Σελ. 61 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 415156596061626366 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 901-915 από 1000
  1. #901
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εσύ είσαι από τους τυχερούς. Σε κάθε περίπτωση, επειδή πιο πάνω έχω γράψει το πρόβλημά μου με την ενεργοποίηση Nova, το θέμα δεν είναι αν κάποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα στη Nova. To θέμα είναι η σοβαρότητα και η υπευθυνότητα που επιδεικνύει ως προς την αντιμετώπισή του και φυσικά η ταχύτητα αντίδρασης του παρόχου στο πρόβλημα του πελάτη. Στην περίπτωσή μου μέχρι στιγμής όλα τα ανωτέρω είναι φουλ μείον δυστυχώς.

  2. #902
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν λίγο ήρθε ο τεχνικός της Nova σπίτι. Φυσικά επιβεβαιώθηκε το αυτονόητο. Sync no IP και αναγγελία βλάβης για τον ΟΤΕ...Πιθανότατα λάθος σεταρισμα πόρτας από τον ΟΤΕ όπως μου πε ο τεχνικος. Οπότε αυτό που βάσει των εξ αρχής συμπτωμάτων θα μπορούσε εξ αρχής να γίνει (να δοθεί από τις 24/9 βλάβη στον ΟΤΕ) χρειάστηκε να περάσουν 5 μέρες για να γίνει,οπότε όπως το κόβω θέλουμε χαλαρά άλλες 3-5 ημέρες, δηλαδή πάμε για το δεκαήμερο.
    Μπράβο Νova. Ξεκίνησες με γκολ απ' τα αποδυτήρια.

  3. #903
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O OTE θα πληρωθεί (αδρά) για τις όποιες εργασίες. Και μάλιστα ακόμη και αν δεν είναι δικιά του ευθύνη, οπότε ο τεχνικός του παρόχου υποχρεωτικά πρέπει να κάνει τον έλεγχο και την διάγνωση του προβλήματος για να το δώσει στον ΟΤΕ.
    Βέβαια είναι θέμα το ότι δεν έγινε αυτό τουλάχιστον την επόμενη εργάσιμη (μην περιμένεις σε αργία). Τώρα εκ του κανονισμού ο ΟΤΕ έχει περιθώριο να κάνει τους ελέγχους σε 2 εργάσιμες μέρες (πάλι μην περιμένεις σε αργία).

  4. #904
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς αυτό εννοούσα κι εγώ. Θέλετε κύριοι της nova να διασφαλισετε πρωτα και απ' την πλευρά του συνδρομητή (γραμμή σπιτιού, ρούτερ) ότι δεν είναι κάτι λάθος πριν απευθυνθείτε σε ΟΤΕ; Ελάτε την επόμενη ή το πολύ τη μεθεπόμενη μέρα να το ξεκαθαρισετε (παρότι κι αυτό δεν πολύ είχε νόημα απ' τη στιγμή που η γραμμή συγχρονίζει άψογα με καλά στατιστικά ενώ εξαρχής τους είχα δηλώσει ότι την ίδια ακριβώς συμπεριφορά είχε και δοκιμάζοντας άλλο δικό μου μόντεμ). Ακόμα κι έτσι, αν είχαν έρθει μέχρι την Τέταρτη 26/9 (το πρόβλημα δηλώθηκε Δευτέρα 24/9) πολύ πιθανόν χτες 29/9 που τελικά ήρθε σπίτι μου ο τεχνικός τους, να είχα ίντερνετ. Τώρα πάμε χαλαρά για την ερχόμενη Τρίτη - Τέταρτη, αν υποθέσω ότι ο ΟΤΕ λάβει αύριο 1/10 τη βλάβη (μια που η δήλωση έγινε χτες Σάββατο).
    Για ποιο λόγο να μείνω με το καλημέρα 9-10 μέρες χωρίς ίντερνετ όταν για αυτή τη χαζομάρα η ορθη αντιμετώπιση/διαχειριση απαιτούσε βαριά 3-4 μέρες (το αργότερο μέχρι και την Παρασκευή 28/9).

    - - - Updated - - -

    Εν τω μεταξύ εκδόθηκε και ο πρώτος λογαριασμός, ο οποίος φυσικά αφενός τρέχει κανονικά από 24/9, λες και έχω ίντερνετ από τη μέρα ενεργοποίησης (αφορά περίοδο από 24/9 μέχρι και 23/10, φυσικά είμαι ήδη στις 7 μέρες χωρίς ίντερνετ) αφετέρου τα ποσά είναι αυτά πριν την αντιπροσφορά της Nova (είχα κάνει αίτημα υπαναχώρησης και με ξαναπήραν και μου έκαναν καλύτερη τιμή, οπότε συμφώνησα, πλην όμως στο λογαριασμό έχουν τις παλιές τιμές).
    Βγάλτε συμπεράσματα...

  5. #905
    Εγγραφή
    08-06-2018
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ nο ip μετά από αλλαγή adsl σε vdsl δυο φορές αναγγελία βλάβης στον οτε αλλά ακόμα τίποτα και η κοροϊδία στο τέρμα
    ο λογαριασμός όμως κανονικά

  6. #906
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Πόσες μέρες είσαι με το πρόβλημα; Εμένα σήμερα με ενημέρωσαν ότι θα ασχοληθούν από τον ΟΤΕ με το πρόβλημα. Ας ελπίσουμε να δώσουν λύση και το απόγευμα που θα πάω σπίτι να δω πράσινο το λαμπάκι του ίντερνετ στο μόντεμ. Αισίως κλείνω 8 μέρες χωρίς πρόσβαση σήμερα. Πάντως από τη δική μου εμπειρία, το σύστημα καταγραφής/διαχείρισης βλαβών τους πάσχει άσχημα. Για πρόβλημα που μπορούσαν να δρομολογήσουν λύση σε 3-4 μέρες το πολύ, φτάσανε στις διπλάσιες μέρες.

  7. #907
    Εγγραφή
    08-06-2018
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Λοιπόν μετά από 11 μέρες (21-9-18 εως 2-10-18) και καμιά 30 τηλέφωνα στο τεχνικό τμήμα και μια εγραφη καταγγελία.
    Γύρισα σήμερα σπίτι και το λαμπάκι ήταν κόκκινο πήρα τηλέφωνό και έριξα το βρίσιμο της αρκούδας δεν άντεξα άλλο την κοροϊδία και ως δια μαγιας ενώ με έβαλε στην αναμονή το ρουτερ έκανε επανεκκίνηση και βουαλα έχω ιντερνετ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ruter3.png 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  85,8 KB 
ID: 197567

  8. #908
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχως εγω δεν ειμαι τυχερος. Τους παιρνω τηλεφωνο το απογευμα κι ενω η βλαβη παραμενει και μου λενε μουλενεοτι επειδη ο ΟΤΕ εδωσε χρονο επεμβασης μεχρι τις 4 το απογευμα να τους παρω πιο αργα. Τους καλω 11κ30 το βραδυ. Αρχικα οταν τους ρωτω για το αν εγινε κατι με τον ΟΤΕ μου λενε εδωσε ΟΚ ο ΟΤΕ και μου ζητανε να κανω καποιες ρυθμισεις και reset. Αφου δεν αλλαξε τιποτα, μου λενε θα δηλωσουμε βλαβη.
    Το θεμα ειναι τι βλαβη θα μπορεσουν να αποκαταστησουν απι τη στιγμη που και τεχνικός ηρθε σπιτι μου αλλα και ο οτετζης δηλωσε οκ. Μου ρχεται να τρελαθω παιδια

    - - - Updated - - -

    Ταλαιπωριας συνεχεια και σημερα. Κλασικα λαμπακι ιντερνετ σταθερα κοκκινο και νεα επικοινωνια με 13731. Παλι τα ιδια αλλαγη username, password, reboot router...αποτελεσμα ουδεν.
    Μου ειπαν εν τω μεταξυ ξεκάθαρα οτι στο συστημα τους ο ΟΤΕ εχει δωσει απο χτες αρση βλαβης. Βγαλτε ακρη δηλαδη...Ο ΟΤΕ ολα καλα, η Νοva εχει ελεγξει τα παντα, αλλαξαμε 3 password και το προβλημα παραμενει sync no ip. Προφανως κάποιος με δουλευει χοντρα...
    Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι στην οθονη που ανεβασε ο φιλος dokimos πιο πανω στο πεδιο Modulation Type η τιμη του ειναι VDSL2. Εμενα στο αντιστοιχο πεδιο η τιμη απο την αρχη ειναι: VDSL2(Vectoring).
    Μηπως παιζει κατι με το κομματι του vectoring που εχει να κανει με διαφορετικό σεταρισμα της πορτας απ οπου παιρνω στην καμπινα σε σχεση με την αντιστοιχη ρυθμιση στο ρουτερ μου;
    Το ανεφερα αυτο στον εκπροσωπο του 13731 αλλα μαλλον το προσπερασε χωρις να μου πει οτιδηποτε σχετικό.

  9. #909
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    10η μερα χωρις προσβαση ιντερνετ απ τη Nova και συνεχιζουμε...

    - - - Updated - - -

    11η μερα χωρις ιντερνετ και συνεχιζουμε δυνατα. Δοθηκε παλι βλαβη στον ΟΤΕ μου παν σημερα απ τη Nova...
    Παμε χαλαρα για 15ημερο οπως το βλεπω..
    Ευγε Nova & OTE.

  10. #910
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Τελικά τη 12η μέρα πήρα ΙΡ και πλέον έχω κανονικά πρόσβαση...Όπως και να χει, το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι αν η πορεία αποκατάστασης ήταν εξ αρχής η πρέπουσα (δήλωση εξαρχής στον ΟΤΕ και επέμβαση του τελευταίου μέσα σε 48 ώρες) θα μιλάγαμε για πρόβλημα 3-4 ημερών βαριά...
    Πρώτες εντυπώσεις μάλλον ικανοποιητικές. 45,5-46 δίνει το speedtest στο down, όσο έβλεπα και με τη Wind. Στο Up ίσως είμαι λίγο πιο κάτω, 4,3-4,4 αντί 4,7-4,8, αλλά αυτό δεν με πολυπειράζει. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσω τη συμπεριφορά της γραμμής και σε streaming, οπότε θα έχω μια πιο πλήρη εικόνα.

  11. #911
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εκεί που έλεγα ότι πλέον όλα καλά με τη Nova, χθες βράδυ είχα τουλάχιστον 3 αποσυνδέσεις που με προβλημάτισαν. Το περίεργο (για μένα) ήταν ότι κάθε φορά, αρχικά δεν είχα ίντερνετ στον υπολογιστή (κολλούσαν ιστοσελίδες, youtube κλπ) αλλά τα λαμπάκια στο ρούτερ παρέμεναν πράσινα. Έκανα επανεκκίνηση στο ρούτερ (κλείσιμο διακόπτη, άναμμα μετά 10 δευτερόλεπτα) οπότε ξεκινούσε από την αρχή η διαδικασία συγχρονισμού, η οποία μετά από 2 λεπτά περίπου ολοκληρωνόταν. Τότε όμως το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ γινόταν κόκκινο, όπου παρέμενε κόκκινο για πολύ χρόνο (4-6 λεπτά κάθε φορά) και μετά τσουπ, πρασίνιζε και είχα ξανά κανονικά πρόσβαση, ενώ τόσο τα στατιστικά γραμμής όσο και η δοκιμή ταχύτητας με το speedtest έδειχνε μια χαρά. Αυτό το σκηνικό επαναλήφθηκε 3 φορές μέσα σε 1 ώρα με τα ίδια κάθε φορά συμπτώματα και την ίδια διαδικασία επαναφοράς: επανεκκίνηση μόντεμ, συγχρονισμός, αρχικά κόκκινο λαμπάκι ίντερνετ και μετά από αρκετά λεπτά (4-6) πράσινο ίντερνετ κι όλα καλά μέχρι την επόμενη αποσύνδεση.

    Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται και γιατί έκανε τόσο πολύ ώρα να πάρει IP το ρούτερ κάθε φορά, ενώ κανονικά μετά από αποσυγχρονισμό, με το που συγχρονίζει θα έπρεπε να παίρνει (=πράσινο λαμπάκι ίντερνετ) σχεδόν ταυτόχρονα...

  12. #912
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Περιοχή
    ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.666
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    21.3(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα και εγώ αίτημα για να Nova 2play +VDSL

    Αυτή τη στιγμή έχω Forthnet ADSL και σταθερή τηλεφωνία σε ΟΤΕ (διπλός πάροχος στην ίδια γραμμή, σύστημα 2006... )

    Το courier με την αίτηση για υπογραφή θα έρθει 28/11/18. Λογικά εγώ πρέπει να μετράω μέρες από τότε.

    Πόσες μέρες κάνει περίπου να ολοκληρωθεί η μετάβαση. Πόσες μέρες θα μείνω χωρίς internet και τηλέφωνο (αν υποθέσουμε ότι όλα πάνε καλά και δεν θα έχω προβλήματα συγχρονισμού ή πρόβλημα IP όπως διαβάζω)


    Είναι εύκολο στο σετάρισμα το router που δίνει η Nova ? Έχει δυνατό WiFi γιατί λόγω διαρύθμισης του σπιτιού είμαι αναγκασμένος να το χρησιμοποιώ σε wifi και πρέπει να περάσει μέσα από 2-3 τοίχους...


    Αυτά από εμένα, ελπίζω να πάνε όλα καλά. Με το ADSL πάντως που είμαι 12 χρόνια συνδρομητής στη Forthnet δεν είχα σχεδόν ποτέ προβλήματα...

    Α και κάτι άλλο, το router που θα παραλάβω, περιλαμβάνει VDSL φίλτρο/ splitter (δεν είμαι σίγουρος πως το λένε, τώρα που είμαι σε ADSL over ISDN χρησιμοποιώ ένα splitter όπου συνδέονται η γραμμή, το router και το netmod (τερματικός εξοπλισμός OTE ISDN εποχή 2004 λολ)

  13. #913
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ειμαι σε οτε vdsl 50 και θελω να παω σε nova 50vdsl λογω περιορισμου του novago που δεν με αφηνει να δω ταυτοχρονα με το δορυφορικο σουπερλιγκ και ευρωλιγκα. Το συμβολαιο ληγει αρχες γεναρη. Την αιτηση για μεταφορα στην nova πρεπει να την κανω την μερα που ληγει το συμβολαιο ή πιο πριν; Επειδη ειμαι ηδη σε vdsl θα καθυστερησει ή θα γινει συντομα; Ευχαριστω

  14. #914
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σύμφωνα με τον νέο κανονισμό η αίτηση φορητότητας προωθείται από τον νέο πάροχο στον παλιό, μετά από 14 ημέρες (το δικαίωμα υπαναχώρησης που έχεις). Εκτός κι αν ρητά ζητήσεις (και επιβεβαιώσεις) να ξεκινήσει άμεσα η διαδικασία.

    Από την στιγμή που θα προωθηθεί το αίτημα, σύμφωνα με τον κανονισμό θέλει έως 10 εργάσιμες ημέρες. Σπανίως γίνεται αργότερα (αν υπάρξει κάποιο θέμα) αλλά συνήθως νωρίτερα ή ακριβώς αυτό το διάστημα. Υπηρεσίες θα απολαμβάνεις όλο αυτό το διάστημα, χωρίς καμία διακοπή εκτός λίγης ώρας όταν θα γίνει η μεταφορά της γραμμής στον νέο πάροχο.

    Αν παίρνεις τώρα VDSL από καμπίνα, έχεις επιβεβαιώσει ότι η Nova θα σου δώσει από αυτήν; Ρωτώ διότι δεν το κάνει σε ες τις περιοχές.

  15. #915
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Δίνει VoIP η Forthnet στο VDSL;

    Βασικά βλέπω ότι το 2play+ μαζί με το 50αρι VDSL (λέει διαθέσιμο στην περιοχή μου), βγαίνει λίγο πάνω από 28€. Καλή τιμή φαίνεται, ακόμα και με τα Τέλη Ενεργοποίησης 36€.

    Σαν εταιρεία τι "λέει"; Είναι έστω μέτρια;


    Υ.Γ. Έχω κάνει από καιρό αίτηση για να πάω στη Vodafone (είμαι Cyta τώρα), αλλά λόγω συστημικού προβλήματος (με την αίτηση), η Vodafone δυσκολεύεται να με ενεργοποιήσει, παρόλο που μου λένε ότι οι τεχνικοί προσπαθούν... Σε 2 εβδομάδες περνάει η προθεσμία των 60 ημερών, οπότε η αίτηση θα ακυρωθεί αυτόματα. Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για άλλο πάροχο, γι αυτό ρωτάω εδώ... Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ Forthnet.

Σελ. 61 από 67 ΠρώτηΠρώτη ... 415156596061626366 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1702
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-22, 20:40
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 02:43
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  4. 2play - χρόνος ενεργοποίησης & ταχύτητες
    Από proGRessive στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 16:59
  5. Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-07, 11:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας