Σελ. 147 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147148149152157167 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.191-2.205 από 3281
  1. #2191
    Εγγραφή
    20-02-2005
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skiace Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι βεβαια μου εχουν στειλει το 300.
    τα ιδια παντου.
    παιρνει μια διευθυνση 172.... που ομως δεν ειναι public και ετσι δεν βγαζει ιντερνετ.
    τουλαχιστον δουλευει με τους κωδικους του οτε μεχρι να βρεθει μια ακρη.
    Πριν 1 ώρα έπεσε το Internet (μάλλον λόγω βροχής ). Συγχρονίζει μεν, αλλά και σε μένα τέτοιας μορφής IP δίνει...

  2. #2192
    Εγγραφή
    01-01-2007
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ Αττικής
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24000/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΧΗΝ Η208Ν
    SNR / Attn
    10,4(dB) / 27(dB)
    Μετά απο Netone και Cyta, 24αρα του λαού με κλείδωμα στα 12-13Mbs, (27dB Down Attenuation) με παίρνουν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου. Δίνουν 50 vdsl, απεριοριστα σταθερά, 300 κινητά, 27ε το μήνα η 26ε χωρίς έντυπο λογαριασμό.
    Σε ερώτηση μου αν θα πάρω VDSL (Ηλιούπολη Αττικής) απο Αστικό Κέντρο ή καφάο, και αν είναι απο καφάο ποιάς εταιρείας, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Με σύνδεσαν με τεχνικό που μου είπε εν ολίγοις να μη πιστεύω τους πωλητές τους, χαχα. Αυτός μου είπε πως θα είναι απο καφάο αλλα υπάρχει περίπτωση ο πάροχος (ΟΤΕ νομίζω) να πει οτι δεν έχουμε διαθεσιμότητα στο καφάο(200μ απόσταση) οπότε θα σε συνδέσουμε απο Α/Κ (1000 μέτρα απόσταση). Αυτο λέει κανείς δε μπορεί να μου το εγγυηθεί για το απο που θα πάρω vdsl και σε ποια ταχύτητα.

    Πόσο πρέπει να με απασχολεί αυτό; Εμένα δε μου ακούγεται καλό το ή 200 μέτρα απο καμπίνα ή 1000 μέτρα απο Α/Κ, ότι σου τύχει, πιστεύω η διαφορά στη ταχύτητα θα είναι σημαντική.Μπορώ να το ελέγξω/απαιτήσω;
    Επίσης, υπάρχει κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα συγχρονισμού γενικά στην υπηρεσία ; Σου λένε γραπτώς οτι αν συγχρονίζεις στα 15,20,30, 35 έχεις το δικαίωμα ατελούς ακύρωσης του συμβολαίου;

    Το ΖΤΕ Η208Ν είναι όντως ικανό για VDSL οπως μου είπε ο τεχνικός; Δε πρέπει να ζητήσω καινούριο (Η267;

  3. #2193
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papingos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο Netone και Cyta, 24αρα του λαού με κλείδωμα στα 12-13Mbs, (27dB Down Attenuation) με παίρνουν τηλέφωνο για ανανέωση συμβολαίου. Δίνουν 50 vdsl, απεριοριστα σταθερά, 300 κινητά, 27ε το μήνα η 26ε χωρίς έντυπο λογαριασμό.
    Σε ερώτηση μου αν θα πάρω VDSL (Ηλιούπολη Αττικής) απο Αστικό Κέντρο ή καφάο, και αν είναι απο καφάο ποιάς εταιρείας, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Με σύνδεσαν με τεχνικό που μου είπε εν ολίγοις να μη πιστεύω τους πωλητές τους, χαχα. Αυτός μου είπε πως θα είναι απο καφάο αλλα υπάρχει περίπτωση ο πάροχος (ΟΤΕ νομίζω) να πει οτι δεν έχουμε διαθεσιμότητα στο καφάο(200μ απόσταση) οπότε θα σε συνδέσουμε απο Α/Κ (1000 μέτρα απόσταση). Αυτο λέει κανείς δε μπορεί να μου το εγγυηθεί για το απο που θα πάρω vdsl και σε ποια ταχύτητα.

    Πόσο πρέπει να με απασχολεί αυτό; Εμένα δε μου ακούγεται καλό το ή 200 μέτρα απο καμπίνα ή 1000 μέτρα απο Α/Κ, ότι σου τύχει, πιστεύω η διαφορά στη ταχύτητα θα είναι σημαντική.Μπορώ να το ελέγξω/απαιτήσω;
    Επίσης, υπάρχει κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα συγχρονισμού γενικά στην υπηρεσία ; Σου λένε γραπτώς οτι αν συγχρονίζεις στα 15,20,30, 35 έχεις το δικαίωμα ατελούς ακύρωσης του συμβολαίου;

    Το ΖΤΕ Η208Ν είναι όντως ικανό για VDSL οπως μου είπε ο τεχνικός; Δε πρέπει να ζητήσω καινούριο (Η267;
    Σου δίνουν αρκετές αντικρουόμενες πληροφορίες, αλλά η εύκολη απάντηση είναι ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί.
    Αν τώρα έχεις 12-13Mbps και 27 dB εξασθένηση, δεν είσαι στα 1000m από το AK και δεν μπορείς να βάλεις VDSL σε αυτή τη γραμμή εκτός από καμπίνα (υποθέτω ότι έχεις ελέγχξει ότι η καλωδίωση του σπιτιού σου είναι εντάξει).
    Εάν η ταχύτητα κλειδώματος είναι σημαντικά χαμηλότερη της ονομαστικής, δεν έχεις αυτόματα δικαίωμα ακύρωσης, αλλά έχεις δικαίωμα να γυρίσεις σε χαμηλότερο πρόγραμμα (πx ADSL 24). Βεβαίως, μπορείς να διαπραγματευτείς εξαρχής ποιό όριο ταχύτητας είναι επιθυμητό για εσένα και τί θα γίνει σε περίπτωση που δεν καλύπτεται. Δεν είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να συμφωνήσει, αλλά εφόσον το κάνει, αποτελεί όρο του συμβολαίου (μπορείς να το ηχογραφήσεις, ή/και να το γράψεις χειρόγραφα στο συμβόλαιο).
    Αυτό που και η ΕΕΤΤ δέχεται ως μέτρο, είναι η απόκλιση από τον Μ.Ο. της περιοχής. Οπότε ζητάς να σου πουν περίπου πόσο αναμένεται να έχεις, και αποφασίζεις πώς θα κινηθείς...

  4. #2194
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είμαι σε Wind ADSL,σκέφτομαι να πάω σε Voda VDSL το 50αρι μάλλον. Οι καμπίνες είναι της Vodafone.

    Κάποιες ερωτήσεις που έχω αν μπορείτε με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων,

    1. Τι τηλεφωνία δίνει, POTS ή VOIP? Υπάρχει επιλογή?
    2. Αν δίνει POTS, παραμένει "υποχρεωτικό" να χρησιμοποιείς το δικό τους router?
      Έχω το TP-Link Archer VR600, καλό είναι, στο QoS λίγο με τα χαλάει, στην 5αρα wifi έχω πρόβλημα, το κινητό (RN3PRO) δεν την βλέπει σχεδόν ποτέ εδώ και καιρό, δεν ξέρω βέβαια αν έχει πάθει ζημιά το router ή το κινητό που έχει φάει ξεγυρισμένες σαβούρντες
    3. Ποιό router δίνουν? Με ένα ξεψάχνισμα που έκανα, κατάλαβα οτι δίνουν ένα branded δικό τους (Sercomm H300s) που όλοι το αναθεματίζουν.
      Δεν έχω πολύπλοκες ανάγκες, ένα pc και το κινητό, nas δεν θέλω να στήσω κτλ. , αλλά πρέπει να παίζει σωστά-απροβλημάτιστα η γραμμή, να αλλάζουν οι DNS αν θέλω (γιατί των ISP είναι όλοι για τα μπάζα), το wifi να είναι αξιοπρεπές (ok δεν έχω και τρελές απαιτήσεις).
    4. Τίποτα άλλο αν έχετε εσείς να επισημάνετε.


    Α, η καμπίνα είναι-δεν είναι ένα τετράγωνο από το σπίτι μου, βασικά την βλέπω σε ευθεία γραμμή από την αυλή μου (μονοκατοικία). Η περιοχή δεν είναι πυκνοκατοικημένη, η μούφα άντε να κάνει κύκλο 2-3 τετράγωνα.
    Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα, και κανένα σοβαρό, στην γραμμή μου όσο ήμουν σε ADSL (είμαι από τους πολύ κωλόφαρδους στο Α/Κ μου, no joke).
    Το καλώδιο από το επιτοίχιο IPBOX, τον τοπικό κατανεμητή με τις γειτνιάζουσες οικοδομές , το άλλαξα ο ίδιος μέχρι την πρίζα του τοίχου με η/μ θωρακισμένο cat6 πριν 3 χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artemius : 10-10-19 στις 17:51.

  5. #2195
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    1 Σ ε δικές τους καμπίνες λογικά voip
    2 όχι αν έχεις POTS μπορείς να βάλεις ότι θέλεις
    3 Το καταπληκτικό υπέροχο το VODAFONE H300S που είναι καλό μόνο για την ανακύκλωση
    4 να επιμένεις αν γίνεται να σου δώσουν pots ώστε να βάλεις ότι εξοπλισμό θες

  6. #2196
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ερώτηση:
    Η Vodafone δίνει στατικές η δυναμικές ip;

    Έστω ότι κάνω 10 reset το ρούτερ, θα πάρει από συγκεκριμένο range;
    Στο adsl για παράδειγμα αλλάζει το ip range

  7. #2197
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosnikolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:
    Η Vodafone δίνει στατικές η δυναμικές ip;

    Έστω ότι κάνω 10 reset το ρούτερ, θα πάρει από συγκεκριμένο range;
    Στο adsl για παράδειγμα αλλάζει το ip range
    Δυναμικες δινει και η συμπεριφορα στο reset ειναι ιδια με την adsl.. Το range δεν ειναι σιγουρο πως θα αλλαξει 100%. Μπορει και τις 10 φορες να παρεις απο 46. η απο 5. Η απο 79. Η ip παντως αλλαζει σιγουρα.

  8. #2198
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Μόνο με έχτρα χρέωση η σε κάποια επαγγελματικά πακέτα δίνει στατιστική

  9. #2199
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυναμικες δινει και η συμπεριφορα στο reset ειναι ιδια με την adsl.. Το range δεν ειναι σιγουρο πως θα αλλαξει 100%. Μπορει και τις 10 φορες να παρεις απο 46. η απο 5. Η απο 79. Η ip παντως αλλαζει σιγουρα.
    Αυτό με ενδιέφερε. Έχω Cosmote VDSL και είναι στατική...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2015 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο με έχτρα χρέωση η σε κάποια επαγγελματικά πακέτα δίνει στατιστική
    Αν πάρει κάποιος πολλές, μπορεί να αποφύγει να είναι από το ίδιο ip range;

  10. #2200
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μια στατική παιρνεις, αν δεν σου κάνει ζητάς από την εξυπηρέτηση να σου δώσει μια αλλη. Γιατί όμως θέλεις από άλλο IP range; Όλα το ίδιο λειτουργούν αν δεν είσαι ΝΑΤ.

  11. #2201
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Στην περιοχή μου, τις καμπίνες VDSL Vectoring, τις έχει κάνει η Vodafone.
    Αν κάνω συμβόλαιο ADSL 24Mbps, θα μου το δώσει από την καμπίνα της γειτονιάς μου ?
    ή θα παίρνω από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ ?

  12. #2202
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή μου, τις καμπίνες VDSL Vectoring, τις έχει κάνει η Vodafone.
    Αν κάνω συμβόλαιο ADSL 24Mbps, θα μου το δώσει από την καμπίνα της γειτονιάς μου ?
    ή θα παίρνω από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ ?
    Θα πάρεις απο το αστικό κεντρο.
    pepes

  13. #2203
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περιοχή μου, τις καμπίνες VDSL Vectoring, τις έχει κάνει η Vodafone.
    Αν κάνω συμβόλαιο ADSL 24Mbps, θα μου το δώσει από την καμπίνα της γειτονιάς μου ?
    ή θα παίρνω από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ ?
    Δεν το διατύπωσα καλά παραπάνω.
    Ρωτάω για το : Αν κάνω συμβόλαιο ADSL 24Mbps στην Vodafone

  14. #2204
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το διατύπωσα καλά παραπάνω.
    Ρωτάω για το : Αν κάνω συμβόλαιο ADSL 24Mbps στην Vodafone
    Ειχα ρωτησει και εγω και η απαντηση ειναι οχι δυστυχως.

  15. #2205
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόνο ο ΟΤΕ, μόνο σε δικούς του πελάτες και από δικιά του καμπίνα, δίνει 24άρι προφίλ σε VDSL σύνδεση. Και πάλι δεν το κάνει παντού και πάντα.
    Κανείς άλλoς πάροχος δεν το εφαρμόζει, ούτε σε δικούς του πελάτες από δικές του καμπίνες.

Σελ. 147 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 127137142145146147148149152157167 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας