Σελ. 70 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 50606568697071727580 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.036-1.050 από 1346

Θέμα: VDSL ΙΛΙΟΝ

  1. #1036
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω στοιχεία. Απλα αναφέρω αυτό που λένε διάφοροι χρήστες εδω μέσα. Προσωπικά δεν παίζω games. Ανέφερα τι παίζει. Αν κάποιος δεν ειναι gamer δεν ασχολειτε περαιτέρω. Το ίδιο θα είναι είτε σε Wind είτε σε ΟΤΕ (με εξάιρεση το ρούτερ που προανέφερα + τη διαφορά τιμής).
    Αν κάποιος ενδιαφέρεται προτίστως για το Ping σε διάφορους game servers πριν αποφασίσει ας ψάξει στα κατάλληλα νήματα του φόρουμ για πληροφορίες σχετικά με ping για τους συγκεκριμένους game server που συνδέεται. Βλεπει τι διαφορά υπάρχει (αν υπάρχει) βλέπει και τις προσφορές και αποφασίζει.
    Ούτε εγώ παίζω games, αυτό όμως που λέγεται εδώ μέσα είναι οτι όσοι θέλουν παιχνίδια καλύτερη επιλογή είναι ο ΟΤΕ σε σύγκριση με τους άλλους παρόχους, φυσικά υπάρχουν και τα σχετικά Ping σε διάφορους server που το αποδεικνύουν.

  2. #1037
    Εγγραφή
    05-01-2014
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Path Level
    Interleaved
    Για τα παιχνίδια που αναφέρετε, δεν έχω ιδιαίτερα θέματα ακόμα και σε interleaved με Cosmote. Περιμένω μήπως και ρίξουν τις τιμές για 50 / 100 και προχωρήσω σε αναβάθμιση.

  3. #1038
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει, απλώς αναφέρθηκε αυτό γιατί για κάποιους και το παραμικρό ms ίσως είναι θέμα ζωής και θανάτου (στο game). Κατά τα άλλα από τη στιγμή που η καμπίνα ειναι της Wind, υπάρχουν και θετικά και αρνητικά στο να διαλέξει κάποιος ΟΤΕ ή Wind.
    Για την περιοχή μόνο καλό είναι ότι επιτέλους ένας πάροχος έκανε επένδυση στην περιοχή (η Wind γιατί από ΟΤε θα είχαμε επενδυση πΟΤΕ) και μπορούμε επιτέλους να έχουμε γρήγορο ιντερνετ..

  4. #1039
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει, απλώς αναφέρθηκε αυτό γιατί για κάποιους και το παραμικρό ms ίσως είναι θέμα ζωής και θανάτου (στο game). Κατά τα άλλα από τη στιγμή που η καμπίνα ειναι της Wind, υπάρχουν και θετικά και αρνητικά στο να διαλέξει κάποιος ΟΤΕ ή Wind.
    Για την περιοχή μόνο καλό είναι ότι επιτέλους ένας πάροχος έκανε επένδυση στην περιοχή (η Wind γιατί από ΟΤε θα είχαμε επενδυση πΟΤΕ) και μπορούμε επιτέλους να έχουμε γρήγορο ιντερνετ..
    Το ξέρεις οτι η καθυστέρηση έγινε γιατί θέλανε και η εναλλακτικοί να πάρουνε λίγο απο την πίτα των καμπίνων έτσι;
    Αλλιώς θα σε είχε καλύψει ο ΟΤΕ πιο γρήγορα.

  5. #1040
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Προσωπικά θα έβαζα WInd. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δε σαφηνουν να βάλεις δικό σου ρουτεράκι αν σε πάνε σε VOIP.. Αν ακούει κανείς εκεί στη WInd Θέλουμε να μπορούμε να βάζουμε FRITZ, ASUS στην γραμμή και όχι τα σαπάκια!!
    Μια ερώτηση σχετικά με αυτό που αναφέρεις
    Προσωπικά τώρα που έχω adsl έχω ένα linksys wag200G σε bridge και έχω back to back ένα utm appliance (κάνει και το pppoe)
    Εννοείται ότι ακόμη και vdsl να βάλω, αυτό το σχήμα δεν θέλω να αλλάξει
    Το γεγονός ότι δεν σε αφήνουν να βάλεις άλλο router τι σημαίνει;
    Θα ήθελα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το ρούτερ τους σαν απλό μόντεμ σε bridge mode όπως είναι και τώρα
    Μπορείς να αρνηθείς το voip για να είναι αυτό δυνατό;
    Αν όχι, τουλάχιστον υποστηρίζουν τα σαπάκια pppoe passthrough;
    Θενκς!

  6. #1041
    Εγγραφή
    30-08-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδια υπαρχει καποιος που με τις νεες συνδεσεις να εχει ζητησει fastpath απο wind και να το εχει παρει;για Ιλιον μιλαμε παντα βεβαια.

  7. #1042
    Εγγραφή
    31-07-2019
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά.Μπορεί κάποιος να μου πει μέχρι ποια απόσταση σε καλύβει η καμπίνα?Το ρωτάω γιατί έχω 50μ απόσταση απο την μια και καμια 100-120μ απο την άλλη αλλά vdsl δεν υπάρχει εδώ σε εμένα.Τι γίνεται ακριβώς?

  8. #1043
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15994/510
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Που μπορεί να βρίσκεται το καφαο με αριθμό 357;
    Έψαξα στο χάρτη αλλά δεν βρήκα κάτι.

  9. #1044
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To 357 καφάο του OTE πρέπει να βρίσκεται εδώ:
    https://www.google.com/maps/place/38...28!4d23.710861

    Φώτο:
    https://www.google.com/maps/@38.0245...7i13312!8i6656

    Δεν κοίταξα εάν εάν έχουν περάσει την καμπίνα VDSL στον άλλο χάρτη..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #1045
    Εγγραφή
    30-08-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σήμερα εκανα τηλεφωνημα στη Wind για αλλαγη απο interleaved σε fastpath και ενω μου ελεγαν οτι θα κανω συχνα αποσυνδεσεις ολα πανε ρολοι. Μου ειπαν ομως οτι δε μπορουν να δωσουν για γραμμες 50αρες και πανω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-08-22 Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 206085

    - - - Updated - - -

    Φιλε Baskon επιδη εχω κι εγω ενα καλο router και σκεφτομαι για fiber μηπως υπαρχει καποια τεχνικη λυση για συνδεση του τηλεφωνου στο ιδιο router για να μην αναγκαστω να χρησιμοποιησω τα δικα τους;Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω το δικο μου ξεχωριστα με σπλιττερ και φιλτρο.
    Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπαν οτι υπαρχει πιθανοτητα να διατιθεται εμπορικα το πακετο to 100αρι χωρις voip.

    - - - Updated - - -
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος miltos2018 : 23-08-19 στις 15:02.

  11. #1046
    Εγγραφή
    15-02-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    σήμερα καταχωρήθηκε το αίτημα φορητότητας από την wind στις 9:01 και ο ΟΤΕ έχει πάρει 4 φορες τηλέφωνο μέχρι τις 15:00, δυστυχώς κοιμόμουν και δεν απάντησα είμαι περίεργος να δω τι θα μου έδιναν !!

  12. #1047
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Σχετικά με το να βάλουμε δικό μας ρουτερ από όσο ξέρω στη wind είναι πρόβλημα (δε θέλω double Nat).
    Αν μπορεί κάποιος που έχει βάλει ήδη vdsl στην περιοχή με Wind να μας πει αν τον έχουν πάει σε VOIP η όχι θα ήταν καλό!!
    Σκέφτομαι μόλις γυρίσω να το κάνω.. Θα προσπαθήσω να πάρω καλή προσφορά από ΟΤΕ αλλιώς αναβαθμίζω σε wind και ο Θεός βοηθός με το ρουτερ (το χω κατά βολευτεί το 7590.)

    *Τους έστειλα ακόμα και μέιλ με πρόταση περί ρουτερ κλπ.. Φυσικά δεν απάντησαν.. Αν θέλετε στείλτε και εσείς ένα δε χάνουμε τπτ.

  13. #1048
    Εγγραφή
    11-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    WIND
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZXHN H268N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofo12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σήμερα καταχωρήθηκε το αίτημα φορητότητας από την wind στις 9:01 και ο ΟΤΕ έχει πάρει 4 φορες τηλέφωνο μέχρι τις 15:00, δυστυχώς κοιμόμουν και δεν απάντησα είμαι περίεργος να δω τι θα μου έδιναν !!
    Σε εμένα μου έδωσαν 29€ 24mbps και όλα τα άλλα απεριόριστα και από την WIND πήρα 26€ 50mbps και η ομιλία όπως την έχουν στο αντίστοιχο πακέτο.

  14. #1049
    Εγγραφή
    30-08-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Φιλε psolord βλεπω οτι τρεχεις wind 100αρι. Ερωτηση χρησιμοποιεις το Asus N17U και στη συνδεση εισαι με voip η χωρις ; Γιατι ο baskon σε αλλο thread γραφει οτι αμα πας σε wind παντρευεσαι και το router που θα σου δωσουν εκεινοι.Ισχύει αυτό; Ευχαριστω. Aπαντηση απο psolord :

    https://www.adslgr.com/forum/threads...%CF%80/page354

    Δεν εχω πια 100αρα, για τους λογους που αναφερω εδω.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...3mbit-max-rate

    Δεν εχω αλλαξει το προφιλ, γιατι θελω να θυμαμαι την κατοσταρα!

    Δεν εχει σημασια ομως. Τα βηματα ηταν ως εξης:

    -Ειχα adsl με το Ν17 και pstn τηλεφωνια. Μια χαρα.
    -Κανω αιτηση για vdsl 50αρα, γινεται 50αρα, με pstn τηλεφωνια μια χαρα.
    -Σε καποια φαση ειδα οτι αλλαξε και το σημα σε vectoring, μια χαρα.
    -Κανω αιτηση για VDSL 100αρα, μου ειχαν πει και εμενα εδω στο φορουμ οτι 100αρα παει μαζει με voip 100%. Φιφες, εγινε 100αρα με pstn, με το Ν17 να πηγαινει σφαιρα. Ουτε παρεμβολες, ουτε τιποτα.

    Και μετα αρχισαν τα προβληματα που δεν αφορουν το ερωτημα σου, απλα τα γραφω για την ιστορια.

    -Φευγω για καλοκαιρι, παω εξοχικο, παιρνω το Ν17 μαζι για να εχω μοντεμ της προκοπης και αφηνω ενα χρεπι Zyxel που μου ειχαν στειλει, για να εχω νετ οταν επισκεπτομαι το Περιστερι. Καιγεται το μοντεμ, βραχυκυκλωνει η γραμμη, δε ξερω τι εγινε, φερνω το Ν17 απο το εξοχικο σε αλλη φαση, βλεπω τη γραμμη χαλια, δηλωνω βλαβη, δε γινεται τιποτα, ξαναδηλωνω, στελνουν τεχνικο, μου λεει εχει προβλημα το καλωδιο. Δηλωνουν βλαβη στον ΟΤΕ, κανουν ανασισταση γραμμης, μου κλεινουν το vectoring, με βαζουν voip υποχρεωτικα και παντρευτηκα το Technicolor που μου εστειλαν, το οποιο ευτυχως ειναι καλουτσικο αλλα κλειδωμενο. Και το technicolor μου εμεινε επειδη ειχα 100αρα. Γιατι για τις 50αρες εδιναν το χρεπι το Zyxel.

    Αλλα του χρονου που θα φυγω να παω ΟΤΕ 100αρα, αμα οντως μου κανουν τη γραμμη 100αρα και ξεπεραστει το "προβλημα", θα φανε καταγγελια και οι δυο και θα γελαω.

  15. #1050
    Εγγραφή
    15-02-2019
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrmagenta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα μου έδωσαν 29€ 24mbps και όλα τα άλλα απεριόριστα και από την WIND πήρα 26€ 50mbps και η ομιλία όπως την έχουν στο αντίστοιχο πακέτο.
    30mbps me 36 euro i protasi tou ote ...

Σελ. 70 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 50606568697071727580 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. ON στο ΙΛΙΟΝ
    Από kenouriosanemos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-10, 15:09
  4. FORTHNET - ΙΛΙΟΝ
    Από evagelos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας