588
    Εγγραφή
    04-11-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coxy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε ο τεχνικός? Και? Τι σου είπε? Εγώ πήρα πάλι τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν έγινε αποδεκτός ο βρόγχος από την WIND και το ξαναδωσαν για review! Βέβαια είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει αυτό. Για να δούμε. Εντός 48 ωρών θα έχουμε νέα. Υπομονή λοιπόν.
    Σήμερα λοιπόν ήρθε το ίντερνετ. Βέβαια δεν κλειδώνει στα 100/10 αλλά στα 53/10. Τηλέφωνο δεν έχω ακόμα. Περιμένω να με καλέσουν από το δευτεροβάθμιο τεχνικό τμήμα να δούμε τι θα γίνει. Η βλάβη είναι ακόμα ανοιχτή.
    http://www.imagebam.com/image/df30e01133079984

    http://www.imagebam.com/image/bdcc921133079964

    http://www.imagebam.com/image/7ffa161133080024

  14. #1589
    Εγγραφή
    04-11-2017
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789 v2
    Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα ήρθε πάλι τεχνικός της Wind για να ελέγξουμε το πρόβλημα που έχω,αφου έχει πλέον ενεργοποιηθεί η γραμμή. Για αρχή κούμπωσε το μηχάνημα καθώς και το τηλέφωνο πάνω στη ρεγκλετα που έρχεται από τον ΟΤΕ στον κατανεμητη και το μέγιστο που έδειχνε ήταν στα 95,6, επίσης δούλευε και το τηλέφωνο. Κουμπωνοντας όμως πάνω τα δύο καλώδια που πάμε στη ρεγκλετα μου και από κει στο διαμέρισμα μου διαπίστωσε ότι κάπου κάνει βραχυκύκλωμα και ότι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να αλλάξει τα καλώδια. 1η ερώτηση: Γίνεται να αλλαχτούν τα καλώδια που έρχονται στο διαμέρισμα μου από το ισόγειο στον 3?
    2η: πριν έρθει έπιανα 53 down και τώρα βλέπω ότι έχει πέσει στα 26. Η γραμμή να υπενθυμίσω δεν είναι voip. Επίσης πριν ένα μήνα που είχα vodafone vdsl voip δούλευα μια χαρά με 50/5 και attenuable 123/25. Όπως επίσης και πριν το vdsl που ήμουν με splitter μια χαρά δούλευε και το ίντερνετ και η τηλεφωνία. Τι αν έγινε ξαφνικά?? Έχω απηυδήσει

  15. #1590
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από coxy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα ήρθε πάλι τεχνικός της Wind για να ελέγξουμε το πρόβλημα που έχω,αφου έχει πλέον ενεργοποιηθεί η γραμμή. Για αρχή κούμπωσε το μηχάνημα καθώς και το τηλέφωνο πάνω στη ρεγκλετα που έρχεται από τον ΟΤΕ στον κατανεμητη και το μέγιστο που έδειχνε ήταν στα 95,6, επίσης δούλευε και το τηλέφωνο. Κουμπωνοντας όμως πάνω τα δύο καλώδια που πάμε στη ρεγκλετα μου και από κει στο διαμέρισμα μου διαπίστωσε ότι κάπου κάνει βραχυκύκλωμα και ότι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο να αλλάξει τα καλώδια. 1η ερώτηση: Γίνεται να αλλαχτούν τα καλώδια που έρχονται στο διαμέρισμα μου από το ισόγειο στον 3?
    2η: πριν έρθει έπιανα 53 down και τώρα βλέπω ότι έχει πέσει στα 26. Η γραμμή να υπενθυμίσω δεν είναι voip. Επίσης πριν ένα μήνα που είχα vodafone vdsl voip δούλευα μια χαρά με 50/5 και attenuable 123/25. Όπως επίσης και πριν το vdsl που ήμουν με splitter μια χαρά δούλευε και το ίντερνετ και η τηλεφωνία. Τι αν έγινε ξαφνικά?? Έχω απηυδήσει
    1) Ναι γινεται. Αν "πιανουν" τα χερια σου το κανεις μονος σου... αλλιως με ηλεκτρολογο.

    2) Αλλη τεχνολογια το dial-up. Αλλη το adsl . Αλλη το vdsl. και αλλη το vectoring. Αλλες συχνοτητες και λειτουργια.
    Το οτι εχει αλλαξει ο συγχρονισμος λογικο ειναι εφοσον υπαρχει βραχυκυκλωμα.

    Ασχετο με εσενα ... αλλα σε adsl ειχε τυχει να συγχρονιζει ρουτερ με το ενα απο τα 2 καλωδια (το αλλο ειχε κοπει) με χαλια βεβαια συγχρονισμο.

    Οποτε εχεις 2 επιλογες.

    Α) Εφοσον μεχρι και τον κατανεμητη ειναι ολα ενταξει τοτε οπως σου ειπε και ο τεχνικος πρεπει να αλλαξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση.
    Παρε ενα UPS και το router σου και πηγαινε κουμπωσε τα και μονος σου στον κατανεμητη . θα δεις οτι θα δουλευουν σωστα.
    Οποτε αλλαξε την καλωδιωση για να ηρεμησεις. Ολα δουλευουν.... μεχρι να χαλασουν.

    Β) Το δηλωνεις συνεχεια βλαβη αλλα δεν θα εχεις ποτε τις υπηρεσιες που θελεις.
    The gr81 .

Σελ. 106 από 114 ΠρώτηΠρώτη ... 8696101104105106107108111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 13:16
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας