Σελ. 1 από 129 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1933
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κανείς πότε με το καλό θα υπάρχει κάλυψη VDSL και στην Πετρούπολη, τουλάχιστον από ΟΤΕ;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    λογικα, θα πρεπει να υπαρχει ηδη καλυψη.
    λογικα, βαση του λινκ http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=20 και

    http://broadbandtest.eett.gr/?v=m

    εκει πρεπει να υπαρχουν τα minidslam.

    συνεπως σε μια ακτινα χιλιομετρου υπαρχει, λογικα, καλυψη vdsl.

    στο δευτερο λινκ κανε ενα registration ,κανε μετρησεις, και θα σου πει αν εχεις καλυψη, κατα προσεγγιση. Επισης μπες στο ρουτερ σου βρες το attenuation που εχεις-βαλε το στο προφιλ σου στο forum και κατα προσεγγιση θα καταλαβουμε αν υπαρχει καλυψη σε εσενα.

    εγω αν και ειμαι στο οριο και μου λεει οτι εχω καλυψη το δευτερο λινκ, σε τηλεφωνο που πηρα στον ΟΤΕ μου ειπε οτι δεν υπαρχει καλυψη για την οικια μου το οποιο βρισκω λογικο βαση του atenuation που εχω.

    Εκτος βεβαια αν εχουν εγκαταστησει υπαιθρια vdsl sto καφαο, τα οποια εγω δεν εγω δει πουθενα στην πετρουπολη.

    Τα λογικα και πιθανον και κατα προσεγγιση ειναι γιατι κραταω παντα επιφυλαξεις επειδη οι γνωσεις μου προερχονται απο αλλα φορουμ και φυσικα επειδη ζουμε στη χωρα του παραλογου

  3. #3
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα κάποια στοιχεία της σύνδεσής μου και έκανα update το προφίλ μου. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά σε ότι βρήκα, καθώς και στα παρακάτω:

    --- System Information ---
    Vendor: Linksys
    ModelName: WAG320N
    Firmware Version: 1.00.12 , 2010-03-22T10:51:43
    Boot Version: 1.06
    Hardware Version: 0.01

    --- DSL Information ---
    DSL Driver Version: AnnexA version - A2pB023k.d21d
    DSL VPI/VCI: 8/35
    DSL Status: Showtime
    DSL Mode: ADSL2+
    DSL Channel:
    DSL Upstream Rate: 879 Kbps
    DSL Downstream Rate: 11859 Kbps

    Down up
    DSL Noise Margin: 9.1 dB 9.0 dB
    DSL Attenuation: 27.0 dB 12.2 dB
    DSL Transmit Power: 9.0 dBm 12.6 dBm


    Πάντως σε επικοινωνία μαζί τους στις 27/11 μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κάλυψη ακόμη! Υπάρχει περίπτωση να άλλαξε κάτι;;
    Επίσης, αυτό που ρωτάω είναι αν υπάρχει κάποια σελίδα από τον πάροχο για ενημέρωση του status της κάλυψης VDSL στην περιοχής μας.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2010
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4975
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cisco 887VA-W
    καλυψη λογικα υπαρχει απο το Α/Κ απλα βαση των στατιστικων σου εισαι μακρυα οποτε δε μπορεις να παρεις VDSL. Θα πρεπει να περιμενεις να μπουν καμπινες

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω ότι για κάποιο λόγο πρέπει να ανήκω στο DSLAM του Iλίου, πρέπει να μου το είχαν πει κάποια στιγμή, και ίσως για αυτό δεν μπορώ να έχω ακόμη VDSL. Αυτό το DSLAM της Πετρούπολης που βλέπουμε στον χάρτη δεν πρέπει να λειτουργεί για κάποιο λόγο ή απλά δεν με έχουν βάλει εμένα πάνω. ΑΝ λειτουργεί (λέμε ΑΝ), μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο και να απαιτήσω να με βάλουν πάνω σε αυτό που είναι πολύ πιο κοντά;;;

    - - - Updated - - -

    Άκυρο. Μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είμαι στο DSLAM στης Πετρούπολης κανονικά, απλά δεν υπάρχει μάλλον η "υποδομή" στην περιοχή μου ακόμη για VDSL. Τώρα τι εννοούσαν υποδομή δεν ξέρω, τα συμπεράσματα δικά σας.....
    Το θέμα είναι ότι VDSL γιοκ!! Και δεν έχουν και καμία ενημέρωση πότε πρόκειται να έχω κάλυψη!

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι για κάποιο λόγο πρέπει να ανήκω στο DSLAM του Iλίου, πρέπει να μου το είχαν πει κάποια στιγμή, και ίσως για αυτό δεν μπορώ να έχω ακόμη VDSL. Αυτό το DSLAM της Πετρούπολης που βλέπουμε στον χάρτη δεν πρέπει να λειτουργεί για κάποιο λόγο ή απλά δεν με έχουν βάλει εμένα πάνω. ΑΝ λειτουργεί (λέμε ΑΝ), μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο και να απαιτήσω να με βάλουν πάνω σε αυτό που είναι πολύ πιο κοντά;;;

    - - - Updated - - -

    Άκυρο. Μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είμαι στο DSLAM στης Πετρούπολης κανονικά, απλά δεν υπάρχει μάλλον η "υποδομή" στην περιοχή μου ακόμη για VDSL. Τώρα τι εννοούσαν υποδομή δεν ξέρω, τα συμπεράσματα δικά σας.....
    Το θέμα είναι ότι VDSL γιοκ!! Και δεν έχουν και καμία ενημέρωση πότε πρόκειται να έχω κάλυψη!
    δες εδω http://www.otewholesale.gr/Portals/0/Pinakas_2_VDSL.pdf

    προσεξε ειναι για τα υπαιθρια vdsl στο καφαο
    βαση του πινακα δεν σκοπευουν ακομη να εγκαταστησουν στην πετρουπολη τετοια παρα μονο στα αστικα κεντρα εκει και που εχουν τα dslam τωρα. ουτε και εχω δει πουθενα εγκατεστημενα υπαιθρια α/κ εδω στην πετρουπολη αλλα εχω δει στην τερψιθεα οπου περναω

    δηλαδη μονο οσοι βρισκονται στον χαρτη σε ακτινα 500 μετρων απο το α/κ, ή , εχουν attn το πολυ μεχρι 17db προκειται να δουν vdsl.
    ακριβως οπως εχει κανει η cyta εδω και καιρο.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι έτσι και παραμείνει η υποδομή ως έχει, τότε είναι κοροϊδία και καλά ότι μπαίνουμε στην "εποχή VDSL", γιατί απλά δεν κάνουν τίποτα καινούριο ώστε να έρθει η οπτική ίνα πιο κοντά στα σπίτια μας (οπότε σαν φυσικό επακόλουθο να είναι δυνατή η σύνδεση VDSL και ιδίως με ως 50 Mbps max).

  8. #8
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι έτσι και παραμείνει η υποδομή ως έχει, τότε είναι κοροϊδία και καλά ότι μπαίνουμε στην "εποχή VDSL", γιατί απλά δεν κάνουν τίποτα καινούριο ώστε να έρθει η οπτική ίνα πιο κοντά στα σπίτια μας (οπότε σαν φυσικό επακόλουθο να είναι δυνατή η σύνδεση VDSL και ιδίως με ως 50 Mbps max).
    +++ στην κοροϊδία.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-2010
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι έτσι και παραμείνει η υποδομή ως έχει, τότε είναι κοροϊδία και καλά ότι μπαίνουμε στην "εποχή VDSL", γιατί απλά δεν κάνουν τίποτα καινούριο ώστε να έρθει η οπτική ίνα πιο κοντά στα σπίτια μας (οπότε σαν φυσικό επακόλουθο να είναι δυνατή η σύνδεση VDSL και ιδίως με ως 50 Mbps max).
    αν σκεφτείς τη διαφήμιση του ΟΤΕ, αυτό είναι κοροϊδία
    χρειάζεται υπομονή για να φτάσει παντού.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    φιλος μου (25ης μαρτιου) απο κει του εχουν ενεργοποιησει προς το παρων 30αρα αλλα σηκωνει ανετα την 50αρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έκανα μια βόλτα στην Vodafone, ρώτησα για HOL Internet VDSL και μου είπαν, μετά από έλεγχο που έκανε ο υπάλληλος εκείνη την στιγμή στο πρόγραμμα που έχουν στα καταστήματα, ότι είναι διαθέσιμο για την περιοχή μου!!! Τους ρώτησα πως είναι δυνατόν αν δεν παρέχεται πρώτα από όλα από τον ΟΤΕ ώστε να "νοικιάσουν" την γραμμή κτλ., και μου απάντησαν ότι δεν έχει σχέση με τον ΟΤΕ καθώς η HOL έχει ιδιόκτητο δικό της δίκτυο οπτικών ινών και μπορεί να παρέχει ξεχωριστά VDSL όπου υπάρχει υποδομή δική του και δυνατότητα.

    Αν ισχύει αυτό θα ήθελα εννοείται πολύ να φύγω από ΟΤΕ, αλλά δεν με αφήνουν και θέλουν τέλος απενεργοποίησης 110 ευρώ γιατί δεν έχει λήξει το 12-μηνο συμβόλαιο που είχα κάνει μαζί τους τον Δεκέμβρη 2012, αν θυμάμαι καλά.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostasK75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους ρώτησα πως είναι δυνατόν αν δεν παρέχεται πρώτα από όλα από τον ΟΤΕ ώστε να "νοικιάσουν" την γραμμή κτλ., και μου απάντησαν ότι δεν έχει σχέση με τον ΟΤΕ καθώς η HOL έχει ιδιόκτητο δικό της δίκτυο οπτικών ινών και μπορεί να παρέχει ξεχωριστά VDSL όπου υπάρχει υποδομή δική τηςα
    Ζητα τους τη διευθυνση της καμπινας τους απο οπου θα σου δωσουν VDSL και πηγαινε να τη δεις, αλλιως σε κοροιδευουν οπως κανουν και με αλλους. Απο οτι γνωριζω καμπινες VDSL εγκαθιστα μονο ο ΟΤΕ. Ολοι οι αλλοι παροχοι δινουν απο δικα τους DSLAM μονο απο το Κεντρο.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Προφανως σου λενε οτι να ναι για να σε τσιμπησουν πελατη. Στις περιοχες μας δεν εχει ιδιοκτητες καμπινες η Ηol, μη τρελαθουμε κιολας..Και φυσικα για Vdsl απο καμπινα ουτε λογος ακομα απο τον Οτε..
    Γιατι δε κανεις εναν ελεγχο απο μονος σου βασει διευθυνσης στη σελιδα της Hol?
    Παντως με βαση τα στατιστικα που εχεις δωσει εισαι μακρια για να παρεις VDSL απο Α/Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 18-08-13 στις 21:19.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η σελίδα της HOL για την διαθεσιμότητα VDSL σε μπερδεύει. Όποια διεύθυνση και αν βάλεις, ακόμη και διευθύνσεις σε περιοχές που ξέρω ότι ΥΠΑΡΧΕΙ διαθεσιμότητα VDSL, σου λέει ότι υπάρχει δυνατότητα μέχρι 24 MBit και στην γενική περιγραφή ότι υπάρχει δυνατότητα και αναβάθμισης σε VDSL μέχρι 50 MBit. Μπορείτε να ελέγξετε στην ακόλουθη σελίδα και θα καταλάβετε: http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay...s/default.aspx
    Οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω με αυτό τον τρόπο.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει.
    Η HOL δίνει VDSL αποκλειστικά από καμπίνες, όπου αυτές έχουν εγκατασταθεί και ενεργοποιηθεί από τον ΟΤΕ.
    Αν δεν υπάρχει καμπίνα σου λέει "προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα να αναβαθμίσετε σε VDSL ταχύτητα".
    Σε διαφορετική περίπτωση αναφέρει αυτό που γράφεις.

Σελ. 1 από 129 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Πετρούπολη
    Από emfragmatron στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:28
  4. ΟΝ Πετρούπολη
    Από satpit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας