Σελ. 118 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 98108113116117118119120123128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.756-1.770 από 1933
  1. #1756
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zenith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν αρχισει να μετατρεπουν τα τηλεφωνα σε Voip?

    Χτες μετατρεψαν το δικο μου χωρις ειδοποιηση
    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην ειδοποιήσουν σίγουρα έλαβες σχετική ειδοποίηση με τον λογαριασμό αλλά δεν τις έδωσες σημασία.

  2. #1757
    Εγγραφή
    16-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Netgear Nighthawk R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zenith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν αρχισει να μετατρεπουν τα τηλεφωνα σε Voip?

    Χτες μετατρεψαν το δικο μου χωρις ειδοποιηση
    Ο ΟΤΕ σίγουρα. Οι υπόλοιποι θα αργήσουν (αλλά κάποια στιγμή σίγουρα θα είμαστε όλοι voip).
    Must be a reason why Im king of my castle

  3. #1758
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα μου στείλανε και SMS μία μέρα νωρίτερα να έχω ανοιχτό το ρούτερ τους..
    και έγιναν όλα αυτόματα.

    Ίσως χρειαστούν κάποιες ώρες να μπουν σωστά όλες οι ρυθμίσεις, όπως έγραφα εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6468134
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #1759
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου στείλανε και SMS μία μέρα νωρίτερα να έχω ανοιχτό το ρούτερ τους..
    και έγιναν όλα αυτόματα.

    Ίσως χρειαστούν κάποιες ώρες να μπουν σωστά όλες οι ρυθμίσεις, όπως έγραφα εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6468134
    Αυτη ειναι η διαδικασια .

    Οποτε ο φιλος @zenith καπου δεν θα εδωσε σημασια .
    The gr81 .

  5. #1760
    Εγγραφή
    07-11-2008
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    mikrotik-ONT nokia
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

    Αρα λοιπον ειναι κατι γενικο για την περιοχη μας. Να υποθεσω οτι και στα καφαο αντιστοιχα εχουν τοποθετηθει μπαταριες σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

    Υ.Γ. Αν ηρθε η ειδοποιηση μεσω λογαριασμου ταχ/κως τοτε ΝΑΙ ειμαι "ενοχος" - δεν της εδωσα σημασια. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ενοχος¨" ποσο μαλλον αν εχεις βαλει ΚΑΙ αυτοματη εξοφληση λογαριασμου με πιστωτικη ΚΑΙ ενημερωνεσαι τακτικα οικιοθελως μπαινοντας στο MyCosmote για να βλεπεις το ποσό ειτε ΚΑΙ μεσω email οπου μου ερχονται ειδοποιησεις. Επιπλεον ειμαι και πελατης της κινητης οπου με SMS , με τηλεφωνο στο σταθερο ή στο Business αριθμο κινητου μου ΚΑΠΟΥ ΙΣΩΣ θα με ειχαν ειδοποιησει και δεν θα της εδωσα σημασια.

    καλο ε? εισαι μια εταιρεία συγχρονη της επικοινωνιας και επιλεγεις να ενημερωνεις τους πελατες σου ταχυδρομικως

  6. #1761
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zenith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

    Αρα λοιπον ειναι κατι γενικο για την περιοχη μας. Να υποθεσω οτι και στα καφαο αντιστοιχα εχουν τοποθετηθει μπαταριες σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

    Υ.Γ. Αν ηρθε η ειδοποιηση μεσω λογαριασμου ταχ/κως τοτε ΝΑΙ ειμαι "ενοχος" - δεν της εδωσα σημασια. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ενοχος¨" ποσο μαλλον αν εχεις βαλει ΚΑΙ αυτοματη εξοφληση λογαριασμου με πιστωτικη ΚΑΙ ενημερωνεσαι τακτικα οικιοθελως μπαινοντας στο MyCosmote για να βλεπεις το ποσό ειτε ΚΑΙ μεσω email οπου μου ερχονται ειδοποιησεις. Επιπλεον ειμαι και πελατης της κινητης οπου με SMS , με τηλεφωνο στο σταθερο ή στο Business αριθμο κινητου μου ΚΑΠΟΥ ΙΣΩΣ θα με ειχαν ειδοποιησει και δεν θα της εδωσα σημασια.

    καλο ε? εισαι μια εταιρεία συγχρονη της επικοινωνιας και επιλεγεις να ενημερωνεις τους πελατες σου ταχυδρομικως
    κάπου το έχασες

    η ενημέρωση για αλλαγή

    έρχεται ταχυδρομικά με τον λογαριασμό (πολύ καιρό πριν) σκέψου ότι εγώ μένω στην περιοχή του Παγκρατίου (Δήμος Αθηναίων) η ειδοποίηση ήρθε με τον λογαριασμό 08/09/2018 και αναφέρει για την μετατροπή σε ευρυζωνική τηλεφωνία ότι θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 28/01/2019 πριν την αλλαγή θα σας ενημερώσουν από το 13888 σχετικά μήπως χρειαστεί αλλαγή του εξοπλισμού (πράγμα που θα γίνει στην περίπτωση μου καθώς έχω το ZTE ZXDSL 931VII έτσι θα πάρω το Speedport Plus και μαζί θα μου δώσουν εντελώς δωρεάν και miniUPS για να έχω τηλέφωνο σε περίπτωση ολιγόλεπτης διακοπής ρεύματος καθώς υπάρχει ηλικιωμένο άτομο στο σπίτι.
    αν δεν λάβω τηλέφωνο από το 13888 θα πρέπει να τους καλέσω εγώ μέχρι τις 14/01/2019 ώστε να με καθοδηγήσουν σχετικά.

    επίσης το ίδιο το έλαβα και με γραπτό μήνυμα στο COSMOTE κινητό μου (σε δύο συγκεκριμένα καθώς είναι στο όνομα μου)

    και σε email.

    ο λογαριασμός πληρώνεται ηλεκτρονικά (δεν δίνω πάγια εντολή σε καμία τράπεζα πλέον ας είναι καλά η καλή "NETONE/ON TELECOMS") από μένα

    λαμβάνω το τυπικό μέρος σε έντυπη μορφή και πλήρη/αναλυτική στο email ή ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα τους για το αρχείο μου.

    άρα ενημερώνουν αγαπητέ μου φίλε

    άρα κάτι λάθος έχει γίνει στην δική σου περίπτωση

    έτσι αυθαίρετα δεν νομίζω να αλλάζουν κανενός την γραμμή γιατί μπορεί να θες άλλο ρούτερ , μπορεί να έχεις φαξ ή συναγερμό , μπορεί να θες miniUPS κτλ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 23-10-18 στις 18:39.

  7. #1762
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zenith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,

    Αρα λοιπον ειναι κατι γενικο για την περιοχη μας. Να υποθεσω οτι και στα καφαο αντιστοιχα εχουν τοποθετηθει μπαταριες σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

    Υ.Γ. Αν ηρθε η ειδοποιηση μεσω λογαριασμου ταχ/κως τοτε ΝΑΙ ειμαι "ενοχος" - δεν της εδωσα σημασια. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ "ενοχος¨" ποσο μαλλον αν εχεις βαλει ΚΑΙ αυτοματη εξοφληση λογαριασμου με πιστωτικη ΚΑΙ ενημερωνεσαι τακτικα οικιοθελως μπαινοντας στο MyCosmote για να βλεπεις το ποσό ειτε ΚΑΙ μεσω email οπου μου ερχονται ειδοποιησεις. Επιπλεον ειμαι και πελατης της κινητης οπου με SMS , με τηλεφωνο στο σταθερο ή στο Business αριθμο κινητου μου ΚΑΠΟΥ ΙΣΩΣ θα με ειχαν ειδοποιησει και δεν θα της εδωσα σημασια.

    καλο ε? εισαι μια εταιρεία συγχρονη της επικοινωνιας και επιλεγεις να ενημερωνεις τους πελατες σου ταχυδρομικως
    Να ΜΗΝ το υποθεσεις. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΜΠΙΝΑ μπαταριες. Εχει συζητηθει και εχει εξαντληθει το θεμα.

    Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ δεν εχει κανεις ιντερνετ ή τηλεφωνο.

    Μονο μεσω κινητου οπως εχει ειπωθει τοσες φορες.
    The gr81 .

  8. #1763
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ΜΗΝ το υποθεσεις. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΜΠΙΝΑ μπαταριες. Εχει συζητηθει και εχει εξαντληθει το θεμα.

    Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ δεν εχει κανεις ιντερνετ ή τηλεφωνο.

    Μονο μεσω κινητου οπως εχει ειπωθει τοσες φορες.
    ακριβώς αυτό μου είπαν και από το 13888 αν είναι γενική διακοπή σε όλη την περιοχή (όπως είχε συμβεί σε όλη την Αθήνα παλιότερα) τότε δεν έχει ρεύμα ούτε η καμπίνα (νέου τύπου) ούτε το Α/Κ και δεν σώζει το miniUPS βέβαια στο Α/Κ έχουν εφεδρικό σύστημα αλλά...

  9. #1764
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τα Α/Κ αλλαζουν . Δεν θα ειναι οπως τα ξεραμε τοσες 10ετιες. Πανε τα τηλεφωνικα κεντρα και τα συστηματα backup με μπαταριες.

    Ολα πλεον γυρνανε σε voip . Τα Α/Κ τα κλεινουν σενα-ενα οπως φαινεται και απο τα ποστ των συμφορουμιτων.

    Θυμαμαι ακομα τον εαυτο μου πιτσιρικά που "εκλεβα" ρευμα απο την τηλεφωνικη πριζα για να τροφοδοτησω τα ηλεκτρονικα μου κυκλωματα.
    Ειτε κυκλωμα ενισχυσης κωδωνισμου.... ειτε τηλεχειρισμου με τονους DTMF ... ειτε κυκλωμα απομονωσης δυο τηλεφωνικων συσκευων...

    ααααχχχχχ αναμνησεις..


    The gr81 .

  10. #1765
    Εγγραφή
    22-10-2005
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Καλησπερα παιδια κανεις με vdsl απο κεντρο? Απο κει που επιανα 30 εχω πεσει στα 19 και δεν βγαζω ακρη μεσω τηλεφωνου. Εκανα και αλλαγη σε 50αρα γραμμη μηπως αλλα βρεθηκα να πληρωνω παραπανω για τα ιδια

  11. #1766
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bvb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια κανεις με vdsl απο κεντρο? Απο κει που επιανα 30 εχω πεσει στα 19 και δεν βγαζω ακρη μεσω τηλεφωνου. Εκανα και αλλαγη σε 50αρα γραμμη μηπως αλλα βρεθηκα να πληρωνω παραπανω για τα ιδια
    αν δώσεις στοιχεία θα μπορούμε να σου πούμε περισσότερα

    σε τι απόσταση είσαι από το DSLAM (κέντρο)
    σε τι απόσταση είσαι από το KV (καμπίνα)

    με τα στοιχεία που δίνεις προσωπικά θα το δήλωνα βλάβη και εννοείται μέχρι να αποκατασταθεί δεν θα πλήρωνα.

  12. #1767
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    .. για να του κόψουν την σύνδεση. Προσέχετε τι προτείνετε και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε τα δεδομένα.

  13. #1768
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. για να του κόψουν την σύνδεση. Προσέχετε τι προτείνετε και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουμε τα δεδομένα.
    φίλε jkoukos το έχω κάνει και γνωρίζω πολύ καλά το θέμα καθώς ξέρεις πληρώνω αρκετά (VDSL/ISDN) στην COSMOTE έτσι σε περιόδους που έτυχε κάποια βλάβη δεν πλήρωνα τον λογαριασμό μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη (βέβαια αν ο τρέχοντας λογαριασμός είχε βγει ήδη πριν την βλάβη τότε αναγκαστικά τον πλήρωνα και μου αφαιρούσαν το ποσό στον επόμενο λογαριασμό)

    εγώ είπα στον φίλο να μας δώσει περισσότερα στοιχεία

    όπως εγώ είπα τι θα έκανα προσωπικά αν είχα αυτές τις ταχύτητες (θα δήλωνα βλάβη στο 13888)

    βασική λεπτομέρεια όμως η εσωτερική εγκατάσταση να είναι ελεγμένη ότι δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα π.χ ρούτερ στην κεντρική πρίζα και απομονωμένες όλες οι άλλες πρίζες χωρίς τηλεφωνά αν υπάρχουν και splitter/φίλτρα κτλ.

  14. #1769
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο δηλώνω βλάβη και άλλο δεν πληρώνω μέχρι να αποκατασταθεί.
    Αν δεν πληρώσεις δίνεις πάτημα (νομιμότατα) να σου διακόψουν προσωρινά την υπηρεσία και να πληρώσεις μετά για την ενεργοποίησή της (πάλι νομιμότατα). Διαβάζομε ποτέ τους όρους του συμβολαίου και τον μηνιαίο λογαριασμό;
    Ο κανονισμός προβλέπει αυτόματα πίστωση σε διάφορα προβλήματα, που μπορεί να γίνει και λίγους μήνες αργότερα και όχι αμέσως.

  15. #1770
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο δηλώνω βλάβη και άλλο δεν πληρώνω μέχρι να αποκατασταθεί.
    Αν δεν πληρώσεις δίνεις πάτημα (νομιμότατα) να σου διακόψουν προσωρινά την υπηρεσία και να πληρώσεις μετά για την ενεργοποίησή της (πάλι νομιμότατα). Διαβάζομε ποτέ τους όρους του συμβολαίου και τον μηνιαίο λογαριασμό;
    Ο κανονισμός προβλέπει αυτόματα πίστωση σε διάφορα προβλήματα, που μπορεί να γίνει και λίγους μήνες αργότερα και όχι αμέσως.
    αγαπητέ φίλε jkoukos καταλαβαίνω τι αναφέρεις και είναι σωστό
    αλλά επαναλαμβάνω τι έγινε στην δική μου περίπτωση δεν έγινε καμία απόπειρα διακοπής της σύνδεσης λόγω οφειλής του λογαριασμού που έμενε απλήρωτος (εσκεμμένα από μένα με τρόπο εκβιαστικό για να αποκατασταθεί η "καλωδιακή βλάβη" που επηρέαζε όλο το ακίνητο στο οποίο μένω αλλά και ευρύτερα την περιοχή) άλλωστε και να το έκαναν δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα αφού δεν είχαμε ούτε τηλέφωνο για να μας κόψουν ούτε σύνδεση με το διαδίκτυο (όλη η περιοχή απλά είχε δωρεάν GB / λεπτά ομιλίας από την COSMOTE ή από τους παρόχους τους μέχρι την αποκατάσταση της "καλωδιακής βλάβης") πράγμα που κράτησε όπως καταλαβαίνεις καιρό...καθώς είχε κοπεί το καλώδιο από τεχνικό συνεργείο που έκανε εργασίες στην περιοχή και έψαχναν το σημείο για αρκετές μέρες...

    για αυτό τονίζω το γεγονός "δική μου περίπτωση" καθώς είναι διαφορετική η αντιμετώπιση που έχω ως (φυσικό πρόσωπο ή ιδιώτης) πελάτης από την COSMOTE αλλά είμαι ταυτόχρονα και "νόμιμος εκπρόσωπος" μεγάλου εταιρικού πελάτη τους (νομικό πρόσωπο ή εταιρεία)

    για αυτό δουλεύω με τρόπο εκβιαστικό μερικές φορές όχι μόνο στην COSMOTE αλλά και στην WIND αλλά και σε άλλες περιπτώσεις εταιρειών που είμαστε πελάτες.

    γιατί όπως γνωρίζεις φαντάζομαι ως νόμιμος εκπρόσωπος εταιρείας πρέπει να είμαι εντάξει στις ιδιωτικές/προσωπικές μου υποχρεώσεις και μετά στις επαγγελματικές υποχρεώσεις μου απέναντι σε κάθε εταιρεία όχι μόνο στην COSMOTE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 24-01-19 στις 21:31.

Σελ. 118 από 129 ΠρώτηΠρώτη ... 98108113116117118119120123128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL vdsl Νομος Φλωρινας.
    Από bestmania στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 15:33
  2. Μηνύματα: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 20:05
  3. Πετρούπολη
    Από emfragmatron στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 11:28
  4. ΟΝ Πετρούπολη
    Από satpit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας