Σελ. 129 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.921-1.935 από 3281
  1. #1921
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ, λόγω συστημικού προβλήματος, ενεργοποιήθηκα στη Vodafone 50 μέρες μετά την αίτηση!

  2. #1922
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό το συστημικό πρόβλημα δεν το έχω καταλάβει. Εμφανίζεται σε όλους τους παρόχους (ακόμη και στον ΟΤΕ) και να παρακαλάς να μη σου συμβεί.

  3. #1923
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μηπως χρησιμοποιουν κανα κοινο λογισμικο και ολοι εχουν το ιδιο προβλημα?

  4. #1924
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν είναι ένα ούτε το ίδιο το "συστημικό πρόβλημα" από όσο καταλαβαίνω. Η έννοια "συστημικό" χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια ομάδα προβλημάτων που εμφανίζονται στο "σύστημα" (ανταλλαγής αιτημάτων) που χρησιμοποιούν οι πάροχοι. Δεν μπορεί να γίνει αίτημα γιατί υπάρχει ασυμφωνία στην καταχωρημένη διεύθυνση ας πούμε. Άλλες κατηγορίες προβλημάτων πιο "πρακτικών" μπορεί να είναι τα τεχνικά. π.χ. δεν υπάρχει ελεύθερο απερχόμενο.

  5. #1925
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MiLToS_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενημερώνει η κοπελιά μου λοιπόν ότι τώρα έχει ανάψει σταθερά το λαμπάκι DSL αλλά όχι το Internet που αρχικά είναι κόκκινο και μετά σβήνει τελείως.
    Προχθές που γύρισα από την δουλειά έτσι βρήκα το ρούτερ και εγώ.
    Με DSL χωρίς ίντερνετ. Πήρα τηλέφωνο μου
    έστειλαν κωδικό, τον πέρασα και έκτοτε έχω Vdsl.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2019-01-23-22-13-45-697_com.opera.browser.beta.png  

    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  6. #1926
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές που γύρισα από την δουλειά έτσι βρήκα το ρούτερ και εγώ.
    Με DSL χωρίς ίντερνετ. Πήρα τηλέφωνο μου
    έστειλαν κωδικό, τον πέρασα και έκτοτε έχω Vdsl.
    Τι κωδικό σου έστειλαν ακριβώς;

    Εμένα πάντως 3 μέρες είναι ακόμα έτσι...
    Σε αντίθεση με εσένα που έχεις τέλεια πενηντάρα, εμένα έχει κλειδώσει και σε ταχύτητα 24/1 οπότε λογικά με αυτά που καταλαβαίνω μέχρι στιγμής έχει γίνει κάποιο λάθος και από μεριά ΟΤΕ μετά την επίσκεψη του τεχνικού τους... Κάποιο "λάθος προφίλ" όπως μου ανέφεραν το οποίο θα διορθωθεί με νέα επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ όταν και όποτε... Κάνω υπομονή μεγάλη...
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  7. #1927
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MiLToS_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κωδικό σου έστειλαν ακριβώς;

    Εμένα πάντως 3 μέρες είναι ακόμα έτσι...
    Σε αντίθεση με εσένα που έχεις τέλεια πενηντάρα, εμένα έχει κλειδώσει και σε ταχύτητα 24/1 οπότε λογικά με αυτά που καταλαβαίνω μέχρι στιγμής έχει γίνει κάποιο λάθος και από μεριά ΟΤΕ μετά την επίσκεψη του τεχνικού τους... Κάποιο "λάθος προφίλ" όπως μου ανέφεραν το οποίο θα διορθωθεί με νέα επίσκεψη τεχνικού ΟΤΕ όταν και όποτε... Κάνω υπομονή μεγάλη...
    Δεν χρειάζεται επίσκεψη τεχνικού για να λυθεί πρόβλημα στο προφίλ. Ούτε καν στην καμπίνα από όσο ξέρω. Οι κωδικοί που σου δίνουν είναι username και password που τα περνάς στο ρούτερ για να πάρεις ΙΡ.

  8. #1928
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται επίσκεψη τεχνικού για να λυθεί πρόβλημα στο προφίλ. Ούτε καν στην καμπίνα από όσο ξέρω. Οι κωδικοί που σου δίνουν είναι username και password που τα περνάς στο ρούτερ για να πάρεις ΙΡ.
    Και βάζοντας αυτά δηλαδή θα συγχρονίσει στα 50/5 το ρούτερ;
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο να ισχύει κάτι τέτοιο αφού το DSL συγχρονίζει πριν μπει στη διαδικασία λήψης IP από server...
    Αν ισχύει όμως αυτό τότε πόσο @μπαλος μπορεί να είναι ο εκπρόσωπος που το δήλωσε πάλι ως τεχνικό πρόβλημα στον ΟΤΕ;

    Θα τους ξανακαλέσω σήμερα και θα επανέλθω...
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  9. #1929
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MiLToS_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βάζοντας αυτά δηλαδή θα συγχρονίσει στα 50/5 το ρούτερ;
    Όχι. Εξήγησα τι σημαίνει αυτό που σου είπε ο προηγούμενος για τον κωδικό. Αν δεν συγχρονίζει καν σε εσένα υπάρχει άλλη βλάβη.

  10. #1930
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Εξήγησα τι σημαίνει αυτό που σου είπε ο προηγούμενος για τον κωδικό. Αν δεν συγχρονίζει καν σε εσένα υπάρχει άλλη βλάβη.
    Συγχρονίζει. Σε λάθος ταχύτητα όμως (24/1) αν δεις από τα screenshots στο αρχικό μου post.
    Έλαβα μήνυμα ότι θα γίνει νέα επίσκεψη από τεχνικό τη Δευτέρα και δεν χρειάζεται η παρουσία μου.
    Βλέποντας και κάνοντας.

    Ευχαριστώ!
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  11. #1931
    Εγγραφή
    01-01-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    ΟΚ, έχουμε μια πρόοδο από το πρωί.

    Έχει πλέον συγχρονίσει στα 50/5 και άναψε το λαμπάκι Internet, έχει πάρει IP από τον server το router όπως βλέπω μέσα στα settings.

    Εξακολουθεί όμως να είναι αναμμένο κόκκινο το λαμπάκι PHONE και εξακολουθώ να μην έχω πρόσβαση σε κανένα site από το PC μου και από 2 κινητά τηλέφωνα που δοκίμασα.
    PING από το PC μου μπορώ να κάνω και "απαντάει" το καλούμενο site...
    Το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα είχα στις 15/1 όταν σταμάτησε να δουλεύει η ADSL μια μέρα πριν την υποτιθέμενη αρχική ενεργοποίηση σε VDSL.
    Εννοείται ότι έχω κάνει κανονικά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο router και εκτός από SSIDs/Passwords δεν έχω πειράξει κάτι άλλο.

    Όταν επιστρέψω το βράδυ σπίτι θα τους καλέσω αναγκαστικά αν δεν έχει στρώσει από μόνο του μέχρι τότε.

    EDIT: Με κάλεσαν μόνοι τους και μου είπαν ότι ο τεχνικός ΟΤΕ είχε κουμπώσει αρχικά σε λάθος θέση και σήμερα το διόρθωσε. Εκείνοι έκαναν τις αλλαγές που πρέπει στο προφίλ και πλέον με μια επανεκκίνηση είναι ΟΚ όλα.
    Μου είπε να το παρακολουθήσω, ειδικά στο κομμάτι VOIP αν μου παρουσιάσει προβλήματα στον ήχο να τους το δηλώσω για να μου αλλάξουν router με το ZTE.
    Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.PNG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  53,2 KB 
ID: 200940Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Stats.PNG 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  32,6 KB 
ID: 200939
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MiLToS_666 : 28-01-19 στις 22:04.
    "It is not the spoon that bends, it is only yourself..."

  12. #1932
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στο φόρουμ,αιτηθήκαμε VDSL από 10/12/2018 και δυστυχώς ακόμη όσες φορές και να τηλεφωνήσουμε μας λένε το γνωστό συστημικο σφάλμα που καθυστερεί την ενεργοποίηση.
    Στην περιοχή που είμαστε ο μάγος της Vodafone(τέως Hol) δεν δίνει διαθεσιμότητα VDSL.
    Η κοπέλα αρχικά στο κατάστημα που έγινε η αίτηση,είπε ότι είχε.
    Έπειτα από ενόχληση στον μήνα επάνω είπε ότι επειδή είναι από μεταφορά άλλης περιοχής ο τηλεφωνικός αριθμός έκανε λάθος και δεν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή.
    Αφού παραπονέθηκα στον προσωπικό σύμβουλο αρκετές φορές,είπε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά υπάρχει το γνωστό συστημικό σφάλμα...!!!
    Σε τελευταία ενόχληση μια εβδομάδα πριν είπαν πως την Τετάρτη(χθες) θα ενεργοποιόταν κάτι το οποίο φυσικά και δεν έγινε....
    υπάρχει κάποιος φίλος να μας εξηγήσει τι συμβαίνει...;
    όσες φορές και αν τους πίεσα επιμένουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας VDSL στην περιοχή...

  13. #1933
    Εγγραφή
    23-12-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μένα δούλεψε το port forwarding.
    Με το 200 δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Εκτός εαν εννοείς τις ΙΡ που μπορεί να δώσει.
    Άνοιξα τρεις πόρτες για τρεις εφαρμογές ανάμεσα από 50000-60000 και είναι όλες ανοικτές.
    Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο manual για το port forwarding στο H300s. Προσπαθώ να ανοίξω πόρτα για να χτυπάω απ'έξω το URL ενός NAS Synology χωρίς αποτέλεσμα και στο τηλεφωνικό κέντρο που κάλεσα δεν είδα φως.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

  14. #1934
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    555
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδες. Ειμαι ηδη συνδρομητης Voda και εκανα ανανεωση σημερα και αναβαθμιση σε triple play με TV + Nova. Μου ειπανε οτι εκτος απο το tv box της Nova θα μου στειλουν και ενα καινουριο router γιατι πλεον η τηλεφωνια θα ειναι voip και οχι pots. Εχω το ZTE ZXHN H267A αυτη τη στιγμη κι εκανα μια χαρα τη δουλεια μου. Ξερει κανεις τι θα μου στειλουν? ειναι δυνατον να παιξει με το ηδη υπαρχον η τηλεφωνια? Εχει απο πισω jacks για τηλεφωνο αλλα φυσικα δεν ειναι ενεργοποιημενη η τηλεφωνια στις ρυθμισεις του.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  15. #1935
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpa2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ,αιτηθήκαμε VDSL από 10/12/2018 και δυστυχώς ακόμη όσες φορές και να τηλεφωνήσουμε μας λένε το γνωστό συστημικο σφάλμα που καθυστερεί την ενεργοποίηση.
    Στην περιοχή που είμαστε ο μάγος της Vodafone(τέως Hol) δεν δίνει διαθεσιμότητα VDSL.
    Η κοπέλα αρχικά στο κατάστημα που έγινε η αίτηση,είπε ότι είχε.
    Έπειτα από ενόχληση στον μήνα επάνω είπε ότι επειδή είναι από μεταφορά άλλης περιοχής ο τηλεφωνικός αριθμός έκανε λάθος και δεν έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή.
    Αφού παραπονέθηκα στον προσωπικό σύμβουλο αρκετές φορές,είπε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά υπάρχει το γνωστό συστημικό σφάλμα...!!!
    Σε τελευταία ενόχληση μια εβδομάδα πριν είπαν πως την Τετάρτη(χθες) θα ενεργοποιόταν κάτι το οποίο φυσικά και δεν έγινε....
    υπάρχει κάποιος φίλος να μας εξηγήσει τι συμβαίνει...;
    όσες φορές και αν τους πίεσα επιμένουν πως δεν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας VDSL στην περιοχή...
    Καλησπέρα, αν σου έχουν φτιάξει και εκδόσει νέο συμβόλαιο με υπηρεσία VDSL και δεν στην παρέχουν ,τότε μπορείς να φύγεις ατελώς χωρίς ποινή από εκεί. Καλό θα ήταν ένα email με έγγραφο και σφραγίδα από αυτούς που να λέει αυτό το πράγμα αλλιώς κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ και εκεί περιμένεις κανά μήνα ακόμα όπου σίγουρα εφόσον τους έχεις επισυνάψει το συμβόλαιο αυτό (από το vodafone account αν έχεις σε pdf ή σε κλασικό φάκελο που στέλνουν ταχυδρομικά) και μετά τη λήξη ημερομηνίας απάντησης στην ΕΕΤΤ από αυτούς ,θα σου έρθει μήνυμα από ΕΕΤΤ με επιστολή που θα σου λέει σαφέσατατα το τι και πως ...

Σελ. 129 από 219 ΠρώτηΠρώτη ... 109119124127128129130131134139149 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στην Λήμνο!
    Από ΝΤΑΦΥΣ στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-19, 10:04
  2. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  3. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-16, 15:41
  5. CISCO 887VA σε γραμμή VDSL της VODAFONE
    Από stinggr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 13:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας