Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 202
  1. #151
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καθυστερήσεις για όσους είναι στο A/K ΠΑΓΚΡΑΤΙ ..

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/.../AP849_004.pdf
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #152
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Έλαβα ειδοποίηση με τον λογαριασμό για αλλαγή σε ευρυζωνική (voip)

  3. #153
    Εγγραφή
    04-12-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παιδιά καλησπερα, χρονια πολλα. Θα ηθελα τη βοηθειά σας. Μου εκαναν μια πολυ καλη προσφορά απο cyta, 22,50 με vdsl 35, απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες κινητά και τη δέχτηκα. Απλά τώρα που διαβάζω διάφορα εδώ για τις πραγματικές ταχύτητες αρχίζω και φοβάμαι μην εκανα πατάτα γιατι ειναι και 2ετες συμόλαιο. Μένω στο παγκράτι, Δαμάρεως 82. Αυτή μου είπε οτι το αστικό κέντρο είναι αρκετά κοντά και δεν θα εχω προβλημα με την ταχύτητα. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μπορώ να υπολογίσω τι ταχύτητα παίζει να έχω πανω κάτω με αυτά τα στοιχεία? δεν εχει γίνει ακομα η αλλαγη(ειμαι εκτός αθηνών) και σκέφτομαι μηπως το ακυρώσω αν μου βγει μάπα η σύνδεση.
    Ευχαριστώ πολύ!

  4. #154
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Δύο χρόνια (24 μήνες) δέσμευση είναι σε όλους τους παρόχους

    Τώρα τι ταχύτητα θα έχεις και τι σύνδεση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες

  5. #155
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Στο Παγκράτι (μεταξύ Ευφράνορος και Πλατείας Βαρνάβα) και εγώ την τελευταία δεκαετία. Μέχρι το τέλος του 2011 με 24άρα σύνδεση adsl OTE και από τις αρχές του 2012 με vdsl Cyta 35/3. Η Cyta ήταν η πρώτη που είχε δώσει vdsl στην περιοχή την εποχή εκείνη. Είχα τέλειο συγχρονισμό στα 35 για κάποια χρόνια. Από κάποια στιγμή και μετά άρχισα να βλέπω πτώση της ταχύτητας. Ο συγχρονισμός έπεσε αρχικά στα 30 περίπου και αργότερα στα 27 - 28. Λόγω καλύτερης τιμής έκανα πριν από τρία χρόνια αναβάθμιση στο πακέτο 50/10 της cyta. Το download παρέμεινε σταθερό αλλά το upload ανέβηκε σημαντικά (περίπου στα 8 αν θυμάμαι σωστά). Από τα μέσα Νοεμβρίου 2018 είδα κατακόρυφη πτώση με ταχύτητα συγχρονισμού στα 15. Παρά τις συνεχείς οχλήσεις προς τη cyta δεν βρήκα κάποια λύση. Αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ που μαζί με την Wind ήταν οι μόνοι πάροχοι που έδιναν 50άρα vdsl στην περιοχή μου. Εδώ και τρείς ημέρες είμαι πλέον στον ΟΤΕ ή καλύτερα στην cosmote. Aρχική ταχύτητα συγχρονισμού στα 18-19 περίπου...Δήλωση βλάβης άμεσα και από χθές επιστροφή στα 30 mbps. Θα περίμενα κάτι καλύτερο αλλά και πάλι καλύτερα σε σχέση με τα 15 της cyta. Σε αναμονή βέβαια πάντα για μια γενικότερη αναβάθμιση στην περιοχή.


  6. #156
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Παγκράτι (μεταξύ Ευφράνορος και Πλατείας Βαρνάβα) και εγώ την τελευταία δεκαετία. Μέχρι το τέλος του 2011 με 24άρα σύνδεση adsl OTE και από τις αρχές του 2012 με vdsl Cyta 35/3. Η Cyta ήταν η πρώτη που είχε δώσει vdsl στην περιοχή την εποχή εκείνη. Είχα τέλειο συγχρονισμό στα 35 για κάποια χρόνια. Από κάποια στιγμή και μετά άρχισα να βλέπω πτώση της ταχύτητας. Ο συγχρονισμός έπεσε αρχικά στα 30 περίπου και αργότερα στα 27 - 28. Λόγω καλύτερης τιμής έκανα πριν από τρία χρόνια αναβάθμιση στο πακέτο 50/10 της cyta. Το download παρέμεινε σταθερό αλλά το upload ανέβηκε σημαντικά (περίπου στα 8 αν θυμάμαι σωστά). Από τα μέσα Νοεμβρίου 2018 είδα κατακόρυφη πτώση με ταχύτητα συγχρονισμού στα 15. Παρά τις συνεχείς οχλήσεις προς τη cyta δεν βρήκα κάποια λύση. Αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ που μαζί με την Wind ήταν οι μόνοι πάροχοι που έδιναν 50άρα vdsl στην περιοχή μου. Εδώ και τρείς ημέρες είμαι πλέον στον ΟΤΕ ή καλύτερα στην cosmote. Aρχική ταχύτητα συγχρονισμού στα 18-19 περίπου...Δήλωση βλάβης άμεσα και από χθές επιστροφή στα 30 mbps. Θα περίμενα κάτι καλύτερο αλλά και πάλι καλύτερα σε σχέση με τα 15 της cyta. Σε αναμονή βέβαια πάντα για μια γενικότερη αναβάθμιση στην περιοχή.
    Αν επέλεξες 50 και συγχρονίζει κάτω από 40 θεωρείται βλάβη η ψάχνουν να την βρουν η σε βάζουν στα 30

    Μιλάω πάντα για COSMOTE

    Εμένα ήταν δική τους βλάβη την βρήκαν , την έφτιαξαν και τώρα είναι καρφωμένο στα 49.999/4.999 βέβαια τώρα αλλάζω σε FTTH 100/10 θέλω να μπω σε νέες περιπέτειες....

    Αρκεί η βλάβη να είναι στο δικό τους κομμάτι από κατανεμητή ακινήτου έως καμπίνα η από καμπίνα έως κεντρο και όχι στο δικό σου δηλαδή από κατανεμητή ακινήτου έως το σπίτι σου.

  7. #157
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποιον λόγο θεωρείται βλάβη; Απ' ότι καταλαβαίνω παίρνει σύνδεση από αστικό κέντρο και λογικά αν είναι σχετικά μακρυά, μπορεί να είναι ολόσωστη η ταχύτητα που έχει.
    Κι εγώ είμαι στα 440 μέτρα σε απόλυτη ευθεία από το αστικό κέντρο (η καμπίνα μου δεν έχει αναβαθμισθεί και ούτε πρόκειται), αλλά το πολύ να παίξω στα 38-40Mbps.

  8. #158
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιον λόγο θεωρείται βλάβη; Απ' ότι καταλαβαίνω παίρνει σύνδεση από αστικό κέντρο και λογικά αν είναι σχετικά μακρυά, μπορεί να είναι ολόσωστη η ταχύτητα που έχει.
    Κι εγώ είμαι στα 440 μέτρα σε απόλυτη ευθεία από το αστικό κέντρο (η καμπίνα μου δεν έχει αναβαθμισθεί και ούτε πρόκειται), αλλά το πολύ να παίξω στα 38-40Mbps.
    Ναι έχεις δίκιο καθώς το συγκρίνω με την δική μου περίπτωση στην οποία η ίδια η COSMOTE είπε ότι είναι βλάβη όταν αντί για 50 ήμουν κάτω από τα 40.

  9. #159
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιον λόγο θεωρείται βλάβη; Απ' ότι καταλαβαίνω παίρνει σύνδεση από αστικό κέντρο και λογικά αν είναι σχετικά μακρυά, μπορεί να είναι ολόσωστη η ταχύτητα που έχει.
    Κι εγώ είμαι στα 440 μέτρα σε απόλυτη ευθεία από το αστικό κέντρο (η καμπίνα μου δεν έχει αναβαθμισθεί και ούτε πρόκειται), αλλά το πολύ να παίξω στα 38-40Mbps.
    Στα 170 μέτρα είμαι από το Α/Κ του ΟΤΕ στην οδό Υμηττού. Και η καμπίνα είναι στα 30-40 μέτρα. Από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα ουσιαστικά δεν υπάρχει απώλεια. Ο τεχνικός του ΟΤΕ βέβαια μου είπε ότι ο κατανεμητής είναι πολύ παλιός. Πιθανότατα υπάρχει πάντως θέμα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως την καμπίνα. Κούμπωσε τη γραμμή σε άλλη στήλη του κατανεμητή και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση , δηλαδή από τα 18 πήγα στα 30. Ενδιάμεσα είχε κουμπώσει σε μια σχεδόν κενή στήλη του κατανεμητή που έπαιρνε καλύτερο σήμα αλλά τελικά συγχρόνιζε στα 13. Να δηλώσω πάλι βλάβη ? Πολύ αμφιβαλω τελικά αν θα βγάλω άκρη.


  10. #160
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 170 μέτρα είμαι από το Α/Κ του ΟΤΕ στην οδό Υμηττού. Και η καμπίνα είναι στα 30-40 μέτρα. Από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα ουσιαστικά δεν υπάρχει απώλεια. Ο τεχνικός του ΟΤΕ βέβαια μου είπε ότι ο κατανεμητής είναι πολύ παλιός. Πιθανότατα υπάρχει πάντως θέμα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως την καμπίνα. Κούμπωσε τη γραμμή σε άλλη στήλη του κατανεμητή και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση , δηλαδή από τα 18 πήγα στα 30. Ενδιάμεσα είχε κουμπώσει σε μια σχεδόν κενή στήλη του κατανεμητή που έπαιρνε καλύτερο σήμα αλλά τελικά συγχρόνιζε στα 13. Να δηλώσω πάλι βλάβη ? Πολύ αμφιβαλω τελικά αν θα βγάλω άκρη.
    Η το ψάχνεις η απλά πας στα 30 που θα πιάσει σίγουρα και όταν αλλάξει η καμπίνα πας για 50

    Η δράση sfbb δεν σε καλύπτει για να βάλεις FTTH

  11. #161
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 170 μέτρα είμαι από το Α/Κ του ΟΤΕ στην οδό Υμηττού. Και η καμπίνα είναι στα 30-40 μέτρα. Από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα ουσιαστικά δεν υπάρχει απώλεια. Ο τεχνικός του ΟΤΕ βέβαια μου είπε ότι ο κατανεμητής είναι πολύ παλιός. Πιθανότατα υπάρχει πάντως θέμα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας έως την καμπίνα. Κούμπωσε τη γραμμή σε άλλη στήλη του κατανεμητή και κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση , δηλαδή από τα 18 πήγα στα 30. Ενδιάμεσα είχε κουμπώσει σε μια σχεδόν κενή στήλη του κατανεμητή που έπαιρνε καλύτερο σήμα αλλά τελικά συγχρόνιζε στα 13. Να δηλώσω πάλι βλάβη ? Πολύ αμφιβαλω τελικά αν θα βγάλω άκρη.
    Πόσο έχεις στην 1η πρίζα του σπιτιού (με αποσυνδεδεμένα όλα τα άλλα ζεύγη που πάνες στις άλλες πρίζες) και πόσο στον κατανεμητή της οικοδομής;
    Χωρίς αυτά, πως ξέρεις αν έχεις ή όχι εσωτερικό θέμα (άσχετα με τυχόν ταυτόχρονο εξωτερικό);

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η το ψάχνεις η απλά πας στα 30 που θα πιάσει σίγουρα και όταν αλλάξει η καμπίνα πας για 50
    Last Year το 30άρι. Έχει καταργηθεί πλέον.

  12. #162
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο έχεις στην 1η πρίζα του σπιτιού (με αποσυνδεδεμένα όλα τα άλλα ζεύγη που πάνες στις άλλες πρίζες) και πόσο στον κατανεμητή της οικοδομής;
    Χωρίς αυτά, πως ξέρεις αν έχεις ή όχι εσωτερικό θέμα (άσχετα με τυχόν ταυτόχρονο εξωτερικό);

    - - - Updated - - -


    Last Year το 30άρι. Έχει καταργηθεί πλέον.
    Το κατάργησε και η COSMOTE.? να και κάτι που μαθαίνω από σένα δεν το ήξερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο έχεις στην 1η πρίζα του σπιτιού (με αποσυνδεδεμένα όλα τα άλλα ζεύγη που πάνες στις άλλες πρίζες) και πόσο στον κατανεμητή της οικοδομής;
    Χωρίς αυτά, πως ξέρεις αν έχεις ή όχι εσωτερικό θέμα (άσχετα με τυχόν ταυτόχρονο εξωτερικό);
    Θα συμφωνήσω με τον φίλο

    Όταν υπάρχουν παραπάνω πρίζες εκτός τις κεντρικής μπορεί να έχει κάνει βλακεία ο ηλεκτρολόγος που συνήθως τις βάζει και να βραχυκύκλωμα τίποτα.

  13. #163
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Έχω συνδέσει το Speedport Plus κατευθείαν πάνω στο ζεύγος καλωδίων που έρχεται από τον κατανεμητή.


  14. #164
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω συνδέσει το Speedport Plus κατευθείαν πάνω στο ζεύγος καλωδίων που έρχεται από τον κατανεμητή.
    Έχεις αφαιρέσει όλες τις άλλες πρίζες αν υπάρχουν εκτός τις κεντρικής που το συνδέεις.

  15. #165
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Έτσι ακριβώς. Και κατευθείαν το μπλέ και κόκκινο καλώδιο στο router.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο1.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 200465


Σελ. 11 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Από macgalileo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-09, 17:13
  4. Conn-x Παγκρατι
    Από tallsman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-08, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας