Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 202
  1. #1
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    TG589vn v3
    SNR / Attn
    3,3(dB) / 8(dB)
    Καλησπέρα παιδιά!

    Έχει βάλει κανένας στο Παγκράτι vDSL?? Αν ναι τι ταχύτητες πιάνετε και σε πόση απόσταση από Α/Κ είστε?? Είστε ικανοποιημένοι;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2013
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    24.66 down kai 2 up Δεν έχω ιδέα σε τι απόσταση είμαι όμως , περίμενα στο κέντρο της Αθήνας να πιάνει τουλάχιστον 28 - 29 down.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silverspell Εμφάνιση μηνυμάτων
    24.66 down kai 2 up Δεν έχω ιδέα σε τι απόσταση είμαι όμως , περίμενα στο κέντρο της Αθήνας να πιάνει τουλάχιστον 28 - 29 down.


    δε ξερεις σε πιο αστικο κεντρο πεφτεις? μπορεις να δωσεις και τα τεχνικα χαρακτηριστικα της γραμμης σου


  4. #4
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν κανεις μετρηση εδω http://broadbandtest.eett.gr/?v=t λογικα σου βγαζει την αποσταση

  5. #5
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Περιοχή
    Παγκρατι
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    31400/5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡΟΛΟΥ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 18.4(dB)
    Εγω 1 μηνα ειμαι... forthnet vdsl
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:5.000 / 31.500
    Παγκρατι

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ Παγκράτι. 29999 down, 2495 up (30άρα). Φουλ ικανοποιημένος. Αλλά δεν είμαι σίγουρος από που παίρνω. Νομίζω από καφάο που είναι κοντά μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχει ψάξει κανείς να μου πει ποιας εταιρείας το vdsl είναι το πιο σβέλτο και συνάμα το πιο οικονομικό στο Παγκράτι; Να με συμπαθάτε αν ζητάω πολλά... (αλλά έτσι είμαστε εμείς οι γυναίκες)

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2006
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Tellas
    Έχω adsl της Wind και θα ήθελα να βάλω vdsl από την ίδια. Στο site λέει για τον αριθμό μου δεν υποστηρίζει VDSL αλλά αν βάλω την διεύθυνση λέει ότι έχει. Προφανώς κόλπο για να ψαρώνει νέους πελάτες.

    Παρόλα αυτά έχει βάλει κάποιος από Παγκράτι VDSL αυτής της εταιρείας?

  9. #9
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Στο Παγκράτι ξανασκάψανε δίπλα στα ΚΑΦΑΟ, αυτή τη φορά από την ΔΕΔΔΗΕ.
    Απ'ότι φαίνεται σύντομα θα τις ηλεκτροδοτήσουν.


    ΥΓ1: Μα να μην υπάρχει συνεννόηση, να σκάβουν μία φορά, να γίνεται και πιο γρήγορα η δουλειά!
    ΥΓ2: Ο ΟΤΕ αλλάζει τα παλιά ADSL ΚΑΦΑΟ με καινούργια.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Δεν γίνεται διότι για να έρθει το ρεύμα πρέπει πρώτα να εγκατασταθεί η καμπίνα και να μπει ο μετρητής. Το ίδιο συμβαίνει και στις οικοδομές, όπου πρώτα τις χτίζουμε και μετά συνδέονται με της υπηρεσίες κοινής ωφέλειας. Επίσης είναι εντελώς διαφορετικά συνεργεία και εργολάβοι.

    2. Δεν υπάρχουν καμπίνες ADSL ή VDSL, αλλά με παθητικό εξοπλισμό (παλιές) και οι νέες που εκτός του παθητικού εξοπλισμού περιέχουν κι ενεργό (το DSLAM), μέσω του οποίου παρέχεται υπηρεσία DSL (ADSL ή VDSL).

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Είχα γράψει και στο νήμα FTTH αλλά μάλλον εδώ βρίσκομαι περισσότερο εντός θέματος.

    Μένω χαμήλα στη Φιλολάου (στο ύψος της Δαμαγήτου) οπου η Vodafone έχει εγκαταστήσει καμπίνες εδώ και μήνες. Δε γνωρίζω εαν είναι ηλεκτροδοτημένες ακόμα (αν και είδα να ηλεκτροδοτούν τις καμπινες πιο ψηλά στο Παγκράτι, στο ύψος Κόνωνος/Υμηττού πριν απο περίπου ενα μήνα), αλλα έχω ρωτήσει ανθρώπους της Vodafone που είτε δούλευαν στα φρεάτια με τις οπτικές είτε επέβλεπαν τα έργα και μου είχαν πει μέσα στο Μάϊο θα έχεις VDSL. Είμαστε μέσα Μαϊου, οι καμπίνες είναι εδώ απο το Νοέμβριο και VDSL ούτε για δείγμα. Συνήθως πόσο καιρό παίρνει η ενεργοποίηση εφόσον γίνει η ηλεκτροδότηση; Μήπως έχει ήδη βάλει κάποιος στη περιοχή VDSL απο τη Vodafone;

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Γειά σου Orpheus, γείτονας κι εγώ, επί της Δαμαγήτου στην αρχή της. Απ' ότι είδα, κάποιες καμπίνες έχουν ήδη ενεργοποιηθεί και υπάρχει διαθεσιμότητα, για παράδειγμα εκείνη επί της Δαμαγήτου, μόλις στρίψεις αριστερά από τη Φιλολάου, στο αριστερό σου χέρι. Άμα βάλεις κοντινές διευθύνσεις για αναζήτηση διαθεσιμότητας, θα δεις στο site της Vodafone ότι εκεί έχει.
    Το αστείο στη δική μου περίπτωση είναι ότι ένα τετράγωνο στη Δαμαγήτου (το τελευταίο πριν βγεις στην Υμηττού, εκεί που είναι το Carefour που έγινε Σκλαβενίτης και προς τα κάτω) το έχουν αφήσει ακάλυπτο, χωρίς οπτική ίνα και χωρίς καμπίνα.
    Δε μπορώ να καταλάβω πως έχει γίνει ο προγραμματισμός και πως έχουν χωρίσει τις περιοχές. Ελπίζω σύντομα όλη η περιοχή να έχει κανονικά διαθεσιμότητα

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στις περιοχές που άλλες εταιρείες (π.χ. Vodafone, Wind) βάζουν καμπίνες, για να δοθεί υπηρεσία από αυτές, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να τους γίνει ανάθεση (βήμα 4) το αστικό κέντρο και να έχει βγάλει πακέτα στην χοντρική (για τους άλλους παρόχους).
    Δεν γνωρίζω στο Παγκράτι τι κάνουν, αλλά στο Γηροκομείο που έχει γεμίσει από καμπίνες της Vodafone, δεν υπάρχει ακόμη ο εξοπλισμός εντός αυτών, δεν έχει περαστεί η οπτική ίνα (μόνο οι σωλήνες από τους οποίους θα περάσει αργότερα), δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί και δεν έχουν συνδεθεί καλωδιακά με την κοντινή τους καμπίνα του ΟΤΕ, από την οποία θα έλθει η υπηρεσία στα σπίτια μας.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-03-2017
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σου b_a_k. Όντως υπάρχει διαθεσιμότητα στη Δαμαγήτου, δε το είχα προσέξει Εγώ παίρνω από την 343 που είναι Φιλολάου και Μετεώρων. Ελπίζω σύντομα να ενεργοποιηθούν και οι υπόλοιπες.
    Πάντως δε νομίζω να έχουν αφήσει ακάλυπτο το τετραγωνό σου. Μήπως ξέρεις απο ποιό καφάο παίρνεις τώρα; Η ενεργοποιημένη στη Δαμαγήτου πρέπει να είναι η 328-330 που είναι αριστερά στη Φιλολάου όπως είπες.

    jkoukos στο Παγκράτι έχουν περάσει τις οπτικές ίνες, έχουν ηλεκτροδοτηθεί ορισμένες καμπίνες και απ' ότι φαίνεται αρχίζουν και ενεργοποιούνται σιγά σιγά. Αυτό που αναφέρεις για την ανάθεση έχει να κάνει με το vectoring και όχι με το απλό VDSL.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O κανονισμός του Vectoring προβλέπει και άλλες ρυθμίσεις που ακόμη είναι υπό διαβούλευση ή υπό έκδοση, αλλά σε κάθε περίπτωση όχι ακόμη έτοιμες.
    Π.χ. Όλες οι οικοδομές συνδέονται με χάλκινο καλώδιο μόνο με τις καμπίνες του ΟΤΕ. Για να πάρεις υπηρεσία από Vodafone, προϋπόθεση είναι η καμπίνα αυτή να συνδεθεί με την κοντινή της του ΟΤΕ, διαφορετικά με ποιον μαγικό τρόπο θα έχεις υπηρεσία; Για να γίνει αυτό πρέπει οι 2 καμπίνες να συνδεθούν μεταξύ τους, σε υποδομή που φτιάχνει ο ΟΤΕ και πληρώνουν οι πάροχοι κάποιο ποσό σε αυτόν, που μέχρι σήμερα δεν έχει καθορισθεί και η διαβούλευση έχει πάρει παράταση για περίπου 1 μήνα. Και αυτό είναι άσχετο με το Vectoring, απλά θεωρώ ότι όλα από εδώ και πέρα (όσον αφορά τους άλλους παρόχους) θα έχουν να κάνουν με αυτόν.
    Επίσης αν θα δώσει υπηρεσία και σε άλλους παρόχους η Vodafone, υποχρεούται να βγάλει εκ των προτέρων πακέτα στην χοντρική. Ακόμη καμία τέτοια απόφαση μέχρι σήμερα.

Σελ. 1 από 14 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. HOL - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Από macgalileo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-09, 17:13
  4. Conn-x Παγκρατι
    Από tallsman στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-08, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας