Σελ. 86 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6676818485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.276-1.290 από 1346

Θέμα: VDSL ΙΛΙΟΝ

  1. #1276
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς NOVA VDSL στο Ίλιον μέσω καμπίνας WIND και αν λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα, και με τι ping περίπου...

    Γιατί έχω κάτι φίλους που έχουν WIND από καμπίνα WIND και πάει σφαίρα 55ΜMbit με πόλις 6ms ping!! Και το σκέφτομαι λίγο για το αν θα βάλω VDSL ή όχι, γιατί τώρα με ADSL πιάνω 16Mbit που γενικά με καλύπτει -αν εξαιρέσεις το χαμηλό uplodad- και φοβάμαι λίγο μη γίνει καμιά στραβή επειδή είμαι NOVA και θα πάρω από Wind... Μήπως πχ. ανέβει πολύ το ping ή έχω θέμα με την ταχύτητα ή με αποσυνδέσεις....

    Υ.Γ: Η καμπίνα είναι στα 50μ.
    το ping 6ms μην νομίζεις ότι θα το δεις σε Online/Multiplayer Games αυτό ξέχασε το εκεί πάει βάση την διασύνδεση του παρόχου σου

    σκέψου ότι σε FTTH 100/10 (COSMOTE) αυτό παίζει από 30 έως 50 και μερικές φορές 60 στα γνωστά παιχνίδια που μπαίνουν από παντού σε ευρωπαικούς σέρβερς και laggaroun τα πάντα

  2. #1277
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς NOVA VDSL στο Ίλιον μέσω καμπίνας WIND και αν λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα, και με τι ping περίπου...

    Γιατί έχω κάτι φίλους που έχουν WIND από καμπίνα WIND και πάει σφαίρα 55ΜMbit με πόλις 6ms ping!! Και το σκέφτομαι λίγο για το αν θα βάλω VDSL ή όχι, γιατί τώρα με ADSL πιάνω 16Mbit που γενικά με καλύπτει -αν εξαιρέσεις το χαμηλό uplodad- και φοβάμαι λίγο μη γίνει καμιά στραβή επειδή είμαι NOVA και θα πάρω από Wind... Μήπως πχ. ανέβει πολύ το ping ή έχω θέμα με την ταχύτητα ή με αποσυνδέσεις....

    Υ.Γ: Η καμπίνα είναι στα 50μ.
    Καλησπέρα τώρα είδα το μνμ. Έχω βάλει το 100αρι (περιοχή αρχή Ελαιών) και ένα χρόνο τώρα δεν έχω παράπονο. Speedtest έχω ping 7ms και στο ρουτερ συγχρονίζει 101mbps (ασύρματο παίζει ρόλο απόσταση και κανάλι)

  3. #1278
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χτες μου ήρθε μήνυμα από Wind ότι σήμερα τα ξημερώματα λόγω εργασιών αναβάθμισης στην περιοχή μου ενδέχεται να πέσει η σταθερή και το ίντερνετ από 01:30 - 05:00. Δεν ξέρω τι έκαναν αλλά όντως το ίντερνετ έπεσε από τις 02:00 ως τις 04:00..

    Το καφάο που παίρνω είναι από τα λίγα στο Ίλιον που δεν είναι στο vectoring.. Λέτε να δω άσπρη μέρα τελικά; Πάντως η νέα ανάθεση ακόμη δεν έχει βγει οπότε κάπως χλωμό το βλέπω.. Μάλλον κάτι άλλο θα κάναν
    Πήρε κανείς άλλος τέτοιο μήνυμα; Ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό;

  4. #1279
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες μου ήρθε μήνυμα από Wind ότι σήμερα τα ξημερώματα λόγω εργασιών αναβάθμισης στην περιοχή μου ενδέχεται να πέσει η σταθερή και το ίντερνετ από 01:30 - 05:00. Δεν ξέρω τι έκαναν αλλά όντως το ίντερνετ έπεσε από τις 02:00 ως τις 04:00..

    Το καφάο που παίρνω είναι από τα λίγα στο Ίλιον που δεν είναι στο vectoring.. Λέτε να δω άσπρη μέρα τελικά; Πάντως η νέα ανάθεση ακόμη δεν έχει βγει οπότε κάπως χλωμό το βλέπω.. Μάλλον κάτι άλλο θα κάναν
    Πήρε κανείς άλλος τέτοιο μήνυμα; Ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό;
    Εμένα όταν άλλαζαν την καμπίνα μου σε vectoring, γενικά ούτε μήνυμα ήρθε ούτε έμεινα ώρες χωρίς ίντερνετ.
    Ο μόνος τρόπος να διαπιστώσεις είναι να περνάς από την καμπίνα σου αν έχουν ξεκινήσει έργα. Δεν γίνονται σε λίγες ώρες ή μέσα σε μια μέρα αυτά!

  5. #1280
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ΚΑΦΑΟ που δίνει στο σπίτι μου είναι στο πάνω στενο, θα περάσω αν είναι το απόγευμα να δω αν έχουν βάλει κάποια σήμανση ή αν έχουν ξεκινήσει κάτι εκεί τριγύρω.
    Όντως δεν γίνονται σε λίγες ώρες αυτά και δεν περίμενα άλλωστε ότι θα ξεκινήσουν σκάψιμο μέσα στη νύχτα..
    Απλά είπα να ρωτήσω μπας και πήρε κανείς άλλος τέτοια ειδοποίηση ή αν έχει κάποιος κάποια πληροφόρηση.
    Καλά τι στο καλό μόνο σε μένα στείλαν μύνημα; (VIP λέμε..). Προφανώς δεν είναι στο φόρουμ άλλος από τη γειτονιά μου..

  6. #1281
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παντως αν πετύχεις κάνα τεχνικό σε καμία καντίνα, καντον ερώτηση αν έχουν σχεσια αναβάθμισης για τη δική σου. Κράτα το νούμερο να το έχεις, και ρώτα τον. Αν είναι στα σχέδια τους θα ξέρει, θα σε πει.

  7. #1282
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτο που σου εστειλαν κατα πασα πιθανοτητα σημαινει οτι εκαναν εργασιες στο Αστικο Κεντρο και οχι στο καφαο σου μονο.

  8. #1283
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Καλημέρα, ίσως είναι απλή ερώτηση αλλά θα την κάνω καθώς δεν είμαι και ο πιο ειδικός.
    Είμαι στην Ελαιών στο ύψος του My Market.
    Έχω Cosmote 50άρα με την οποία είμαι οκ, αλλά λέω να ξαναπάω στη Forthnet που ήμουν πριν, με 24άρα βέβαια και χάλια ταχύτητες αλλά τώρα έχει ένα πολύ δελεαστικό πακέτο για 100άρα + full πακέτο Nova.

    Ξέρω ότι οι καμπίνες - δίκτυο είναι της Wind. Εκτός από το θέμα καλωδίωση στο σπίτι κλπ, γενικά οι ταχύτητες, προβλήματα, service κλπ της Fortnet στην περιοχή είναι οκ ?

    Αν ξέρει κάποιος φίλος.
    Υ.Γ. Πριν 2-3 μέρες είδα ένα τεχνικό να κάνει εργασίες στην καμπίνα όπου είναι επί των οδών Σημαιοφόρου Γιαλοψού και Σαμουήλ.

  9. #1284
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά μιλώντας, αν η γραμμή παίζει σε έναν πάροχο, θα παίζει και στους υπόλοιπους.
    Από την καμπίνα που παίρνεις τώρα θα συνεχίσεις να παίρνεις και μετά. Βέβαια ανάλογα με την απόσταση που έχεις από την καμπίνα και από την ποιότητα του υφιστάμενου καλωδίου, μπορεί να είσαι ΟΚ στα 50 αλλά να μην μπορεί να πιάσει 100.
    Βάλε στατιστικά από το ρούτερ σου να σου πουν αν θεωρητικά θα είσαι ΟΚ.
    Spoiler:
    Το μόνο "αρνητικό", αν το θες, στην περίπτωση της Forthnet, είναι ότι επειδή οι VDSL καμπίνες είναι Wind και το "last mile" του ΟΤΕ, αν έχεις κάποιο πρόβλημα έχεις να κάνεις με 3 διαφορετικούς παρόχους.
    Εσύ θα πάρεις στη Forthnet για πρόβλημα, η Forthnet θα το δωσει π.χ. στη Wind που έχει την καμπίνα και αν διαπιστώσουν ότι αυτοί είναι ΟΚ και ίσως υπάρχει πρόβλημα στο τελευταίο κομμάτι που συνδέεται με το σπίτι σου, αυτοί με τη σειρά τους θα το δώσουν στον ΟΤΕ..
    Αυτό βέβαια ισχύει στο Ίλιον με Forthnet/Vodafone. Σε κάποια άλλη περιοχή που τις καμπίνες τις έχει βάλει η Vodafone, αυτό ισχύει για Forthnet/Wind και πάει λέγοντας..
    Η προσωπική μου εμπειρία, πάντως, ως παλιός πελάτης Forthnet επί σειρά ετών (με adsl όμως) είναι πολύ καλή.

  10. #1285
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL  στατιστικά.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  24,7 KB 
ID: 230093

    κάτι τέτοιο ?

  11. #1286
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αυτό..
    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από τα στατιστικά είναι ότι το μαξ που δείχνει πως μπορείς να πας είναι γύρω στα 95Mbit
    Όμως την ίδια στιγμή βλέπω καλό line attenuation και πολύ ψηλό noise margin, άρα αν στο χαμηλώσουν, θεωρητικά μπορείς να πας παραπάνω σε ταχύτητα.
    Κάτσε όμως να το δουν και άλλοι πιο γνώστες για να σου επιβεβαιώσουν γιατί μπορεί να κάνω κάτι λάθος

  12. #1287
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Οκ, σ' ευχαριστώ.

  13. #1288
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Έκανα την αναβάθμιση από 17Mbit ADSL σε 50άρα, και παίζει αρκετά καλά μπορώ να πω. Κατεβάζω με 5.5-5.8Mb/s...

    Ο συγχρονισμός είναι στα 55/5.5, και μέγιστα εμφανίζει 100/252Mbit αλλά σε αντίθεση με τη Wind που έχει κάποιος φίλος, έχουν βάλει κόφτη στα 50 όπως με ενημέρωσαν οι τεχνικοί τους. Επίσης η WInd στο 50ρι δίνει στο φίλο μου 10Mbit upload ενώ στη Forthnet μόνο 5.

    Ένα άλλο μου παράπονο ως 17 χρόνια πελάτης, είναι ότι σε αντίθεση με την COSMOTE, δε μας δίνουν ένα δωρεάν UPS για να λειτουργεί το τηλέφωνο σε περίπτωση διακοπών ρεύματος, τώρα που έγινε voip....

    Όσο για το ping μου, έχει μειωθεί σε σχέση με ADSL και στους ελληνικούς server του speedtest είναι μεταξύ 5-6ms....

    Τέλος διαπίστωσα ότι σε αντίθεση με την εποχή ADSL που μου ήταν όλα μηδέν, μαζεύει κάποια FEC errors και up και down (κυρίως), αλλά όχι CRC. Είναι φυσιολογικό αυτό? Επηρεάζει σε κάτι? Λύνεται κάπως?

  14. #1289
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Ξεκίνησα με on telecoms πριν 15 χρόνια με προβλήματα που και που. Το '11-'12 πήγα forthnet με 24άρα ( δεν πρέπει να είδα πάνω από 10 ποτέ !! )
    Το '19 πήγα cosmote με 50άρα + tv και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.
    Τώρα που λήγει το συμβόλαιο έχει μια καλή προσφορά η forthnet για 100άρα + tv στα ίδια χρήματα ακριβώς !
    Δεν έχω ιδέα από μετρήσεις και νούμερα και δεν έχω ασχοληθεί και με την εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού ώστε να ξέρω αν έχω κάποιο θέμα.
    Το σπίτι είναι κατασκευή του '06.
    Μ' αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να μείνω στην 50άρα της cosmote ( οι απαιτήσεις μου για ταχύτητες ίντερνετ δεν είναι πολύ υψηλές ) αν και με δελεάζει η προσφορά της forthnet λόγω και καλύτερου -για μένα- πλέον προγράμματος tv

  15. #1290
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άμα είσαι ευχαριστημένος με την 50άρα και η προσφορά είναι στα ίδια λεφτά και με καλύτερο πακέτο TV, γιατί όχι;
    Τα ίδια θα πληρώνεις, καλύτερη τηλεόραση θα έχεις και αν όχι διπλάσια, σίγουρα μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Εγώ θα την έκανα την απόπειρα πάντως....

Σελ. 86 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 6676818485868788 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. ON στο ΙΛΙΟΝ
    Από kenouriosanemos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-10, 15:09
  4. FORTHNET - ΙΛΙΟΝ
    Από evagelos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας