Σελ. 91 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 3281
  1. #1351
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα μια αίτηση για vdsl στην Άμφισσα χωρίς να έχω πολλές ελπίδες. Την άλλη βδομάδα θα ξέρω. Το router που μου έστειλαν τι λέει γενικά; Επειδή έχω και το tv πάνω υποφέρω στα κατεβασματα με το παλιό. Είναι άθλιο και μπούκωνει για πλάκα ακόμη και αν είναι κλειστό το tv. Αυτό λέει τίποτα;

    Και κάτι αλλο. Η τηλεφωνία θα παραμείνει pstn η θα γυρίσει σε voip και θα έχω τραβήγματα στο σπίτι; Γιατί είδα πως έχει θύρες voip πάνω.

    Είναι το zte h367n.
    Το έχω αυτό το ρούτερ. Παρόλο που έφυγα από τη Vodafone, μου το άφησαν.

    Μάπα είναι, όπως και όλα τα ΖΤΕ... Αλλά σε σχέση με αυτά του ADSL, αυτό είναι λίιιγο καλύτερο.

  2. #1352
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Κατάλαβα. Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξηλωθω στο μέλλον. Μακάρι το εύρος της γραμμής να καλύπτει τις αδυναμίες.

    Τελικά πόσο σας έκανε να ενεργοποιηθεί; Εγώ έκανα το αίτημα Τρίτη βράδυ ουσιαστικά Τετάρτη. Μου είπαν 10-12 μέρες. Λέτε να είναι τυχερός και το επόμενο ΠΣΚ να εχω;

  3. #1353
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλούσα για το παλιό router. Το ξέρω ότι θα φύγει με το VDSL. Το είχα βάλει πέρυσι για να πάρω την προσφορά με τα 300' σε κινητά αλλά δε βλέπουμε τηλεόραση γενικά. Γι' αυτό λέω. Το παλιό ήταν τόσο άθλιο που είχα σε αναμονή το TP link που είχα πριν και τα βράδια άλλαζα καλώδια ώστε να έχω μια νορμάλ πλοήγηση μέχρι να κοιμηθώ. Ελπίζω αυτό να είναι αξιοπρεπές.
    Μεσω ΟΤΕ η δικου της δικτυου θα παρεις? Αν ειναι μεσω δικου της δικτυου, δεν ειναι αναγκη να ξηλωσεις το IPTV εαν δεν θελεις.

  4. #1354
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσω ΟΤΕ η δικου της δικτυου θα παρεις? Αν ειναι μεσω δικου της δικτυου, δεν ειναι αναγκη να ξηλωσεις το IPTV εαν δεν θελεις.
    Δεν το ξέρω αυτό. Γνωρίζω πως έχουν ξεκινήσει να δίνουν VDSL όπου έχει δίκτυο και ο ΟΤΕ. Αλλά έχω ρωτήσει τα παιδιά που είναι οι εδώ τεχνικοί και μου έχουν πει πως δεν έχουν αναβαθμίσει το ΑΚ για VDSL. Άρα μάλλον με ενοίκιο από ΟΤΕ. Γι' αυτό φοβάμαι την όλη διαδικασία. Μήπως μου είπαν μπαρούφες και μείνω τελικά με ADSL.

    - - - Updated - - -

    Σήμερα με πήρε ο προσωπικός σύμβουλος να με ρωτήσει γιατί ακύρωσα το ραντεβού με τον τεχνικό την προηγούμενη εβδομάδα σχετικά το πρόβλημα που είχα και εγώ γράψει στο γειτονικό νήμα "γενικό πρόβλημα στο ίντερνετ". Τον ενημέρωσα σχετικα με τη vdsl και μου είπε πως υπάρχει και η δυνατότητα για tv αλλά δε θυμάμαι αν είναι από ΑΚ η KV. Τέλος πάντων. Του είπα που μένω ακριβώς και που είναι ο οτε και οι καμπίνες μας. Είναι ένα ισοσκελες τρίγωνο με κορυφή το Σπίτι μου. Η βάση είναι 20 μέτρα και οι πλευρές περίπου 50 μέτρα. Δηλαδή σχεδόν αγκαλιάζω τον οτε και το κέντρο μας. Μακάρι να ειναι τόσο ιδανικά όσο μου τα περιέγραψε.

  5. #1355
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μέσω καμπίνας, δηλαδή χοντρική ΟΤΕ, μέχρι σήμερα δεν παρέχεται IP TV από τη Vodafone.

  6. #1356
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν ξέρω ακριβώς πως είναι η δομή. Πάντως σε ένα σημείο απεναντι από τον οτε υπάρχουν μεγάλες καμπίνες. Και εκεί ξέρω πως είναι της hol. Αυτό τώρα τι είναι; αστικό κέντρο η καφαο;

  7. #1357
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί να είναι καμπίνα αναβαθμισμένη του ΟΤΕ, αν και δύσκολο διότι συνήθως δεν τις αλλάζει σε απόσταση έως ~600 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Μπορεί να είναι το DSLAM κάποιου παρόχου, π.χ. της HOL που λες ότι ξέρεις, διότι δεν υπάρχει επαρκής χώρος εντός του αστικού κέντρου. Στην περίπτωση αυτή θα έχεις κανονικά IP TV.

  8. #1358
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    ΟΤΕ δεν είναι σίγουρα διότι έχει παντού Vodafone. Ακόμη και το καπάκι στο πεζοδρόμιο. Το κτήριο του ΟΤΕ είναι ακριβώς απέναντι. Δε νομίζω να έβαλαν KV τόσο κοντά. Τέλος πάντων. Αυτό που μου είπε επίσης είναι πως θα έχω γύρω στα 40 με την τηλεόραση και full χωρίς αυτή. Στο ανέβασμα μου είπε πως θα έχω σχεδόν εγγυημένα τα 5. Μακάρι!!!

  9. #1359
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι καμπίνα αναβαθμισμένη του ΟΤΕ, αν και δύσκολο διότι συνήθως δεν τις αλλάζει σε απόσταση έως ~600 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.

    περιμενε αυτο ειναι σημαντικο

    δηλαδη σε περιπτωση που μπουνε καμπινες στο δημο αθηναιων εγω που ειμαι στα 550-600 μετρα απο το ΑΚ δεν θα παρω καμπινα VDL2 αλλα θα παρω vectoring?

    κουλο!


  10. #1360
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ούτως ή άλλως, ο νέος κανονισμός για το Vectoring προβλέπει ότι δεν θα δίνεται (παρά μόνο VDSL) από καμπίνες σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Φαντάζομαι μελλοντικά (άγνωστο πότε) θα γίνει και σε αυτές.

  11. #1361
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως, ο νέος κανονισμός για το Vectoring προβλέπει ότι δεν θα δίνεται (παρά μόνο VDSL) από καμπίνες σε απόσταση έως 550 μέτρα περιμετρικά του αστικού κέντρου.
    Φαντάζομαι μελλοντικά (άγνωστο πότε) θα γίνει και σε αυτές.

    ναι αυτο λεω. αρα εγω ειμαι μεσα για να παρω vectoring αφου ειμαι 550-600 μετρα αλλα παιζει να μην παρω ποτε VDSL2 καμπινα?

    - - - Updated - - -

    ή σημαινει πως αυτο αφου θα παρω vectoring θα παρω και VDSL2 καμπινα?


  12. #1362
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν ο ΟΤΕ παρέχει VDSL2, άσχετα αν όλοι το αναφέρουμε σκέτο VDSL. To Vectoring παίζει μόνο με VDSL2 και μάλιστα προς το παρόν μόνο από ένα DSLAM ώστε να έχει πλήρη έλεγχο όλων των συνδέσεων.
    Οπότε δεν υπάρχει ακόμη δυνατότητα να δοθεί από το αστικό κέντρο, όπου κάθε πάροχος έχει το δικό του DSLAM. Γι' αυτό ο νέος κανονισμός προβλέπει το μοίρασμα των αστικών κέντρων (κατόπιν διαγωνιστικής διαδικασίας) ώστε ένας μόνο να αναβαθμίσει της καμπίνες σε κάθε αστικό κέντρο και να δοθεί υπηρεσία vectoring, μόνο μέσω αυτών.

    Όσον αφορά αν θα πάρεις υπηρεσία από καμπίνα ή θα συνεχίσεις από το αστικό κέντρο, κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει τι θα ισχύσει. Θα το δεις στην πράξη όταν έρθει η ώρα των αναβαθμίσεων και αν τότε αλλαχθεί η καμπίνα που συνδέεσαι σήμερα. Μπορεί ο κανονισμός να ορίζει όριο τα 550 μέτρα, αλλά φαντάζομαι εξαρτάται από τις μετρήσεις και τα χαρακτηριστικά του δικτύου κάθε περιοχής, ποιο θα είναι το τελικό όριο.

  13. #1363
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν ο ΟΤΕ παρέχει VDSL2, άσχετα αν όλοι το αναφέρουμε σκέτο VDSL. To Vectoring παίζει μόνο με VDSL2 και μάλιστα προς το παρόν μόνο από ένα DSLAM ώστε να έχει πλήρη έλεγχο όλων των συνδέσεων.
    Οπότε δεν υπάρχει ακόμη δυνατότητα να δοθεί από το αστικό κέντρο, όπου κάθε πάροχος έχει το δικό του DSLAM. Γι' αυτό ο νέος κανονισμός προβλέπει το μοίρασμα των αστικών κέντρων (κατόπιν διαγωνιστικής διαδικασίας) ώστε ένας μόνο να αναβαθμίσει της καμπίνες σε κάθε αστικό κέντρο και να δοθεί υπηρεσία vectoring, μόνο μέσω αυτών.

    Όσον αφορά αν θα πάρεις υπηρεσία από καμπίνα ή θα συνεχίσεις από το αστικό κέντρο, κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει τι θα ισχύσει. Θα το δεις στην πράξη όταν έρθει η ώρα των αναβαθμίσεων και αν τότε αλλαχθεί η καμπίνα που συνδέεσαι σήμερα. Μπορεί ο κανονισμός να ορίζει όριο τα 550 μέτρα, αλλά φαντάζομαι εξαρτάται από τις μετρήσεις και τα χαρακτηριστικά του δικτύου κάθε περιοχής, ποιο θα είναι το τελικό όριο.

    αρα αν λεω εγω τον δημο αθηναιων , εαν γινεται ο διαγωνισμος κατα δημο, ή το αστικο μου κεντρο, εαν γινεται ανα αστικο κεντρο, δεν μπει ο OTE και εγω εχω vectoring απο HOL μπορω να εχω HOL vectoring και τηλεφωνο OTE?

    ή θα πρεπει αναγκαστικα να παω HOL και για τα 2? θα μπορει ο OTE να μου παρεχει vectoring μεσω της HOL?

    εκει δεν εχω καταλαβει καλα πως γινεται η φαση


  14. #1364
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το βασικό είναι ότι το vectoring δουλεύει από DSLAM που ελέγχεται από έναν πάροχο. Οι άλλοι θα παίρνουν από αυτόν στη χοντρική και δίνουν στη λιανική.

    Σήμερα καμπίνες βάζει μόνο ο ΟΤΕ και όλοι οι άλλοι δίνουν μέσω αυτού υπηρεσία.
    Αύριο καμπίνες θα βάζει οποιοσδήποτε (ένας όμως σε κάθε αστικό κέντρο) και όλοι οι άλλοι θα δίνουν μέσω αυτού υπηρεσία.
    Αργότερα (ίσως) μπορεί να έχουμε στο ίδιο αστικό κέντρο, 2 ή παραπάνω παρόχους να εγκαθιστούν καμπίνες και όλοι οι άλλοι θα δίνουν μέσω αυτών υπηρεσία.

    Θεωρητικά μπορείς να έχεις (όπως και σήμερα) DSL από έναν πάροχο και τηλεφωνία από άλλον. Πρακτικά όμως σπάνια γίνεται, διότι δεν μιλάμε πλέον για πακέτα 2/3Play οπότε δεν συμφέρει και οικονομικά.

  15. #1365
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δλδ στις περιοχές που έχει βάλει μέχρι τώρα καμπίνες ο ΟΤΕ μπορεί να αποκτήσει τη διαχείριση ένας εναλλακτικός και να δίνει χοντρική σε άλλους παρόχους ή το κατάλαβα λάθος?

Σελ. 91 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας