Σελ. 83 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 637378818283848588 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.231-1.245 από 1346

Θέμα: VDSL ΙΛΙΟΝ

  1. #1231
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ο τεχνικός στο tester του έβλεπε τπτ σε 35b; Δεν νομίζω απλά λέμε..
    Από την άλλη μήπως τπτ με την εσωτερική καλωδίωση; Στη κεντρική πρίζα μόνο του το ρουτερ τα ίδια;
    Voip η pots σου έδωσαν; Με ποιο ρουτερ;
    Βάλε μας κ στατιστικά να δούμε..
    Μια εικόνα χίλιες λέξεις λένε..
    Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είμαι στις μέρες μετακόμισης και έχει χαθεί λίγο η μπάλα

    Επισυνάπτω τα στοιχεια του ρουτερ (zte) και σημερινό speedtest κοντά στο ρουτερ (με ασύρματο).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλοριζικη και καλοδουλευτη η γραμμη.

    Ειδες που αγχωνοσουν αδικα ? Ολα καλα πηγαν.

    Για το wifi... μην ασχοληθεις. Μια χαρα ειναι οι ταχυτητες. Αν χρειαστεις περισσοτερα θα πας σε AC με ενα AP χωριστο και θα δουλεψει τελεια.

    Οσο για το attainable... συγκρινεις διαφορετικα πραγματα. Ενα modem-royter του 20αρικου με ενα μηχανημα του 1000ρικου.
    Αλλο λογισμικο , αλλο τσιπ , αλλος συγχρονισμος ... και αλλο προφιλ. Επισης μην ασχοληθεις.
    Οταν με το καλο θελησεις 200αρα , θα την εχεις.
    Το βασικο ειναι να εχεις καλο απερχομενο απο την καμπινα. αφου ολα ειναι τελεια στην εισοδο...ολα τα υπολοιπα μπορεις να τα διορθωσεις.
    Έχεις δίκιο, για το AP μου είπε και ο τεχνικός οτι εαν εχω θέμα να πάρω ένα xiaomi 4a με gigabit εξοδο (25€) το οποίο είναι και dual και έχει και καλή εμβέλεια. Όταν έχεις μάθει να ζεις με 30αρι vdsl νομίζω οτι θα αργήσει η μέρα της ανάγκης για 200αρι
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails B0A385E4-7D1F-41C2-9F84-6391944197E9.jpeg  

    FD34FBFE-100A-4090-951B-AB259F6A0785.jpeg  


  2. #1232
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω ότι από αυτά που διαβάζω μου ακούγεται για καλωδιακό θέμα.. Τώρα να είναι εκτός / εντός σπιτιού;
    Η να έχει να κάνει με τπτ παρεμβολές;
    Μεγάλη απώλεια πάνω δεν έχεις όπως λες.. Πάντως δεν έχει σχέση το κλείδωμα με το ότι ο κόσμος ήταν μέσα.. Μόνο το κατέβασμα την ακούει συνήθως.. Κοινώς οι διασυνδέσεις στο δίκτυο του παρόχου Η μπούκωμα στο dslam αλλά όπως είπα δεν επηρεάζεται το κλείδωμα..
    Η μπορεί να παίζεται και κάτι στο dslam στη πόρτα / φίλτρο του.. Ρουτερ όπως λες δοκίμασες και κάνουν τα ίδια.. Δοκίμασες και άλλα splitters;
    Ναι σε οτε μπορεί να σε εξυπηρετήσει καλύτερα αν είσαι πελάτης του.. Δεν είναι και 100% σίγουρο βέβαια.. Αλλά έχε υπόψη ότι με σνρ9 σε οτε μπορεί να έχεις μικρότερο κλείδωμα.. Δεν το ρίχνουν παρακάτω (6) όπως οι άλλοι πάροχοι..
    Επίσης βλέπω σνρ4.. Έχεις θόρυβο.. Το νούμερο αυτό έχει διακυμάνσεις αν κάνεις συνεχώς refresh τη σελίδα;
    Με att37 ίσως είσαι στα όρια σου γενικά σαν ταχύτητα.. Αλλά δεν έπρεπε να έχεις προβλήματα..
    Pstn έχεις ε; Ακούς τπτ θορύβους στο σταθερό;
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
    Ναι, το θέμα όντως ήταν καλωδιακό. Μετά την αλλαγή του απερχόμενου έχει πλέον συγχρονίσει ψηλότερα από ότι συγχρόνιζε την τελευταία διετία και δεν είχα καμία αποσύνδεση μέσα στο Σ/Κ. Και για την ιστορία, μιας και ρώτησες, με το σταθερό δεν είχα θόρυβο, η γραμμή ήταν καθαρή.
    Με την ευκαιρία ένα τελευταίο update στη - σύντομη παραδέχομαι - Οδύσσεια μου.
    Όπως είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ, μετά την αλλαγή της απερχόμενης είχα συγχρονίσει στα 7664. Το ίδιο απόγευμα παρατήρησα κάτι "φρεναρίσματα" κατά το browsing.Την τελευταία φορά -πριν χρόνια - που είχα τέτοια συμπεριφορά έφταιγε το σπλίτερ. Είπα λοιπόν μήπως από τις πολλές δοκιμές/αλλαγές τις τελευταίες ημέρες την "άκουσε", οπότε έκανα ένα τεστ και το παρέκαμψα..
    Δεν είδα αλλαγή στη συμπεριφορά, οπότε έκανα ένα γενικό restart τα access points και το μοντεμάκι.
    Μετά από λίγο που επανήλθαν όλα, η γραμμή συγχρόνισε ακόμη υψηλότερα με ακόμη καλύτερα "στατιστικά". Τα φρεναρίσματα εξαλείφθηκαν και η γραμμή μέσα στο Σ/Κ δεν παρουσίασε καμία αποσύνδεση.
    Παραθέτω την αντίστοιχη σελιδα από το ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  25,8 KB 
ID: 214975
    Να σημειώσω ξανά πως την τελευταία 2ετία το φυσιολογικό μου ήταν τα 6800. Πριν δύο - δυόμιση χρόνια ήμουν στα 7800 και μετά από κάποια στιγμή είχε πέσει στα 6800. Οπότε στην παρούσα φάση είμαι πολύ καλύτερα απ' ότι ήμουν τα τελευταία 3-4 χρόνια.
    Βέβαια με τα 8Mbit δε βάζω φωτιά στην άσφαλτο, αλλά εφόσον δεν υπάρχει - και όπως προανέφερα δεν προβλέπω να υπάρξει τουλάχιστον για την επόμενη διετία - διαθεσιμότητα για γρηγορότερη γραμμή, τουλάχιστον είμαι σε αποδεκτή ταχύτητα και η γραμμή είναι σταθερή.
    Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν - ελπίζω τουλάχιστον. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  3. #1233
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είμαι στις μέρες μετακόμισης και έχει χαθεί λίγο η μπάλα

    Επισυνάπτω τα στοιχεια του ρουτερ (zte) και σημερινό speedtest κοντά στο ρουτερ (με ασύρματο).

    - - - Updated - - -

    Έχεις δίκιο, για το AP μου είπε και ο τεχνικός οτι εαν εχω θέμα να πάρω ένα xiaomi 4a με gigabit εξοδο (25€) το οποίο είναι και dual και έχει και καλή εμβέλεια. Όταν έχεις μάθει να ζεις με 30αρι vdsl νομίζω οτι θα αργήσει η μέρα της ανάγκης για 200αρι
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B0A385E4-7D1F-41C2-9F84-6391944197E9.jpeg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  369,7 KB 
ID: 214971
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FD34FBFE-100A-4090-951B-AB259F6A0785.jpeg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  167,9 KB 
ID: 214972
    Καλή δείχνει η γραμμή..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
    Ναι, το θέμα όντως ήταν καλωδιακό. Μετά την αλλαγή του απερχόμενου έχει πλέον συγχρονίσει ψηλότερα από ότι συγχρόνιζε την τελευταία διετία και δεν είχα καμία αποσύνδεση μέσα στο Σ/Κ. Και για την ιστορία, μιας και ρώτησες, με το σταθερό δεν είχα θόρυβο, η γραμμή ήταν καθαρή.
    Με την ευκαιρία ένα τελευταίο update στη - σύντομη παραδέχομαι - Οδύσσεια μου.
    Όπως είχα αναφέρει στο προηγούμενο ποστ, μετά την αλλαγή της απερχόμενης είχα συγχρονίσει στα 7664. Το ίδιο απόγευμα παρατήρησα κάτι "φρεναρίσματα" κατά το browsing.Την τελευταία φορά -πριν χρόνια - που είχα τέτοια συμπεριφορά έφταιγε το σπλίτερ. Είπα λοιπόν μήπως από τις πολλές δοκιμές/αλλαγές τις τελευταίες ημέρες την "άκουσε", οπότε έκανα ένα τεστ και το παρέκαμψα..
    Δεν είδα αλλαγή στη συμπεριφορά, οπότε έκανα ένα γενικό restart τα access points και το μοντεμάκι.
    Μετά από λίγο που επανήλθαν όλα, η γραμμή συγχρόνισε ακόμη υψηλότερα με ακόμη καλύτερα "στατιστικά". Τα φρεναρίσματα εξαλείφθηκαν και η γραμμή μέσα στο Σ/Κ δεν παρουσίασε καμία αποσύνδεση.
    Παραθέτω την αντίστοιχη σελιδα από το ρούτερ
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  25,8 KB 
ID: 214975

    Να σημειώσω ξανά πως την τελευταία 2ετία το φυσιολογικό μου ήταν τα 6800. Πριν δύο - δυόμιση χρόνια ήμουν στα 7800 και μετά από κάποια στιγμή είχε πέσει στα 6800. Οπότε στην παρούσα φάση είμαι πολύ καλύτερα απ' ότι ήμουν τα τελευταία 3-4 χρόνια.
    Βέβαια με τα 8Mbit δε βάζω φωτιά στην άσφαλτο, αλλά εφόσον δεν υπάρχει - και όπως προανέφερα δεν προβλέπω να υπάρξει τουλάχιστον για την επόμενη διετία - διαθεσιμότητα για γρηγορότερη γραμμή, τουλάχιστον είμαι σε αποδεκτή ταχύτητα και η γραμμή είναι σταθερή.
    Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν - ελπίζω τουλάχιστον. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Οπότε τέλος καλό όλα καλά..
    Με σνρ6 θα τσίμπαγες κάτι παραπάνω τώρα που η γραμμή είναι σταθερή..
    Αλλά για 2-3Μ, όχι ότι δεν έχουν σημασία.. Σκοπός είναι επιτέλους να δούμε vdsl..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1234
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή δείχνει η γραμμή..

    - - - Updated - - -



    Οπότε τέλος καλό όλα καλά..
    Με σνρ6 θα τσίμπαγες κάτι παραπάνω τώρα που η γραμμή είναι σταθερή..
    Αλλά για 2-3Μ, όχι ότι δεν έχουν σημασία.. Σκοπός είναι επιτέλους να δούμε vdsl..
    Από SNR 9 στο 6, 2-3 Μbit σαν πολλά μου φαίνονται.. Αμα μιλάμε για τόση διαφορά ίσως τους ζητήσω να δοκιμάσουμε.
    Αν και για να είμαι ειλικρινής, προτιμάω να είναι σταθερό παρά γρηγορότερο και όπως προείπα, αυτή τη στιγμή η γραμμή μου είναι γρηγορότερη από αυτό που είχα την τελευταία 4ετία..

  5. #1235
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από SNR 9 στο 6, 2-3 Μbit σαν πολλά μου φαίνονται.. Αμα μιλάμε για τόση διαφορά ίσως τους ζητήσω να δοκιμάσουμε.
    Αν και για να είμαι ειλικρινής προτιμάω να είναι σταθερό παρά γρηγορότερο και όπως προείπα, αυτή τη στιγμή η γραμμή μου είναι γρηγορότερη από αυτό που είχα την τελευταία 4ετία..
    Ναι όντως μπορεί να έβαλα πολλά.. Πες τα μισά.. ~1,5Μ.. Αν πλέον η γραμμή είναι οκ και με 6 δεν θα έχεις θέμα..Αλλά σε οτε ξέχασε το.. Δεν το κάνουν.. Αν τους ζαλίσεις ίσως το πάνε 7 η 8 το σνρ.. Οπότε... Υγεία..

    - - - Updated - - -

    Οτε η wind έχεις; Μόλις είδα πίσω.. Με τόσα που διαβάζουμε, μπερδευόμαστε καμιά φορά.. Οπότε άκυρο το πάνω..
    Εφόσον είναι το 2ο.. Δες τη γραμμή σου πως πάει από crc & σνρ τώρα αν είναι σταθερή.. Και αν είναι.. Go for it.. (6).
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #1236
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως μπορεί να έβαλα πολλά.. Πες τα μισά.. ~1,5Μ.. Αν πλέον η γραμμή είναι οκ και με 6 δεν θα έχεις θέμα..Αλλά σε οτε ξέχασε το.. Δεν το κάνουν.. Αν τους ζαλίσεις ίσως το πάνε 7 η 8 το σνρ.. Οπότε... Υγεία..

    - - - Updated - - -

    Οτε η wind έχεις; Μόλις είδα πίσω.. Με τόσα που διαβάζουμε, μπερδευόμαστε καμιά φορά.. Οπότε άκυρο το πάνω..
    Εφόσον είναι το 2ο.. Δες τη γραμμή σου πως πάει από crc & σνρ τώρα αν είναι σταθερή.. Και αν είναι.. Go for it.. (6).
    OK, λοιπόν, ίσως το δοκιμάσω να τους πάρω τηλ...
    Τι τους λέω δηλαδή; Ανεβάστε την ταχύτητα όσο πάει;

  7. #1237
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, λοιπόν, ίσως το δοκιμάσω να τους πάρω τηλ...
    Τι τους λέω δηλαδή; Ανεβάστε την ταχύτητα όσο πάει;
    Καλά θα ήταν..
    Όχι..
    Ζητάς 6αρι noise margin για να κερδίσεις λίγο σε ταχύτητα.. Ps, έχω wind γραμμή adsl με 6αρι margin.. Για να μη σου πουν τπτ περίεργο ότι δεν δίνουν..
    Μόνο επέμεινε να το στείλουν στους τεχνικούς και ζήτα να σου έρθει ο αρ.αιτήματος με sms στο κινητό.. Αλλιώς θα περιμένεις αιώνες μέχρι να γίνει αν δεν έρθει το sms..
    Μετά σε μερικές ώρες πρέπει να έχει γίνει..
    Πιθανώς θα σε ρωτήσουν αν έχεις θέματα με τη γραμμή.. Αυτό εσύ το ξέρεις.. Αν όλα είναι πλεον οκ.. Πες το και προχώρα..
    Ps, 13700 πάρε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #1238
    Εγγραφή
    28-07-2014
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    zte
    Γείτονα καλησπέρα.
    Είμαι Λ. Κατσώνη απο τη μεριά της Πριάμου. 2-3 στενά πάνω απο εσένα. Κάτω απο το παλιό 20ο Δημοτικό.
    Έβαλα 100αρα ΝΟVA πριν 3 περίπου μήνες και σώθηκα. Ακριβώς πριν την καραντίνα οπου τα παιδιά θέλαν internet για τα μαθήματα, και εγώ για το γραφείο.
    Είχα θέματα καλωδίωσης μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να έχω μεγάλες απώλιες. Τελικά άλλαξα το καλώδιο απο την είσοδο του κτηρίου μέχρι το σπίτι και χτυπάω 101-102.
    Το ZTE που το φοβόμουν πολύ (απο αυτά που είχα διαβάσει) είναι σπαθί για τα 20ευρώ. Λίγο το wi fi του έχει ενα θεματάκι (συγχρονίζει στα 70) αλλά δε με ενοχλεί τόσο, αν και για αυτό υπάρχει λύση.

  9. #1239
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spi_thas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείτονα καλησπέρα.
    Είμαι Λ. Κατσώνη απο τη μεριά της Πριάμου. 2-3 στενά πάνω απο εσένα. Κάτω απο το παλιό 20ο Δημοτικό.
    Έβαλα 100αρα ΝΟVA πριν 3 περίπου μήνες και σώθηκα. Ακριβώς πριν την καραντίνα οπου τα παιδιά θέλαν internet για τα μαθήματα, και εγώ για το γραφείο.
    Είχα θέματα καλωδίωσης μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να έχω μεγάλες απώλιες. Τελικά άλλαξα το καλώδιο απο την είσοδο του κτηρίου μέχρι το σπίτι και χτυπάω 101-102.
    Το ZTE που το φοβόμουν πολύ (απο αυτά που είχα διαβάσει) είναι σπαθί για τα 20ευρώ. Λίγο το wi fi του έχει ενα θεματάκι (συγχρονίζει στα 70) αλλά δε με ενοχλεί τόσο, αν και για αυτό υπάρχει λύση.
    Γεια σου φίλε μου ( υποθέτω απευθύνεσαι σε μένα.. )
    Η απάντησή μου είναι η εξής: κλαψ!!
    Χεχε σοβαρά τώρα..
    Αν είσαι κοντά στην πριαμου είσαι όντως 1-2 στενά πάνω από μένα αλλά η απόσταση μας είναι κοντά στο χιλιόμετρο (εγώ είμαι κοντά Πετρουπολεως)

    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω, καθώς η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Απλά στην αναμονή για γρήγορο ίντερνετ ελπίζω να μην πεθάνω εγώ πριν από αυτήν...

  10. #1240
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spi_thas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείτονα καλησπέρα.
    Είμαι Λ. Κατσώνη απο τη μεριά της Πριάμου. 2-3 στενά πάνω απο εσένα. Κάτω απο το παλιό 20ο Δημοτικό.
    Έβαλα 100αρα ΝΟVA πριν 3 περίπου μήνες και σώθηκα. Ακριβώς πριν την καραντίνα οπου τα παιδιά θέλαν internet για τα μαθήματα, και εγώ για το γραφείο.
    Είχα θέματα καλωδίωσης μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να έχω μεγάλες απώλιες. Τελικά άλλαξα το καλώδιο απο την είσοδο του κτηρίου μέχρι το σπίτι και χτυπάω 101-102.
    Το ZTE που το φοβόμουν πολύ (απο αυτά που είχα διαβάσει) είναι σπαθί για τα 20ευρώ. Λίγο το wi fi του έχει ενα θεματάκι (συγχρονίζει στα 70) αλλά δε με ενοχλεί τόσο, αν και για αυτό υπάρχει λύση.
    Άντε να δω πότε θα λύσω τα δικά μου προβλήματα με την καλωδίωση του σπιτιού.

  11. #1241
    Εγγραφή
    28-07-2014
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    zte
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrmagenta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να δω πότε θα λύσω τα δικά μου προβλήματα με την καλωδίωση του σπιτιού.
    Υπάρχει ο δύσκολος και ο εύκολος τρόπος.
    Στα δύσκολα: φωναζεις ηλεκτρολόγο και σου αλλάζει τα καλώδια ελπίζοντας να βρει κάποιο βραχυκύκλωμα και ευχόμενος μη δημιουργήσει νεο.
    Στα εύκολα: Πέρνεις καμια 15αρια μέτρα UTP Cat 6 και το βάζεις μονοκόμματο απο την είσοδο στου κτηρίου μέχρι την κεντρική πρίζα την οποία στη συνέχεια απομονώνεις απο τις υπόλοιπες για αποφυγή προβλημάτων. Εγώ αυτό έκανα.

  12. #1242
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spi_thas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ο δύσκολος και ο εύκολος τρόπος.
    Στα δύσκολα: φωναζεις ηλεκτρολόγο και σου αλλάζει τα καλώδια ελπίζοντας να βρει κάποιο βραχυκύκλωμα και ευχόμενος μη δημιουργήσει νεο.
    Στα εύκολα: Πέρνεις καμια 15αρια μέτρα UTP Cat 6 και το βάζεις μονοκόμματο απο την είσοδο στου κτηρίου μέχρι την κεντρική πρίζα την οποία στη συνέχεια απομονώνεις απο τις υπόλοιπες για αποφυγή προβλημάτων. Εγώ αυτό έκανα.
    Για μονοκόμματο πάω γιατί είναι μονοκατοικία.

  13. #1243
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Νομίζω ότι έβαλαν όλοι 100αρα και εγώ πιάνω 28Mbps πια με την 50αρα που πληρώνω. Μου αρέσει που με παίρνουν συνέχεια τηλ. για να πάω στην 100αρα. Αφού δεν πιάνω την 50αρα ρε WIND γιατί να πληρώσω και 6€ παραπάνω.

  14. #1244
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrmagenta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι έβαλαν όλοι 100αρα και εγώ πιάνω 28Mbps πια με την 50αρα που πληρώνω. Μου αρέσει που με παίρνουν συνέχεια τηλ. για να πάω στην 100αρα. Αφού δεν πιάνω την 50αρα ρε WIND γιατί να πληρώσω και 6€ παραπάνω.
    καλημέρα
    έχεις τσεκάρει την ιστοσελίδα sfbb.gr που είναι η δράση που επιδοτεί FTTH 100
    για βάλε τον Τ.Κ. , ΟΔΟ , ΑΡΙΘΜΟ και δες που ξέρεις...

  15. #1245
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα
    έχεις τσεκάρει την ιστοσελίδα sfbb.gr που είναι η δράση που επιδοτεί FTTH 100
    για βάλε τον Τ.Κ. , ΟΔΟ , ΑΡΙΘΜΟ και δες που ξέρεις...
    Δεν μου δίνει τίποτα.

    Σήμερα περιμένω τεχνικό της Wind και σας ενημερώνω.

Σελ. 83 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 637378818283848588 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. ON στο ΙΛΙΟΝ
    Από kenouriosanemos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-10, 15:09
  4. FORTHNET - ΙΛΙΟΝ
    Από evagelos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας