Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 130
  1. #106
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590

  2. #107
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Wind θα δώσει και 300Mbps σε όσους τυχερούς είναι πολύ κοντά στην καμπίνα.
    Για πες, πόσο είναι το πολύ κοντά;
    hnesne

  3. #108
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξαρτάται την ποιότητα του χάλκινου δικτύου στην περιοχή. Χοντρικά γύρω στα 150 μέτρα σε πρότυπο G.Fast, αλλά όπως αναφέρει στην προσφορά χοντρικής, δεν θα γίνει σε όλες τις περιοχές:
    Η ανάπτυξη του G.fast από την καμπίνα θα γίνει σε επιλεκτικές περιοχές/καμπίνες που η πυκνότητα των κτιρίων είναι μεγάλη και οι αποστάσεις του τοπικού υποβρόχου είναι μικρές.
    Μέχρι τα 200Mbps αναφέρει ότι η υπηρεσία θα είναι Vectoring ή G.Fast (φυσικά κι εδώ παίζει ρόλο η απόσταση και ισχύει απόλυτα το "έως") και τα 300Mbps μόνο με G.Fast.

  4. #109
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 186681
    ^^Λύσανδρου και Ειρήνης Γκινη
    100αρα καμπίνα στον ανω κορυδαλλό στα σύνορα με την ανω Νεάπολη.
    Είναι μονο 2 στενά απο μένα αλλα εγω ανήκω στην Νίκαια και πρέπει να περιμένω.
    Αν οπως λεει ο φιλος πιο πανω έχουν φτάσει στην Ελλησπόντου δεν θα αργήσουμε...
    Πρώτα μπαίνουν οι ντουλάπες και μετά θα περάσουν οπτικές άραγε? Γιατί οι μόνες εργασίες που έγιναν εκεί ήταν να πέσει τσιμέντο για τη βάση και να μπει η καμπίνα χθες. Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι η μόνη που έχει πει στην κοντινή περιοχή. Έχει αριθμό 495 και γράφει το αρχείο 2018Q1.

  5. #110
    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD W9880 + speedp
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 4.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JPYZFR1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 100άρες να μην είναι δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Αυτο που καίει είναι ότι πληρώνω πρόγραμμα για μέχρι 24 και έχω 7mbit. Με το καφάο να είναι στα 50 μέτρα απο το σπίτι και η 50άρα για μένα μου είναι λουκούμι.

    Εσύ είσαι αρχηγός! Εγώ έχω το καφάο στα 30 μέτρα... ΟΤΕ "εως 24" και κλειδώνω στις καλές μέρες στα 6 και κατα μέσο όρο 4.5-5.

  6. #111
    Και στην Σαγγαριου διασταυρωση με τροιας στη Νεαπολη πανω απο την πλατεια σπαθα εχουν σκαψει δυπλα απο το καφαο του οτε

  7. #112
    Εγγραφή
    13-10-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη Νίκαιας
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5900/835
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 42(dB)
    Παιδιά καλησπέρα.
    Πρώτη φορά μέλος σε φόρουμ γι’ αυτό συγχωρείστε μου κάποια λάθη.
    Σαν παθών και εγώ , κάτοικος Νεάπολης , με ταχύτητες 2 -4 MBits και διαβάζοντας όλα αυτά θα ήθελα να σας ξαναθυμίσω την σελίδα http://fttxgr.eu/map όπου όλοι μας την ενημερώνουμε σε ημερήσια βάση .
    Στο κομμάτι ανεβαίνοντας την Ελλησπόντου αριστερά προς άγιο Φίλιππο και γήπεδο μέχρι Μαραθωνομάχων έχουν εγκαταστήσει τα νέα καφάο της WIND . Ήδη έχουν περάσει την Λαμπράκη και προχωρούν σε Σπάθα και πάνω .
    Όλα αυτά όμως μόνο σε εγκατάσταση καφάο και σωλήνων όδευσης καλωδίων μέχρι την άκρη του πεζοδρομίου .
    Η οπτική ίνα έχει φτάσει από Καραολή και Δημητρίου μέχρι την Κρήνης , έχει κατέβει και ενώσει όλα τα καφάο της 28ης Οκτωβρίου και έχει ανέβει μέχρι το καφάο Κυζίκου και Μενάνδρου . Από εκεί και πάνω ….. μούγκα στην στρούγκα…….
    Και εκεί που όλοι περιμέναμε εργασίες στην Ελλησπόντου, σαν συνέχεια της Κρήνης , άρχισαν να βάζουν καφάο από Μαραθωνομάχων και πίσω από γήπεδο και να ανεβαίνουν από Σπάθα.
    Πάντως το καφάο Κυζίκου και Μενάνδρου είναι τερματικό (δεν θα συνεχίσει η οπτική για κάπου αλλού ) και στην διασταύρωση 28ης Οκτωβρίου με Καραολή και Δημητρίου το κιβώτιο διακλάδωσης στον δρόμο έχει αναμονή προς πλατεία Κρήνης .
    Μάλλον από εκεί θα προχωρήσει προς Ελλησπόντου να διακλαδωθεί στην Λαμπράκη (αριστερά-δεξιά) , να περάσει απέναντι σε Βουρνόβα και να διακλαδωθεί σε Λυκούργου , Ευριπίδου κλπ
    Και μάλλον θα ξεκινήσουν την οπτική ανάποδα, δηλαδή από τα 2 καφάο της Μάρκου Μπότσαρη – Μαραθωνομάχων – Λαμπράκη – Βουρνόβα (με τις κάθετες), Ελλησπόντου (να πιάσει τους αριστερούς-δεξιούς παράλληλους σαν τέλος του δήμου) και να καταλήξει στην Κρήνης.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ για την φιλοξενία.

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω πως το κομμάτι πάνω από Μουσών μπορεί χωροταξικά να ανήκει στην Νίκαια , τηλεπικοινωνιακά πιστεύω ανήκει Κορυδαλλό (Σύρου και Τενέδου είναι ΟΤΕ Κορυδαλλού , από γνωστό μου)
    Δες και το χάρτη http://fttxgr.eu/map

  8. #113
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Αν είναι Κορυδαλλός φαίνεται και από την αριθμοδότηση όπως έδινε παλιά ο ΟΤΕ. Το 210494ΧΧΧΧ, 210495ΧΧΧΧ, 210496ΧΧΧΧ και 210497ΧΧΧΧ είναι ΑΚ Κορυδαλλού. Τώρα με τους εναλλακτικούς χάθηκε λίγο η κατάσταση αλλά ο κανόνας ήταν αυτός.

  9. #114
    Εγγραφή
    13-10-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη Νίκαιας
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5900/835
    ISP
    HOL
    Router
    TP-Link
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 42(dB)
    Σήμερα 18-10-2017 γίνονται εργασίες εγκατάστασης οπτικής ίνας τέρμα 28ης Οκτωβρίου , στην πλατεία Χαλκηδόνας , και συνεχίζονται να ενωθούν τα νέα καφαο σε Αρχιμίδους - Νέστορως κλπ.

    Τζαβέλα και Πέτρου Ράλλη έχει σταματήσει η οπτική που έρχεται από Τζαβέλα και Αιτωλικού.

    Κάποια καφάο (στον ίδιο δρόμο) βάση σύμβασης δίνονται για σύνδεση Q4 2017 και άλλα Q1 2018
    Το κομάτι που φτιάχνουν τώρα ειναι σχετικά μικρό (πλ. Χαλκηδώνας μέχρι Κατράκειο) οπότε ελπίζουμε στις αρχές Νοεμβρίου να ξεκινήσουν πάλι άπο Κρήνης που έχουν σταματήσει ή Γρεβενών και ανηφορήσουν από Κωσταντινουπόλεως (το πιο πιθανό λόγω υπαρξης καφάο WIND ) ή Ελλησπόντου προς Σπάθα

    Υπομονή και ελπίζουμε με την Ανάσταση του 2018 να δούμε και εμείς (ιντερνετικό) ΦΩΣ !!!

  10. #115
    Εγγραφή
    18-10-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττική
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexmorak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Πάντως εμείς μια χαρά 24άρα έχουμε στον Δήμο Νικαίας και με ταχύτητες κοντά στην τιμή που πληρώνουμε. 18 mbps down / 1,8 mbps up. Τώρα εσύ με ΟΤΕ κιόλας πως έχεις 6 mbps δεν ξέρω. Ή είσαι χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο (που και με vdsl χαμηλές ταχύτητες θα έχεις, θα πληρώνεις 50άρα και θα έχεις το πολύ 20-25, οπότε πάλι θα γκρινιάζεις) ή η καλωδίωση στο σπίτι σου είναι κακή. Κοίταξε το.
    Φίλε μου καλό θα ήταν να παίρνεις γνώμες και να κάνεις μια σχετική έρευνα πριν αναφέρεις οτι ''Εσείς είστε μια χαρά από ταχύτητες στη Νίκαια'' Όταν λες Εσείς αναφέρεσαι σε εσένα ή μαζικά στην πόλη?! Θα σε πληροφορήσω λοιπόν ότι Νεάπολη - Νίκαια είμαι και εγώ, πάνω από το γήπεδο του Ιωνικού και συγχρονίζω max στα 4mbps και είμαι πελάτης του ΟΤΕ. Επίσης γνωρίζω και σου αναφέρω ενδεικτικά πως από το ύψος του γηπέδου και κατά μήκος Της Ακροπόλεως (σχεδόν σε όλο το μήκος της) στην περιοχή του άλσους Αγ. Φίλιππα, οι ταχύτητες συγχρονισμού είναι έως 6,5Mbps. Το πρόβλημα είναι οι αποστάσεις από το dslam και το πρόβλημα παραμένει σε όποιον πάροχο και αν εισαι!

    Καλό θα ήταν λοιπόν, να είσαι πιο επιφυλακτικός όταν αναφέρεσαι για μια μεγάλη περιοχή - πόλη... Αν εσύ συγχρονίζεις καλά και δεν παραπονιέσαι, αυτό δεν ισχύει και για την συντρηπτική πλειοψηφία της πόλης!

  11. #116
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα...Εγώ έχω μία ερώτηση...Σύμφωνα με αυτά που ξέρω από την Σχολή, το VPlus μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 300/100 σαν ταχύτητες...Οι καμπίνες μας θα είναι Vplus Vectoring και κάποιες G.fast πιο κοντά στο ΑΚ. Αφού μπορούμε να "χτυπήσουμε" ταχύτητες εώς και 300Mbps σε VPlus γιατί να μην υπάρχει η επιλογή αυτή από τους παρόχους; Είναι τόσο υπερφορτωμένα τα Καφάο από παραπάνω συνδέσεις ή είναι τα συστήματα που έχουν στο ΑΚ χάλια και η διασύνδεσή μας προς τα έξω ακόμα πιο χάλια; Αν ισχύει το πρώτο γιατί δεν φτιάχνουν όπου υπάρχει πρόβλημα και άλλα Καφάο και να κολλάνε τις καινούργιες συνδέσεις εκεί παρά να υπερφορτώνουν ήδη ταλαιπωρημένα Καφάο; Δεν θα γλίτωναν επιπλέον σκάψιμο αν αυτό χρειαστεί;

  12. #117
    Εγγραφή
    08-10-2015
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-Link W8960N V7
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KnightRiderXD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...Εγώ έχω μία ερώτηση...Σύμφωνα με αυτά που ξέρω από την Σχολή, το VPlus μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 300/100 σαν ταχύτητες...Οι καμπίνες μας θα είναι Vplus Vectoring και κάποιες G.fast πιο κοντά στο ΑΚ. Αφού μπορούμε να "χτυπήσουμε" ταχύτητες εώς και 300Mbps σε VPlus γιατί να μην υπάρχει η επιλογή αυτή από τους παρόχους; Είναι τόσο υπερφορτωμένα τα Καφάο από παραπάνω συνδέσεις ή είναι τα συστήματα που έχουν στο ΑΚ χάλια και η διασύνδεσή μας προς τα έξω ακόμα πιο χάλια; Αν ισχύει το πρώτο γιατί δεν φτιάχνουν όπου υπάρχει πρόβλημα και άλλα Καφάο και να κολλάνε τις καινούργιες συνδέσεις εκεί παρά να υπερφορτώνουν ήδη ταλαιπωρημένα Καφάο; Δεν θα γλίτωναν επιπλέον σκάψιμο αν αυτό χρειαστεί;
    και σε 50 χρόνια με ποιά δικαιολογία θα ξανασπάνε τους δρόμους(μίζες,δήμαρχοι με δικά τους συνεργεία κλπ κλπ) και θα υπόσχονται "γρήγορο" ίντερνετ εως 300Mbps;
    Rig: Corsair Carbide 250D / Intel Core I7 4790K @ 4.4 + Hydro H100i V2 / Asus Z87i-PRO / Corsair Vengeance Pro 16GB 1600MHz / ASUS GTX 760 2GB DCUII OC / XFX Pro 550W / Samsung 850 Evo 250GB / WD Caviar Black 1003FZEX / Windows 10 Pro X64 GR / LG 22MP68VQ-P / SideWinder X6+Roccat Savu / Logitech G231 Prodigy / Logitech F510

    Dell Q15R N5110-8173 + Intel 330 180GB// Mi A2 Lite 4/64

  13. #118
    Εγγραφή
    13-10-2004
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΝΙΚΑΙΑ
    SNR / Attn
    7,5(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mokatoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην Σαγγαριου διασταυρωση με τροιας στη Νεαπολη πανω απο την πλατεια σπαθα εχουν σκαψει δυπλα απο το καφαο του οτε
    Αυτό είναι και το καφάο στο οποίο είναι συνδεμένη η γραμμή του σπιτιού μου. Πρέπει να είναι κάπου 110 μέτρα από το σπίτι. Οπότε και με το δεδομένο ότι η καλωδίωση είναι μέτρια, θα πρέπει να τα πιάνει τα 100mbits.

    Έχει ήδη χτιστεί η τσιμεντένια βάση. Άντε να βάλουν και την καμπίνα.

  14. #119
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Ευριπίδου και Μουσών υπάρχει καμπίνα αλλά τώρα ετοιμάζονται να σκάψουν για καλώδια από ότι καταλαβα.


    Ευριπίδου και Βουρνόβα ετοιμάζονται. (εχει σκαφτει ηδη το λακακι στο δρομο παντως) Θα αντικαταστήσουν και το καφάο ίσως;


    Αν κατάλαβα καλά όλες οι εταιρίες να παίρνουν από τις υποδομές τις Wind έτσι; Όπως γίνεται τώρα με τον ΟΤΕ;
    Να δούμε πότε θα φτάσουν και πιο πάνω. Τέρμα Κωστή Παλαμά κλπ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikospot : 22-10-17 στις 18:37.

  15. #120
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευριπίδου και Μουσών υπάρχει καμπίνα αλλά τώρα ετοιμάζονται να σκάψουν για καλώδια από ότι καταλαβα.


    Ευριπίδου και Βουρνόβα ετοιμάζονται. (εχει σκαφτει ηδη το λακακι στο δρομο παντως) Θα αντικαταστήσουν και το καφάο ίσως;


    Αν κατάλαβα καλά όλες οι εταιρίες να παίρνουν από τις υποδομές τις Wind έτσι; Όπως γίνεται τώρα με τον ΟΤΕ;
    Να δούμε πότε θα φτάσουν και πιο πάνω. Τέρμα Κωστή Παλαμά κλπ...
    Σωστα.
    pepes

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 15:04
  2. Cyta στην Νικαια
    Από proffessor_x στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 21:25
  3. DSLAM στην Νίκαια.
    Από demollyon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 00:31
  4. HOL στην Νικαια?
    Από aggelos7 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-06, 12:02
  5. OTE is down Στην Νικαια?
    Από koulisss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-05, 19:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας