Login Form
IPv6 Ready
Σελίδα 122 από 122 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122
Εμφάνιση 1.816-1.817 από 1817
    Περιοχή
    Μελισσια
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanassis T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνεχεια της ιστοριας μας....( μια συνδεση 100 Mbps που φτανει στο router ta 34 Mbps)

Η Vodafone εδωσε βλαβη στον ΟΤΕ και χθες ηλθε τεχνικος του ΟΤΕ. Μετρησε την εισoδο του σηματος στην πολυκατοικια, το βρηκε 45-46 Mbps, μου ειπε οτι απεχω 261 μ. απο την καμπινα που ειναι μεγαλη αποσταση για να μπορεσω να παρω 100 Mbps και δηλωσε οτι μολις διορθωσει τη βλαβη στην καμπινα (δηλ. στα επομενα 10 λεπτα) , το σημα στην εισοδο θα φτασει τα 70-80 Mbps. Στη συνεχεια εφυγε, μετα απο 10 λεπτα κοπηκε η συνδεση για 5-10 δευτερολεπτα, και οταν αποκατασταθηκε ειχε ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα που ειχε και πριν !!!

Μετα απο 1-2 ωρες με πηρε τηλεφωνο η Vodafone και μου ειπε οτι ο τεχνικος του ΟΤΕ δηλωσε οτι δεν μπορει να παρασχεθει συνδεση 100 Mbps απο τη συγκεκριμενη καμπινα ( την οποια η Vodafone την βλεπει στα 210 μ αποσταση, αρα εντος οριου). Η Vodafone αμφισβητει την γνωματευση του ΟΤΕ και ζητησε την δημιουργια μικτου συνεργειου απο τεχνικους Vodafone και ΟΤΕ να επανεξετασουν την καμπινα, την πιθανη βλαβη, την υπαρξη η μη 'εξοδων' στη καμπινα και να καταληξουν στο τελικο συμπερασμα για το τι ταχυτητες συνδεσης μπορει να μου προσφερει η Vodafone!!

Με λιγα λογια ειμαι ακομη στο περιμενε 10 μερες μετα την εναρξη της συμβασης, δεν ξερω ποσο ακομα θα παρει να λυθει το θεμα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι θα λυθει.
    Η συνεχεια της ιστοριας μας....

Υστερα απο πανω απο 1 μηνα, εδεησαν Vodafone και Cosmote να πραγματοποιησουν τον συνδιαστικο ελεγχο και αποφανθηκαν οτι δεν ειναι δυνατη η παροχη συνδεσης 100 Mbps απο την συγκεκριμενη καμπινα της περιοχης μου (Μελισσια).

Μετα απο συνεχεις ενοχλησεις μου και αρκετες μερες αργοτερα ελαβα το τηλεφωνημα απο το εμπορικο τμημα της Vodafone, με τις εξης εναλλακτικες:
    1. Λυση της συμβασης χωρις ποινες λογω αδυναμιας παροχης απο την εταιρια της συμφωνημενης ταχυτητας
    2. Μεταφορα μου σε προγραμμα χαμηλοτερης ταχυτητας με αναλογη μειωση τιμης
    3. Παραμονη μου στο προγραμμα 100/10 Mpbs με αυξηση της εκπτωσης που ηδη ειχα σαν παλαιος πελατης και εχοντας την ταχυτητα στο 45/10

Επελεξα την τριτη λυση αφου ετσι μου δινεται η δυνατοτητα σε μερικους μηνες να ζητησω επανεξεταση του θεματος (δηλαδη να βρεθει ελευθερο ζευγος) χωρις να χρειαζεται αλλαγη προγραμματος
    Επιπλεον δεν ειχα καμμια διαθεση να φυγω απο την Vodafone, δεδομενου οτι απο την εποχη της HOL εχω δευτερη παραλληλη τηλεφωνικη γραμμη δωρεαν και επι 15 χρονια εχω e-mail @hol.gr το οποιο το εχω δωσει σε δεκαδες οργανισμους, λογαριασμους, τραπεζες και δεν εχω καμμια ορεξη να αλλαξω mail και να ψαχνω να βρω που πρεπει να ενημερωσω..

Τελικα κατεληξα σε μια τιμη 25,80 ευρω και εχω 45 Mbps downloading και 10 Mbps uploading.

Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α
    SNR / Attn
    19,9(dB) / 9,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanassis T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κατεληξα σε μια τιμη 25,80 ευρω και εχω 45 Mbps downloading και 10 Mbps uploading.
    Άψογα δηλαδή. Το upload είναι που μετράει.

Σελίδα 122 από 122 ΠρώτηΠρώτη ... 102112117120121122

Παρόμοια Θέματα

1. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 16:53
  2. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 12:45
  3. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-16, 20:23
  4. Μηνύματα: 6