Σελ. 115 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.711-1.725 από 1933
  1. #1711
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Σε ποια καμπινα εισαι φιλε μου;;; Να ελπιζουμε και μεις δηλαδη ή τζιφος;

    Οσον αφορα το ping στα παιχνιδια,τα milliseconds(ms) μετρανε την ωρα που κανει να λαβει ο σερβερ την εντολη που εδωσες και να σου στειλει την απαντηση. Γενικά μπορεις να εχεις το ιδιο ping με 4mbps και με 100mbps. Αυτο εξαρταται απο το ποσο μακρυα εισαι απο τον σερβερ.

  2. #1712
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    133082/31769
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H268N
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anaptiras2211 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια καμπινα εισαι φιλε μου;;; Να ελπιζουμε και μεις δηλαδη ή τζιφος;

    Οσον αφορα το ping στα παιχνιδια,τα milliseconds(ms) μετρανε την ωρα που κανει να λαβει ο σερβερ την εντολη που εδωσες και να σου στειλει την απαντηση. Γενικά μπορεις να εχεις το ιδιο ping με 4mbps και με 100mbps. Αυτο εξαρταται απο το ποσο μακρυα εισαι απο τον σερβερ.
    Καμπινα 311 επι της Αλαμανας

    Η μονη απογοητευση το ping που παρεμεινε το ιδιο :-(

  3. #1713
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    γιατί σου φαίνεται περίεργο?
    προσωπικά ξέρω ότι δεν θα έχω τεράστια βελτίωση ότι ταχύτητα και να αποκτήσω τώρα έχω 50 άντε σε λίγα χρόνια να έχουμε τα 100 ή τα 1000 (πότε δεν θα δω τα pings που έχουν αυτοί που παίζουν από γερμανία - αγγλία - βέλγιο) και γνωρίζω τι λέω καθώς έχω φίλους που παίζουμε το ίδιο παιχνίδι (Battlefield 1) στην κονσόλα (Xbox One) και το έχω δει με τα μάτια μου το Ping τους και το Ping μου και πίστεψε με ειναι πολύ διαφορετικό να παίζεις με 10-20-30-40ms από το να παίζεις με 50-60-70-80ms και σε κάποιες περιπτώσεις που μπαίνει κάποιος στον ευρωπαικό σέρβερ από αμερική ή ασία ή άλλη χώρα 90-100+ ms.

    εγώ με την VDSL 50 έχω δει καλύτερο ping στα παιχνίδια που παίζω στην κονσόλα μου από παλιότερα που είχα xDSL και μετά που είχα VDSL 30 (ένα πράγμα που βοηθάει σε αυτό είναι η ταχύτητα του UPLOAD) δεν είναι βέβαια το επιθυμητό αποτέλεσμα που θα ήθελα.

    μην ξεχνάτε είμαστε στην ελλάδα

    οι περισσότεροι σέρβερς των αγαπημένων μας παιχνιδιών που παίζουμε online/multiplayer είτε στον υπολογιστή είτε στην κονσόλα μας

    βρίσκονται στην γερμανία (σε διάφορες πόλεις) είτε στην αγγλία είτε στην ιρλανδία είτε στην ολλανδία είτε στο βέλγιο
    ελληνικό "επίσημο" σέρβερ δεν θα βρείτε σε κανένα παιχνίδι εκτός αν τον πληρώνει κάποια ομάδα που ασχολείτε με αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 25-02-18 στις 18:55.

  4. #1714
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cocoslamia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μονη απογοητευση το ping που παρεμεινε το ιδιο :-(
    Το σπίτι σου παρέμεινε το ίδιο, όπως και ο server με τον οποίο κάνεις τον έλεγχο.
    Η επικοινωνία από το DSLAM μέχρι τον server, ακολουθεί την ίδια διαδρομή με πριν και στην ίδια ταχύτητα του φωτός (πάντα με οπτική ίνα).
    Οπότε, τι σε κάνει να θεωρείς ότι με το VDSL θα έχεις καλύτερο ping;

    H διαφορά (όπως λέει και ο Zer0c00L) είναι στο upload, αλλά εξαρτάται από το μέγεθος του ΙΡ πακέτου δεδομένων που στέλνεις.
    Σε ADSL ένα μικρό πακέτο 56 bytes, θα φύγει από τον router σου σε 0,5ms, ενώ σε VDSL 50άρι σε 0,1ms αντίστοιχα. Ουσιαστικά καμία διαφορά.
    Σε ΑDSL το μέγιστο πακέτο 65535 bytes, θα φύγει από τον router σου σε 500ms, ενώ σε VDSL 50άρι σε 100ms αντίστοιχα. Τεράστια η διαφορά, αλλά θεωρητική, αφού συνήθως είναι κάτω από 1500 bytes και ειδικά στα παιχνίδια πολύ χαμηλότερα.

    Αυτό που ουσιαστικά βοηθά στην απόκριση, είναι το fastpath.

  5. #1715
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι σου παρέμεινε το ίδιο, όπως και ο server με τον οποίο κάνεις τον έλεγχο.
    Η επικοινωνία από το DSLAM μέχρι τον server, ακολουθεί την ίδια διαδρομή με πριν και στην ίδια ταχύτητα του φωτός (πάντα με οπτική ίνα).
    Οπότε, τι σε κάνει να θεωρείς ότι με το VDSL θα έχεις καλύτερο ping;

    H διαφορά (όπως λέει και ο Zer0c00L) είναι στο upload, αλλά εξαρτάται από το μέγεθος του ΙΡ πακέτου δεδομένων που στέλνεις.
    Σε ADSL ένα μικρό πακέτο 56 bytes, θα φύγει από τον router σου σε 0,5ms, ενώ σε VDSL 50άρι σε 0,1ms αντίστοιχα. Ουσιαστικά καμία διαφορά.
    Σε ΑDSL το μέγιστο πακέτο 65535 bytes, θα φύγει από τον router σου σε 500ms, ενώ σε VDSL 50άρι σε 100ms αντίστοιχα. Τεράστια η διαφορά, αλλά θεωρητική, αφού συνήθως είναι κάτω από 1500 bytes και ειδικά στα παιχνίδια πολύ χαμηλότερα.

    Αυτό που ουσιαστικά βοηθά στην απόκριση, είναι το fastpath.
    προσωπικά δεν είδα διαφορά όταν το έβαλα έτσι με ξανά γύρισαν στο κανονικό.

  6. #1716
    Εγγραφή
    16-01-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Pirelli
    Καλησπέρα,

    Με αφορμή αυτό το post, θα ήθελα να απευθυνθώ ξανά σε όλα τα μέλη (και κυρίως στον jkoukos, o οποίος μου είχε δώσει ένα αρχικό feedback λίγα posts νωρίτερα) για να καταλάβω το εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl2.PNG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  148,9 KB 
ID: 191760

    Ο φίλος εδώ παίρνει από την καμπίνα 311 όπως λέει και έχει τη δυνατότητα για 100Mbit.
    Το δικό μου σπίτι παίρνει από το ΑΚ Πετρούπολης (με αποτέλεσμα VDSL 22Mbit), παρόλο που στον χάρτη φαίνεται πιο κοντά στην καμπίνα παρά στο ΑΚ, επειδή προφανώς δεν εξυπηρετείται από αυτήν, αλλά από κάποια άλλη. Σωστά;
    Αν ναι, και σύμφωνα με το γεγονός ότι μάλλον δεν πρόκειται να μπουν (άμεσα/ποτέ) καμπίνες ώστε να καλύψουν το κάτω δεξιά τμήμα της εικόνας (στα σύνορα με το Ίλιον), υπάρχει δυνατότητα αιτήματος ώστε να εξυπηρετούμε από την "γειτονική" 311 ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα (για τεχνικούς ή μη λόγους);

    Ευχαριστώ!

  7. #1717
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Linos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Με αφορμή αυτό το post, θα ήθελα να απευθυνθώ ξανά σε όλα τα μέλη (και κυρίως στον jkoukos, o οποίος μου είχε δώσει ένα αρχικό feedback λίγα posts νωρίτερα) για να καταλάβω το εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl2.PNG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  148,9 KB 
ID: 191760

    Ο φίλος εδώ παίρνει από την καμπίνα 311 όπως λέει και έχει τη δυνατότητα για 100Mbit.
    Το δικό μου σπίτι παίρνει από το ΑΚ Πετρούπολης (με αποτέλεσμα VDSL 22Mbit), παρόλο που στον χάρτη φαίνεται πιο κοντά στην καμπίνα παρά στο ΑΚ, επειδή προφανώς δεν εξυπηρετείται από αυτήν, αλλά από κάποια άλλη. Σωστά;
    Αν ναι, και σύμφωνα με το γεγονός ότι μάλλον δεν πρόκειται να μπουν (άμεσα/ποτέ) καμπίνες ώστε να καλύψουν το κάτω δεξιά τμήμα της εικόνας (στα σύνορα με το Ίλιον), υπάρχει δυνατότητα αιτήματος ώστε να εξυπηρετούμε από την "γειτονική" 311 ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα (για τεχνικούς ή μη λόγους);

    Ευχαριστώ!
    για να μάθεις ποια είναι η καμπίνα που είσαι συνδεμένος θα πρέπει να ξέρεις το νούμερο της αυτό το νούμερο υπάρχει είτε στον κατανεμητή του ακινήτου σου (μέσα σε αυτό) ένα τριψήφιο νούμερο ή θα το βρεις σε ένα μεταλικό κουτάκι έξω από το ακίνητο σου

  8. #1718
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Linos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος εδώ παίρνει από την καμπίνα 311 όπως λέει και έχει τη δυνατότητα για 100Mbit.
    Το δικό μου σπίτι παίρνει από το ΑΚ Πετρούπολης (με αποτέλεσμα VDSL 22Mbit), παρόλο που στον χάρτη φαίνεται πιο κοντά στην καμπίνα παρά στο ΑΚ, επειδή προφανώς δεν εξυπηρετείται από αυτήν, αλλά από κάποια άλλη. Σωστά;
    Αν ναι, και σύμφωνα με το γεγονός ότι μάλλον δεν πρόκειται να μπουν (άμεσα/ποτέ) καμπίνες ώστε να καλύψουν το κάτω δεξιά τμήμα της εικόνας (στα σύνορα με το Ίλιον), υπάρχει δυνατότητα αιτήματος ώστε να εξυπηρετούμε από την "γειτονική" 311 ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα (για τεχνικούς ή μη λόγους);
    Κάθε οικοδομή συνδέεται με μία και μοναδική καμπίνα (όχι αυτή που είναι ποιο κοντά, αλλά αυτή που καλύπτει τον συγκεκριμένο δρόμο/τετράγωνο). Η καμπίνα με την σειρά της, συνδέεται με ένα και μοναδικό κέντρο.
    Αυτά δεν αλλάζουν και παραμένουν πάντα σταθερά επ' αόριστον. Μόνη περίπτωση να υπάρχει αλλαγή, είναι σε περίπτωση επέκτασης/αναβάθμισης του δικτύου, οπότε πιθανόν να γίνει τροποποίηση των υπαρχόντων συνδέσεων. Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι σπάνιες.

    Με απλά λόγια, δεν μπορείς να αλλάξεις καμπίνα, οπότε πρέπει πρώτα να δεις σε ποια συνδέεται η οικοδομή σου κι αν είναι στον προγραμματισμό να αναβαθμισθεί.

  9. #1719
    Εγγραφή
    16-01-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε οικοδομή συνδέεται με μία και μοναδική καμπίνα (όχι αυτή που είναι ποιο κοντά, αλλά αυτή που καλύπτει τον συγκεκριμένο δρόμο/τετράγωνο). Η καμπίνα με την σειρά της, συνδέεται με ένα και μοναδικό κέντρο.
    Αυτά δεν αλλάζουν και παραμένουν πάντα σταθερά επ' αόριστον. Μόνη περίπτωση να υπάρχει αλλαγή, είναι σε περίπτωση επέκτασης/αναβάθμισης του δικτύου, οπότε πιθανόν να γίνει τροποποίηση των υπαρχόντων συνδέσεων. Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι σπάνιες.

    Με απλά λόγια, δεν μπορείς να αλλάξεις καμπίνα, οπότε πρέπει πρώτα να δεις σε ποια συνδέεται η οικοδομή σου κι αν είναι στον προγραμματισμό να αναβαθμισθεί.

    Ευχαριστώ,

    Πλέον νομίζω ότι κατάλαβα πως δουλέυει το όλο πράγμα και μάλλον ήρθε η ώρα της απογοήτευσης για εμένα, αφού βλέπω πως εξυπηρετούμε από την καμπίνα με νούμερο 307 (η οποία παρεμπιπτόντως δεν είναι στο χάρτη) που δεν βλέπω να είναι σε καμία φάση και σε κανέναν από τους παρόχους.

    Αναρωτιέμαι πάντως με ποιο σκεπτικό άλλες στην τριγύρω περιοχή (3ΧΧ) αναβαθμίστηκαν/αναβαθμίζονται, και η συγκεκριμένη όχι...

  10. #1720
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν δεν αναβαθμίζονται ή μάλλον καλύτερα απαγορεύεται να δοθεί υπηρεσία Vectoring από καμπίνες που είναι έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου. Από τις υπόλοιπες ο ΟΤΕ ζήτησε και ανέλαβε την αναβάθμιση 163 καμπίνων από τις 168, σε ποσοστό 97%.
    Ποιο είναι το σκεπτικό και δεν έχει στον υπάρχοντα προγραμματισμό αυτές τις 5 καμπίνες και τι μέλει γενέσθαι με αυτές, κανείς δεν γνωρίζει πέραν ενός στενού κύκλου στο αρμόδιο τμήμα της εταιρείας που σχεδιάζει όλο το πρόγραμμα.
    Το ίδιο ισχύει σε όλη την χώρα και με όλους τους παρόχους. Λίγες μόνο είναι οι περιπτώσεις αστικών κέντρων που αναβαθμίζονται όλες οι καμπίνες (πάντα αναφερόμαστε σε αυτές, πάνω από τα 550 μέτρα), με τη μικρότερη κάλυψη να είναι στο 30%, αλλά οι περισσότερες παίζουν στο 50%-80%.

    Υπόψη ότι από τώρα και στο εξής θα έχουμε τις ετήσιες αναθέσεις, οπότε ενδέχεται ο ίδιος ή άλλος πάροχος να ζητήσει τις αδιάθετες καμπίνες οποιουδήποτε αστικού κέντρου.

  11. #1721
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    zte zxhn 168n
    Καλησπέρα. Υπάρχει κανείς που έχει ενεργοποιήσει το vdsl από την καμπίνα 143???

  12. #1722
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    34/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Την τρίτη είδα να σκάβουν στην Αλαμάνας (γωνία με κυπρου)στην 441.
    Σήμερα είχαν τελειώσει τα έργα και ήταν κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ στο κουτί.
    Λέτε να δούμε άσπρη μέρα?

  13. #1723
    Εγγραφή
    16-11-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Εδω και λιγο καιρο μονο τεχνικους του ΟΤΕ βλεπω στην καμπινα απεναντι απο το σπιτι μου και ασπρη μερα δεν βλεπω! Μακαρι να παει καλυτερα σε σενα αδερφε!

  14. #1724
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    zte zxhn 168n
    Η δική μου αγνοείται. Στο χάρτη παρακάτω την δείχνει (143) αλλά πέρασα από εκεί σήμερα με το αυτοκίνητο έκανα και τον γύρω του τετραγώνου αλλά δεν την είδα... Την παλιά που υπήρχε εκεί την αφαίρεσαν. Λέτε να την ψάχνουν και του ΟΤΕ και για αυτό καθυστερούν την ενεργοποίηση???

    http://www.ilion.gr/web/guest/anna/d...E%BF%CF%85.pdf

    Μετά και από το αίτημα προς διερεύνηση που είχα κάνει την Τρίτη μόλις με ενημέρωσαν ότι σήμερα ενεργοποιήθηκε τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ElliG : 02-03-18 στις 16:09.

  15. #1725
    Εγγραφή
    02-06-2015
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 28.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περασα χθες απο την 457 και μετα απο χρονια επι-fucking-τελους δουλευει. Τα ανεμιστηρακια δηλαδη. Εχω κανει αιτηση με Vodafone για 50αρι και περιμενω το sms για ενεργοποιηση.

Σελ. 115 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Πετρούπολη
    Από emfragmatron στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:28
  4. ΟΝ Πετρούπολη
    Από satpit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας