Σελ. 80 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 607075787980818285 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1346

Θέμα: VDSL ΙΛΙΟΝ

  1. #1186
    Εγγραφή
    29-04-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Δυστυχώς είμαστε και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα, στην περιοχή της Ανάκασας γύρω γύρω Σαββάτο και στην δικιά μου καμπίνα (150) Κυριακή... Πήρα το booster της cosmote και από ta 5mpbs πάω στα 20 όταν έχει κέφια το 4g. Fast internet σε μάς πιο πιθανό με κανα δορυφόρο του Bezos ή του Musk γιατι αν περιμένουμε απο αλλού βράστα.

  2. #1187
    Εγγραφή
    18-11-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Περιοχή Αγ. Αναργύρων - Ανάκασα παίρνει από το Ήλιον από ότι βλέπω; Υπάρχει κάποια εξέλιξη; Αν δεν κάνω λάθος έχουν σκάψει από COSMOTE.

  3. #1188
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Καλησπέρα σε όλους,

    Κοιτάω για νέα ενεργοποίηση σύνδεσης 100mbps με Nova. Απο ότι είδα η διεύθυνση μου (Έκτορος Γιαλοψού) πέφτει στο καφάο 1216-474 το οποίο με βάση τις συντενταγμένες του excel που είδα σε προηγούμενα ποστ δεν υπάρχει κάτι στο http://fttxgr.eu/map (επίσης στα καφάο που πατάω τριγύρω απο το δρόμο έχει μόνο το id τους που είναι 4ψηφιο οπότε μπορεί να βλέπω και κάτι λάθος)

    Θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχει βάλει άλλος Nova τριγύρω ή θεωρείτε οτι καλύτερα να κοιτάξω με Wind και ας είναι 5€ πιο ακριβή?

    Ευχαριστώ

  4. #1189
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το χάρτη που αναφέρεις, το ενημερώνουμε εμείς οι χρήστες και δεν γίνεται αυτόματα από κάποιον πάροχο ή εταιρεία. Προφανώς και δεν είναι ενημερωμένος, αν κάποιος από την γειτονιά σου ή εσύ δεν το έπραξε.

    Ο 4ψήφιος αριθμός που δείχνει, είναι ο αύξοντας που του αποδίδει η βάση δεδομένων αυτόματα κατά την καταχώρηση της καμπίνας. Οι καμπίνες εκτός λίγων εξαιρέσεων, έχουν 3ψήφιους αριθμούς, όπως η δικιά σου.

  5. #1190
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω την διεύθυνση και εφόσον βρω το καφαο θα ενημερώσω να μπει και στο χάρτη.

    Αναφορικά με την περιοχή έχεις εμπειρία σε νόβα ή wind?

    Διαβάζω παραπάνω που κάποιος είχε θέμα και επειδή ήταν στην wind επιλύθηκε το θέμα του πιο γρήγορα.

  6. #1191
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω την διεύθυνση και εφόσον βρω το καφαο θα ενημερώσω να μπει και στο χάρτη.

    Αναφορικά με την περιοχή έχεις εμπειρία σε νόβα ή wind?

    Διαβάζω παραπάνω που κάποιος είχε θέμα και επειδή ήταν στην wind επιλύθηκε το θέμα του πιο γρήγορα.
    Λένε ότι αν είσαι στον ίδιο πάροχο που έχει τις καμπίνες έχεις μια σχετικά πιο άμεση επίλυση σε περίπτωση βλάβης στο δίκτυο του παρόχου της καμπίνας..
    Δεν είναι και σίγουρο όμως.. Και πάντως όχι π.χ: στο χαλκό που απομένει.. Εκεί είναι πάλι του οτε..
    Όπως και πιο άμεσες αλλαγές στο προφίλ στον ίδιο πάροχο που έχει τη καμπίνα..
    Προσωπικά θα κοίταζα πρώτα τη προσφορά..
    Γενικά nova & wind είχαν κάποια θεματάκια με μπούκωμα τώρα τελευταία & λόγω του θέματος που υπάρχει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #1192
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κοιτάξω την διεύθυνση και εφόσον βρω το καφαο θα ενημερώσω να μπει και στο χάρτη.

    Αναφορικά με την περιοχή έχεις εμπειρία σε νόβα ή wind?

    Διαβάζω παραπάνω που κάποιος είχε θέμα και επειδή ήταν στην wind επιλύθηκε το θέμα του πιο γρήγορα.
    Και να εχεις υποψιν σου τα εξης...

    1) θα διαβαζεις μονο προβληματα. Οταν καποιος εχει προβλημα θα μπει και θα το γραψει.
    Οσοι ομως ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν μπηκαν να το γραψουν οτι εχουν θετικες εμπειριες.

    2) μην στηριζεσαι στα ποστ των προβληματων για να αποφασισεις ποιο παροχο θα διαλεξεις.
    Κοιτα την τιμη και τις παροχες που σου προσφερουν. οπως εχουν γινει πλεον τα πραγματα , λιγο πολυ ολοι το ιδιο ειναι σαν αντιμετωπιση ζημιων . ειδικα με vdsl.

    my 2 cent .
    The gr81 .

  8. #1193
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να εχεις υποψιν σου τα εξης...

    1) θα διαβαζεις μονο προβληματα. Οταν καποιος εχει προβλημα θα μπει και θα το γραψει.
    Οσοι ομως ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν μπηκαν να το γραψουν οτι εχουν θετικες εμπειριες.

    2) μην στηριζεσαι στα ποστ των προβληματων για να αποφασισεις ποιο παροχο θα διαλεξεις.
    Κοιτα την τιμη και τις παροχες που σου προσφερουν. οπως εχουν γινει πλεον τα πραγματα , λιγο πολυ ολοι το ιδιο ειναι σαν αντιμετωπιση ζημιων . ειδικα με vdsl.

    my 2 cent .
    πολύ σωστή η παρατήρηση

    εγώ συμφωνώ και στα δύο

  9. #1194
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να εχεις υποψιν σου τα εξης...

    1) θα διαβαζεις μονο προβληματα. Οταν καποιος εχει προβλημα θα μπει και θα το γραψει.
    Οσοι ομως ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν μπηκαν να το γραψουν οτι εχουν θετικες εμπειριες.


    2) μην στηριζεσαι στα ποστ των προβληματων για να αποφασισεις ποιο παροχο θα διαλεξεις.
    Κοιτα την τιμη και τις παροχες που σου προσφερουν. οπως εχουν γινει πλεον τα πραγματα , λιγο πολυ ολοι το ιδιο ειναι σαν αντιμετωπιση ζημιων . ειδικα με vdsl.

    my 2 cent .
    Μπα μην το λες.. Υπάρχουν και αυτά τα μηνύματα.. Έχει "γεμίσει" ο τόπος στατιστικά & speedtest..
    Στο 2 συμφωνώ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1195
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προχώρησα με νόβα τελικά και θα επανέλθω μόλις γίνει η σύνδεση.

  11. #1196
    Εγγραφή
    12-05-2003
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά καλησπέρα. Μετακομίζω Ρίμινη σε κάνα μήνα και θέλω την βοήθεια σας. Wind 100 με 35ευρω , Νοβα 100 με 30 ή Cosmote σταθερη αξία στα 43 ? Όσοι έχετε nova η wind παρακαλώ βοηθήστε. Τι pings έχετε σε games , έχετε προβλήματα ? Τι προτείνετε.Ευχαριστώ.

  12. #1197
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Προχώρησα με νόβα τελικά και θα επανέλθω μόλις γίνει η σύνδεση.
    Επανέρχομαι με update.. Η σύνδεση έγινε κανονικά. Μέτρηση στην είσοδο της πολυκατοικίας 240 . Στο router συγχρόνισε κανονικά με την 100αρα που έκανα ως αίτηση.

    Ping 7ms για το φίλο που ρώτησε παραπάνω. Wifi speedtest μου έδωσε 75/9,99 αλλά με μερικά πειράματα στα κανάλια θα τη φτάσω τη μέγιστη πιστεύω.

    Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι στο max attainable μου έβγαζε 140 σε σχέση με την είσοδο.. Δεν με επηρεάζει στην ταχύτητα μου αλλά σε μελλοντική αναβάθμιση δεν θα μπορώ να έχω 200αρα (όχι οτι χρειάζομαι αλλά ως παρατήρηση το λέω). Από οτι μου είπε και ο τεχνικός το πιο πιθανό είναι τα utp καλώδια (στην κάθετη) να μην έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (10ετίας) και θα πρέπει να το δω με ηλεκτρολόγο.

  13. #1198
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με update.. Η σύνδεση έγινε κανονικά. Μέτρηση στην είσοδο της πολυκατοικίας 240 . Στο router συγχρόνισε κανονικά με την 100αρα που έκανα ως αίτηση.

    Ping 7ms για το φίλο που ρώτησε παραπάνω. Wifi speedtest μου έδωσε 75/9,99 αλλά με μερικά πειράματα στα κανάλια θα τη φτάσω τη μέγιστη πιστεύω.

    Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι στο max attainable μου έβγαζε 140 σε σχέση με την είσοδο.. Δεν με επηρεάζει στην ταχύτητα μου αλλά σε μελλοντική αναβάθμιση δεν θα μπορώ να έχω 200αρα (όχι οτι χρειάζομαι αλλά ως παρατήρηση το λέω). Από οτι μου είπε και ο τεχνικός το πιο πιθανό είναι τα utp καλώδια (στην κάθετη) να μην έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (10ετίας) και θα πρέπει να το δω με ηλεκτρολόγο.
    Μήπως ο τεχνικός στο tester του έβλεπε τπτ σε 35b; Δεν νομίζω απλά λέμε..
    Από την άλλη μήπως τπτ με την εσωτερική καλωδίωση; Στη κεντρική πρίζα μόνο του το ρουτερ τα ίδια;
    Voip η pots σου έδωσαν; Με ποιο ρουτερ;
    Βάλε μας κ στατιστικά να δούμε..
    Μια εικόνα χίλιες λέξεις λένε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #1199
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gefountoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με update.. Η σύνδεση έγινε κανονικά. Μέτρηση στην είσοδο της πολυκατοικίας 240 . Στο router συγχρόνισε κανονικά με την 100αρα που έκανα ως αίτηση.

    Ping 7ms για το φίλο που ρώτησε παραπάνω. Wifi speedtest μου έδωσε 75/9,99 αλλά με μερικά πειράματα στα κανάλια θα τη φτάσω τη μέγιστη πιστεύω.

    Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι στο max attainable μου έβγαζε 140 σε σχέση με την είσοδο.. Δεν με επηρεάζει στην ταχύτητα μου αλλά σε μελλοντική αναβάθμιση δεν θα μπορώ να έχω 200αρα (όχι οτι χρειάζομαι αλλά ως παρατήρηση το λέω). Από οτι μου είπε και ο τεχνικός το πιο πιθανό είναι τα utp καλώδια (στην κάθετη) να μην έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (10ετίας) και θα πρέπει να το δω με ηλεκτρολόγο.
    Καλοριζικη και καλοδουλευτη η γραμμη.

    Ειδες που αγχωνοσουν αδικα ? Ολα καλα πηγαν.

    Για το wifi... μην ασχοληθεις. Μια χαρα ειναι οι ταχυτητες. Αν χρειαστεις περισσοτερα θα πας σε AC με ενα AP χωριστο και θα δουλεψει τελεια.

    Οσο για το attainable... συγκρινεις διαφορετικα πραγματα. Ενα modem-royter του 20αρικου με ενα μηχανημα του 1000ρικου.
    Αλλο λογισμικο , αλλο τσιπ , αλλος συγχρονισμος ... και αλλο προφιλ. Επισης μην ασχοληθεις.
    Οταν με το καλο θελησεις 200αρα , θα την εχεις.
    Το βασικο ειναι να εχεις καλο απερχομενο απο την καμπινα. αφου ολα ειναι τελεια στην εισοδο...ολα τα υπολοιπα μπορεις να τα διορθωσεις.
    The gr81 .

  15. #1200
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το wifi..
    https://www.speedguide.net/faq/what-...f-wireless-374
    Κώδικας:
    802.11n - 40-50 Mbps typical, varying greatly depending on configuration, whether it is mixed or N-only network, the number of bonded channels, etc. Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers.
    Εγώ με Ν σε περιοχή με μπόλικο traffic στα 2,4Ghz δύσκολα έβλεπα 30-50Μ.. Σαφώς και έπαιζαν ρόλο οι ρυθμίσεις του wifi και το κανάλι.. Αυτά όταν είχα το booster κάποτε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 80 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 607075787980818285 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. ON στο ΙΛΙΟΝ
    Από kenouriosanemos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-10, 15:09
  4. FORTHNET - ΙΛΙΟΝ
    Από evagelos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας