Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    08-04-2011
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα σας!
    Έχω αγοράσει ένα UPS NILOX UPS VALUE 1400. (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505716) Πριν 4 μέρες το σύνδεσα με τον σταθερό υπολογιστή μου και την οθόνη του, και μέχρι τώρα με έσωσε 2 φορές από μικρές διακοπές ρεύματος. Τον υπολογιστή με το ups τα έχω στο δωμάτιό μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω:
    1. Είναι ασφαλές για την υγεία μας να έχουμε το UPS σε μέρος όπου περνάμε πολλές ώρες, όπως το δωμάτιό μας; Διάβασα στο ίντερνετ σε ξένη ιστοσελίδα κάτι λίγα για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που εκπέμπουν τα UPS. Επίσης, εδώ και 4 μέρες που το εγκατέστησα, το δωμάτιό μου "μυρίζει" κάπως "έντονα" εξαιτίας του UPS. Η οσμή αυτή είναι παρόμοια με αυτή που μυρίζουμε όταν αγοράσουμε και ανοίξουμε μια καινούρια συσκευή (πχ μια τηλεόραση), αλλά η οσμή στην περίπτωσή μου είναι 5 ως 10 φορές πιο έντονη και παραμένει σταθερή (δεν μειώνεται παρόλο που πέρασαν 4 μέρες και παρόλο που ανοίγω καθημερινά τα παράθυρα). Ανησυχώ λοιπόν, μήπως εκπέμπονται και τίποτα χημικά σωματίδια στον αέρα από αυτή την συσκευή.
    2. Το UPS το σύνδεσα σε ένα πολύμπριζο ασφαλείας. Είναι σωστό; Διάβασα στο ίντερνετ κάποιες γνώμες ότι δεν είναι σωστό να συνδέουμε τα UPS σε πολύμπριζα ασφαλείας, αλλά, είτε απευθείας στην πρίζα, είτε σε απλό πολύμπριζο (και όχι ασφαλείας). Ωστόσο νομίζω ότι το UPS λειτουργεί αποτελεσματικά εδώ και 4 μέρες. Και το σχετικό φυλλάδιο στη συσκευασία του δεν αναφέρει τίποτα σχετικό.
    Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    1. Να μην διαβάζεις μπούρδες στο internet.
    2. Βγάλε το πολύπριζο ασφαλείας, και βάλτο σε καμιά αλλη συσκευή που την έχεις κατευθείαν στην πρίζα. Δεν προσφέρει τίποτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2011
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα το είχα βγάλει ήδη το πολύμπριζο ασφαλείας και θα είχα βάλει απλό, αλλά η μπρίζα στην οποία είναι συνδεδεμένο είναι πίσω από τη βιβλιοθήκη. Θα πρέπει να βγάλω από τη θέση της όοολη τη βιβλιοθήκη και όοολα τα βιβλία της για να αλλάξω το πολύμπριζο ασφαλείας σε απλό, διότι κοντά δεν είναι άλλη μπρίζα. Και μετά ξανά να τοποθετήσω τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία. Αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή εφόσον πρέπει.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το είχα βγάλει ήδη το πολύμπριζο ασφαλείας και θα είχα βάλει απλό, αλλά η μπρίζα στην οποία είναι συνδεδεμένο είναι πίσω από τη βιβλιοθήκη. Θα πρέπει να βγάλω από τη θέση της όοολη τη βιβλιοθήκη και όοολα τα βιβλία της για να αλλάξω το πολύμπριζο ασφαλείας σε απλό, διότι κοντά δεν είναι άλλη μπρίζα. Και μετά ξανά να τοποθετήσω τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία. Αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή εφόσον πρέπει.
    Δεν "πρέπει". Άστο όπως είναι. Ο συμφορουμίτης στο πρότεινε για να χρησιμοποιήσεις την έξοδο του πολύπριζου για κάποια άλλη συσκευή.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.739
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η μυρωδιά θα φύγει σε λίγες ημέρες, μην αγχώνεσαι, το μόνο precaution είναι να αερίζεται ο χώρος σε τακτά διαστήματα όπως είναι το φυσιολογικό άλλωστε.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    08-04-2011
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2012
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ας επιχειρήσω να δω αν έχει κανείς άποψη για το θέμα εδώ πριν ανοίξω καινούργιο thread...
    Ρε παιδιά πόσο καιρό κάνουν να ξεμυρίσουν τα ups, θέλει πάνω από εβδομάδα;
    Έχω αγοράσει ένα της APC (κορυφαίο κατά τ' άλλα ενώ και η APC πολύ σοβαρή στο θέμα RMA για να είμαστε δίκαιοι) που μύριζε πολύ έντονα πλαστικό (όχι καμένο ή σάπια αυγά που μάλλον είναι άλλες περιπτώσεις όπως διαβάζω, ούτε το ups έιναι ζεστό). Η μυρωδιά ήταν αισθητή σε όλα τα δωμάτια και το γύρισα πίσω στις 6 μέρες, μου το αντικατέστησαν με άλλο που μυρίζει λιγότερο αλλά... μυρίζει...
    Προσπαθώ να αερίσω όσο γίνεται καλύτερα τον χώρο αλλά 4 μέρες μετά δεν νομίζω πως μειώνεται... Είναι νορμάλ και βιάζομαι ή θα μυρίζει για πάντα έτσι;
    Έχουν περάσει πολλά ηλεκτρονικά από τα χέρια μου και δεν μου είναι άγνωστη η "πλαστική καινουργίλα" αλλά όχι σε τέτοια ένταση και να επιμένει τόσες μέρες μετά. Δεν κάνει κακό στην υγεία να το εισπνέουμε αυτό;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μένα ούτε της APC ούτε και κάποιο άλλο UPS έχει μυρίσει στην αρχή ή μετά από χρόνια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΓΕΙΑ: Ένα καλό case study για τα χάλια μας σαν χώρα και κοινωνία;
    Από PopManiac στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1976
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-24, 09:47
  2. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-09, 11:56
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-08, 22:22
  4. Η υγεία των οφθαλμών μας
    Από al0000 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-05, 04:55
  5. Wi-Fi: Είναι ασφαλές για την υγεία μας??
    Από alexis2044 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-05, 01:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας