Σελ. 53 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 33434851525354555863 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 781-795 από 1000
  1. #781
    Καλημέρα παιδιά,

    μετά από πολλά χρόνια σε ADSL έκανα αίτηση για VDSL στην Forthnet στις 18/07 και 24/07 ενεργοποιήθηκε. Από τις 21/07 μέχρι και την ενεργοποίηση δεν είχα καθόλου τηλέφωνο και internet. Λόγω προβλήματος σε βρόγχο μου ανέφεραν.

    Ενώ το modem συγχρονίζει σε καλή ταχύτητα η πραγματική ταχύτητα είναι αρκετά χαμηλότερη (περίπου 2,5MB/s).

    Το modem (ZTE H168N) είναι συνδεδεμένο στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα.

    Δεν είναι όντως χαμηλή η πραγματική ταχύτητα; Κάποια πρόταση για την αιτία του προβλήματος ώστε να το ελέγξω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1ckuho.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  77,5 KB 
ID: 184871
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2jhuvv.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  10,1 KB 
ID: 184869
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 25-07-17 στις 10:26. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #782
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17639/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την νοβα, με τον ΟΤΕ δεν είχα κάποια επικοινωνία μιας και όταν ήρθαν στην οικοδομή μου απουσίαζα.
    Εφόσον ήξεραν και σου είπαν ότι παίρνεις από Α/Κ με απόσταση 1 χλμ. κανονικά έπρεπε να αποτρέψουν από το να βάλεις VDSL. Το ότι βλέπανε 35άρια μου φαίνεται παράλογο αλλά δεν είμαι ειδικός για να είμαι σίγουρος.

  3. #783
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Μπορώ να πω ότι έφαγα πρόλογο όταν μου κάνανε την προσφορά, γιατί 2 χρόνια πριν είχα vdsl από την wind πάλι από το α/κ και συγχρονίζα στα 38.οποτε δε το πολύ σκέφτηκα και το έκανα. Όταν πλέον συνδέθηκα και είδα τον συγχρονισμό το ψιλό δέχτηκα γιατί είχα παραπάνω 15mbps από την adsl σύνδεση στη hol και γιατί μου τη δώσανε τελικά σε τιμή adsl συν κάτι άλλες προσφορές.Εν προκειμένω να την ψάξω με άλλο μόντεμ ή λέτε θα είναι μια από τα ίδια; έχω βρει ένα technicolor-tg788vn, να το πάρω να κάνω μια δοκιμή μιας και έχει το ίδιο chipset με το DSLAM της νόβα στο α/κ(broadcom)

  4. #784
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17639/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πω ότι έφαγα πρόλογο όταν μου κάνανε την προσφορά, γιατί 2 χρόνια πριν είχα vdsl από την wind πάλι από το α/κ και συγχρονίζα στα 38.οποτε δε το πολύ σκέφτηκα και το έκανα. Όταν πλέον συνδέθηκα και είδα τον συγχρονισμό το ψιλό δέχτηκα γιατί είχα παραπάνω 15mbps από την adsl σύνδεση στη hol και γιατί μου τη δώσανε τελικά σε τιμή adsl συν κάτι άλλες προσφορές.Εν προκειμένω να την ψάξω με άλλο μόντεμ ή λέτε θα είναι μια από τα ίδια; έχω βρει ένα technicolor-tg788vn, να το πάρω να κάνω μια δοκιμή μιας και έχει το ίδιο chipset με το DSLAM της νόβα στο α/κ(broadcom)
    Έπιανες 38 με WIND VDSL. Τώρα μπερδεύτηκα. Ίσως ο @jkoukos θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του?.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostacurtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά,

    μετά από πολλά χρόνια σε ADSL έκανα αίτηση για VDSL στην Forthnet στις 18/07 και 24/07 ενεργοποιήθηκε. Από τις 21/07 μέχρι και την ενεργοποίηση δεν είχα καθόλου τηλέφωνο και internet. Λόγω προβλήματος σε βρόγχο μου ανέφεραν.

    Ενώ το modem συγχρονίζει σε καλή ταχύτητα η πραγματική ταχύτητα είναι αρκετά χαμηλότερη (περίπου 2,5MB/s).

    Το modem (ZTE H168N) είναι συνδεδεμένο στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα.

    Δεν είναι όντως χαμηλή η πραγματική ταχύτητα; Κάποια πρόταση για την αιτία του προβλήματος ώστε να το ελέγξω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1ckuho.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  77,5 KB 
ID: 184871
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2jhuvv.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  10,1 KB 
ID: 184869
    Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο αρχείο

  5. #785
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Κάθε βοήθεια και γνωμη δεκτή, εννοείται

  6. #786
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα τα Online test υπολογίζουν βάσει της εξασθένισης του ADSL, που συνήθως ο μέσος όρος είναι 6dB μικρότερος της αντίστοιχης τιμής σε VDSL.

    @pantelis, η εξασθένιση 18dB σε VDSL αντιστοιχεί σε 12dB σε ADSL και λογικά είσαι περίπου στα 900 μέτρα.
    Παλαιότερα σε ADSL σε φυσιολογική γραμμή και με 6 SNR, πρέπει να έπιανες 18-19Mbps και τώρα 42-44Mbps.
    Για να πιάνεις αρκετά παρακάτω υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να ελεχθεί από τους τεχνικούς από την στιγμή που αναφέρεις ότι έχεις σωστή εσωτερική εγκατάσταση. Φαντάζομαι έχεις κάνει και τον έλεγχό της.

    @kostacurtas, τα ίδια ισχύουν και στην δικιά σου περίπτωση.
    Μάλιστα σε σένα ενώ η μέγιστη ταχύτητα συμφωνεί με την εξασθένιση, εν τούτοις ο συγχρονισμός είναι αρκετά παρακάτω. Θεωρώ ότι έχει θέμα η δικιά σου εγκατάσταση και όχι η εξωτερική.

  7. #787
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2017-07-25-20-24-46-531_com.boatbrowser.free.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  179,1 KB 
ID: 184888
    Λοιπόν αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου. Η εγκατάσταση του καλωδίου (sftp-cat7-10giga) εχει γίνει από ηλεκτρονικό, έχει μετρηθεί το καλώδιο και στις 2 άκρες του και δεν έχει καμία απώλεια, η παλιά εγκατάσταση έχει απομονωθεί, το καλώδιο καταλήγει σε μια πρίζα, όχι τις παλιές του ΟΤΕ, αυτές μετά βίδακια. Εκεί συνδέω το σπλιτερ και στη μία είσοδο το μόντεμ και στην άλλη το τηλέφωνο. Μετρημένο από τον τεχνικό της νόβα που ήρθε πριν μια βδομάδα στην είσοδο του κατανεμητη έχω 25mpbs και κατι και συγχρονίζω στα 25 και κάτι. Πλέον έχει αποκατασταθεί και το βραχυκύκλωμα από τον ΟΤΕ, οπότε σύμφωνα με αυτούς όλα καλά.

  8. #788
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @kostacurtas, τα ίδια ισχύουν και στην δικιά σου περίπτωση.
    Μάλιστα σε σένα ενώ η μέγιστη ταχύτητα συμφωνεί με την εξασθένιση, εν τούτοις ο συγχρονισμός είναι αρκετά παρακάτω. Θεωρώ ότι έχει θέμα η δικιά σου εγκατάσταση και όχι η εξωτερική.
    Και εγώ φοβάμαι ότι ίσως να φταίει η δική μου εγκατάσταση.

    Από πλήρως ενσύρματα που ήμουν στο ADSL τα άλλαξα σε πλήρως ασύρματα στο VDSL.

    Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem ισχύει στην πραγματικότητα ή είναι θεωρητική χωρίς να υπολογίζει άλλες απώλειες κτλ;

    Εννοώ ότι αν όλα είναι εντάξει στην δική μου εγκατάσταση εντός του σπιτιού θα πρέπει να πιάνω τα ~45Mbps που συγχρονίζει το modem ή μπορεί να φταίει και κάποιος παράγοντας εκτός σπιτιού όπως η καλωδίωση της πολυκατοικίας για παράδειγμα και πάλι το modem να συγχρονίζει στα ~45Mbps;

  9. #789
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Ξέχασα να σας γράψω ότι και με το μόντεμ απευθείας συνδεδεμένο στην πρίζα με το rj11 χωρίς να μεσολαβεί σπλιτερ πάλι την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού εχω

  10. #790
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου. Η εγκατάσταση του καλωδίου (sftp-cat7-10giga) εχει γίνει από ηλεκτρονικό, έχει μετρηθεί το καλώδιο και στις 2 άκρες του και δεν έχει καμία απώλεια, η παλιά εγκατάσταση έχει απομονωθεί, το καλώδιο καταλήγει σε μια πρίζα, όχι τις παλιές του ΟΤΕ, αυτές μετά βίδακια. Εκεί συνδέω το σπλιτερ και στη μία είσοδο το μόντεμ και στην άλλη το τηλέφωνο. Μετρημένο από τον τεχνικό της νόβα που ήρθε πριν μια βδομάδα στην είσοδο του κατανεμητη έχω 25mpbs και κατι και συγχρονίζω στα 25 και κάτι. Πλέον έχει αποκατασταθεί και το βραχυκύκλωμα από τον ΟΤΕ, οπότε σύμφωνα με αυτούς όλα καλά.
    Από την στιγμή που μέσα κι έξω στον κατανεμητή έχεις ίδιο συγχρονισμό, τότε δεν είναι δικό σου θέμα.
    Ο ΟΤΕ δεν γνωρίζω τι μπορεί να λέει, αλλά θεωρητικά με την εξασθένιση που έχεις έπρεπε να είσαι τουλάχιστον στα 40Mbps. Νομίζω είχες γράψει ότι παλαιότερα έπιανες κάπου στα 38Mbps.
    Είναι ένα θέμα αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου ο πάροχός σου δεν είναι ο ΟΤΕ και αρκετές φορές, ειδικά αν είναι μεμονωμένη περίπτωση καλωδιακού προβλήματος, δεν κάνει τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostacurtas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα συγχρονισμού που δείχνει το modem ισχύει στην πραγματικότητα ή είναι θεωρητική χωρίς να υπολογίζει άλλες απώλειες κτλ;
    Εννοώ ότι αν όλα είναι εντάξει στην δική μου εγκατάσταση εντός του σπιτιού θα πρέπει να πιάνω τα ~45Mbps που συγχρονίζει το modem ή μπορεί να φταίει και κάποιος παράγοντας εκτός σπιτιού όπως η καλωδίωση της πολυκατοικίας για παράδειγμα και πάλι το modem να συγχρονίζει στα ~45Mbps;
    Εσύ ξεκινάς πρώτα απ' όλα με τον έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης και αν είναι εφικτό να την τροποποιήσεις σύμφωνα με το σχέδιο που έδωσα παραπάνω.
    Με αυτό θα εξασφαλίσεις τον βέλτιστο συγχρονισμό. Από εκεί και πέρα η πραγματική ταχύτητα θα έρθει με την ενσύρματη σύνδεση.
    Με την ασύρματη εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως η απόσταση, τα ενδιάμεσα φυσικά εμπόδια, τυχόν θόρυβος από γειτονικά ασύρματα δίκτυα και φυσικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ασύρματων συσκευών που συνδέονται στον router, ο οποίος δεν φημίζεται και για το καλύτερο WiFi.

  11. #791
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Καλά θυμάσαι και μάλιστα με wind όπως προανέφερα, όχι με ΟΤΕ. Όταν τα είπα αυτά στην νόβα περί παλαιότερου συγχρονισμού, μου είπαν ότι μάλλον φταίει ότι έχουν συνδεθεί και άλλοι από τότε. Αυτό δε ξέρω πόσο ισχύει για τόσο μεγάλη διαφορα(13 mbps περίπου)

  12. #792
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει ότι όσο περισσότερες είναι οι ενεργές συνδέσεις στο ίδιο καλώδιο από το αστικό κέντρο, μειώνεται ο συγχρονισμός λόγω crosstlak, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που είναι η δικιά σου μείωση.

  13. #793
    Εγγραφή
    16-07-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17639/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    jkoukos, την αλλαγή στην πρίζα με την διπλή rj11 σύνδεση μπορεί κάποιος να την κάνει και μόνος του;

  14. #794
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Έχε στερέψει από ιδέες. Αυτό που σκέφτομαι για άλλο μόντεμ που το chipset του να είναι ίδιο με αυτό της νόβα στο α/κ δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Με κόβει το ότι και στον κατανεμητη μέτρησαν το ίδιο. Τι άλλο μπορώ να κάνω; να απευθυνθώ στους τεχνικούς του ΟΤΕ μέσω 13888 ή με κάποιον άλλο τρόπο; δε βρίσκω και κανέναν έξω από τα συνεργεία που που δουλεύουν στις καινούργιες καμπινες

  15. #795
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellanios Εμφάνιση μηνυμάτων
    jkoukos, την αλλαγή στην πρίζα με την διπλή rj11 σύνδεση μπορεί κάποιος να την κάνει και μόνος του;
    Πανεύκολα γίνεται η αλλαγή. Από την πίσω πλευρά, στη μία θέση κουμπώνεις μόνο το καλώδιο που έρχεται από τον πάροχο και στην άλλη θέση το αντίστοιχο που πάει προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε στερέψει από ιδέες. Αυτό που σκέφτομαι για άλλο μόντεμ που το chipset του να είναι ίδιο με αυτό της νόβα στο α/κ δεν ξέρω αν θα βοηθήσει. Με κόβει το ότι και στον κατανεμητη μέτρησαν το ίδιο. Τι άλλο μπορώ να κάνω; να απευθυνθώ στους τεχνικούς του ΟΤΕ μέσω 13888 ή με κάποιον άλλο τρόπο; δε βρίσκω και κανέναν έξω από τα συνεργεία που που δουλεύουν στις καινούργιες καμπινες
    Στον ΟΤΕ και να απευθυνθείς, θα σου απαντήσει (λογικά) ότι δεν είσαι δικός του πελάτης και να μιλήσεις με τον πάροχό σου. Μόνον αν έχει κάποιον γνωστό στο ΟΤΕ μπορείς να κάνει κάτι.
    Βασικά πρέπει να δηλωθεί ως βλάβη και να γίνει συνδυαστικό ραντεβού στο χώρο σου και από τις 2 εταιρείες.

Σελ. 53 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 33434851525354555863 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1702
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-22, 20:40
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας