Σελ. 123 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.831-1.845 από 1933
  1. #1831
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @antonism007: θα πρότεινα έλεγχο της καλωδίωσης έως τον κατανεμητή να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει σε σένα κάποιο πρόβλημα (ανεξάρτητα από παλαιότητα εγκατάστασης, ακόμα και λίγων ημερών/ετών, μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα).

  2. #1832
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    @antonism007: θα πρότεινα πρώτα έλεγχο της καλωδίωσης έως τον κατανεμητή να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει σε σένα κάποιο πρόβλημα (ανεξάρτητα από παλαιότητα εγκατάστασης, ακόμα και λίγων ημερών/ετών, μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα)
    Πολύ σωστά προτείνει ο φίλος μας τον έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης ώστε να αποκλειστεί η πιθανότητα βλάβης με δική σου υπαιτιότητα

    Ο δικός σου χώρος είναι το σπίτι σου
    Το καλώδιο από την κεντρική πρίζα του σπιτιού σου έως τον κατανεμητή του ακινήτου.

    Αυτό το κομμάτι δεν πρέπει να έχει βλάβη

    Η βλάβη πρέπει να είναι από τον κατανεμητή του ακινήτου έως την καμπίνα η από την καμπίνα έως το κέντρο.

  3. #1833
    cosmote ειναι ο μονος που δινει 100αρα εδω κ φυσικα εβαλα το ρουτερ του (speed port plus) δηλωθηκε βλαβη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά προτείνει ο φίλος μας τον έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης ώστε να αποκλειστεί η πιθανότητα βλάβης με δική σου υπαιτιότητα

    Ο δικός σου χώρος είναι το σπίτι σου
    Το καλώδιο από την κεντρική πρίζα του σπιτιού σου έως τον κατανεμητή του ακινήτου.

    Αυτό το κομμάτι δεν πρέπει να έχει βλάβη

    Η βλάβη πρέπει να είναι από τον κατανεμητή του ακινήτου έως την καμπίνα η από την καμπίνα έως το κέντρο.
    δεν υπαρχει κατανεμητης, απ οτι ειδα ειναι 2-3 σπιτια που χρησιμοποιουμε τον ιδιο κ βρισκετε σε ενα σπιτι 20 μετρα μακρια απ το δικο μ... δεν νομιζω να ειμαι εγω υπευθυνος για το καλωδιο που παει απ τα διπλανα σπιτια

  4. #1834
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonism007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    cosmote ειναι ο μονος που δινει 100αρα εδω κ φυσικα εβαλα το ρουτερ του (speed port plus) δηλωθηκε βλαβη

    - - - Updated - - -



    δεν υπαρχει κατανεμητης, απ οτι ειδα ειναι 2-3 σπιτια που χρησιμοποιουμε τον ιδιο κ βρισκετε σε ενα σπιτι 20 μετρα μακρια απ το δικο μ... δεν νομιζω να ειμαι εγω υπευθυνος για το καλωδιο που παει απ τα διπλανα σπιτια
    Σε τέτοια περίπτωση μου φαίνεται δεν ορκίζομαι ότι θα ρίξουν το φταίξιμο σε εσάς.

    Για αυτό πρέπει να γίνει έλεγχος της εσωτερικής εγκατάστασης οπωσδήποτε.

  5. #1835
    Εγγραφή
    22-10-2005
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonism007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.. ενεργοποιηθηκε η καμπινα 466-333 στην πετρουπολη... εκανα αιτηση για 100αρα, σημερα εγινε η συνδεση και εχω αυτα:
    DSL downstream
    58606 kBit/s
    DSL upstream
    9997 kBit/s
    System uptime
    0 days, 3 hours, 55 minutes, 23 seconds
    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC errors
    59
    FEC errors
    2
    SNR (Down/Up)
    10.4 / 19.6 dB
    Attenuation (Down/Up)
    14.5 / 17.0 dB

    ξερει κανεις να βοηθήσει?
    Σε ποια διευθυνση ειναι η καμπινα? Πρεπει να οργανωθουμε αν οντως υπαρχει προβλημα στην περιοχη γιατι αλλιως δεν βλεπω φως

  6. #1836
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bvb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια διευθυνση ειναι η καμπινα? Πρεπει να οργανωθουμε αν οντως υπαρχει προβλημα στην περιοχη γιατι αλλιως δεν βλεπω φως
    Address: Χαλκοκονδύλη 23, Ίλιον 131 21, Ελλάδα
    Lat: 38.032742 Lon: 23.686480

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοια περίπτωση μου φαίνεται δεν ορκίζομαι ότι θα ρίξουν το φταίξιμο σε εσάς.

    Για αυτό πρέπει να γίνει έλεγχος της εσωτερικής εγκατάστασης οπωσδήποτε.
    zero το θεμα ειναι οτι το upload ειναι 9999 δε θα επρεπε να ειχε κ εκει θεμα?

  7. #1837
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonism007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Address: Χαλκοκονδύλη 23, Ίλιον 131 21, Ελλάδα
    Lat: 38.032742 Lon: 23.686480

    - - - Updated - - -



    zero το θεμα ειναι οτι το upload ειναι 9999 δε θα επρεπε να ειχε κ εκει θεμα?
    όπως είπα δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η δική σου καλωδίωση
    των άλλων ακινήτων
    αν π.χ χρησιμοποιείτε καλώδιο δικτύου από τα καλά
    ή αν χρησιμοποιείτε απλά καλώδια δικτύου ή τηλεφωνικά (χάλκινα)
    παίζουν πολλά ρόλο

    δεν είναι ενδεικτικό

    εγώ όταν από 30 με πήγαν στα 50 και συγχρόνιζε κάτω από τα 40 down αλλά το up ήταν 5 δεν πήγε το μυαλό τους αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά έπρεπε να τους τα πρήξω για να βρουν την βλάβη μόλις την έφτιαξαν αμέσως πήγε 50/5
    η περιοχή μου βέβαια δεν συγκρίνεται με την Πετρούπολη (έχουν ρίξει χρήμα...) αλλά τώρα πλέον έχω FTTH μέσα στο ακίνητο δεν με ενδιαφέρουν (ας κάνουν ότι θέλουν) το πουλάκι πέταξε τους χαρίζω τα "έως" ADSL/VDSL τους.

  8. #1838
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.
    Μένω κοντά στην στρογγυλή και έχω vdsl 50 από Nova με υπόλοιπο συμβολαίου ακόμη 8 μήνες.
    Πρόκειται να μετακομίσω πιο χαμηλά (κοντά στον ΟΤΕ) και από μια έρευνα που έκανα η Nova δε δίνει εκεί 50αρα , ούτε και η vodafone. Οι μόνες εταιρείες που δίνουν είναι η Wind (όχι fiber) και η cosmote δίνει έως 50αρι fiber.
    Οι απορίες μου είναι οι εξής:

    1. Στην περίπτωση αυτή αν συνεχίσω στη nova, θα με ρίξει σε adsl 24αρι με ανάλογο πάγιο ή μπορώ να ζητήσω να φύγω χωρίς πρόστιμο αφού δεν μου προσφέρει 50αρα;
    2. Αν πρέπει να πληρώσω πρόστιμο και κάνω αίτημα φορητότητας στον ote ξέρετε πόσο περίπου είναι το πρόστιμο;
    3. Παρατηρώ ότι γύρω από τον ΟΤΕ δεν υπάρχουν καμπίνες vdsl , και το σπίτι που πρόκειται να πάω βρίσκεται σ' αυτή τη ζώνη, εκεί λογικά ο ote παρέχει vdsl από το αστικό κέντρο; Είναι αξιόπιστο αυτό ως προς την πραγματική ταχύτητα;

  9. #1839
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Τα λεγόμενα fiber πακέτα είναι vdsl, τα super fiber, ultra fiber, fast fiber και ότι άλλο τους κατέβει είναι οπτική ίνα έως το σπίτι.

    Τις καμπίνες τις αλλάζουν όταν βρίσκονται πάνω από 550 μέτρα από το αστικό κέντρο.

    Δύσκολο να καταλάβεις τι ταχύτητα θα έχεις αλλά μπορείς να ρωτήσεις κάποιον κάτοικο της περιοχής τι ταχύτητες έχει αλλά και πάλι δεν υπάρχει κάποια εγγύηση ότι κι εσύ θα έχεις τις ίδιες ταχύτητες.

    Το καλό είναι ότι έχει ξεκινήσει ο ΟΤΕ να βάζει FTTH σε περιοχές που δεν έχουν VDSL ή και κάτω από τα 550 μέτρα, δηλαδή οπτική ίνα έως το σπίτι και όχι μέχρι το κουτί.

  10. #1840
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HarisMiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Μένω κοντά στην στρογγυλή και έχω vdsl 50 από Nova με υπόλοιπο συμβολαίου ακόμη 8 μήνες.
    Πρόκειται να μετακομίσω πιο χαμηλά (κοντά στον ΟΤΕ) και από μια έρευνα που έκανα η Nova δε δίνει εκεί 50αρα , ούτε και η vodafone. Οι μόνες εταιρείες που δίνουν είναι η Wind (όχι fiber) και η cosmote δίνει έως 50αρι fiber.
    Οι απορίες μου είναι οι εξής:

    1. Στην περίπτωση αυτή αν συνεχίσω στη nova, θα με ρίξει σε adsl 24αρι με ανάλογο πάγιο ή μπορώ να ζητήσω να φύγω χωρίς πρόστιμο αφού δεν μου προσφέρει 50αρα;
    2. Αν πρέπει να πληρώσω πρόστιμο και κάνω αίτημα φορητότητας στον ote ξέρετε πόσο περίπου είναι το πρόστιμο;
    3. Παρατηρώ ότι γύρω από τον ΟΤΕ δεν υπάρχουν καμπίνες vdsl , και το σπίτι που πρόκειται να πάω βρίσκεται σ' αυτή τη ζώνη, εκεί λογικά ο ote παρέχει vdsl από το αστικό κέντρο; Είναι αξιόπιστο αυτό ως προς την πραγματική ταχύτητα;
    Μενει ο αδερφος μου εκει στη περιοχη και εχει 50αρι απο οτε (απο Α.Κ).

  11. #1841
    Εγγραφή
    28-05-2012
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά θέλω να βάλω vdsl στο σπίτι της κοπέλας μου που βρίσκεται στην Εθνικής αντιστάσεως πολύ κοντά στη Πετρουπόλεως μέσω nova αλλά δεν ξέρω αν δίνουν από ΚΑΦΑΟ ή από Α/Κ τι να κάνω για να μην την πατήσω γενικά και να είμαι σίγουρος πως θα πάρει στα 50 ?

  12. #1842
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπέρα. Μπορείς να τσεκάρεις το site της Cosmote https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus και να δεις τι προσφέρει συγκεκριμένα στην διεύθυνση σου. Εκτός από αυτό, κάνε αυτό που έκανα εγώ λόγω μετακόμισης:να πάρεις όλες τις εταιρείες τηλέφωνο και να ρωτήσεις τι προσφέρουν στη διεύθυνση σου.

  13. #1843
    Εγγραφή
    22-10-2005
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Βλεπω σκαψιματα και εργα στις καμπινες Δωδεκανησου Ελ.Βενιζελου και γυρω επιτελους φως

  14. #1844
    Εγγραφή
    22-10-2005
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μπηκαν και οι καμπινες παμε καλα

  15. #1845
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bvb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλεπω σκαψιματα και εργα στις καμπινες Δωδεκανησου Ελ.Βενιζελου και γυρω επιτελους φως
    Για ποιο λογο γινονται αυτες οι εργασιες, ξερει κανεις?

    Μηπως βαζουν KV σε περιοχες που ηταν κοντα στο Α/Κ?

Σελ. 123 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 103113118121122123124125128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Πετρούπολη
    Από emfragmatron στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:28
  4. ΟΝ Πετρούπολη
    Από satpit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας