Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 202
  1. #16
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    jkoukos δεν γνωρίζω για τα πακέτα χοντρικής ούτε για τα ποσοστά που θα πάρει ο ΟΤΕ απο τη Vodafone.

    Οι καμπίνες της Vodafone στο Παγκράτι έχουν συνδεθεί με τα καφάο του ΟΤΕ (εδώ και αρκετό καιρό) και ορισμένες όπως αυτή στη Δαμαγήτου που προανέφερε ο φίλος πιο πάνω, έχουν ενεργοποιηθεί και προσφέρουν κανονικά VDSL 50/5 (το εξακρίβωσα και τηλεφωνικώς).

  2. #17
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oλίγον off topic

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι οικοδομές συνδέονται με χάλκινο καλώδιο μόνο με τις καμπίνες του ΟΤΕ.
    Τότε, τί εννοείτε με την ερώτηση «Παίρνεις απο καμπίνα ή απο ΑΚ ;»
    Όχι σ' αυτό το thread, γενικά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλες οι οικοδομές συνδέονται με χάλκινο καλώδιο με μία και μοναδική καμπίνα και από εκεί με το αστικό κέντρο που ανήκει αυτή.
    Όταν λέμε ότι έχουμε υπηρεσία DSL από αστικό κέντρο, εννοούμε ότι το DSLAM είναι σε αυτό και η σύνδεση είναι με χάλκινο καλώδιο σε όλη την αλυσίδα.
    Όταν λέμε ότι έχουμε υπηρεσία DSL από καμπίνα, εννοούμε ότι το DSLAM είναι σε αυτήν και η σύνδεση είναι με χάλκινο καλώδιο, ενώ από αυτήν μέχρι το Α/Κ με οπτική ίνα.
    Από που λοιπόν παίρνουμε σύνδεση, έχει να κάνει με το που είναι το DSLAM κι έχει σημασία στον συγχρονισμό λόγω της απόστασης από αυτό, άρα και το μήκος του χάλκινου καλωδίου με το οποίο συνδεόμαστε.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Ερώτηση προς όποιον μπορεί να γνωρίζει: είναι λογικό να υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl στη διπλανή πολυκατοικία από μένα στο Παγκράτι, στο ίδιο τετράγωνο, αλλά στη δική μου όχι;

  5. #20
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    b_a_k πολύ πιθανό η διπλανή σου πολυκατοικία να παίρνει απο διαφορετική καμπίνα. Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με τη Vodafone;

    Αν εσύ παίρνεις απο το καφάο 322 κάνε το κόπο να δείς (στο κουτί/ντουλαπάκι στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας) σε ποιά καμπίνα είναι συνδεδεμένοι.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Orpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    b_a_k πολύ πιθανό η διπλανή σου πολυκατοικία να παίρνει απο διαφορετική καμπίνα. Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με τη Vodafone;

    Αν εσύ παίρνεις απο το καφάο 322 κάνε το κόπο να δείς (στο κουτί/ντουλαπάκι στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας) σε ποιά καμπίνα είναι συνδεδεμένοι.

    Επικίνδυνες αποστολές! Χαχαχα!
    Με τη Vodafone έχω ήδη μιλήσει και περιμένω απάντηση, μου είπαν πως πρέπει να το ελέγξουν. Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται και στη διπλανή πολυκατοικία.

    Επίσης, υπάρχει περίπτωση κάποια ΚΑΦΑΟ να είναι μέσα σε κτίρια ή π.χ. υπόγεια; Δε μπορώ να βρω με τίποτα το 322 στην περιοχή

  7. #22
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαχα. 'Εχουμε καταντήσει εν έτει 2017 να κάνουμε τους ντετέκτιβ για VDSL στο κέντρο της Αθήνας.

    Δε νομίζω να υπάχουν καφάο σε ιδιωτικούς χώρους. Ίσως το 322 να είναι εκείνο το μεγάλο κοντά στη Βινκελμαν που είναι καλλυμένο με γκραφίτι.

    Πάντως αν δείς τη διαθεσιμότητα στο site της Vodafone, όλες οι πολυκατοικίες που βρίσκονται στη Δαμαγήτου και στη Μετεώρων προς τη πλευρά της Υμηττού (απο τη Δαμάρεως) δείχνουν διαθεσιμότητα ενώ αυτές που βρίσκονται προς Φιλολάου όχι για κάποιο λόγο.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Orpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα. 'Εχουμε καταντήσει εν έτει 2017 να κάνουμε τους ντετέκτιβ για VDSL στο κέντρο της Αθήνας.

    Δε νομίζω να υπάχουν καφάο σε ιδιωτικούς χώρους. Ίσως το 322 να είναι εκείνο το μεγάλο κοντά στη Βινκελμαν που είναι καλλυμένο με γκραφίτι.

    Πάντως αν δείς τη διαθεσιμότητα στο site της Vodafone, όλες οι πολυκατοικίες που βρίσκονται στη Δαμαγήτου και στη Μετεώρων προς τη πλευρά της Υμηττού (απο τη Δαμάρεως) δείχνουν διαθεσιμότητα ενώ αυτές που βρίσκονται προς Φιλολάου όχι για κάποιο λόγο.
    Δε νομίζω πως αυτό που λες ισχύει ακριβώς έτσι. Δαμαγήτου 2, 4 και 6 που είναι σχεδόν στη γωνία από την Υμηττού δεν έχουν, ενώ εμένα μου δείχνει πως προς τη Φιλολάου έχουν. Το αστείο είναι ότι και επί της Υμηττού, εκεί που είναι η Opel, ακριβώς στη γωνία με τη Δαμαγήτου, φαίνεται να έχει κανονικά διαθεσιμότητα!! Θα μας τρελάνουν! Χαχαχα!

  9. #24
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχεις δίκιο. Το περίεργο είναι ότι Μετεώρων 2 μέχρι τη γωνία με Δαμαρεως έχει . Δεν έχω ιδέα τι γίνεται. Ελπίζω από μέρα σε μέρα να δούμε και εμείς VDSL.

  10. #25
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    b_a_k

    Σου έχω καλά νέα. Το καφάο 322 είναι στη Καφαντάρη και η καμπίνα της Vodafone λίγο πιο πέρα, στη γωνία Καφαντάρη και Αγελάου. Η καμπίνα έχει ήδη ηλεκτροδοτηθεί απ ότι είδα. http://imgur.com/a/Xlo2e
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1487.jpg  


  11. #26
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Orpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    b_a_k

    Σου έχω καλά νέα. Το καφάο 322 είναι στη Καφαντάρη και η καμπίνα της Vodafone λίγο πιο πέρα, στη γωνία Καφαντάρη και Αγελάου. Η καμπίνα έχει ήδη ηλεκτροδοτηθεί απ ότι είδα. http://imgur.com/a/Xlo2e
    Σε ευχαριστώ πολύ Orpheus! Σήμερα θα την ψάξω μόλις γυρίσω από τη δουλειά.
    Τι να πω τότε, ελπίζω να φανεί διαθεσιμότητα σύντομα...

  12. #27
    Εγγραφή
    15-06-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    καλησπέρα.εχει ενεργοποιθει σε vdsl καποιος από περιοχη αγιο αρτεμιο -παγκρατι?αν ναι σε ποια διευθυνση?στη γειτονια μου εχει 2 καμπινες καινούργιες δικαιαρχου κ ιλιαδος(είναι διαγωνια απέναντι η μια από την άλλη) και τις τελευταίες μερες ειχαν σκαψει από δεδηε.ο οτε μου λεει ότι δινει vdsl αλλα κανενας άλλος παροχος δεν μου δινει

  13. #28
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα. Όπως γραψαμε και πιο πανω ορισμένες καμπίνες εχουν ήδη ενεργοποιηθεί κανονικά. Αυτή την εβδομάδα ηλεκτροδοτηθηκαν οι καμπίνες στη Δικαιαρχου και στη Μετεώρων οποτε πολύ σύντομα αναμένονται οι τεχνικοί της Vodafone για την ενεργοποιηση. Απ όσο ξέρω όμως ο Άγιος Αρτεμιος (προς Βυρωνα) καλύπτεται από τον ΟΤΕ, όχι από τη Vodafone.

  14. #29
    Εγγραφή
    15-06-2017
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Orpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα. Όπως γραψαμε και πιο πανω ορισμένες καμπίνες εχουν ήδη ενεργοποιηθεί κανονικά. Αυτή την εβδομάδα ηλεκτροδοτηθηκαν οι καμπίνες στη Δικαιαρχου και στη Μετεώρων οποτε πολύ σύντομα αναμένονται οι τεχνικοί της Vodafone για την ενεργοποιηση. Απ όσο ξέρω όμως ο Άγιος Αρτεμιος (προς Βυρωνα) καλύπτεται από τον ΟΤΕ, όχι από τη Vodafone.
    ξερεις πόσο καιρο χρειαζεται για ενεργοποιηση από τη στιγμή που ηλεκτροδοτήθηκαν?Το Παγκρατι καλύπτεται από Vodafone .Λίγο πιο πανω δικαιαρχου και σωσικλεους είναι η τελευταια καμπίνα της Vodafone και στο επόμενο στενό δικαιαρχου και όρου έχει εγκατασταθεί καμπίνα Οτε.Παγκρατι,νεος κόσμος,γηροκομείο και φρεατυδα(πειραια) είναι στο πιλοτικο της vodafone

  15. #30
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μόλις ηλεκτροδοτηθηκαν και σήμερα έκλεισαν τις τρύπες. Δε ξέρω πόσο καιρό θα παρει αλλά φαντάζομαι/ελπιζω όχι πάνω απο μήνα. Δεν νομίζω πως υπάρχει στάνταρ χρονοδιάγραμμα για οτιδήποτε σ´αυτη τη χώρα, ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα. Μήπως γνωρίζεις από ποιό καφαο παίρνεις τωρα;

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Από macgalileo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-09, 17:13
  4. Conn-x Παγκρατι
    Από tallsman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-08, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας